Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2006, 17:32:50
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2006, 17:42:36
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Arhanghelulelule, sa ne ajute pe noi si pe tine Sfiintzii Arhangheli
Sfantul Mihail fie laudat,
Sfantul Gavril fie simtzit si laudat,
Sfantul Rafail fie pomenit in veci si iubit,
Sfantul Uriil fie urmat si iubit!
si ceilaltzi arhangheli dreptmaritori ai domnului Iisus Cristos!

poate uneori dinpacate niciatat...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2006, 17:52:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.
Un preot e mai mult decat invatatorii vostri, cu care il confunzi pe preotul ortodox.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2006, 14:16:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Preotul este un pastor de turma, el invata oamenii cuvantul lui Dumnezeu, savarseste Tainele lui Dumnezeu ex, botezul, impartasania etc, el este cel care cu puterea data prin succesiune apostolica de Hristos, dezleaga in urma spovedaniei pe cel ce s-a cait de pacate, si aici sa intelegem un lucru, Hristos este singurul care iarta pacatele singurul care poate da iertarea ultima, numai ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, si doreste ca om la om sa-si marturiseasca pacatele, de accea e nevoie de spovedanie si de dezlegare pt ca Domnul prin oameni lucreaza, si cand primesti dezlegarea de la preot inseamna ca Hristos te dezleaga!, sper ca ati inteles, Marit sa fie numele Domnului
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2006, 16:55:40
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.
Un preot e mai mult decat invatatorii vostri, cu care il confunzi pe preotul ortodox.
Sunt Ortodox prin faptul ca mam nascut aici si nu este antamplator dar anainte de a fi Ortodox sunt Crestin si asta cred ca este mai important.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2006, 17:12:28
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Preotul este un pastor de turma, el invata oamenii cuvantul lui Dumnezeu, savarseste Tainele lui Dumnezeu ex, botezul, impartasania etc, el este cel care cu puterea data prin succesiune apostolica de Hristos, dezleaga in urma spovedaniei pe cel ce s-a cait de pacate, si aici sa intelegem un lucru, Hristos este singurul care iarta pacatele singurul care poate da iertarea ultima, numai ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, si doreste ca om la om sa-si marturiseasca pacatele, de accea e nevoie de spovedanie si de dezlegare pt ca Domnul prin oameni lucreaza, si cand primesti dezlegarea de la preot inseamna ca Hristos te dezleaga!, sper ca ati inteles, Marit sa fie numele Domnului
Atunci nu putem sa ne spovedim LUI Dumnezeu??????? Trebue sa mergem antai la Preot si apoi la Dumnezeu cam asta reese.Daca un om este pe o insula naufragiat ce face??????? Iar ceia ce face Preotul nu sunt taine,tot omul daca sar apuca sa anvete ar putea face.Pe pamant a coborat Domnul Nostru ca sa ne dea libertatea de a nu mai depinde de Preoti, si ca ei sa devina anvatatori ai oamenilor nu divinizati.Si antre mine si Domnul Nostru HRISTOS nu cred ca e nevoe de un intermediar,sa nu crezi ca nu ai respect pentru ce fac.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2006, 17:28:28
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

ARHANGHELUL! tu spui o poveste veche cu tenta sectara care-mi este cunoscuta, tu ai smerenia necesara sa ingenunchezi si sa-ti marturisesti pacatele in fata unui preot?, nu prea cred, tu zici ceea ce zic toti protestantii, "ma iarta Dumnezeu, nu-mi trebuie preot nu"? Te rog eu ca sa nu cazi in ratacire, cerceteaza mai bine credinta ortodoxa si taina preotiei nu te lasa influientat de fel si fel de sectari, pt ca vei ajunge din rau in mai rau, si nu-i vorba de intermediari, crezi ca ortodocsii nu stiu ca Hristos este singurul Mijlocitor si Mantuitor? sau ti-a inveninat cineva credinta? roaga-te Domnului sa-ti descopere credinta si sa te ajute sa iesi din rataciri, Domnul sa te binecuvinteze!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.12.2006, 17:39:27
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Pentru un real ajutor te rog sa iei legatura cu maica Siluana pe acest site http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde.php, scrie-i ce te doare si apoi urmareste siteul sa vezi cand primesti raspuns, sper sa-ti fie de folos, Domnul sa te lumineze!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2006, 17:47:07
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de danyel
Preotul este un pastor de turma, el invata oamenii cuvantul lui Dumnezeu, savarseste Tainele lui Dumnezeu ex, botezul, impartasania etc, el este cel care cu puterea data prin succesiune apostolica de Hristos, dezleaga in urma spovedaniei pe cel ce s-a cait de pacate, si aici sa intelegem un lucru, Hristos este singurul care iarta pacatele singurul care poate da iertarea ultima, numai ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, si doreste ca om la om sa-si marturiseasca pacatele, de accea e nevoie de spovedanie si de dezlegare pt ca Domnul prin oameni lucreaza, si cand primesti dezlegarea de la preot inseamna ca Hristos te dezleaga!, sper ca ati inteles, Marit sa fie numele Domnului
Atunci nu putem sa ne spovedim LUI Dumnezeu??????? Trebue sa mergem antai la Preot si apoi la Dumnezeu cam asta reese.Daca un om este pe o insula naufragiat ce face??????? Iar ceia ce face Preotul nu sunt taine,tot omul daca sar apuca sa anvete ar putea face.Pe pamant a coborat Domnul Nostru ca sa ne dea libertatea de a nu mai depinde de Preoti, si ca ei sa devina anvatatori ai oamenilor nu divinizati.Si antre mine si Domnul Nostru HRISTOS nu cred ca e nevoe de un intermediar,sa nu crezi ca nu ai respect pentru ce fac.
Poi domnule, Arhanghelul, asha ne invatza parintzii, convorbirea mintzii cu Dumnezeu Iisus, rugaciunea, si altele cum ne spune arhimandritul Sofronie asta si inseamna uneori. Dar fireste ca in biserica ai putea sa invetzi deasemenea foarte multe. Sau cum ne spune parintele Steinhard in cartea "Daruind vei dobandi", plina de invatzaminte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.12.2006, 15:09:01
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
ARHANGHELUL! tu spui o poveste veche cu tenta sectara care-mi este cunoscuta, tu ai smerenia necesara sa ingenunchezi si sa-ti marturisesti pacatele in fata unui preot?, nu prea cred, tu zici ceea ce zic toti protestantii, "ma iarta Dumnezeu, nu-mi trebuie preot nu"? Te rog eu ca sa nu cazi in ratacire, cerceteaza mai bine credinta ortodoxa si taina preotiei nu te lasa influientat de fel si fel de sectari, pt ca vei ajunge din rau in mai rau, si nu-i vorba de intermediari, crezi ca ortodocsii nu stiu ca Hristos este singurul Mijlocitor si Mantuitor? sau ti-a inveninat cineva credinta? roaga-te Domnului sa-ti descopere credinta si sa te ajute sa iesi din rataciri, Domnul sa te binecuvinteze!
An Biblie Domnul Nostru Isus HRISTOS nu spune ca trebue sa mergem la Preoti ci la Dumnezeu si la EL.Cum explici asta??????? Si eu nam zis ca Preotii sunt un rau doar ca oamenii ai cam divinizeaza si ei accepta.Dar sunt sigur ca nu toti Preotii accepta aceasta divinizare.Sa stii ca sunt oameni care nu sunt Preoti si au mai mare trecere an fata Domnului si asta spune cam multe. Crezi ca daca teai spovedi an fata acelui om Dumnezeu tear auzi???????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04