Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2011, 22:48:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sarbatorim Nasterea Domnului?

Deși știm cum trebuie să ne pregătim pentru sărbătoarea ce se apropie, respectiv cu post, rugăciune, pe cât posibil milostenie, fără a lipsi, bineînțeles, spovedania și împărtășirea, ajunși în seara de Ajun și în ziua Praznicului Nașterii, se poate întâmpla să fim furați, tocmai atunci, de cele lumești și să pierdem tocmai părtășia cu Domnul.

Cum putem să evităm aceasta și să trăim adevărata bucurie, cea duhovnicească? Care este rânduiala pe care o aveți sau o recomandați în ziua de Ajun și în zilele Praznicului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2011, 00:04:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Deși știm cum trebuie să ne pregătim pentru sărbătoarea ce se apropie, respectiv cu post, rugăciune, pe cât posibil milostenie, fără a lipsi, bineînțeles, spovedania și împărtășirea, ajunși în seara de Ajun și în ziua Praznicului Nașterii, se poate întâmpla să fim furați, tocmai atunci, de cele lumești și să pierdem tocmai părtășia cu Domnul.

Cum putem să evităm aceasta și să trăim adevărata bucurie, cea duhovnicească? Care este rânduiala pe care o aveți sau o recomandați în ziua de Ajun și în zilele Praznicului?
Eu am trei mari frici legat de aceasta sfanta sarbatoare crestina, Nasterea Domnului: prima frica e ca nu voi reusi sa fac "focul" in inima mea, a doua e ca nu voi reusi sa pregatesc o "iesle curata" Domnului si ultima frica e sa nu "uit" cumva de aproapele in mult prea "agitata grija" pentru mantuirea mea. Fie ca Domnul sa se nasca in inimile voastre si sa gaseasca o iesle curata, multa caldura si dragoste de semeni!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2011, 00:47:55
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Malcolm Muggeridge spunea ca in zilele nostre,,ar fi fost foarte putin probabil ca nasterea lui Isus sa fi fost permisa.Sarcina Mariei,in conditii vitrege si de la un tata necunoscut,ar recomanda un caz clasic de recomandare pentru avort,iar spusele ei,potrivit carora conceptia s-ar fi realizat ca rezultat al interventiei Duhului Sfant,ar fi trimis-o direct intr-o clinica de psihiatrie,confirmand necesitatea intreruperii sarcinii.Astfel,generatia noastra,care are nevoie de un Salvator,poate mai mult decat oricare alta,ar fi prea inclinata spre umanism ca sa-i ingaduie sa se nasca".Venirea Lui a fost intr-un grajd dintr-un loc prea mic sa apara pe o harta,cu mai multe animale decat oameni in jur iar mareata priveliste s-a dezvaluit unor tarani analfabeti care pazeau turmele altora.Ciudat mod de a veni ca Fiul al lui Dumnezeu in lume,cu greu se putea mai umil de atat.Ma intreb cati dintre noi,daca am fi fost acolo,am fi crezut precum pastorii."Haidem sa mergem pana la Betleem si sa vedem ce ni s-a spus si ce ne-a facut cunoscut Domnul." Ma intreb ce simtim azi in raport de acel moment,de tot ce s-a declansat din aceea clipa.Ce am fi simtit,stand in aceea noapte,precum ciobani aceea anonimi,si privind la acel prunc care poate scancea in bratele Mamei Sale.Cine a crezut in ceea ce ni se vestise?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2011, 01:01:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citesc numai cuvinte frumoase dar... prea multa teorie si prea putin realism. Eu cel putin recunosc,de Craciun o sa stau la masa,manac carnati si alte mancaruri specifice,beau o bere,un pahar de vin etc. Asta e adevarul,de ce sa fac pe fariseul?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2011, 01:36:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se pare o ocupație foarte normală de Crăciun, frate Raoul. Chiar și pentru un fariseu.
Aș fi vrut să înțeleg dacă există o rânduială creștinească pentru felul în care petrecem de Ajun și în cele trei zile de praznic împărătesc ce urmează, pentru că în vremurile noastre, mai ales în ultimii ani, obiceiurile bune sunt cu totul bulversate.

Comercianții încep să anunțe Crăciunul încă de la începutul Postului, toba și caltaboșul sunt la ordinea zilei cu mult înainte de sărbătoare, brazii sunt deja împodobiți pe străzi, în incintele blocurilor au început să răsune tarafuri.
Toate astea îi îndeamnă pe oameni să petreacă în avans, iar pentru ziua Nașterii Domnului nu mai rămâne practic nicio bucurie.
Și cum în toate filmele vezi că oamenii sărbătoresc în ajun, te întrebi dacă nu cumva tu ești pe dos, așteptând, în contradicție cu cei din jur - prieteni sau chiar familie, liturghia zilei de 25 decembrie.

