Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2011, 12:19:20
Mari28 Mari28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 9
Post ipocrizia la romani

buna ziua

ma chinui de ceva timp sa gasesc indrumari in legatura cu anumite chestii legate de : vraji , preoti care deschid cartea , indrumari si multe alte lucruri care sa ma ajute intr-un fel sau altu ... dar nu dau decat peste tampenii care la un momentdat se contrazic ... tot nu reusesc de exemplu de ce nu e bine si de ce sunt vazuti atat de rau preotii care deschid cartea .... sau mai citeam de oameni care au darul de a "vedea" viitorul si care noi toti care nu avem abilitatea aceasta consideram ca lucreaza cu cel necurat ... de ce atunci cand cineva are un vis sau o aparitie sfanta , divina prin care un sfant , o sfanta ii spune ceva , ceva ce se va intampla nu e considerat tot ceva necurat ?? scriptura ne invata ca necuratu' ia diferite forme , diferite chipuri ..oare i-ar fii lui rusine sa ia chipuri de sfinti ?? si tot scriptura spune ca Dumnezeu lucreaza in feluri misterioase ... daca eu am un vis prin care imi este dat sa aflu ca ceva rau ii se intampla unei persoane dragi sau ceva bun ..inseamna ca il slujesc pe necuratu' ?? ar fii o aberatie ... ne numim crestini ... credem in D-zeu , stim ca el este Tatal nostru , e cel care ne indeamna sa ne iubim unii pe altii , sa ne iertam uii pe altii , sa ne ajutam unii pe altii si totusi de cele mai multe ori ne este prezentat ca acel Tata razbunator , care ne va nenorocii , care daca gresim cat de putin ne uraste si ne izgoneste ... o alta ipocrizie .... D-zeu e bun si totusi daca cineva reuseste in viata sau primeste un ajutor de undeva , nesperat , acestea sunt caile necuratului ... niciodata nu am vazut sa se zica ... "omul asta are un suflet atat de bun incat D-zeu nu la lasat" ... daca ceva rau i se intapla cuiva , vai ce ne bucuram ... si zicem "D-zeu nu doarme" ... si atunci de ce sa cred in necuratu cand tot ce e rau se pune pe seama Domnului ... si de ce sa cred in D-zeu cand ce e bine se pune pe seama necuratului ..
ce e atat de rau sa ajuti pe cei din jurul tau ... e o intrebare pe care eu mi-o pun de fiecare data cand ajut pe cineva si mi se intoarce cu rau ... de ce nu trebuie sa fiu buna si milosiva ??? nu ajut si astept ceva in schimb ..pur si simplu ma bucur cand pot sa ajut si consider ca D-zeu ma scos in calea celor care aveau nevoie ... multi or sa se grabeasca si o sa zica ... da da .. nu ti-a ajutat D-zeu ca nu ai dat cu toata inima ... iar eu o sa le precizez ... eu nu am primit palme de la D-zeu ci de la oameni ... D-zeu ma ajutat de fiecare data cand am fost la ananghie si mi-a intins o mana de fiecare data prin diferite cai ... ori mi-a insuflat raspunsuri la intrebarile care ma macinau ajutandu-ma in felul acesta sufleteste , mi-a dat putere cand eram fara vlaga , mi-a dat tarie de caracter , mi-a dat exact ce am avut nevoie in momentul de criza , desi poate uneori credeam ca am nevoie de altceva ... mi-a dat ce aveam nevoie in acel moment pentru a trece "hopul" si nu ma dus pana la destinatie ..pentru ca acest drum trebuie sa il fac singura iar El doar ma vegheaza ...

par aberatii , nu?? va fii usor pentru voi sa judecati , si sa ma judecati pentru ca nu ma cunoasteti si pentru ca nu il cunoasteti pe D-zeu ... pe mine nici nu trebuie , doar pe D-zeu ...
sunt multe de zis de ipocrizie .. hai sa nu mai distrugem ceea ce D-zeu a creat ... ci sa ne bucuram de ele si sa fim recunoscatori ... era mai bine oare daca ne-am fii nascut rame sa traim pe sub pamant ??? eu prefer sa fiu o pasare si sa pot zbura si admira tot ce a mai frumos dar in primul rand lumina ..nu intunericul din pamant ..

D-zeu sa va ajute sa va indepliniti toate dorintele , asa ca aveti grija ce va doriti ...

va pup
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2011, 16:21:17
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit cu dragoste frateasca

Exista pe undeva un topic cu pb de genul amintit de tine! Cauta-l! Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
patriarhi romani diesel_bazatu Biserica Ortodoxa Romana 25 22.05.2013 12:15:08
Mentalitatea la romani costel Generalitati 13 12.03.2012 22:04:33
Încrederea la români Scotianul Generalitati 1 10.06.2010 23:05:16
ROMÁNI NEDREPTATITI C-tin Teologie si Stiinta 16 12.01.2009 21:45:14