Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.08.2011, 23:48:38
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Melissa, astăzi se pare că ești un pic supărată pe genul masculin....

Nu cred că oamenii trebuie să divorțeze la prima criză matrimonială majoră. În cazul ăsta femeia e în situația de a compensa cu multă dragoste ieșirile (posibil nevrotice) ale bărbatului. Desigur, dacă se întâmplă invers, bărbatul va prelua inițiativa rezolvării crizei. Nu e un capăt de țară! Dacă citim din celebrul Corinteni 13, cam un sfert de grilă trebuie să aplice de acolo doamna.
Se spune că prima criză matrimonială e cea mai grea. Dacă o treci cu bine, ești vaccinat pentru următoarele....
Pe mine domnule Mihailc stiti ce ma sperie?Nu neaparat situatia descrisa de mine pentru ca atata vreme cat sotia respectiva tolereaza,este problema ei;ci faptul ca iata in spatele unui ingeras de barbat care iti aduce flori si te rasfata se poate ascunde asa ceva.Imi este teama ca as putea eu lua aceasta pacaleala,iar mie daca mi.ar face barbatul asa ceva......as deznadajdui, pt ca nu m.as putea simti iubita si respectata de un astfel de om.
Daca un crestin ii spune sotiei proasto sau handicapato inseamna ca e o CRIZA MATRIMONIALA?Sau daca iti da o palma de asemenea? NUUUUU.din moment ce te.a jignit o data de 2 ori sau te.a lovit ,o sa existe si a treia si a patra oara.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.08.2011, 23:50:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Melissa, astăzi se pare că ești un pic supărată pe genul masculin....

Nu cred că oamenii trebuie să divorțeze la prima criză matrimonială majoră. În cazul ăsta femeia e în situația de a compensa cu multă dragoste ieșirile (posibil nevrotice) ale bărbatului. Desigur, dacă se întâmplă invers, bărbatul va prelua inițiativa rezolvării crizei. Nu e un capăt de țară! Dacă citim din celebrul Corinteni 13, cam un sfert de grilă trebuie să aplice de acolo doamna.
Se spune că prima criză matrimonială e cea mai grea. Dacă o treci cu bine, ești vaccinat pentru următoarele....
Deloc nu-s suparata pe genul masculin..Revolta mea e chiar fata de genul feminin, care accepta compromisuri si nu inteleg de ce..

Adica tu spui ca o sotie BATUTA bine, trebuie sa compenseze cu multa dragoste iesirile nevrotice ale sotului????:-)
Scuza-ma dar avem opinii diferite.:-)
Eu NU tolerez violenta indiferent in ce domeniu se manifesta..Dar dintre toate, violenta domestica imi pare cea mai grava si fara cale de intors sau negociere..Pur si simplu eu nu cred ca Dumnezeu a facut femeia ca sa o bata barbatul! Daca o femeie nu e fericita si implinita in casnicie, inseamna ca nu s-a casatorit cu barbatul EI!:-)Punct.:-)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.08.2011, 23:52:39
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Deloc nu-s suparata pe genul masculin..Revolta mea e chiar fata de genul feminin, care accepta compromisuri si nu inteleg de ce..

Adica tu spui ca o sotie BATUTA bine, trebuie sa compenseze cu multa dragoste iesirile nevrotice ale sotului????:-)
Scuza-ma dar avem opinii diferite.:-)
Eu NU tolerez violenta indiferent in ce domeniu se manifesta..Dar dintre toate, violenta domestica imi pare cea mai grava si fara cale de intors sau negociere..Pur si simplu eu nu cred ca Dumnezeu a facut femeia ca sa o bata barbatul! Daca o femeie nu e fericita si implinita in casnicie, inseamna ca nu s-a casatorit cu barbatul EI!:-)Punct.:-)
Totusi divortul nu este ingaduit doar in caz de adulter?
Sau daca el nu are voie sa divorteze pentru ca de exemplu este preot?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2011, 23:56:07
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-o casnicie intemeiata in mod crestinesc nu mai exista "eu" sau "tu". Exista doar "noi". Daca ceva incepe sa scartaie nu e doar vina unuia.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.08.2011, 00:00:39
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Intr-o casnicie intemeiata in mod crestinesc nu mai exista "eu" sau "tu". Exista doar "noi". Daca ceva incepe sa scartaie nu e doar vina unuia.
Daca e ceva patologic in capusorul unuia?Sau vreun aghiuta pe nume mandria? Patima unuia dintre soti zdruncina intreaga casatorie pt ca ei intr.adevar sunt NOI
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.08.2011, 00:04:49
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Stați puțin... e tentativă de bătaie sau bătaie în toată regula?

caty_deea : omul care aduce flori, alintă, vorbește frumos și cu folos, nu se poate evapora de azi pe mâine. Nu poate să dispară de parcă n-ar fi fost.
Tipul are probleme, la serviciu, în pat, cu banii, cu orgoliu...ceva destul de grav de a produs o asemenea schimbare în rău. Dracul e oricum în asemenea situații dar trebuie identificat acel ceva care a produs cauzat nevroza.
Și aici avem: soție, duhovnic, nași, părinți, persoane care pot media conflictul. Dacă e și mai grav, se apelează la medic. Dacă nici așa nu se ameliorează situația atunci fie exorcistul fie judecătorul mai poate face ceva în ceasul al 12-lea.

