Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.01.2012, 22:26:38
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Boc declară că nu cunoaște condițiile în care România a adoptat ACTA

Premierul Boc a declarat sâmbătă că nu deține momentan informații despre condițiile în care România a adoptat Acordul comercial împotriva bunurilor contrafăcute (ACTA).

La finalul comandamentului de iarnă de la MAI, Boc a fost întrebat de o jurnalistă, care i-a spus despre “discuțiile aprinse” legate de modul în care ACTA a fost asumat de România. “Sunt acuzații că Guvernul a negociat, a aprobat acest tratat fără dezbatere publică”, i-a spus jurnalista lui Boc.

“Nu am datele să mă pot pronunța în acest moment cu privire la întrebarea dumneavoastră, nu am o asemenea informație”, a replicat premierul.

Președintele PSD Victor Ponta a cerut sâmbătă Guvernului să explice public de ce a semnat ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) în numele României, fără să inițieze în prealabil o consultare publică cu societatea.

“Guvernul trebuie să explice de ce a semnat ACTA în numele României, fără niciun fel de dezbatere publică! Când vom ajunge la guvernare, mă oblig să suspend aplicarea ACTA, până ce nu va avea loc o dezbatere publică. Socialiștii și liberalii, în Parlamentul European, au cerut mai multă transparență. Singurii care s-au opus acestei rezoluții au fost eurodeputații PDL”, a scris Victor Ponta pe Facebook, citat de rtv.net.

Liderul PSD spune că USL se opune ACTA în forma sa actuală. “Votul va fi în vară, și vă asigur că nu vom susține ACTA în forma actuală, fără dezbateri și fără acord cu societatea civilă. Cei din PDL ar trebui să explice de urgență de ce susțin astfel de reglementări fără niciun fel de dialog cu nimeni”, mai scrie Victor Ponta.

ACTA este un tratat internațional prin care se dorește reglementarea internetului. Însă lipsa de transparență din jurul acestui proces, precum și unele prevederi, au stârnit deja reacții critice vehemente în rândul societății civile și al mediului on-line, pe motiv că aplicarea acestui acord îngrădește libertatea de exprimare. State precum Germania sau Olanda s-au opus semnării tratatului, România însă și-a exprimat zilele trecut acordul.

Oficial, scopul acordului (între 22 de state ale UE, SUA, Australia, Canada, Japonia, Mexic , Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Coreea de Sud și Elveția) este, potrivit Parlamentului European, acela de a consolida respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, inclusiv online, și de a combate contrafacerea și pirateria pentru bunuri precum haine de lux, muzică și filme.

Raportorul Parlamentului European pentru acordul comercial antipiraterie informatică ACTA, Kader Arif, a demisionat vineri, denunțând manevre de culise ale oficialilor care pregătesc tratatul, relatează BBC News. Decizia lui Arif de a demisiona survine în urma protestelor din Polonia, unde mii de manifestanți au ieșit în stradă după semnarea acordului.

Arif a criticat eforturile de a impune măsurile prevăzute în documente înainte de discuții. “Condamn întregul proces care a dus la semnarea acestui acord: nicio consultare cu societatea civilă, lipsa de transparență de la începutul negocierilor, întârzieri repetate ale semnării textului fără să fie oferită nicio explicație, respingerea recomandărilor Parlamentului, oferite în mai multe rezoluții ale adunării noastre”, a spus el.
( http://www.cotidianul.ro/boc-declara...t-acta-171143/)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.01.2012, 22:35:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Pey daca Sfantul nu mai este in viata de ex., drepturile de autor..nu stiu..nu revin editurei? caci astia pot scorni orice. Pentru bani, calca si peste morala,credinta,libertate. De ex.,daca eu iti voi da un articol pe mail dintr-un ziar electronic, pot lua amenda sau puscarie, daca nu am permisiuea ziarului respectiv. Da' cum vine asta? Parca postarea sau copierea cu scop informativ, si nimic mai mult, este legala, atat timp cat dai sursa. Eu zic ca daca v-a intra in vigoare acesta lege sau ce o fii, multi se vor renunta la calculator sau vor trece pe linux care este free, iar posta v-a avea mai mult de lucru.
Drepturile de autor se aplică asupra versiunii într-o anumită limbă a unei lucrări patristice, filocalice etc.. Oare traducătorii n-au dreptul să trăiască din munca lor și să primească dreaptă răsplată pentru efortul uriaș de a dobândi copetențele de a trece un text dintr-o limbă într-alta ?
Aveți voi habar cât trebuie să muncești pentru a învăța la cel mai înalt nivel greaca bizantină sau alte limbi dificile în care s-au scris operele Sfinților Părinți ? Aveți idee cât durează traducerea unui tratat patristic?

