Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2012, 22:54:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Nasterea Maicii Domnului in iconografie

"Nasterea ta, de Dumnezeu Nascatoare Fecioara, bucurie a vestit la toata lumea; ca din tine a rasarit Soarele Dreptatii, Hristos Dumnezeul nostru; si dezlegand blestemul, a dat binecuvantare; si stricand moartea, ne-a daruit noua viata vesnica."

Pe site am dat de o descriere destul de succinta:
In iconografia traditionala, Nasterea Maicii Domnului este reprezentata astfel: Sfanta Ana sta pe pat inlauntrul unei case. Este zugravita la dimensiuni mari, in centrul icoanei. Conform traditiei care ne vorbeste despre ea, apare descrisa ca o femeie in varsta, cucernica. Pe langa ea se afla doua sau trei tinere, una ii aduce mancare pe o tava. Stau intr-o parte a ei si cu fata la ea. In unele icoane, in spatele lor, se afla Sfantul Ioachim. Mai jos, in planul frontal, este reprezentata copila, Maica Domnului, gata sa fie imbaiata de doua femei. Sfanta Ana, Sfantul Ioachim si Maica Domnului au aureole.
Inscriptia icoanei, redata in partea de sus pe un rand sau pe doua, este: "Nasterea Maicii Domnului".
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...fie-96749.html


Reprezentarea clasica:


Si reprezentarile de pe site:












Stie cineva ce semnificatie are fiecare personaj in parte, in afara de cele cunoscute? De pilda, cine este personajul masculin din turn? Sau cine este personajul care sta pe scaun si care are in mana ceva asemanator unei morisci? (de fapt, sunt doi cu acest ... accesoriu, un personaj feminin in planul de sus, si altul in planul de jos, langa prunca). Sau cel de langa leagan? Ce rol au acestea?

Daca mai gasiti si alte reprezentari, va rog sa le postati.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 06.09.2012 at 23:08:10.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2012, 00:00:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nimeni? MihailC?

Intre timp am gasit si o alta reprezentare, postata de Mirela aici - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4498

Cu Mantuitorul in planul de sus, central, incadrat de cei doi arhangeli, Mihail si Gavriil, urmati de Sfantul Nicolae(?) si de o sfanta cuvioasa. Mirela, daca ai mai multe informatii, le poti posta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2012, 01:47:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Glykys, praznicarul acela cu multe personaje este o versiune mai narativă, dar care totuși nu omite nici registrul simbolic sau semantica mai puțin aparentă a fundalurilor.
Am spus că este mai narativă dar și sinoptică, întrucât în același cadru sunt cuprinse referințe la (cel puțin) trei momente din primele șase luni de viață ale Mariei, menționate în Protoevanghelia lui Iacov.

Dar să le luăm pe rând

- în turn trage cu ochiul nimeni altul decât Ioachim, soțul Anei și tatăl Mariei. Accentul narativ al compoziției ține cont de datinile și prescripțiile vetero-ebraice care interziceau bărbaților să se apropie de femeia lăuză până se împlineau anumite termene și praguri rituale. De-aia se uită de departe, fericit și speriat în același timp (ca orice tată iubitor la nașterea primului copil) , mai mult văzând cu sufletul decât cu ochii fizici ceea ce se întâmplă în odaia nașterii, deschisă totuși priveliștii cosmice fiindcă evenimentul "...bucurie a vestit la toată lumea.." (Troparul praznicului)

- în partea stângă, apare slujitoarea proorociță Iudita, ajutând-o pe Ana să îmbăieze prunca conform Protoevangheliei după Iacov cap V vers "Trecând zilele cuvenite, Ana s-a spălat, și-a alăptat pruncul și i-a pus numele Maria."

- tinerele din partea dreaptă, inclusiv cea cu "morișca" sunt fetele neîntinate ale evreilor, conform Protoevangheliei după Iacov cap VI vers 1: "Și i-a făcut copilei loc de rugăciune în odaia ei, neîngăduindu-i să se atingă de lucruri pângărite sau impure. Apoi le-a chemat pe fiicele neîntinate ale evreilor să se joace cu ea." "Fiicele neîntinate" erau fecioarele de la templu, consacrate lui Dumnezeu încă din fragedă pruncie, în cinul cărora va fi primită și Maria, moment marcat de Biserică cu un praznic despre care vom mai vorbi (poate) pe la sfârșitul lui noiembrie.

- "morișca" este de fapt un crin stilizat, simbolul fecioriei și purității feminine, blazon neoficial al fecioarelor de la Templu și semnificant marian în arta medievală apuseană.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 08.09.2012 at 03:04:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2012, 06:04:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Am văzut că s-a făcut des referință la Protoevanghelia după Iacov, care este o scriere apocrifă. Este corect să dam explicații icoanelor după evanghelii apocrife? Sau mai bine zis, să se picteze icoane după evanghelii apocrife.



Ana-Maria, îmi pare rău dar nu am mai multe informații despre icoana postată atunci.

Mie îmi place mult această icoană simplă a Nașterii Maicii Domnului.



Și încă una, o frescă foarte frumoasă, cu același subiect.


Last edited by mirela.t; 08.09.2012 at 06:33:04.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.09.2012, 01:41:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ah, multumesc tare mult pentru lamuririle voastre. Hihi, acela e un crin, eu credeam ca e o jucarioara, o morisca!

Mirela, Nasterea si Adormirea Maicii Domnului apar in Sfanta Traditie, nu in Biblie. Multe din apocrife contin elemente care sunt acceptate de Sfanta Traditie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2012, 02:27:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit un pic offtopic

Din cate am auzit si "Codul lui DaVinci" a fost inspirat de scrieri apocrife, si se pare ca nu prea e la mare cinste printre credinciosi. Dar desigur, deja e vorba de fabulatie acolo, nu-i asa?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2012, 03:06:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Din cate am auzit si "Codul lui DaVinci" a fost inspirat de scrieri apocrife, si se pare ca nu prea e la mare cinste printre credinciosi. Dar desigur, deja e vorba de fabulatie acolo, nu-i asa?
Din apocrife de origine gnostică. Exact alea care au determinat în final adoptarea canonului Sfintei Scripturi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2012, 03:13:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Din apocrife de origine gnostică. Exact alea care au determinat în final adoptarea canonului Sfintei Scripturi.
Merci, da' nu prea m-am lămurit, și tocmai vroiam să întreb: De ce ar citi cineva scrieri apocrife?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2013, 04:15:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

La mulți ani tuturor celor care își serbează ziua numelui la 8 Septembrie - Nașterea Maicii Domnului !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.09.2013, 07:38:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Frumos:

"Nasterea ta, de Dumnezeu Nascatoare Fecioara, bucurie a vestit la toata lumea; ca din tine a rasarit Soarele Dreptatii, Hristos Dumnezeul nostru; si dezlegand blestemul, a dat binecuvantare; si stricand moartea, ne-a daruit noua viata vesnica."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sarbatorim Nasterea Domnului? N.Priceputu Craciunul - Nasterea Domnului 98 14.12.2016 17:28:51
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 23:56:58
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 19:45:51
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 05:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 24.12.2007 00:57:41