Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2021, 14:17:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...dar pe viitor se pare că autoritățile se arată dornice în a-mi limita libertatea din cauză că nu sînt vaccinat (și nu doar la noi în țară). Asta e problema mea de fapt, nu că tu te vaccinezi. Că și eu voi fi obligat să o fac.
Mai e o problemă foarte mare, vaccinul la tineri de la 12 ani în sus, dacă se bagă o condiționare gen vaccin sau interdicție la școală cu decăderea părinților, ori vaccin sau participare la cursuri în combinezon de cosmonaut cum se vorbește la facultate acum de către ministrul Educației.

Evident că dacă o să ai un semn distinctiv de nevaccinare, combinezon o să fii bătaia de joc a colegilor, a profesorilor, îți va fi cald vara, unii vor refuza să stea lângă tine în bancă, sau profi care nu o să vrea să te examineze, profi care să te batjocorească de la catedră și să instige și grupul de seminar/clasa împotriva ta - Apartheid pur, nu pe motive de rasă ci pe motive de nevacinare.

Și încă o chestie refuzi ca părinte să vaccinezi, te cheamă la o comisie, refuzi și a doua oară risc să fii decăzut din drepturi îți iau copilul și-l vaccinează ei.

Îl vaccinezi și face o reacție alergică sau o boală autoimună, sau un autism, sau paralizat, trăiești toată viața cu un copil fragilizat sau semi-handicapat sau handicapat și nu te ajută statul cu nimic decât la grad mare de handicap, ajungi supus tot oprobiului, marginalizării, dat la o parte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2021, 15:14:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai e o problemă foarte mare, vaccinul la tineri de la 12 ani în sus, dacă se bagă o condiționare gen vaccin sau interdicție la școală cu decăderea părinților, ori vaccin sau participare la cursuri în combinezon de cosmonaut cum se vorbește la facultate acum de către ministrul Educației.

Evident că dacă o să ai un semn distinctiv de nevaccinare, combinezon o să fii bătaia de joc a colegilor, a profesorilor, îți va fi cald vara, unii vor refuza să stea lângă tine în bancă, sau profi care nu o să vrea să te examineze, profi care să te batjocorească de la catedră și să instige și grupul de seminar/clasa împotriva ta - Apartheid pur, nu pe motive de rasă ci pe motive de nevacinare.

Și încă o chestie refuzi ca părinte să vaccinezi, te cheamă la o comisie, refuzi și a doua oară risc să fii decăzut din drepturi îți iau copilul și-l vaccinează ei.

Îl vaccinezi și face o reacție alergică sau o boală autoimună, sau un autism, sau paralizat, trăiești toată viața cu un copil fragilizat sau semi-handicapat sau handicapat și nu te ajută statul cu nimic decât la grad mare de handicap, ajungi supus tot oprobiului, marginalizării, dat la o parte.
Nu te îngrijora prea tare, că-s foarte mulți care nu se vaccinează. Iar din cei vaccinați mulți sînt sceptici în a le face asta și copiilor lor.

Școlile au echipament pentru a preda online. La fiică-mea în clasă dacă un singur copil nu e prezent, face live pe net.

Plus că ar trebui mofificată constituția apropo de drepturile noastre la educație, dreptul la a fi stăpîni pe propriul corp. Acește așa-zise legi și ordonanțe nu-s constituționale, deci nici amenzile nu-s tocmai legale. Decăderea din drepturi nu au cum să o facă, sînt prea mulți copii în situația asta, nu au unde să-i ducă și cine să-i îngrijească. Pot încerca eventual să dea exemple cu cîțiva pentru a speria părinții, dar numai să aibă curajul ăsta.

Dacă mă cheamă comisia le spun că sînt de acord să fac vaccinul dacă îmi dau în scris că se fac responsabili pentru orice efect advers este scris cu litere mici pe sticluță. Să vezi atunci cine o să semneze.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2021, 15:21:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vad ca in posturile tale apare des constestarea premiselor a constructiei logice de argumentare a tipologiei de argument folosita :). Ce pregatire ai in partea asta? Sunt curios pt ca pe forum nu e nimeni care sa mai aiba notiuni de debate si argumentare.
Am citit de trei ori ce ai scris mai sus, dar tot nu mă prind ce vrei să zici. :)

Îmi amintesc de argumentul bisectoarei care are mare succes în multe domenii, inclusiv în medicină. Ți se dă o problemă cu cîteva posibile soluții false, iar tu trebuie să alegi care este cea corectă.