Probabil că răspunsul cel mai bun la întrebarea pe care am lansat-o ni-l dă Biserica, prin slujbele pe care le face. Cred că acolo e adevărata sărbătoare, iar acasă, în familie, e continuarea.

Poate cineva își amintește bunele obiceiuri de altădată.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.12.2011, 01:40:18
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

mda, ma alatur si eu lui raoul..... mancare, prieteni, rugaciune, cateva ispite datorate rugaciunii, si seara discoteca, alaturi de cateva beri, daca e sa nu ma duc eu cu masina.... in o singura seara o sa sterg toata stradania din acest post de a ma apropia de Dumnezeu..... iertare.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2011, 01:46:45
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Citesc numai cuvinte frumoase dar... prea multa teorie si prea putin realism. Eu cel putin recunosc,de Craciun o sa stau la masa,manac carnati si alte mancaruri specifice,beau o bere,un pahar de vin etc. Asta e adevarul,de ce sa fac pe fariseul?
Cu mici variatii acesta este adevarul general.Ceea ce nu inseamna ca este si bine insa cam toti facem asta.Raportat la acel moment suntem atat de straini si idealizam atat de mult incat practic se schimba situatia.Inainte de nastere Maria,intr-un sat anonim si o societate incremenita-n datini si prejudecati,ca peste tot,probabil ca a infruntat priviri dispretuitoare,barfe,ironii cu privire la sarcina sa.Nasterea se producea intr-un moment in care tinuturile cu pricina fierbeau.Romanii le apasau cu un pumn de fier,politia secreta a psihopatului de Irod vana orice urma de dizidenta iar nebunu asta ucidea pe oricine,sectele si partidele religioase se aflau in conflict si tulburare,iar economic situatia era jalnica.Mai mult decat atat,dupa nastere familia urmau sa fuga-n alta tara,precum refugiatii,ca sa scape cu viata iar Maica Domnului avea parte de o profetie ce ar incremeni orice femeie: ,, Chiar sufletul tau va fi strapuns de o sabie, ca sa se descopere gandurile multor inimi".La intoarcere au trebuit iar sa evite anumite zone pentru a nu da de urmasul lui Irod,Arhelau.Cu greu iti poti imaginea conditii mai vitrege de atat pt ca Hristos sa vina-n lume,nu pare un tablou cu care am dori sa stam prea mult in fata ochilor.

Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume. El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.

Stai linistit,daca era sa vina dupa cat ar fi meritat lumea eram demult toti terminati.Pacat ca se pierde din ce in ce mai mult acel spirit tainic,modest,frumos,al Sarbatorii.

