Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 10.02.2011, 19:20:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si de ce nu ai ramas in tara daca era asa de bine? Ai plecat intr-o tara care nu cunoaste dreapta credinta si totusi e atat de binecuvantata...

Or mai fi si cazuri fericite. Dar de obicei romanii nu pleaca din tara de bine ce le e. Isi lasa familiile si se duc dupa o bucata de paine. Politia nu mai are nici o autoritate in multe locuri; statul iti ia venitul, si asa mic, bancile ti-l iau, hotii ti-l iau. Nu ti-este asigurat castigul muncii tale. Esti mereu sarac intr-o tara saracita. Mereu ies oameni in strada si obiectul favorit al injuraturilor este guvernul.

Romanii au nevoie de pocainta...pocainta in sac si cenusa...nu de vorbe mari. Poate se va indura Dumnezeu si va vindeca tara.
Eu am plecat din Romania asa cum as fi plecat din Bucuresti la Iasi, sau dintr-un oricare alt oras. Dintre ofertele de munca pe care le-am avut asta a fost cel mai avantajos si tin sa-ti spun ca nu cu mult, diferenta fiind cateva sute de euro.
Acum daca trecem la partea cu credinta, ei bine uite ca am si biserica ortodoxa langa mine! Cat despre necazurile Romaniei, da sunt pe buna dreptate venite: oameni au la indemana tot ce inseamna credinta, au invatatura cea dreapta dar o neglijeaza. Si da, eu cred ca diavolul acolo unde este totusi "samanta cea buna" acolo lucra ca sa strice, acolo imprastie neghina, unde deja a castigat batalia ia si el o pauza. Dar n-ai frica din asta tot Dumnezeu castiga(a se vedea cartea "Din inchisori spre sinaxare") e o cernere, care mai devreme sau mai tarziu trebuie sa fie.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #182  
Vechi 10.02.2011, 21:51:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dintre ofertele de munca pe care le-am avut asta a fost cel mai avantajos si tin sa-ti spun ca nu cu mult, diferenta fiind cateva sute de euro.
Ai fost tare la faza asta: "Nu cu mult, doar cu cateva sute de euro" :)
Nu stiu de cand nu ai mai fost in tara, dar salariile au ajuns la 150 -250 euro. Ar vrea oamenii sa aiba macar o suta de euro in plus. Sau macar sa gaseasca un servici. :)

Da-I slava lui Dumnezeu ca te-a iubit si te-a binecuvantat. Si roaga-te si pentru pocainta romanilor. Doamne ajuta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #183  
Vechi 11.02.2011, 21:57:20
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Eu nu cu Maxim am ceva, caci el scrie foarte bine si corect ce scrie.
In plus, cunosc foarte bine invatatura despre ousia, hypostasis, perihoreza, fisis, unire ipostatica a firilor, monoprosopism, dyofizitism, dyotelism, etc. , fiindca am citit mai multe decat cele din paragraful citat de dvs.


Si, daca reusiti sa vedeti , el nu scrie despre doua FIINTE intr-un ipostas, ci despre doua FIRI : cea dumnezeiasca si cea omeneasca. Caci nu sunt doua fiinte in persoana lui Hristos, ci doua firi !
Iar dvs. faceti de doua ori consecutiv la doua fiinte care se unesc intr-o persoana.

Aceasta grava confuzie de termeni, pe care ii manevrati cu nonsalanta dar in mod cu totul pierzator de suflet, va plaseaza la egalitate cu ereticii gnostici din primele 3-4 secole ale Bisericii...
FIINȚÁ vb. v. exista, fi, funcționa, trăi, viețui.

FIÍNȚĂ, ființe, s. f. 1. Tot ceea ce are viață (și se mișcă); viețuitoare, vietate. ♦ Spec. Om; persoană. 2. Existență; viață. ◊

fire - Structură psihică și morală a unei FIINTE;


Deci Hristos din moment ce avea doua FIRI , comform definitiei rationale a firii avea si doua FIINTE.

Mail mult decat atat, Fiul este o persoana din sfanta Treime, dar una in Fiinta cu Tatal si Duhul Sfant.

Astfel Fiul facandu-se ca FIINTA “OM” a ramas FIINTA Dumnezeiasca neatinsa si neintinata dupa cum spune Maxim :
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
. Caci acolo unde prin unire nu s-a produs nici o schimbare sau alterare in cele ce s-au unit, a ramas neatinsa ratiunea fiintiala a fiecareia dupa cele ce s-au unit. Iar acolo unde ratiunea fiintiala a ramas neatinsa si dupa unire, au ramas nevatamate si firile, nepierzand nici una ale sale din pricina unirii.

Spune „ratiunea fiintiala” astfel dand definitia Firii. Trebuia sa te prinzi smechere grec , dar astfel ai aratat cat de rational gandesti.


Imi para rau ca a trebuit sa mai postez din nou pe acest forum, pentru ca sincer mi s-a facut lehamite de postarile anumitor persoane care pretind ca sunt Crestine si Rationale.

Last edited by bob2909; 12.02.2011 at 02:48:28.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 14.02.2011, 14:04:16
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
FIINȚÁ vb. v. exista, fi, funcționa, trăi, viețui.

FIÍNȚĂ, ființe, s. f. 1. Tot ceea ce are viață (și se mișcă); viețuitoare, vietate. ♦ Spec. Om; persoană. 2. Existență; viață. ◊

fire - Structură psihică și morală a unei FIINTE;


Deci Hristos din moment ce avea doua FIRI , comform definitiei rationale a firii avea si doua FIINTE.