Exemplul 1: Care vaccin e bun? Pfizer, Astrazeneca, Moderna sau J&J?

Exemplul 2: Ce tip de medicină să alegem, cea alopată sau cea homeopată?

Exemplul 3: Pămîntul este glob sau disc cu Polul Nord în mijloc și Antarctica roată împrejur?

ȘAMD
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2021, 15:51:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu te îngrijora prea tare, că-s foarte mulți care nu se vaccinează
Până acum s-au vaccinat 2.578.713 conform unei știri, deci 3-5 milioane de români se vaccinează până în septembrie.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iar din cei vaccinați mulți sînt sceptici în a le face asta și copiilor lor.
Acum sunt sceptici, gradul de conformism e mare când apar sancțiuni, dacă ne-ar pune să plătim sute de lei pe vaccin că vaccinul costă și noi am întârziat ca o sancțiune și altfel nu am mai putea intra nici în magazin sau benzinărie pt aprovizionare, cine știe.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Școlile au echipament pentru a preda online. La fiică-mea în clasă dacă un singur copil nu e prezent, face live pe net.
Să-ți trăiască, școala online riscă să crească gradul de analfabetism funcțional, a fost o emisiune pe protv.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Plus că ar trebui mofificată constituția apropo de drepturile noastre la educație, dreptul la a fi stăpîni pe propriul corp.
Sau vine o decizie de interpretare a CCR în care se spune că legea X are rațiuni sanitare nu contravine principiul autonomiei corporale.

Până acum pe același prinicpiu se vaccina forțat, niciun avocat al poporului nu a fost sesizat de vreun părinte, sau nu a ridicat sesizarea la CCR.

Pe termen mediu se urmărește consimțământ prezumat la donarea de organe pe model francez, ajungi în moarte clinică fără să fi semnat la notar o declarație că nu vrei să donezi și ai organe viabile transplantului, medicii pot face transplant.

Va trebui vigilență maximă.

Principiul corpul meu alegerea mea - se folosește doar la avort, că și așa susține planurile păpușarilor la reducerea populației pe motiv de încălzism, și la a dezvolta adicții ca statul să scape mai repede de populație.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acește așa-zise legi și ordonanțe nu-s constituționale, deci nici amenzile nu-s tocmai legale.
Până să intervină o decizie de neconstituționalitate trec luni, știu un caz cu un tânăr care a greșit data în declarația pe proprie răspundere, a luat amendă 20 de mil anu trecut când Orban a băgat cele mai mari amenzi din Europa, a plătit 10 și se judecă încă în Contencios Administrativ să i se anuleze, și e o acțiune în contencios, nu la CCR.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Decăderea din drepturi nu au cum să o facă, sînt prea mulți copii în situația asta, nu au unde să-i ducă și cine să-i îngrijească.
Adopții internaționale relaxate, cum era și fata Sorina de prin Oltenia care a ajuns în SUA, Asistenți Maternali cărora li se încredințează în grijă copii care nu-s ai lor, spații de refugiu pentru mame bătute etc

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pot încerca eventual să dea exemple cu cîțiva pentru a speria părinții, dar numai să aibă curajul ăsta.
Corect aici cred că se tem de o reacție cum a fost la Bodnariu.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă mă cheamă comisia le spun că sînt de acord să fac vaccinul dacă îmi dau în scris că se fac responsabili pentru orice efect advers este scris cu litere mici pe sticluță. Să vezi atunci cine o să semneze.
Just și părerea mea controale de sănătate la ficat, sânge, în caz de ceva ai dovada evoluției sănătății.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.05.2021 at 15:54:59.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2021, 16:39:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

M-am vaccinat cu pfizer si am luat si a doua doza.
O mica durere in muschi-brat in ziua respectiva.

Vaccinul nu este un remediu miraculos ci este o inoculare prin injectare cu un virus inactiv-inofensiv pentru ca organismul sa poata invata structura virala ARN imbracata in proteine fara ca organismul sa faca boala si apoi sistemul imunitar poate recunuaste rapid acest tip de virus si-l marcheaza in timp util in cazul contaminarii cu virusi periculosi activi ce patrund in organism.

