Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.01.2011, 13:06:44
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Faptul ca nu sunt de acord cu VT , nu inseamna ca nu-L iubesc pe Dumnezeu, din contra il consider injositor si superficial la adresa LUI. Si sunt convinsa ca trierea se face in alta parte...
Fara Vechiul Testament nu se poate. Iisus a respectat El Insusi Legea Veche. Si de asemenea se zice des in NT: Si s-a implint cuvantul proorocului (din VT) x care zice y.

Eu la triere ma refeream la altceva. Ma refeream la faptul ca majoritatea crestinilor care renunta la religia lor o fac dupa ce citesc VT.

Sa nu uitam ca in perioada Vechiului Testament, Dumnezeu nu le-a promis oamenilor o eternitate alaturi de El in Imparatia Cerurilor. De asemenea nici Duhul Sfant nu se revarsa peste oricine. Si de aceea trebuiau gasite diferite solutii pentru a mentine oamenii la credinta.

Daca noi stim ca anumite lucruri sunt morale in ziua de azi, asta nu inseamna ca aceeasi a fost moralitatea in toate timpurile.

Pedagogia divina nu poate fi cuprinsa de mintea omeaneasca.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 03.01.2011 at 13:12:01.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.01.2011, 13:20:00
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Fara Vechiul Testament nu se poate. Iisus a respectat El Insusi Legea Veche. Si de asemenea se zice des in NT: Si s-a implint cuvantul proorocului (din VT) x care zice y.

Eu la triere ma refeream la altceva. Ma refeream la faptul ca majoritatea crestinilor care renunta la religia lor o fac dupa ce citesc VT.

Sa nu uitam ca in perioada Vechiului Testament, Dumnezeu nu le-a promis oamenilor o eternitate alaturi de El in Imparatia Cerurilor. De asemenea nici Duhul Sfant nu se revarsa peste oricine. Si de aceea trebuiau gasite solutii alternative pentru a mentine oamenii la credinta.

Daca noi stim ca anumite lucruri sunt morale in ziua de azi, asta nu inseamna ca asa a fost moralitatea in toate timpurile.

Pedagogia divina nu poate fi cuprinsa de mintea omeaneasca.
Fara Dumnezeu NU se poate, fara VT se poate ! Eu nu am renuntat la credinta, am renuntat doar la VT.
Cine trebuie sa gaseasca solutii? Credinta nu este libera?
Tu crezi in Dumnezeu doar pentru ca ti s-a promis eternitatea?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 03.01.2011, 13:47:59
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Fara Dumnezeu NU se poate, fara VT se poate ! Eu nu am renuntat la credinta, am renuntat doar la VT.
Cine trebuie sa gaseasca solutii? Credinta nu este libera?
Tu crezi in Dumnezeu doar pentru ca ti s-a promis eternitatea?
Nu se poate fără VT. El confirmă NT, prin împlinirea profețiilor din VT, conține decalogul, care trebuie respectat de creștini și mai sunt argumente care nu-mi vin în minte.

Matei 5:17 Să nu credeți că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

Legea noastră este deci legea veche desăvârșită, nu o altă lege ruptă din context.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.01.2011, 17:21:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Fara Dumnezeu NU se poate, fara VT se poate ! Eu nu am renuntat la credinta, am renuntat doar la VT.

Biblia este Cuvântul Domnului și unul din stâlpii principali ai credinței noastre. Ce trist tablou oferă protestanții, care au renunțat cu totul la al doilea stâlp principal, care este Tradiția ! Oare nu am face și noi o greșeală de același tip, dacă am renunța la cea mai mare parte a Bibliei ? Oare "credință" asta înseamnă, să luăm fiecare ce ne convine și să renunțăm la altele, după capul nostru ? Iată, după capul meu aș vrea să am mai multe soții. Deci, pot renunța la anumite cuvinte pe care le-a spus Cristos și care sunt o parte foarte, foarte mică din Biblie, oricum mult mai mică decât Vechiul Testament la care renunțați in corpore ?

Noul Testament în cel vechi se ascunde. La fel, nu putem avea cheia de înțelegere a Vechiului Testament fără Noul Testament. Fără Vechiul Testament, faptul că Isus a pătimit exact pe Muntele Căpățânii este o simplă coincidență, faptul că Biserica se aseamănă unei corăbii în furtună nu are legătură cu Noe ci e figură de stil poeticească. Fără Vechiul Testament, împrejurarea că Isus alege exact pâinea ca să o prefacă în Sf Său Trup este moft fără legătură cu mana cerească, prin urmare Cinstitele Daruri ar putea fi formate din morcovi. Așa cum, fără Noul Testament, Cântarea Cântărilor devine lirică erotică, tot așa, fără Vechiul Testament, Isus alege să Se nască în Betleemul Iudeii deoarece I-a plăcut cum sună denumirea. Renunțând la Vechiul Testament, Isaia nu se mai împlinește în Evanghelie, nici Daniel în Revelație. Renunțând la Vechiul Testament, automat trebuie să renunțăm la următoarele articole din Simbolul Credinței: Tatăl Atotputernic, creatorul tuturor vizibilelor și invizibilelor; Duhul Sfânt a vorbit prin prooroci; Botez spre iertarea păcatelor. Fără Vechiul Testament, din Arborele lui Iesei rămâne o mlădiță, a cărei jertfă devine fără noimă, fiindcă cea mai mare tragedie din istorie, care a fost Căderea protopărinților noștri, nu a avut loc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.01.2011 at 17:25:33.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.01.2011, 18:20:41
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Noi oamenii uitam cu mare usurinta un lucru extrem de important: nu este vorba despre noi, ci este vorba despre Dumnezeu. Tot ceea ce a facut Dumnezeu, de la crearea lui Adam si pana astazi, a facut spre Slava Lui, nu a noastra.In toata Biblia este vorba despre voia lui Dumnezeu careia omul i-a opus propria sa vointa.