Mail mult decat atat, Fiul este o persoana din sfanta Treime, dar una in Fiinta cu Tatal si Duhul Sfant.

Astfel Fiul facandu-se ca FIINTA “OM” a ramas FIINTA Dumnezeiasca neatinsa si neintinata dupa cum spune Maxim :


Spune „ratiunea fiintiala” astfel dand definitia Firii. Trebuia sa te prinzi smechere grec , dar astfel ai aratat cat de rational gandesti.


Imi para rau ca a trebuit sa mai postez din nou pe acest forum, pentru ca sincer mi s-a facut lehamite de postarile anumitor persoane care pretind ca sunt Crestine si Rationale.
Trebuie sa ti se faca lehamite de tine, caci in afara de carentele din educatie, mai ai carente si in capacitatea de a te informa si de a intelege anumite probleme.

Mai intai, folosesti o definitie de dictionar pentru termeni care in teologie depasesc net acel dictionar.

Doi: cand spui ca 2 firi (fisis)= 2 fiinte (Ousia sau prosopon) si ca Fiul intrupat = 2 fiinte, te situezi ferm si precis in erezia dioprosopista, condamnata la Sinodul ecumenic 3 de la Efes, anul 431.

Trei: in Sfanta Treime, este o singura Fiinta (OUSIA) = Dumnezeu, in care subzista in mod perihoretic (in unire ipostatica) 3 Persoane (YPOSTASIS sau PROSOPON) : Tatal, Fiul, Duhul Sfant. Acestia sunt Persoane, iar NU fiinte separate, caci atunci ai avea 3 fiinte divine = politeism.
Iar in cazul in care faci din Fiul 2 fiinte, iar esti politetist. De tip dioprosopist.

Teologia ortodoxa spune asa: Fiul intrupat este o singura persoana (Prosopon, ypostasis), nu doua persoane sau doua fiinte, in care exista doua firi (fisis) firea divina si firea umana, unite in mod ipostatic, fara amestecare si fara despartire, firi care isi comunica reciproc insusirile una celeilalte dar fara ca prin aceasta sa se absoarba una de catre alta (fara sa se transforme una in alta) si fara sa-si piarda fiecare caracteristicile proprii (fara schimbarea caracterului vreunei firi).

Daca ai avea un pic de bun simt si de smerenie, ai pune mana sa citesti mai intai o carte de dogmatica mai simpla, si apoi apuca-te sa emiti elucubratii eretice pe forumuri ortodoxe.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 03.03.2011, 01:41:02
Demeter Demeter is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2011
Locație: PANTELIMON
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Mai intai, folosesti o definitie de dictionar pentru termeni care in teologie depasesc net acel dictionar.

Teologia ortodoxa spune asa: Fiul intrupat este o singura persoana (Prosopon, ypostasis), nu doua persoane sau doua fiinte, in care exista doua firi (fisis) firea divina si firea umana, unite in mod ipostatic, fara amestecare si fara despartire, firi care isi comunica reciproc insusirile una celeilalte dar fara ca prin aceasta sa se absoarba una de catre alta (fara sa se transforme una in alta) si fara sa-si piarda fiecare caracteristicile proprii (fara schimbarea caracterului vreunei firi).
Foarte interesant ... dar daca definitia din dex pentru "fire" nu este definitia corecta dpdv teologic, :

"fire - FÍRE, firi, s.f. - Structură psihică și morală a unei fiinte;

atunci care este definitia firii dpdv teologic, adica ce au inteles sfintii parinti cand au spus fire ?
Reply With Quote
  #186  
Vechi 04.03.2011, 13:01:13
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Cand au spus "fire" = physis, raportat la persoana divino-umana a Mantuitorului, Sf, Parinti au avut in vedere esenta eului Sau interior, nu doar "structura psihica si morala".
Iar aceasta esenta a eului lui Hristos este una compusa, fiindca firea dumnezeiasca a lui Hristos, persoana Fiului, se uneste cu cea omeneasca, luata din Fecioara Maria, fara ca prima s-o absoarba sau s-o anihileze pe cea de a doua.

E vorba de ceea ce ESTE pur si simplu Hristos.
Cand ne referim la oameni, zicem ca e "slab din fire", "are o fire indaratnica", etc., adica ne referim la o trasatura de caracter, la ceva cuantificabil.
Cand este vorba de Dumnezeu, prin "fire" ne referim la insasi esenta lui divina.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 19.12.2012, 17:40:09
laurvirgo laurvirgo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2012
Mesaje: 1
Implicit Despre pronia Divină

Este interesant că în măsura în care "satan" înseamnă procurator pe ebraică, arată că Pronia ca "poliție" susține prin dovezi tocmai pe Satan, "avocatul condamnării" doastre de la judecata de apoi!!!
Reply With Quote
  #188  
Vechi 19.12.2012, 19:02:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurvirgo Vezi mesajul
Este interesant că în măsura în care "satan" înseamnă procurator pe ebraică, arată că Pronia ca "poliție" susține prin dovezi tocmai pe Satan, "avocatul condamnării" doastre de la judecata de apoi!!!
Vrei sa reformulezi putin? Nu prea inteleg ce doresti sa spui! Multumesc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 13:22:21
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 10:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 12:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 13:25:12
Minune EDI Intamplari adevarate 28 12.01.2009 13:14:18