Odata invatat de catre sistemul de aparare structura virusului ARN imbracat in proteine, virusii periculosi de acelasi tip care patrund in organism vor fi identificati si vor fi marcati de catre organism pentru a fi eliminati cat mai rapid.

Dupa procedura asta, dupa 1 saptamana dupa vaccinare, in caz de contaminare organismul va suferi o forma a bolii mult mai usoara sau nu va suferi boala deloc.

Nu e o medicatie, nu e un leac miraculos ci vaccinul e un pacat mai mic si organismul lupta cu acel pacat mai mic invatand cum sa se apere si apoi la contaminare cu pacatul real se poate apara mai repede si mai bine caci organismul il recunoaste ca pe ceva rau ce nu trebuie consumat sau multiplicat sau replicat-inmultit.

Nu ai de ce sa-ti pui nadejdea in lume si in vaccinuri caci ele nu sunt altceva decat ”pacate” dezactivate insa metoda asta, vaccinarea, este buna medical deoarece organismul odata vaccinat se protejeaza mai usor la atacul real care unora le poate fi fatal sau poate lasa sechele grave.

Intrucat reactia alergica sau problemele negative ce apar de la vaccin sunt nesemnificative caci organismul credincios si sanatos poate elimina orice toxina recomand ca omul sa aleaga linistit vaccinarea... aducand multumiri nu lumii pacatoasae care a facut pacatul raspandind bolile prin virusi ci medicilor care l-au stiut dezactiva pe virus si folosi eficient in lupta contra virusului.

Daca n-ai fost vaccinat si ajungi sa faci boala si ea devine grava spre mortala atunci o sa-ti para foarte rau ca nu te-ai vaccinat daca ai fi putut sa te vaccinezi.

E adevarat ca vaccinul contine tot felul de lucruri murdare sau pacate insa virusul e inactiv si organismul prin vaccin le va cunoaste informational in forma lor usoara si le va sti apoi indentifica putand marca orice structura ARN imbracata in proteine pentru a nu mai fi replicata de propriile celule.

Nu ai de ce sa te temi, vaccinul nu provoaca nicio reactia alergica sau negativa la adulti deoarece dozele sunt foarte mici. Credinta crestin-ortodoxa ne apara si chiar daca am lua ceva otrava sau virusi activi, raul nu poate actiona si este eliminat fara sa ne afecteze.

Sfatul meu este sa va vaccinati cu ambele doze si peste 6 luni sa repetati cu a treia doza avand incredere in Dumnezeu care poate lupta si cu boala si cu boala inactiva din vaccin.

Daca cumva faci o reactie alergica si soc anafilactic la prima doza atunci acolo sunt medicii si te ajuta ca sa iesiti din starea de soc. Daca in 10 minute nu ai facut niciun soc atunci totul e ok. In caz de soc trebuie sa ajuti organismul sa se calmeze, sa se destreseze, sa se linisteasca si nu sa te sperii sau sa te agiti. Respiri ritmic, lent, te calmezi, te rogi, ai incredere, te lasi ajutat de medici si nu patesti nimic.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2021, 17:32:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. Voi vă vaccinați?.
Cred că vor fi o minoritate care nu se vor vaccina.

Apropo există câteva județe în care merge greu vaccinarea, de urmărit ce se va întâmpla cu ele, eu nu cred că se va întâmpla mare lucru.

Prefecții spun că în județele alea au multă lume plecată din județ la lucru și că mulți nu știau să folosească platforma până când nu s-a făcut fără programare.


https://www.activenews.ro/stiri/Rare...-judete-166450

Potrivit paginii Vaccin.live, care prezintă un tabel detaliat cu rata de interes la vaccinare pe județe, cele 8 județe trase de urechi de Rareș Bogdan pentru că au „sub 100 de persoane înscrise la vaccinare” sunt: Mehedinți (13), Covasna (15), Vrancea (20), Botoșani (21), Giurgiu (25), Neamț (29), Gorj (43), Suceava (63). Ar mai fi imediat deasupra limitei și județul Călărași, cu doar 105 inși înscriși.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2021, 23:06:46
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. Voi vă vaccinați?
Eu da, m-am vaccinat.
Teoretic, cel put›in, as™ fi cres™tin