Încă ceva... dacă răspunsul la înttrebarea din prima propoziție e "bătaie în toată regula" atunci ar putea fi o soluție scurtătura spre judecător.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 14.08.2011 at 00:07:36.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.08.2011, 00:11:39
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stați puțin... e tentativă de bătaie sau bătaie în toată regula?

caty_deea : omul care aduce flori, alintă, vorbește frumos și cu folos, nu se poate evapora de azi pe mâine. Nu poate să dispară de parcă n-ar fi fost.
Tipul are probleme, la serviciu, în pat, cu banii, cu orgoliu...ceva destul de grav de a produs o asemenea schimbare în rău. Dracul e oricum în asemenea situații dar trebuie identificat acel ceva care a produs cauzat nevroza.
Și aici avem: soție, duhovnic, nași, părinți, persoane care pot media conflictul. Dacă e și mai grav, se apelează la medic. Dacă nici așa nu se ameliorează situația atunci fie exorcistul fie judecătorul mai poate face ceva în ceasul al 12-lea.

Încă ceva... dacă răspunsul la înttrebarea din prima propoziție e "bătaie în toată regula" atunci ar putea fi o soluție scurtătura spre judecător.
Primul pas ca un om sa se vindece este sa isi recunoasca boala, sa isi doreasca el in primul rand sa se schimbe.Asta e f greu la cei ce au probleme cu mansarda,pentru ca lor nu li se pare nimic in neregula.
Cred ca un om se poate preface doi ani ca sa puna mana pe o un partener pe care sa fie apoi siguri ca il pot manipula dupa bunul plac
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.08.2011, 00:18:30
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca mersul la duhovnic e exclus atunci "partea vatamata" sa apeleze la un psiholog.

Doamne ajuta orice ar fi!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.08.2011, 00:19:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

In spatele cuvintelor urate (proasto, handicapato), se poate ascunde si un adevar: el avea unele asteptari si a realizat ca ceea ce a "luat" e departe de ceea ce si-a imaginat, iar viata in doi nu e atat de idilica. Dupa cateva luni incepe sa aiba o privire deznadajduita, se refugiaza in vicii, afla crudul adevar - nu se merita mai nimic, devine lenes,se ingrasa etc. :) (glumesc). Probabil el, acum ca e casatorit, are senzatia ca sotia e proprietatea lui pentru totdeauna, si-i inghite toate nebuniile fara sa comenteze, deci orice frustrare pe care o acumuleaza (la servici, in familie etc) si-o revarsa asupra ei, descarcandu-se. Mai devreme sau mai tarziu se va trezi la realitate si-si va da seama de raul provocat, insa va fi tardiv pentru o reconciliere. Nu vreau sa par lipsita de consideratie, insa fuga la duhovnic dupa fiecare cearta nu mi se pare o solutie eficienta, ea trebuie odata si odata sa invete sa traiasca alaturi de acest om, sa-l modeleze, sa comunice cu el etc.

p.s n-am inteles daca el e agresiv fizic cu ea sau doar verbal. Daca e si fizic, atunci e clar, trebuie sa se distanteze de el pentru o perioada, ca sa nu spun definitiv.

Last edited by ioanna; 14.08.2011 at 00:24:48.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.08.2011, 00:22:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Primul pas ca un om sa se vindece este sa isi recunoasca boala, sa isi doreasca el in primul rand sa se schimbe.Asta e f greu la cei ce au probleme cu mansarda,pentru ca lor nu li se pare nimic in neregula.
Cred ca un om se poate preface doi ani ca sa puna mana pe o un partener pe care sa fie apoi siguri ca il pot manipula dupa bunul plac
Până la mansardă trebuie să te asiguri că problema nu e la parter sau la etajele intermediare. (sau la subsol, adică sub brăcinar)
Dacă sunt creștini practicanți atunci ei se găsesc într-o iscușenie (ispită, pe românește). Fiecare e liber să facă ce dorește, dar viața ne pune față în față cu limitele și neputințele celuilalt. Ce, noi nu avem?

Noi nu o să găsim nicio soluție, putem discuta până poimâine, dacă persoana care încasează consecințele crizei matrimoniale nu încercă măcar să pună în practică două, trei din posibilitățile expuse aici.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si barbatul - ore munca romandragut Generalitati 91 10.06.2016 09:24:57
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Cum ramane cu "barbatul sa-si iubeasca femeia ca pe el insusi" sarra21 Generalitati 54 21.10.2010 15:24:46
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59