Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2011, 23:56:00
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit Femeia:sotie,mama,profesionista

Citind diferite topicuri mi.am dat seama din nou ca sunt o pacatoasa si va multumesc pt asta,dar imi pare rau ca daca m.ar vedea unii dintre voi pe strada m.ar judeca.De ce?
Timp de 6 ani de zile de cand merg la biserica(de la 17) eu nu am pus pantalon,ruj,rimel pe mine.Eram efectiv mironosita cum imi spune tata.De ceva timp am inceput sa am mari ispite:ma simt frustrata,neatragatoare.Am inceput sa port blugi din cauza faptului ca sunt pe drum 12 sau 13 ore pe zi si din comoditate fiind nevoita uneori sa ma schimb in uniforma in garderoba unisex in care nu e tocmai placut sa iti rulezi dresul de lycra in vazul barbatilor(nu de alta ,dar s.ar putea sa ii ispitesc.vezi topicul cu ispitele barbatilor).Am inceput sa imi dau cu fond de ten pe cearcane si cu rimel,ca altfel tradez cele 6 ore dormite si muuultele cosuri din cauza poluarii din Bucuresti.
Astea sunt lucruri pe care doar femeile le inteleg si nici dintre ele toate.
Si va intreb eu acum ce sa faca o femeie crestina care trebuie sa faca atati copilasi cati ii da Dumnezeu,care trebuie sa stie sa ramana frumoasa si pt sotul ei(parul pe picioare displace multora ,ochii umflati etc) sa fie fresh si profesionista la locul de munca chiar daca a copt fursecuri pt cei 3,4...6 copii pana la miezul noptii) DAR IN ACELASI TIMP SA PLACA LUI DUMNEZEU?
As vrea sfaturi mai ales de la mame si sotii care inteleg exact care e dilema mea,dar apreciez si gandurile bune si incurajatoare ale barbatilor
Si inca ceva:daca barbatul trebuie sa poarte straie barbatesti si femeia pe cele femeiesti,de ce in picturile din biserica Sfintii au vesminte in functie de vremurile in care traiau sau de meseria pe care o aveau?Am observat ca aveau robe lungi sau nu stiu cum sa le numesc,iar ostasii au uniforme mai scurte cu pantaloni.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2011, 00:15:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Citind diferite topicuri mi.am dat seama din nou ca sunt o pacatoasa si va multumesc pt asta,dar imi pare rau ca daca m.ar vedea unii dintre voi pe strada m.ar judeca.De ce?
Timp de 6 ani de zile de cand merg la biserica(de la 17) eu nu am pus pantalon,ruj,rimel pe mine.Eram efectiv mironosita cum imi spune tata.De ceva timp am inceput sa am mari ispite:ma simt frustrata,neatragatoare.Am inceput sa port blugi din cauza faptului ca sunt pe drum 12 sau 13 ore pe zi si din comoditate fiind nevoita uneori sa ma schimb in uniforma in garderoba unisex in care nu e tocmai placut sa iti rulezi dresul de lycra in vazul barbatilor(nu de alta ,dar s.ar putea sa ii ispitesc.vezi topicul cu ispitele barbatilor).Am inceput sa imi dau cu fond de ten pe cearcane si cu rimel,ca altfel tradez cele 6 ore dormite si muuultele cosuri din cauza poluarii din Bucuresti.
Astea sunt lucruri pe care doar femeile le inteleg si nici dintre ele toate.
Si va intreb eu acum ce sa faca o femeie crestina care trebuie sa faca atati copilasi cati ii da Dumnezeu,care trebuie sa stie sa ramana frumoasa si pt sotul ei(parul pe picioare displace multora ,ochii umflati etc) sa fie fresh si profesionista la locul de munca chiar daca a copt fursecuri pt cei 3,4...6 copii pana la miezul noptii) DAR IN ACELASI TIMP SA PLACA LUI DUMNEZEU?
As vrea sfaturi mai ales de la mame si sotii care inteleg exact care e dilema mea,dar apreciez si gandurile bune si incurajatoare ale barbatilor
Si inca ceva:daca barbatul trebuie sa poarte straie barbatesti si femeia pe cele femeiesti,de ce in picturile din biserica Sfintii au vesminte in functie de vremurile in care traiau sau de meseria pe care o aveau?Am observat ca aveau robe lungi sau nu stiu cum sa le numesc,iar ostasii au uniforme mai scurte cu pantaloni.
intai de toate femeia nu trebuie sa-si piarda feminitatea.
pe urma ... sarcina de mama ... dar tatal unde e? el nu stie sa se ocupe de copii? sa dea si el cu aspiratorul si sa spele niste vase?
referitor la haine, cred ca tine de traditia vremii in care traim. uita-te la icoanele in care apare sf Elena, imparateasa ... iti plac cerceii ei? cineva a postat pe forum o icoana cu proorocul Daniel purtand un cercel.
cum spuneam, traditii ale vremii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2011, 00:37:54
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
intai de toate femeia nu trebuie sa- piarda feminitatea.
pe urma ... sarcina de mama ... dar tatal unde e? el nu stie sa se ocupe de copii? sa dea si el cu aspiratorul si sa spele niste vase?
referitor la haine, cred ca tine de traditia vremii in care traim. uita-te la icoanele in care apare sf Elena, imparateasa ... iti plac cerceii ei? cineva a postat pe forum o icoana cu proorocul Daniel purtand un cercel.
cum spuneam, traditii ale vremii.