M-am vaccinat pentru că am convingerea că vaccinurile au făcut bine omenirii s™i cred că vor continua să facă. Nu cred că e semnul fiarei, păcatul lepădării, etc. Cred a fost suficient testat. S˜˜i chiar dacă nu ar fi fost, eu sunt cobaiul perfect. Nu cred că încurajează avorturile, chiar dacă ar fi fost folosit››i cândva, î.e.n. fetus™™i avortat››i. Vaccinul nu e obligatoriu. S˜˜i mi se pare s™™i destul de ieftin. Adică numai avantaje. Am tot căutat să găsesc un motiv serios pentru a nu mă vaccina dar nu am găsit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.05.2021, 23:55:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Articole care m-au pus pe gânduri în legătură cu vaccinul:

E OFICIAL: 488 de români au murit după vaccinarea cu prima sau ambele doze ale serurilor experimentale Covid. INSP: 27.274 români au făcut boala după ce s-au vaccinat împotriva ei. Cine răspunde pentru morții de după vaccin?

https://www.activenews.ro/stiri/E-OF...-vaccin-166838

”Din cele aproape 500 de decese oficial raportate în urma vaccinului, nici măcar unul nu ar fi de la vaccin, încearcă să ne convingă INSP.”

O femeie din Cluj, vaccinată cu Pfizer, a murit în secția de Terapie Intensivă. Explicațiile medicilor - https://alephnews.ro/sanatate/o-feme...ile-medicilor/

O femeie din județul Cluj, în vârstă de 70 de ani, vaccinată cu ambele doze de vaccin Pfizer, a murit recent în secția de Terapie Intensivă a Spitalului din Turda, după ce a fost depistată cu Covid la două luni după rapel.

Potrivit medicilor, persoana decedată avea făcut rapelul în luna februarie, apoi a fost testată pentru anticorpi după vaccin și avea un număr considerabil, 6.700.

Directorul medical de Spital, Andrașoni Victor: „Avea dozele făcute, avea titru de anticorpi mare, a fost confirmată cu Covid și avea afectare pulmonară de peste 85%. Asta a fost. Explicația este greu de găsit.”


Soț și soție din Prahova decedați la doar câteva ore distanță, după vaccinul PFIZER. Fiica celor doi, în stare gravă la ATI, după vaccinul ASTRAZENECA

Fiul celor doi decedați a relatat în exclusivitate pentru observatorulph.ro filmul cronologic al tragediei:
https://www.activenews.ro/stiri/Sot-...CUMENTE-165864

”Înainte de a face vaccinul, cei doi s-au simțit mai rău, fiind răciți. Vorbeam zilnic cu ei la telefon. Mi-au spus că se duc să facă vaccinul, erau foarte încrezători în el. Pe data de 3 au mers la Spitalul Municipal Câmpina și au făcut vaccinul anti-covid de la Pfizer.
Acolo, situația s-a schimbat dramatic. Mama a leșinat acolo imediat după vaccin. A trebuit să stea vreo oră și jumătate la spital, până și-a revenit, să poată pleca spre casă.


PRIMUL DECES după vaccinare ÎN ROMÂNIA? Un asistent medical din Constanța a făcut infarct la o zi de la imunizarea anti-covid

https://www.activenews.ro/stiri/PRIM...i-covid-164587

Un asistent medical din Constanța a decedat la scurt timp după ce fusese vaccinat anti-Covid-19. Imediat cum a simțit că îi este rău, bărbatul a chemat o ambulanță pentru a fi transportat la spital. Și-a pierdut viața în noaptea de marți spre miercuri, după ce luni i se administrase vaccinul împotriva Covid-19

Rezultatul necropsiei arată că bărbatul a suferit un infarct.


România ascunde morții de vaccin. Decesul asistentei de la „Marius Nasta”:

https://www.activenews.ro/stiri/Roma...-DOVEZI-165101

Astea sunt doar câteva că m-am plictisit să caut, n-or fi adevărate, am văzut și știri cu decese prin Europa.
Sper să nu fie adevărate!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.05.2021 at 00:04:14.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.05.2021, 05:53:40
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Am tot căutat să găsesc un motiv serios pentru a nu mă vaccina dar nu am găsit.
Dar daca vei afla de-acum?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2021, 10:47:19
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
M-am vaccinat pentru că am convingerea că vaccinurile au făcut bine omenirii și cred că vor continua să facă. Nu cred că e semnul fiarei, păcatul lepădării. Am tot căutat să găsesc un motiv serios pentru a nu mă vaccina dar nu am găsit.
Aceleași motive și în cazul meu.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare