Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2011, 19:04:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Inteleg ca nu cunosti nici macar elementele de baza ale sexualitatii ortodoxe. Sa-ti fac un rezumat:

Actele din care ies copii care sunt sigur ai tai sunt ok, restul nu. De exemplu:

-violul este ok, dar trebuie sa cumperi victima de la tatal ei contra cateva capre
-incestul este iarasi ok mai ales daca ai scapat de o mare primejdie care a nenorocit homosexualii. Pe plan local.
-homosexualitatea nu este ok. Pentru ca nu ies copii din asa ceva si preotii au nevoie de botezuri, nunti si inmormatari. Plus ca nivelul de trai scazut creste credinta si implicit puterea si veniturile preotilor.
-abstinenta + noaptea nuntii -> asta e partea cu "sigur ai tai"
Cum ziceam mai sus, exemplu tipic de "atheistic brainswash".

M-as fi apucat la prima jumatate de "argumente" sa-ti arat prostia din "informatiile" cu care te hranesti dar ajung si la a doua parte unde nu mai este eroare rationala ci doar rautate gratuita si mizerie sufleteasca am zis ca n-are sens.

Un om care se scalda in ura si dispret nu poate judeca limpede.

Last edited by AlinB; 18.04.2011 at 19:07:23.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2011, 20:06:04
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Ce vrei mai?

ce ai vrut sa spui mai? N-am inteles nimic. Faci slalom printre cuvinte ca sa spui ce? Esti sau nu homo?
Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Analogiile de acest gen sunt ilogice dar grabnic mantuitoare!!!
Homosexualii isi dau acordul pt relatiile in care se implica, la fel ca si heterosexualii. Copiii si animalele se considera ca nu isi dau acordul in deplina cunostinta de cauza. Acordul bilateral este esential in orice relatie de acest gen. Altfel se cheama viol. Sau botez.
Dictatura majoritatii este exact raul care se intampla cand logica este inlocuita de fanatism. Despre acest rau era vorba in citatul dat de tine. Daca majoritatea decide ca toti sa fim homosexuali te supui? Majoritatea a decis ca relatiile consensuale sunt legale iar manifestatiile au rolul de a aduce in atentia societatii cu mentalitate totalitarista acest fapt.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.04.2011, 21:02:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
ce ai vrut sa spui mai? N-am inteles nimic. Faci slalom printre cuvinte ca sa spui ce? Esti sau nu homo?
ce e asa greu de inteles?
spunea ca intre homosexualitate si pedofilie, respectiv zoofilie, este o diferenta esentiala: consimtamantul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.04.2011, 21:11:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
consimtamantul.
Nu prea cred . . . ! Consimtamantul e valabil cand exista un creer care functioneaza cat de cat , ori in astfel de cazuri , nu cred ca functioneaza nici un creer normal cat de cat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.04.2011, 21:19:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu prea cred . . . ! Consimtamantul e valabil cand exista un creer care functioneaza cat de cat , ori in astfel de cazuri , nu cred ca functioneaza nici un creer normal cat de cat !
acum fiecare cu interpretarea lui.
cate minti atatea interpretari.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2011, 21:51:29
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Homosexualitatea e distructivă dar cred că ei trebuie lăsați să facă ce vor, cu excepția adoptării copiilor.

Din punct de vedere creștin, homosexualitatea nu e cu mult mai rea decât heterosexualitatea, adică sunt pofte necurate a căror împlinire aduce osânda veșnică.

Actul sexual e sfânt numai atunci când primează rugăciunea în timpul lui, în cadrul familiei, bineînțeles.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 18.04.2011 at 21:55:32.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2011, 22:47:02
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Parada homosexualilor e un paravan pentru promovare de idei libertine si racolare de noi adepti. Nu e vorba de nici o aparare a drepturilor, caci daca ar fi asa s-ar face decent, cu pancarte, si nu cu tot acel circ pervers. Primariile ar trebui sa le interzica, insa nu toti rezista la presiunile din afara. Ele sunt dirijate de forte foarte puternice, cu multa influenta si mijloace financiare si de control, caci scopul lor este detinerea controlului. Iar controlul cel mai sigur e cel care te leaga prin patima cea mai grea.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.04.2011, 23:43:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Actul sexual e sfânt numai atunci când primează rugăciunea în timpul lui, în cadrul familiei, bineînțeles.
Aceasta este o invatatura ortodoxa? Si cam cum trebuie sa ne rugam in timpul actului sexual? Si cui trebuie sa ne rugam?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.04.2011, 23:54:02
aususerum aususerum is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Mesaje: 3
Implicit

Primul lucru pe care il pot spune e ca am facut cont special pentru acest topic.

HMMMMMM.....

Se pare ca cei de aici priviti homosexualismul ca o boala si nu ca o constitutie genetica(asta e alta problema a religiei ). Am o veste buna pentru toti cei de aici.... orice om are in esenta sa si homosexualism .... altfel nu ati mai avea prieteni de acelasi sex. Ati fi precum leii care isi inlatura puii de sex masculin in momentul in care ajung la varsta maturitatii sexuale.

Aceste tipuri de parade nu sunt pentru a spala creierul ci sunt metoda lor de a arata ca nu le este rusine de cine sunt ei ca persoana. Parade fac pentru a putea sa intalneasca altii semeni ce li se aseamana.....echivalent cu gratarul la care tot romanul mediu il face in momentul in care vine vremea buna (se poate asemui la extremis ca jertfa adusa unui zeu ce aduce vremea cea buna).

Apropo de pofte necurate si alte ciudatenii de felul asta. Intrebati-va preotul daca e crestin sa faci felatie sau cunnilingus ... daca e crestineste sa faci sex inainte de casatorie ... daca e crestineste sa iti pui sotia in diverse pozitii doar pentru ca va place si nu pentru ca vreti sa faceti copii de fiecare data cand va iubiti precum Adam si Eva.

Ce va faceti daca se dovedeste ca veti avea copilul homosexual (...si apropo asta este o idiotenie, iar cei ce se vor uita un pic la semnificatia latina isi vor da seama ca nu inseamna nici pe departe om care se culca cu o persoana de acelasi sex....) ... ii veti da vomitive in timp ce il fortati sa se uite la filme XXX intre persoane de acelasi sex ... ii veti face electrosocuri?... doar doar o scapa de boala?

Nu va place de doi barbati care o fac...dar vai ce va mai plac doua fete(sau mai multe).... asta pentru cei care sunt barbati si poate un pic si pentru femei.

Nu uitati ca printre voi sunt "homosexuali" de care nici nu stiti si cu care sunteti prieteni buni.

Nu uitati ca in istorie au existat foarte multi oameni homo sau bisexuali....vezi Iulius Caesar... Alexandru cel Mare ... Leonardo da Vinci ... Socrate ... Marcel Proust ... Eleanor Roosvelt ... Maria Antoaneta ... Papa Benedict al IX ... asa ca sa zic doar de cativa...Ca sa nu mai zic de faptul ca purtati haine ce au fost create sau inspirate dupa designeri gay .... ca de multora le place Versace care era gay...

Nu mai fiti xenofobi, ipocriti , speriati.

P.S. : imi cer scuze daca am mai papat litere .... sau nu am pus virgulite pe unde trebuia...

DESCHIDETI OCHII SI TRAITI VIATA VOASTRA NU PE CEA CE VI SE SPUNE CA TREBUIE SA O TRAITI.... SI FITI MAI BUNI SI MAI GENEROSI ....CA SUNTEM TOTI FIII LUI DUMNEZEU... ORICE FORMA O AVEA EL (CATOLICA, CRESTINA,BUDISTA,LAMAISTA...ETC.)

Last edited by aususerum; 18.04.2011 at 23:58:24.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.04.2011, 00:03:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Aceasta este o invatatura ortodoxa? Si cam cum trebuie sa ne rugam in timpul actului sexual? Si cui trebuie sa ne rugam?
:))) Nu am inteles pentru ce sa ne rugam in timpul actului sexual? Pentru prelungirea lui?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
castrarea pedofililor miti29 Generalitati 108 19.07.2012 08:00:46
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 29.10.2009 00:53:13
anunt pt brasov laurabv_21 Muzica Bisericeasca 0 07.03.2007 16:33:49
anunt catre oamenii din brasov laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 0 27.02.2007 11:44:36