Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2010, 19:38:44
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Talking creatie sau evolutionism?

oul sau gaina?o intrebare persistenta.
dpdv biblic,absolut tot ce se vede este facut din ce nu se vede
dpdv stiintific,a avut loc un big bang,iar tot ce se vede a evoluat dupa o perioada de timp
doua idei diametral opuse,poate cineva sa le impace?exista un adevar absolut,care este si cum poate fi demonstrat?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2010, 19:52:01
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Cred că s-a vorbit de o sută de ori despre subiectul ăsta. Sigur sunt câteva topicuri deschise mai în trecut.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2010, 19:58:13
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,colaps

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Cred că s-a vorbit de o sută de ori despre subiectul ăsta. Sigur sunt câteva topicuri deschise mai în trecut.
este ok,eu nu am verificat asa ca liberul arbitru funstioneaza la capacitate maxima.
daca deranjeaza,inchid topicul,absolut nici o problema.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2010, 20:01:24
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
este ok,eu nu am verificat asa ca liberul arbitru funstioneaza la capacitate maxima.
daca deranjeaza,inchid topicul,absolut nici o problema.
Pe mine nu mă deranjezi cu nimic dar mi-e că iar începem discuțiile kilometrice și nervii încordați și replicile tăioase și sarcasmul și ironia și probabil și o ceartă două pe ici colo că doar na... mai sunt și mulți atei la pândă.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2010, 20:12:15
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,colaps

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Pe mine nu mă deranjezi cu nimic dar mi-e că iar începem discuțiile kilometrice și nervii încordați și replicile tăioase și sarcasmul și ironia și probabil și o ceartă două pe ici colo că doar na... mai sunt și mulți atei la pândă.
colaps,pe acest thread cred ca discutiile vor fi argumentate,fara atac la persoana,ideile trebuie discutate si disecate.in situatia in care spiritele se incing peste nivelul de respect fata de oricare persoana, inchid threadul,iar daca eu nu sunt atent,rooog adminul sa o faca in locul meu si-i multumesc anticipat.
cred ca poti sa-ti sustii ideile fara a jigni(modul general).
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2010, 20:17:11
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
oul sau gaina?o intrebare persistenta.
dpdv biblic,absolut tot ce se vede este facut din ce nu se vede
dpdv stiintific,a avut loc un big bang,iar tot ce se vede a evoluat dupa o perioada de timp
doua idei diametral opuse,poate cineva sa le impace?exista un adevar absolut,care este si cum poate fi demonstrat?
Pai asa se mai simt bagati in seama si ateii care-si mai fac veacul pe forum, ca in rest cand este vorba de principii sau traire crestin ortodoxa mai incearca cate unul dintre ei sa-si mai dea cu parerea dar slabut de tot Macar prin astfel de subiecte le dam de inteles ca nu am uitat de ei. 8-)
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.09.2010, 10:32:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
oul sau gaina?o intrebare persistenta.
dpdv biblic,absolut tot ce se vede este facut din ce nu se vede
dpdv stiintific,a avut loc un big bang,iar tot ce se vede a evoluat dupa o perioada de timp
doua idei diametral opuse,poate cineva sa le impace?exista un adevar absolut,care este si cum poate fi demonstrat?
Oul a aparut cu mult, mult timp inaintea gainii ...

Last edited by Dumitru73; 15.09.2010 at 10:40:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2010, 10:42:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Pai asa se mai simt bagati in seama si ateii care-si mai fac veacul pe forum, ca in rest cand este vorba de principii sau traire crestin ortodoxa mai incearca cate unul dintre ei sa-si mai dea cu parerea dar slabut de tot Macar prin astfel de subiecte le dam de inteles ca nu am uitat de ei. 8-)
Credinciosii ii provoaca la discutii pe atei, ateii, iata, nu se dezlipesc de forumurile ortodoxe ...
Tot e bine ca nu uitam unii de altii
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2010, 17:07:47
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking "Planul" evolutionist de anihilare a creationistilor

Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2010, 18:14:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
oul sau gaina?o intrebare persistenta.
dpdv biblic,absolut tot ce se vede este facut din ce nu se vede
dpdv stiintific,a avut loc un big bang,iar tot ce se vede a evoluat dupa o perioada de timp
doua idei diametral opuse,poate cineva sa le impace?exista un adevar absolut,care este si cum poate fi demonstrat?
Creatie si evolutionism...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 18:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 13:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 01:48:42
De la evolutionism la transhumanism anna21 Teologie si Stiinta 18 18.07.2010 17:47:54