Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 15.01.2017, 07:34:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
4. Ieși-va duhul lor și se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor. (Psalmi145,4)
Credinta mea este ca memoria se pierde(asa inteleg din versetul de mai sus), insa ramane in inima(suflet) sentimentul generat de fiecare gand.
"Gandurile lor", adica proiectele si ambitiile lor. Vedem din alte pasaje ale Bibliei ca mortii nu-si pierd memoria. Ba, uneori, mai sunt si invocati ca sa dea sfaturi, precum in 1 Samuel (=1 Regi) cap 28.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #182  
Vechi 17.01.2017, 02:37:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul

Totusi nimeni de aici nu si-a imaginat urmatoarea situatie...
:)

https://www.youtube.com/watch?v=oBsI_ay8K70
Reply With Quote
  #183  
Vechi 17.01.2017, 05:50:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Gandurile lor", adica proiectele si ambitiile lor. Vedem din alte pasaje ale Bibliei ca mortii nu-si pierd memoria. Ba, uneori, mai sunt si invocati ca sa dea sfaturi, precum in 1 Samuel (=1 Regi) cap 28.
Proiecte si ambitii; ma faceti sa... zambesc.
Proiecte si ambitii se pierd din memorie si cat timp intelectul exista, daramite apoi.
Memoria nu mai exista fiindca intelectul a pierit, dar inima/sufleul nu, iar acolo se depoziteaza ca emotie tot ce am tinut minte in timpul vietii.

De aceea uitam si nu gasim nici in memorie in timpul vietii fiindca nu s-a sedimentat in inima emotia corespunzatoare.


P.S. Dati-mi linkul la adresa sugerata, ca n-am gasit.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 17.01.2017, 09:36:49
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Aha, deci dupa moarte sufletul ar trebui sa paraseasca trupul si inteleg de aici ca el poate exista in absenta trupului, numai ca pentru asta e nevoie de argumente.
Foarte bine punctat! Eu aproape mi-am pierdut speranța să mai găsesc argumente biblice în acest sens pe forum, totuși insist de mai bine de șapte (7) ani! Explicația devine tot mai evidentă: nu există asemenea argumente biblice!
Argumente cum că sufletul ar fi o entitate eterică ce poate ”trăi” independent și conștient de trup și care la momentul morții se ridică trecând prin anumite etape (vămi) spre cer - ca să fiu mai explicit.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 17.01.2017, 09:37:33
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Despărțindu-se de trup, sufletul rămâne întreg, păstrând, se pare, inclusiv memoria evenimentelor pe care le-a parcurs în viață.

Totuși, trebuie să recunoaștem că nu știm multe despre suflet; avem mai mult deducții și intuiții, iar restul îl vom afla după trecerea pragului vieții în trup.
Apreciez sinceritatea dumneavoastră. Mi-am permis să subliniez cuvintele respective.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 17.01.2017, 12:17:15
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Deci, daca e sa o luam asa, patriarhii, apostolii, cuviosii si mucenicii sunt acum in stand-by.

Singurii oameni pe care Dumnezeu i-a pastrat on-line sunt: Ilie si Enoh. Acestia au fost luati la Cer cu tot cu trup. Si Hristos desigur, care a Inviat cu tot cu trup si S-a inaltat la Cer.

Deci e penibil sa ma rog la Sfinti, pentru ca ei nu ma aud. Sau poate mi se inregistreaza toate gandurile indreptate spre ei si la Judecata de Apoi cand o sa fie activati din nou o sa le arate Dumnezeu un CD cu rugile mele si o sa dea play sa le asculte si ei.

:)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 17.01.2017, 14:19:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Foarte bine punctat! Eu aproape mi-am pierdut speranța să mai găsesc argumente biblice în acest sens pe forum, totuși insist de mai bine de șapte (7) ani! Explicația devine tot mai evidentă: nu există asemenea argumente biblice!
Argumente cum că sufletul ar fi o entitate eterică ce poate ”trăi” independent și conștient de trup și care la momentul morții se ridică trecând prin anumite etape (vămi) spre cer - ca să fiu mai explicit.
faptul ca NU vrei sa vezi ca omul are un suflet, asta nu inseamna ca ai si dreptate. Ti-am mai spus de multe ori, sa citesti din Biblie la 1 Tesaloniceni 5:23. Ca sa nu te mao obosesti tu, am sa postez eu versetul: "Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana, la venirea Domnului nostru Isus Hristos".Am folosit biblia Cornilescu, ca sa nu zici ca noi ortodocsii am...stii tu la ce ma refer!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #188  
Vechi 17.01.2017, 16:11:07
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Singurii oameni pe care Dumnezeu i-a pastrat on-line sunt: Ilie si Enoh. Acestia au fost luati la Cer cu tot cu trup. Si Hristos desigur, care a Inviat cu tot cu trup si S-a inaltat la Cer.
Mai poți adăuga la listă sfinții înviați cu ocazia morții lui Hristos.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 17.01.2017, 16:15:29
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
faptul ca NU vrei sa vezi ca omul are un suflet, asta nu inseamna ca ai si dreptate. Ti-am mai spus de multe ori, sa citesti din Biblie la 1 Tesaloniceni 5:23. Ca sa nu te mao obosesti tu, am sa postez eu versetul: "Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana, la venirea Domnului nostru Isus Hristos".Am folosit biblia Cornilescu, ca sa nu zici ca noi ortodocsii am...stii tu la ce ma refer!
Dacă până acum erai adeptul concepției dualiste (trup+suflet), acum ai devenit ”trialist”?
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 17.01.2017, 17:00:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Dacă până acum erai adeptul concepției dualiste (trup+suflet), acum ai devenit ”trialist”?
Domnule Centesimus, totusi...faptul ca existenta corpurilor non-fizice ale fiintei umane (indiferent cite si cu ce nume) apare in majoritatea zdrobitoare a credintelor si sistemelor filosfice ale speciei noastre (probabil ca si fratii disparuti, "Abel", Neanderthalienii/Denisovanii/Etc., aveau o gindire similara, odata ce isi ingropau mortii) nu va spune, totusi, nimic?
Sau, ca majoritatea credinciosisilor neoprotestanti, sinteti captiv unui fel de iudeocentrism si veterotestamentolatrie, care va face sa priviti cu ceva intre condescendesnta si dispret la culturi si credinte non-abrahamice? Doar intreb. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde