Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2011, 01:53:09
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit umilitinta versus demnitate

buna dragii mei

am o mare suferinta in suflet si anume: eu mereu imi cer iertare si cand gresesc si cand nu, insa eu mereu pic de proasta iar ceilalti isi pastreaza cu demnitate respectul.
eu nu mai inteleg nimic din religia asta, care e treaba cu umilinta ca vad ca daca o aplic in afara de faptu` ca eu sunt cea care sufar si mi se inchide usa in nas, nu am nimic de castigat....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2011, 02:49:27
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Umilinta si demniate

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
buna dragii mei

am o mare suferinta in suflet si anume: eu mereu imi cer iertare si cand gresesc si cand nu, insa eu mereu pic de proasta iar ceilalti isi pastreaza cu demnitate respectul.
eu nu mai inteleg nimic din religia asta, care e treaba cu umilinta ca vad ca daca o aplic in afara de faptu` ca eu sunt cea care sufar si mi se inchide usa in nas, nu am nimic de castigat....
Umilinta fata de Domnul ( a-L iubi cu capul plecat, in piosenie). A-ti cere iertare de la semeni si cand nu gresesti este lipsa de demnitate.
Chiar felul in care ne cerem iertare atrage dupa sine iertarea sau lehamitea celui de langa noi.

Cuvintele Scripturii sunt luate mot-à-mot si nu-i intocmai potrivit. Nu religia e stramba , ci intelegerea ei, care cere stradanie si ravna pentru intelegere. Hristos nu ne vrea nici impiedicati, nici umili ca prostii, ci demni in credinta noastra.

Din felul in care scrii deduc o varsta frageda. Ar fi bine sa vorbesti cu parintele duhovnic despre acest subiect al umilintei si demnitatii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2011, 05:45:32
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Umilinta fata de Domnul ( a-L iubi cu capul plecat, in piosenie). A-ti cere iertare de la semeni si cand nu gresesti este lipsa de demnitate.
Chiar felul in care ne cerem iertare atrage dupa sine iertarea sau lehamitea celui de langa noi.

Cuvintele Scripturii sunt luate mot-à-mot si nu-i intocmai potrivit. Nu religia e stramba , ci intelegerea ei, care cere stradanie si ravna pentru intelegere. Hristos nu ne vrea nici impiedicati, nici umili ca prostii, ci demni in credinta noastra.

Din felul in care scrii deduc o varsta frageda. Ar fi bine sa vorbesti cu parintele duhovnic despre acest subiect al umilintei si demnitatii.
cine ti-a spus tie ca este lipsa de demnitate atunci cand iti ceri iertare chiar si cand nu gresesti ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2011, 06:47:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Locuiesti in Romania sau in afara ei?

Altfel percep aceste probleme romanii,si altfel strainii!
Am cunoscut civilizatii care nu au de-a face cu umilinta,sacrificiul de sine sau iertarea-pt ei,aceste notiuni semnaleaza doar o personalitate slaba,pe care o vor folosi in interese proprii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2011, 06:50:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Imi cer scuze,acum am observat ca ai locatia in Bucuresti...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2011, 08:18:49
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
buna dragii mei

am o mare suferinta in suflet si anume: eu mereu imi cer iertare si cand gresesc si cand nu, insa eu mereu pic de proasta iar ceilalti isi pastreaza cu demnitate respectul.
eu nu mai inteleg nimic din religia asta, care e treaba cu umilinta ca vad ca daca o aplic in afara de faptu` ca eu sunt cea care sufar si mi se inchide usa in nas, nu am nimic de castigat....
daca iti ceri iertare pt o fapta gresita, arata ca ai putere de discernamant, taria sa iti recunosti (identifici si accept / asumi greseala si consecintele ei) samd

daca iti ceri iertare pt o fapt ainteleasa de altii ca gresita, tu facand asta de dragul bunei intelegeri intre ce/cu cei din jurul tau) esti facatoare de pace. Nu prea inteleg ce inseamna "ceilalti isi pastreaza cu demnitate respectul". Nu, ei isi pastreaza iluzia ca stiu, pot, continua sa fie de fapt slabi sufleteste (mai ales daca dau vina pe altul).

Ce are de a face umilinta cu toate acestea? Nu stiu nici eu prea bine diferenta intre smerenie si umilinta; deocamdata vad smerenia ca atitudinea omului realizat material, spiritual,a omului a carui viata e doldora de roade si care zice " asa mi-a dat Dzeu sa fac" sau " ale Tale dintre ale Tale", neluand nici un merit din preaplinul roadelor.

Eu as zice ca ar trebui sa te uiti catre cine faci gestul de asumare a vinei: unii pot sa invete ceva din exemplul tau dar in fata altora tu ar trebui sa fii cea care invata sa isi apere punctul de vedere prezentand cu dragoste, cal si intelepciune faptele asa cum tu le vezi.
Nu exista o atitudine unica pe care sa o aplici tuturor, ci ttrebuie sa iti adaptezi felul de a comunica in functie de "auditoriul".

Intelepciune tuturor.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2011, 09:17:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Înțelepciunea oamenilor este nebunie înaintea lui Dumnezeu" (1 Cor)
"Acolo unde există înțelepciunea lui Dumnezeu, nu mai e nevoie de înțelepciunea oamenilor" (Ioan Gură de Aur).

Când Îl urmăm pe Domnul, adesea suntem priviți drept nebuni. Slabi. Neinstruiți. Fanatici. Obtuzi, și în câte și mai câte feluri. Departe de a ne înțelege, mai adesea îi vom enerva pe ceilalți, care ne vor ține de rău. Și ce dacă ? Noi să ne amintim de Marea Predică de pe Munte, cu Fericirile ei. "Fericiți făcătorii de pace" spune Domnul. Tot El mai spune "Fericiți veți fi când (...) vor grăi tot cuvântul rău împotriva voastră". Nu ca să fim bineplăcuți lumii suntem chemați să facem ceea ce facem, ci ca să fim bineplăcuți Stăpânului nostru și spre a fi instrumentele Lui în lume.

A-ți cere iertare când greșești este un lucru normal. A-ți cere iertare când nu greșești este un lucru supranormal, pe care mulți îl vor socoti anormal. De fapt, este un semn al "nebuniei pentru Cristos". Atunci, nu puneți preț, nici inimă pe ce zic ceilalți, nici nu așteptați de la ei statuie, fiindcă vă scade meritul unor asemenea lucruri suprameritorii și bineplăcute Domnului.

Cunoașteți povestea baronului Rotschild ? Era slujitor, băiat bun la toate, în casa unui rabin. Foarte econom, din simbria lui a strâns ban peste ban, până ce a reușit să deschidă o brutărie. Dar tot atunci în casa rabinului s-a întâmplat o nenorocire. Toți banii pe care îi pusese rabinul de o parte, în loc ascuns, ca zestre pentru fiica sa au dispărut. Nunta era deja aranjată, iar mireasa trebuia înzestrată cu dotă, potrivit înțelegerii. Toate bănuielile au căzut pe tânărul Rotschild. De unde să aibă bani un servitor ca să-și deschidă brutărie ? Rabinul l-a chemat, iar Rotschild și-a recunoscut vina și și-a cerut iertare. Iertare-iertare, dar unde sunt banii ? Rotschild a promis că îi va înapoia în timp scurt, ceea ce a și făcut. Nu i-a fost ușor, fiindcă brutăria lui nu mergea prea strălucit. Au trecut ani până ce s-a descoperit adevăratul făptaș. Nemaiînțelegând nimic, bătrânul rabin l-a chemat iarăși pe Rotschild. "Pentru ce te-ai învinuit de o faptă pe care nu ai făcut-o ?" "Rabbi, descoperirea furtului a adus multă tulburare în casa ta. Dacă aș fi spus că nu eu sunt jefuitorul, poate că nu m-ai fi crezut, dar așa m-ai crezut. Chiar dacă ai fi crezut în tăgăduirea mea, în toți acești ani te-ai fi întrebat cine din cei ai casei te-a furat și ți-ai fi pierdut încrederea în toți. În plus, fata nu s-ar fi măritat. Pe când așa, spunând că eu am luat acei bani, toate s-au aranjat !" "Bine, bine, dar banii ? Nu erau puțini și poate că a trebuit să te împrumuți !" "Banii se fac, rabbi. Pentru cei pe care cu greu i-am găsit atunci, nădăjduiesc că Dumnezeu mă va răsplăti". Atunci, se spune, rabinul și-a pus mâinile pe capul lui Rotschild și l-a binecuvântat. Din cel mai umil servitor, a ajuns cel mai mare bancher.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2011, 09:59:21
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Va multumesc frumos la toti ptr sfaturi, voi sunteti cu adevarat prieteni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2011, 10:02:44
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ti-ai cerut iertare....este suficient...Nu importa cum te privesc ceilalti ci cum te priveste EL si apoi cum te privesti tu, in oglinda-ti interioara....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2011, 10:54:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uite cum vad eu aceste lucruri:

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
buna dragii mei

am o mare suferinta in suflet si anume: eu mereu imi cer iertare si cand gresesc si cand nu, insa eu mereu pic de proasta iar ceilalti isi pastreaza cu demnitate respectul.
eu nu mai inteleg nimic din religia asta, care e treaba cu umilinta ca vad ca daca o aplic in afara de faptu` ca eu sunt cea care sufar si mi se inchide usa in nas, nu am nimic de castigat....
In primul rand semenilor le ceri iertare cand gresesti.Daca o faci cand nu gresesti este semn de linguseala,nu da bine.Doar lui Dumnezeu ii ceri iertare asa.Mai este un aspect :cum iti ceri iertare de la semeni! Atunci cand ceri iertare,o faci din suflet,privind in ochi interlocutorul.Daca te uiti in jos, ai o atitudine umila,slugarnica, aia nu mai e iertare,aia e auto-umilinta.Te umilesti singura, MAI ALES CA ESTI SI FEMEIE! Deci mai ales cand gresesti fata de un barbat, atentie mare cum iti ceri iertare.
Gresim,ok,ne cerem iertare DEMN,fara umilinta!Umilinta este o atitudine pe care o generezi TU, nu cei din jur.La cei din jur vezi REACTIA la gestul tau de UMILINTA,nu de iertare.Iar oamenii in general se feresc de astfel de oameni "umili"..Sa stii ca si cel mai necajit/sarac om de pe planeta,poate avea o atitudine demna si nu umila.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa bine..Iti mai explic daca doresti...

Last edited by Melissa; 30.01.2011 at 10:58:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
media versus biserica yulyan Generalitati 4 12.11.2012 23:52:26
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
calugar versus ghid bogdan2010 Calugarul 5 10.01.2011 20:27:24
plaja versus rugaciune jenica Generalitati 29 01.08.2007 07:50:09