Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #122  
Vechi 24.05.2011, 00:59:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu sunt eu cel care scoate numarul asta in fata, ci Patriarhia Bisericii de care apartii. Deci te rog sa te adresezi acolo, daca ai o problema cu rezultatele sau metodologia recensamantului.

Am atras doar atentia asupra faptului ca aia sub 1% care sunt atei au o posibilitate foarte limitata de a face tot raul pe care colega Yasmina li-l atribuie.
N-am nici o plangere fata de Patriarhie ci fata de modul in care ateii schimba (judecatile de valore) blana, dar naravul (strambatatii) ba.

O dovada vie ca la radacina ateismului multora nu este o eroare cognitiva ci o minta strambata de pacate.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 24.05.2011, 01:05:44
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
N-am nici o plangere fata de Patriarhie ci fata de modul in care ateii schimba (judecatile de valore) blana, dar naravul (strambatatii) ba.
Ce am schimbat mai exact? Concret. Atentie, vorbim despre mine, nu despre atei in general.

P.S. Inca astept sa imi explici ce nu inteleg eu despre morala crestina.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 26.05.2011, 10:43:21
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Si cum isi dau seama de acest lucru? Se lauda respectivul cu noptile de amor nebun in compania vreunei femei?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 26.05.2011, 11:28:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si cum isi dau seama de acest lucru? Se lauda respectivul cu noptile de amor nebun in compania vreunei femei?
Pentru asta exista Taina Spovedaniei. Deci respectivul nu se lauda cu pacatele sale, ci pur si simplu se pocaieste, adica ii pare rau pentru pacatul savarsit, il marturiseste la preot si se roaga lui Dumnezeu sa-l ajute sa nu-l mai repete. Ii pare rau din toata inima, stiind ca prin pacat se desparte de Dumnezeu si-si agoniseste nefericirea vesnica. In acel moment, isi calca mandria draceasca in picioare si se smereste sub epitrahilul preotului, recunoscandu-si greseala si cerand ajutor pentru a se putea indrepta.

Sa nu ti se pare ciudat. Prin taina Sfantului Maslu, preotii ne pot ajuta sa luptam mai usor cu orice pacat. Se stie ca fiecare pacat este patronat de un demon. Cine vrea sa spuna ,,Stop!" si sa inceapa o viata crestineasca are mare folos de pe urma acestor slujbe.

Last edited by antoniap; 26.05.2011 at 11:32:55.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 26.05.2011, 16:01:37
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pentru asta exista Taina Spovedaniei. Deci respectivul nu se lauda cu pacatele sale, ci pur si simplu se pocaieste, adica ii pare rau pentru pacatul savarsit, il marturiseste la preot si se roaga lui Dumnezeu sa-l ajute sa nu-l mai repete. Ii pare rau din toata inima, stiind ca prin pacat se desparte de Dumnezeu si-si agoniseste nefericirea vesnica. In acel moment, isi calca mandria draceasca in picioare si se smereste sub epitrahilul preotului, recunoscandu-si greseala si cerand ajutor pentru a se putea indrepta.

Sa nu ti se pare ciudat. Prin taina Sfantului Maslu, preotii ne pot ajuta sa luptam mai usor cu orice pacat. Se stie ca fiecare pacat este patronat de un demon. Cine vrea sa spuna ,,Stop!" si sa inceapa o viata crestineasca are mare folos de pe urma acestor slujbe.
E biserica din SUA, aia n-au taine ca sunt neoprotestanti.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 26.05.2011, 18:38:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
E biserica din SUA, aia n-au taine ca sunt neoprotestanti.
asta e una. a doua e clipul de exorcizarea, ce arata de parca ar fi un ritual voodoo.
dar intreb eu, cum afla aia, din spovedanie, ca s-a pocait, din moment ce aceasta are caracter secret?!

Last edited by Dumitru73; 26.05.2011 at 19:43:44.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 27.05.2011, 04:57:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
E biserica din SUA, aia n-au taine ca sunt neoprotestanti.
Mie imi place ideea de a cere ajutorul lui Dumnezeu in acest scop. Ortodocsii aflati in aceasta situatie, pe langa rugaciunile personale, pot sa apeleze la Sfantul Maslu, pomenire in biserici la acatiste si la Psaltire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
castrarea pedofililor miti29 Generalitati 108 19.07.2012 08:00:46
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 29.10.2009 00:53:13
anunt pt brasov laurabv_21 Muzica Bisericeasca 0 07.03.2007 16:33:49
anunt catre oamenii din brasov laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 0 27.02.2007 11:44:36