Ne-am obisnuit sa credem in faptul ca Dumnezeu este iubire, dar uitam ca Dumnezeu este si Dreptate si Sfintenie, este Cel Atotputernic.Daca nu-i cunoastem si nu-i acceptam decat o singura latura, mereu Il vom trage la raspundere pentru ca Il judecam numai prin prisma a ceea ce noi cunoastem despre El, si nu din prisma a ceea ce este El cu adevarat.

Daca plecam de la premisa ca nu este vorba despre noi oamenii ci despre Dumnezeu, putem intelege lucrurile din cu totul alta perspectiva.
Subscriu la acesta opinie din perspectiva topicului.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.01.2012, 00:09:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am următoarea dificultate de înțelegere referitoare la tâlcuirea unui psalm. Este vorba de Psalmul 136 (137) "La râul Babilonului, acolo am șezut și am plâns". Mai exact, este vorba de versetul 7: Adu-ți aminte, Doamne, de fiii lui Edom, în ziua dărâmării Ierusalimului, când ziceau: "Stricați-l, stricați-l până la temeliile lui!" . Textul de tâlcuire, care este de fapt o compilație (un "sinopsis") după interpretările Sfinților Părinți, explică faptul că "fii lui Edom" sunt "fii lui Esau", adică cei robiți carnalului, cei care lovesc Cetatea lui Dumnezeu care este Biserica.

Ei bine, nelămurirea mea este: de unde și până unde această echivalare "Edom este Esau" ? Pe ce se bazează în a citi "Edom" și a înțelege "Esau" ? Este o verigă lipsă aici, care îmi e necunoscută și, din cauza ei, nu pot înțelege șiragul tâlcuirii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.01.2012, 00:32:22
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca au analizat conexat Geneza 36:1 cu Geneza 25:30 (Edom=rosu)si au realizat o trimitere metaforica spre evenimentul din Psalm(versetul 7) in raport de conduita lui Esau din Geneza(si el a fost robit carnalului,vanzand dreptul de prim nascut pt un blid de mancare).

Last edited by Scotland The Brave; 16.01.2012 at 00:40:19.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.01.2012, 00:46:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cred ca au analizat conexat Geneza 36:1 cu Geneza 25:30 (Edom=rosu)si au realizat o trimitere metaforica spre evenimentul din Psalm(versetul 7) in raport de conduita lui Esau din Geneza(si el a fost robit carnalului,vanzand dreptul de prim nascut pt un blid de mancare).
Mersi, maestre ! Acuma s-a făcut lumină !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.01.2012, 00:54:37
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am cautat intr-un dictionar biblic,cam asta a fost limita priceperii mele :) As mai adauga ca edomitii apar in mai multe pasaje biblice(sunt un subiect interesant) iar arheologia moderna a demonstrat ca locurile unde ei s-au asezat(fiind probabil nomazi sau au emigrat din diferite motive)erau deja locuite.Prin urmare cumva au devenit grupul dominant asimilandu-i si pe horiti(ce se gaseau deja in acele locuri) mentionati in Geneza 14:6.Spre finalul istoriei lor Iuda Macabeul ii supune(I Macabei 5:65) iar Ioan Hyracanus((134-104 B.C.E.) i-a obligat sa se taie imprejur,fiind incorporati intre evrei.Familia Irozilor era de origine edomita.Ma bucur daca v-am fost de folos.O seara linisita in Domnul.

Last edited by Scotland The Brave; 16.01.2012 at 00:59:20.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 18.01.2012, 16:53:26
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am următoarea dificultate de înțelegere referitoare la tâlcuirea unui psalm. Este vorba de Psalmul 136 (137) "La râul Babilonului, acolo am șezut și am plâns". Mai exact, este vorba de versetul 7: Adu-ți aminte, Doamne, de fiii lui Edom, în ziua dărâmării Ierusalimului, când ziceau: "Stricați-l, stricați-l până la temeliile lui!" . Textul de tâlcuire, care este de fapt o compilație (un "sinopsis") după interpretările Sfinților Părinți, explică faptul că "fii lui Edom" sunt "fii lui Esau", adică cei robiți carnalului, cei care lovesc Cetatea lui Dumnezeu care este Biserica.

Ei bine, nelămurirea mea este: de unde și până unde această echivalare "Edom este Esau" ? Pe ce se bazează în a citi "Edom" și a înțelege "Esau" ? Este o verigă lipsă aici, care îmi e necunoscută și, din cauza ei, nu pot înțelege șiragul tâlcuirii.
Facerea (Geneza)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Capitolul 36
1. Iar spița neamului lui Isav, care se mai numește și Edom, este aceasta:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 19:13:11
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 21:52:45
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 11:45:18
Usor de zis greu de facut si inteles ionut12 Generalitati 2 30.11.2010 18:14:43
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 21:46:33