Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 25.08.2015, 23:10:24
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
toamna este a doua venire.
at least we stole the show!

https://www.youtube.com/watch?v=JF0rsRLYkxc
Reply With Quote
  #152  
Vechi 25.08.2015, 23:16:09
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma folosesc de ultima postare a domnului Dragomir, caruia ii multumesc pt precisa observatie, pt ultima postare pe care o promisesem lui Mihai, referitoare la textul in ebraica. Intradevar Isaac nu s-a opus si evrei au ajuns si ei cumva la o concluzie similara, dar pe alta cale si din alte motive. Este o ipoteza din punct de vedere istoric, dar are si o doza decenta de argumente.

James Kugel o observat urmatoarele aspecte, pe scurt.Undeva pe la mijlocul sec II BC, evreii erau gata sa se revolte impotriva stapanirii siriene. Multi dintre ei erau gata de martiriu dar totusi a aparut o intrebare: care este limita dintre martir si sinucigas si ce are de spus VT pe aceasta tema. Prin urmare au cautat modele de potentialu martiri iar unul dintre eroi selectati a fost Isaac. Poate parea surprinzator pt ca Isaac nu a murit si nici nu a parut a sti, pana in ultima clipa ce se intimpla. Totusi exegetii evrei ai acelor timpuri au avut o alta parere, bazata pe ebraica textului biblic, si anume ca Isaac nu doar ca a stiut dar si consimtise la sacrificiu. Redau scurta expunere a profesorului Kugel.

,,On top of all this was the fact that , as we have already noted, the Hebrew text of the Bible contains a great potential for ambiguity. Not only are the vowels in a word usually left to be figured out by the reader, but the beginnings and ends of sentences are not marked: biblical Hebrew had neither capital letters nor periods and the ends of sentences. As a result interpreters constantly had to decide between different ways of dividing up a sentence and construing the relationship of the warious words within it. In this case Abraham says to his son ,,God will provide for Himself the lamb for the burnt offering, my son" .But the sentence could be read as two sentences: ,,God will provide for Himself" and ,, The lamb for this burnt offering (is) my son". Note that Hebrew normally has no word "is" so this second sentence is altogether grammatical".

Desi, din perspectiva dansului exegeza ebraica pare a forta putin textul la a doua posibila fraza, in istorie evreii au crezut in acest tip de exegeza, care proba, din punctul lor de vedere, ca Isaac a stiut, a acceptat si prin urmare a fost un potential martir, motiv de inspiratie pt o revolta impotriva sirienilor, revolta care cu siguranta ar fi avut martir. Profesorul Kugel chiar da ca exemplu doua dovezi clare ca au crezut in acest mod, consemnate in exegeza ebraica la Geneza 22.8 in Targum Neophyti si in Fragment Targum:

,, Abraham said to Isaac: The Lord will provide a lamb for Himself for the burnt offering my son-and if not you will be the lamb for the burnt offering. And the two of them walked together with firm intention".

Trebuie sa plec, am postat ce dorea sa-ti aduc. Nu stiu cat iti vor fi de folos Mihai dar stiu ca Dumnezeu te va lumina si te va calauzi si aceasta iti doresc din tot sufletul.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 25.08.2015, 23:19:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pelerinule, multumim.

Acum o intrebare: esti tata ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #154  
Vechi 25.08.2015, 23:22:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da. Va urma o alta intrebare deloc usoara?
Reply With Quote
  #155  
Vechi 25.08.2015, 23:44:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Da. Va urma o alta intrebare deloc usoara?
Nu. Nu voi mai pune nicio întrebare.

Știu acum că atât tu cât și Mihnea Dragomir sunteți tați. Și că amândoi adulați un zeu care i-a poruncit unui alt tată să-și înjunghie copilul. Un zeu în a cărui scară de valori supunerea acestui om (Avram) a contat, ca fiind o dovadă de achiesare la valorile sale, ale zeului.

Și îneleg că apreciați, amândoi, ca fiind de lăudat atitudinea unui om care a spus: dacă zeul îmi poruncește, îmi voi omorî copilul. A unui om care a fost pe punctul de a înfige pumnalul în propriul lui copil. Cu oarecare regrete, da, dar, totuși, un om care era gata să-și înjunghie fiul; să vadă cum tâșnește sângele din pieptul și de pe buzele fiului său, să vadă cum fiul său își dă sfârșitul. Pentru că era convins că a face așa ar fi fost, ar fi putut fi, bine.

Nu. Pelerinule, nu îți voi pune întrebarea la care te aștepți. Din respect pentru tine, ca om. Știu, fără să te întreb. că nu ai putea-o face, și asta nu pentru că ai fi mai puțin credincios decât Avraam, ci pentru că ești mai om decât el.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 25.08.2015 at 23:47:33.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 25.08.2015, 23:58:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu isi alege eroii Lui, eu nu ma numar printre ei. Dar da, cred in acelasi Dumnezeu in care a crezut si Avraam. Inainte sa inchei am o rugaminte la tine, tot din respect: alegerile tale sunt ale tale, respect asta. Dar totusi daca simti ca nu poti crede in EL, daca simti nevoia unor luari de pozitie mai dure, gandeste-te cand scrii si la cei care citesc, nu sunt toti precum Avraam, atat de puternici in credinta. Intelegi foarte bine ce vreau sa spun si iti multumesc anticipat. Numai bine iti doresc.

,,Domnul a dat si Domnul a luat, fie Numele Domnului binecuvantat" (Iov 1.21)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.08.2015, 00:14:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dumnezeu isi alege eroii Lui, eu nu ma numar printre ei.
Să-i mulțumești lui Dumnezeu pentru asta.



Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dar totusi daca simti ca nu poti crede in EL, daca simti nevoia unor luari de pozitie mai dure,
Ah, dar nu e vorba că nu aș crede în EL. Atâta doar că EL, în care cred eu, nu a poruncit vreodată unui tată să-și înjunghie fiul.

Atâta tot. Ce e atât de dur în luarea mea de poziție ? E mai "dur" cel care refuză să creadă în infanticid, sau cel care îl acceptă ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 26.08.2015 at 00:16:32.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 26.08.2015, 00:21:44
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ah, dar nu e vorba că nu aș crede în EL. Atâta doar că EL, în care cred eu, nu a poruncit vreodată unui tată să-și înjunghie fiul.

Atâta tot. Ce e atât de dur în luarea mea de poziție ? E mai "dur" cel care refuză să creadă în infanticid, sau cel care îl acceptă ?
Iisus a aprobat tot ce a facut Avraam in evanghelie. Deci nu esti de acord cu Mesia.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 26.08.2015, 00:41:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Deci nu esti de acord cu Mesia.
Daca am priceput bine, el crede, dar nu in dumnezeul care exista. Ci in unul mai drept si mai bun.

Stiti, desigur, domnule MihaiG, cum se numea pomul acela din care au gustat Adam si Eva si nu trebuia sa guste. Era pomul cunosterii binelui si raului. Problema dv e problema multora. E problema oamenilor din toate timpurile. Ei gusta in continuare din pomul acela. Si, de cate ori definesc ei cum e cu binele si cu raul, mai apare o catastrofa. Pentru care, desigur, Dumnezeu e de vina.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #160  
Vechi 26.08.2015, 00:47:09
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si, de cate ori definesc ei cum e cu binele si cu raul, mai apare o catastrofa. Pentru care, desigur, Dumnezeu e de vina.
Genial Dl Dragomir, genial!
Reply With Quote
Răspunde