Dacă mai durează mult jaful ăsta la drumul mare care se face pe internet, n-o să mai traducă nimeni nimic, o să fim lipsiți de lecturi esențiale și multe proiecte editoriale importante vor fi blocate.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.01.2012, 22:37:47
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Atunci de ce aceasta lege v-a fii aplicata la nivel global, nu doar la noi? Pentru ca este mult mai mult decat apararea drepturilor de autor. Eu nu stiu cati romani de ex, isi permit sa isi cumpere windows cu licenta, la fel si officeul si alte programe de care ai nevoie. Oricum, pirateria programelor e doar o mica parte din tot acst proiect. Nu mi se pare normal sa primesc amenda doar ptr simplu fapt ca am accesat un site care este posibil sa contina informatie preluata de pe alt site sau dintr-o carte. Wikipedia de ex., v-a fii inchis si alte siteuri de genul. Cum sa te controleze pe calculator sau pe stick asa pe nepusa masa, si daca ai O melodie descarcata pe net sa primesti amenda sau sentinta?

Poate ar fii indicat sa cititi exact ce contine acest proiect ACTA inainte sa spuneti ca este normal. Plus ca, nu vi se pare normal ca inainte sa semneze vreun proiect, populatia sa fie informata si intrebata? Ca o sa ne trezim amendati si nu stim de ce, ptr. ca nimeni nu se sinchiseste sa explice exact cum v-a fii aplicat acest proiect.
http://www.dfat.gov.au/trade/acta/Fi...rification.pdf
Stai linistita, n-ai sa poti accesa nimic fara sa platesti. Cum dai click va aparea o fereastra care iti va pune legea sub nas, apoi o optiune pentru plata ca sa poti continua vizitarea site-ului respectiv.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.01.2012, 22:42:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Laura,sa fim realisti! Nu o sa primim amenda pt. ca folosim Windows fara licenta,pentru ca in cazul asta lumea nu va mai folosi PC-ul,iar internetul este o foarte buna unealta de manipulare! Deci nu vor renunta la asa ceva,ca practic le-ar face un bine oamenilor scapandu-i de diavolul internet (ca putini il folosesc strict in scopuri bune). Vor cenzura de pe internet absolut tot ce nu le convine,ce e impotriva lor etc. Eu unul asta cred ca este principalul scop al proiectului...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.01.2012, 22:51:02
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Drepturile de autor se aplică asupra versiunii într-o anumită limbă a unei lucrări patristice, filocalice etc.. Oare traducătorii n-au dreptul să trăiască din munca lor și să primească dreaptă răsplată pentru efortul uriaș de a dobândi copetențele de a trece un text dintr-o limbă într-alta ?
Aveți voi habar cât trebuie să muncești pentru a învăța la cel mai înalt nivel greaca bizantină sau alte limbi dificile în care s-au scris operele Sfinților Părinți ? Aveți idee cât durează traducerea unui tratat patristic?

Dacă mai durează mult jaful ăsta la drumul mare care se face pe internet, n-o să mai traducă nimeni nimic, o să fim lipsiți de lecturi esențiale și multe proiecte editoriale importante vor fi blocate.
cuvantul potrivit in contextul potrivit: JAF ...
Respectul pentru munca si cultura traducatorului este inexistent. In plus, editorii nu mai sunt motivati sa investeasca pentru o lucrare de calitate. Legea ar aseza in normalitatea epuizanta munca intelectuala.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.01.2012, 22:53:52
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Laura,sa fim realisti! Nu o sa primim amenda pt. ca folosim Windows fara licenta,pentru ca in cazul asta lumea nu va mai folosi PC-ul,iar internetul este o foarte buna unealta de manipulare! Deci nu vor renunta la asa ceva,ca practic le-ar face un bine oamenilor scapandu-i de diavolul internet (ca putini il folosesc strict in scopuri bune). Vor cenzura de pe internet absolut tot ce nu le convine,ce e impotriva lor etc. Eu unul asta cred ca este principalul scop al proiectului...
Ai fost vreodata intr-o calatorie cu avionul dintr-un stat intr-altul ? Ai avut la tine un laptop?