Last edited by Scotland The Brave; 19.12.2011 at 01:49:37.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.12.2011, 01:53:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Malcolm Muggeridge spunea ca in zilele nostre,,ar fi fost foarte putin probabil ca nasterea lui Isus sa fi fost permisa.
Azi ? Copilul ar fi fost avortat aproape sigur. Dacă se năștea, totuși, nu ar fi scăpat nici cu fuga în Egipt de a fi luat din custodia unor astfel de părinți denaturați. Ce teogamie, domnule, suntem la grădiniță aici ? Un inspector de la Autoritatea Tutelară trebuie să se deplaseze de urgență la Nazaret. Condiții improprii de igienă, cu W.C. în fundul curții. Un tată, tâmplar ratat aflat în midlife crisis, care nu a fost în stare să închirieze o cameră ca lumea în Betleem. De altfel, urmează a fi deferit organelor abilitate pentru corupere de minoră. În ceea ce o privește pe minora Maria, fiica numiților Ioachim și Ana, este necesar să reintre în proces educațional, personalitatea ei nefiind formată. Astfel, rapoartele scrise relevă că aude voci și vede zburători, spunând primului înger pe care îl vede "fie mie după cuvântul tău". Dovada imaturității ei behaviorale stă și în faptul că, în loc să își vadă de sarcina ei și de căsnicia proprie, se duce în vizită la vară-sa și stă cu lunile acolo, ca să o ajute pe acea bătrână (alt caz !) să nască. Întorcându-se, nici acum, când intră în trimestrul al treilea de sarcină, nu ține legătura cu medicul de familie, nu se prezintă la control periodic, nu efectuează analizele uzuale, bitest, tritest, morfometrie fetală și amniocenteză. Consecința nu întârzie să apară: naștere prematură, ca urmare a hurducăielilor drumului, în condiții insalubre, între animale neverificate veterinar și în staul fără aprobarea SANEPID-ului, neasistată de obstetrician, neonatolog, moașă. A alimentat copilul la sân, în loc să folosească formulă pentru prematuri. Este analfabetă, se spune că părinții ei au dus-o la templu în loc să o ducă la școală. Fără nicio discuție, copilul Isus din Nazaret trebuie internat într-unul din așezămintele noastre, rupt de influența nefastă a familiei în care modelul greșit matern și patern se pot perpetua, astfel încât să beneficieze de educație modernă, să își însușească toate cunoștințele necesare privind cultura civică, democrația, drepturile omului, protecția mediului înconjurător. Și, cu timpul, există speranță că va ajunge un învățător, de care societatea noastră are atâta nevoie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.12.2011, 01:58:23
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Azi ? Copilul ar fi fost avortat aproape sigur. Dacă se năștea, totuși, nu ar fi scăpat nici cu fuga în Egipt de a fi luat din custodia unor astfel de părinți denaturați. Ce teogamie, domnule, suntem la grădiniță aici ? Un inspector de la Autoritatea Tutelară trebuie să se deplaseze de urgență la Nazaret. Condiții improprii de igienă, cu W.C. în fundul curții. Un tată, tâmplar ratat aflat în midlife crisis, care nu a fost în stare să închirieze o cameră ca lumea în Betleem. De altfel, urmează a fi deferit organelor abilitate pentru corupere de minoră. În ceea ce o privește pe minora Maria, fiica numiților Ioachim și Ana, este necesar să reintre în proces educațional, personalitatea ei nefiind formată. Astfel, rapoartele scrise relevă că aude voci și vede zburători, spunând primului înger pe care îl vede "fie mie după cuvântul tău". Dovada imaturității ei behaviorale stă și în faptul că, în loc să își vadă de sarcina ei și de căsnicia proprie, se duce în vizită la vară-sa și stă cu lunile acolo, ca să o ajute pe acea bătrână (alt caz !) să nască. Întorcându-se, nici acum, când intră în trimestrul al treilea de sarcină, nu ține legătura cu medicul de familie, nu se prezintă la control periodic, nu efectuează analizele uzuale, bitest, tritest, morfometrie fetală și amniocenteză. Consecința nu întârzie să apară: naștere prematură, ca urmare a hurducăielilor drumului, în condiții insalubre, între animale neverificate veterinar și în staul fără aprobarea SANEPID-ului, neasistată de obstetrician, neonatolog, moașă. A alimentat copilul la sân, în loc să folosească formulă pentru prematuri. Este analfabetă, se spune că părinții ei au dus-o la templu în loc să o ducă la școală. Fără nicio discuție, copilul Isus din Nazaret trebuie internat într-unul din așezămintele noastre, rupt de influența nefastă a familiei în care modelul greșit matern și patern se pot perpetua, astfel încât să beneficieze de educație modernă, să își însușească toate cunoștințele necesare privind cultura civică, democrația, drepturile omului, protecția mediului înconjurător. Și, cu timpul, există speranță că va ajunge un învățător, de care societatea noastră are atâta nevoie.
Mie imi este groaza ca exact asa s-ar fi intimplat.Nu ar mai fi fost necesar nici un masacru al Inocentilor.Este groaznic in ce hal am ajuns.Ce ma sperie cel mai tare este ca sunt convins ca eu chiar asa as fi reactionat.Incerc sa inchei cu postarea lui MariS in minte si cu speranta ca fiecare va gasi in sufletul lui si in mijlocul celor din jurul sau un crampei de Lumina si dragoste in acele momente.

Last edited by Scotland The Brave; 19.12.2011 at 02:01:28.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.12.2011, 02:04:28
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Probabil că răspunsul cel mai bun la întrebarea pe care am lansat-o ni-l dă Biserica, prin slujbele pe care le face. Cred că acolo e adevărata sărbătoare, iar acasă, în familie, e continuarea.
Categoric ca in biserica este adevarata sarbatoare! Bine,acasa spun si eu o rugaciune inainte de masa si ma inchin multumind Domnului pentru tot,insa oricum e prea putin. Am preferat insa sa fiu realist.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Maicii Domnului in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 12 26.12.2013 01:11:35
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 23:56:58
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 19:45:51
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 05:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 24.12.2007 00:57:41