Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2011, 22:48:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Smile Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români

Românca Crina Coco Popescu a devenit prima alpinistă din lume care termină circuitul Seven Volcanoes – cei mai înalți vulcani de pe cele șapte continente. La cei 16 ani, Coco Popescu este totodată și prima alpinistă care a urcat pe Mount Sidley.

Coco Popescu a făcut parte din prima echipă de alpiniști care a urcat vreodată pe acest vulcan antarctic, alături de Alex Abramov, Mario Trimeri și Scott Woolams.

“Eram conștienți că suntem prima echipă ce urca pe acest munte și acest lucru l-am simțit când am căutat prin încercări repetate ruta către vârf. Am parcurs toată creasta, urmărind altimetrul, să vedem care e cel mai înalt punct al ei. Am găsit două vârfuri apropiate ca înălțime – cele mai înalte. Pe creastă eram legați în coardă și, în mod firesc, am fi ajuns într-o anumită ordine pe vârf. Așa că ne-am așteptat unii pe alții și am pus piciorul pe vârf toți în același timp, împărțind bucuria premierei”, a spus Coco la întoarcerea de pe vârf.

Crina Popescu care a devenit în urmă cu doi ani cea mai tânără alpinistă care urca pe Aconcagua, a mai bătut noi recorduri: prima alpinistă din lume care a încheiat circuitul Seven Volcanoes, cea mai tânără alpinistă din lume care a urcat mt.Vinson și prima alpinistă din lume care a urcat Mt. Sidley.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2011, 22:55:53
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Camy_d,schimba titlul topicului!
In loc de "mandrie", "bucurie".
Felicitari ei!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2011, 22:57:26
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

E reusita ei, nu a noastra ca natie.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2011, 23:02:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca a reusit o romanca ,ea reprezinta si natia...e la mintea cocosului...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2011, 23:11:30
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Pe munte intotdeauna esti cu tine, tu te ajuti pe tine, tu faci totul cu mana ta, deci nu m-am bazat niciodata pe tata (n.r. alpinistul Ovidiu Popescu) sau pe altcineva. Dupa ce ajung in varf, scot steagul Romaniei, ma gandesc la Romania, la cei care sunt alaturi de mine. Sunt extrem de multumita de ce am realizat in cariera mea. Este greu de ales un moment care sa fi fost cel mai frumos din aceasta expeditie. Bineinteles ca momentul in care reusesti sa ajungi pe varf iti da o satisfactie foarte mare, pentru ca atunci simti ca toate antrenamentele si pregatirile au fost facute cu folos", a adaugat alpinista de 16 ani"(Sursa).Gasiti poze aici
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2011, 23:16:02
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Camy_d,schimba titlul topicului!
In loc de "mandrie", "bucurie".
Felicitari ei!
Vorba vine
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2011, 23:26:37
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca a reusit o romanca ,ea reprezinta si natia...e la mintea cocosului...
Si tu, ca roman, cum ai contribuit, mai exact, la reusita acestei tinere domnisoare?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2011, 01:59:25
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Nu cred ca este romanca. Mi se pare rusoaica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2011, 03:07:34
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
E reusita ei, nu a noastra ca natie.
Cel mai adevarat...
Romanii ar trebui sa se impuna colectiv ca natie, nu asa, razlet, se mai afirma cate unul cateodata si sarim toti... Noi suntem romani!...

De parca aia s-a si gandit cand a pus steagul Romaniei, cum ca ar fi facut-o in numele romanilor de pretutindeni, etc. astea sunt dume de mass-media... care efectiv nu au nici un rost... doar un alt subiect senzational si in direct si in reluare... sa fim seriosi
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2011, 12:49:16
dany123 dany123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 15
Implicit

se pare ca a reusit sa stranga banii de care avea nevoie pana la urma.

cel mai trist imi pare faptul ca ne mandrim ca natie cu realizarile catorva oameni, care de cele mai multe ori au facut totul prin propriile puteri fara nici un fel de ajutor din partea noastra, a poporului care se mandreste cu ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dictionar al scriitorilor romani (pentru cei interesati) LapetiteMoc Generalitati 0 27.04.2010 12:38:20
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 14:11:30
Pr.prof.dr.acad. Dumitru Popescu georgeval Stiri, actualitati, anunturi 0 11.03.2010 15:28:38
Poluarea,un motiv de-ngrijorare ory Generalitati 9 08.08.2009 10:33:05
in Franta se cauta, pentru mediul rural, medici generalisti romani LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 26.07.2009 19:43:43