La aeroport, cand ai un laptop, ti se cer documentele pentru licenta windows si documentele care atesta ca esti proprietarul computerului portabil.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.01.2012, 22:59:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
Ai fost vreodata intr-o calatorie cu avionul dintr-un stat intr-altul ? Ai avut la tine un laptop?

La aeroport, cand ai un laptop, ti se cer documentele pentru licenta windows si documentele care atesta ca esti proprietarul computerului portabil.
Pe bune?? Ultima oara am zburat cu avionul dintr-o tara in alta in august,si paradoxal,am avut si laptopul la mine. Nu m-a intrebat nimeni nimic! In schimb am patit altceva: mi-au aruncat sticla cu agheasma! Da,fratii nostri catolici... ca cica are mai mult de 100 ml. (intr-adevar,era o sticla de jumate').
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.01.2012, 23:01:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Laura,sa fim realisti! Nu o sa primim amenda pt. ca folosim Windows fara licenta,pentru ca in cazul asta lumea nu va mai folosi PC-ul,iar internetul este o foarte buna unealta de manipulare! Deci nu vor renunta la asa ceva,ca practic le-ar face un bine oamenilor scapandu-i de diavolul internet (ca putini il folosesc strict in scopuri bune). Vor cenzura de pe internet absolut tot ce nu le convine,ce e impotriva lor etc. Eu unul asta cred ca este principalul scop al proiectului...
Raoule, in afara, in Canada,Sua, Anglia, si alte tari nu poti folosi windowsul piratat, ptr ca imediat te detecteaza si ti-l blocheaza. A patit tatal meu, si a trebui sa isi cumpere licenta. Deci siteurile care pun in lumina proasta masoneria,noua ordine,guvernele mondiale etc. vor fii cenzurate?! Tot ce e posibil. Si eu am impresia ca se urmareste ceva mai mult decat drepturile autorului.

Da, asa e, traducatorii muncesc mult si in mod normal cel mai frumos si bine este sa cumperi cartea. Insa, eu ma gandeam mai mult la persoanele care nu au posibilitatea sau sunt in afara tarii si abia daca gasesc doua trei carti ortodoxe in romana, si nu ar trebui sa fie criticati ptr ca mai descarca una doua carti duhovnicesti de care au nevoie.

Deobicei se face abuz de lege si forta, si sincer, nu am incredere in acest proiect. Daca vrei sa semnati petitiile internationale impotriva ACTA f. bine, daca nu iarasi bine. Eu mi-am expus parerea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.01.2012, 23:02:41
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pe bune?? Ultima oara am zburat cu avionul dintr-o tara in alta in august,si paradoxal,am avut si laptopul la mine. Nu m-a intrebat nimeni nimic! In schimb am patit altceva: mi-au aruncat sticla cu agheasma! Da,fratii nostri catolici... ca cica are mai mult de 100 ml. (intr-adevar,era o sticla de jumate').
puteai bea aghiasma.

Ai scapat necontrolat ... Eu a trebuit sa reprogramez plecarea si sa am licenta windows cu mine. La Otopeni erai ? In Romania legea inca nu se aplica. In rest, peste tot.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.01.2012, 23:04:50
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
Ai fost vreodata intr-o calatorie cu avionul dintr-un stat intr-altul ? Ai avut la tine un laptop?

La aeroport, cand ai un laptop, ti se cer documentele pentru licenta windows si documentele care atesta ca esti proprietarul computerului portabil.
Si eu am calatorit din Romania in Anglia si Romania Canada, si nu mi s-a cerut documentele care sa ateste ca sunt propriretara laptopului. Dar, cum am zis mai sus, te detecteaza imediat daca folosesti windos piratat si ti-l blocheaza.

edit. Bine ca ai mentionat treaba asta, caci am de gand sa vin in RO cu calculatorul si sa fiu pregatita. Poate o sa imi ceara la aeroport aici. Banuiesc ca nu are importanta daca e laptop sau pc. Oricum, am sa ma asigur ca am documentle cu mine. Multumesc.

Last edited by Laura19; 28.01.2012 at 23:09:07.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie – Minuni in Romania Daniel777 Resurse ortodoxe on-line 80 26.06.2021 16:26:59
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 21:18:43
Irlanda a respins tratatul de la Lisabona Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 14 21.06.2008 14:14:45