Exaaaact.La asta ma refeream in legatura cu vestimentatia Sfintilor.Deci daca ai pantaloni ca femeie nu inseamna ca te vei numara in ceata din stanga doar din acest motiv atata timp cat te.ai adaptat timpurilor ca sa nu smintesti.
O intamplare haioasa:aveam la facultate o colega ffff bogata si purta doar fuste,dar nu cred ca din evlavie ci asa se simtea ea bine.Si au ironizat.o baietii au vrut sa faca o cheta sa ii cumpere o pereche de pantaloni ca sa nu inghete.Deci si cu vestimentatia trebuie grija ca risti mai tare sa smintesti.
Referitori la chestia cu treaba in casa :rar gasesti astfel de specimene.Multi vor sa fie crestini,sa faca muulti copii,sa fie cocosi in casa(vezi topic barbat cap femeii) dar grijile cad pe umerii femeii.Si daca apoi isi da si ea cu un pic de fard ca nu a mai dormit de 3 nopti ca ii ies dintii bebelusului si tre sa predea la scoala sau e de garda la spital sare sotul cel evlavios care nu vrea ca sotia lui sa ispiteasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2011, 01:05:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ma faci sa rad, Caty Deea.
Acum n-am timp, dar o sa-ti povestesc intr-o zi cum am ajuns eu sa ma marit cand nu ma fardam, nu ma vopseam, nu mergeam la coafor.. nici macar o fusta frumoasa nu aveam.. eram "total mess", cum se zice.. Dar daca ti-e dat sa te placa cineva, se va intampla oricum. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2011, 01:09:52
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma faci sa rad, Caty Deea.
Acum n-am timp, dar o sa-ti povestesc intr-o zi cum am ajuns eu sa ma marit cand nu ma fardam, nu ma vopseam, nu mergeam la coafor.. nici macar o fusta frumoasa nu aveam.. eram "total mess", cum se zice.. Dar daca ti-e dat sa te placa cineva, se va intampla oricum. :)
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2011, 01:17:08
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Doamne ajuta
Nu o fac neaparat pt ei ca sa ma placa si sa fie asaaa oo chimie de la prima vedere(nu imi place deloc vorba asta pe care o aud atat de des).O fac pt mine.Am observat si eu ca daca nu esti imbracat nu stiu cum sau nu mirosi intr.un anume fel nu te baga nimeni in seama
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2011, 01:43:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
sa fie asaaa oo chimie de la prima vedere(nu imi place deloc vorba asta pe care o aud atat de des).O fac pt mine.Am observat si eu ca daca nu esti imbracat nu stiu cum sau nu mirosi intr.un anume fel nu te baga nimeni in seama
Sa fie o chimie la prima vedere?:-)))) Ce tare !!!
Pai chimia inseamna acel magnetism care determina atractia dintre doua persoane.E ceva ce vine din interior,ceva ce emani iar celalalt percepe ca fiindu-i vitala acea emanatie..:-))..nu are nimic de-a face cu vestimentatia,coafatul si parfumul.
Poate tu vrei o atractie sexuala la prima vedere...dar nici asta nu tine neaparat de cele exterioare...trebuie sa ai macar un pic de sex-appeal !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2011, 01:46:32
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sa fie o chimie la prima vedere?:-)))) Ce tare !!!
Pai chimia inseamna acel magnetism care determina atractia dintre doua persoane.E ceva ce vine din interior,ceva ce emani iar celalalt percepe ca fiindu-i vitala acea emanatie..:-))..nu are nimic de-a face cu vestimentatia,coafatul si parfumul.
Poate tu vrei o atractie sexuala la prima vedere...dar nici asta nu tine neaparat de cele exterioare...trebuie sa ai macar un pic de sex-appeal !
Nu eu vreau asta.Ma refer ca asta vor baietii.Daca vroiam asta nu intram pe un forum ortodox.Pur si simplu e o expresie des folosita de ei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2011, 01:46:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma faci sa rad, Caty Deea.
Acum n-am timp, dar o sa-ti povestesc intr-o zi cum am ajuns eu sa ma marit cand nu ma fardam, nu ma vopseam, nu mergeam la coafor.. nici macar o fusta frumoasa nu aveam.. eram "total mess", cum se zice.. Dar daca ti-e dat sa te placa cineva, se va intampla oricum. :)
Nu cred ca vrem sa stim...saracul de el! :)))
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2011, 01:51:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

De ex. este o rusine ca o femeie tinara si albita sa umble nevopsita la par ca o matura. Acest lucru nu are legatura cu baietii/barbatii si cu DEMNITATEA EI DE FEMEIE ci cum se prezinta ea in colectivul de munca si in familie.
De rujare si fardare sau de o imbracaminte cit de cit eleganta nici nu mai amintesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grija sotului fata de sotie ! windorin Nunta 48 08.12.2012 01:38:38
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Femeia/ Mama crestina eduardd Nunta 52 26.05.2009 20:09:42
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52