Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2013, 12:00:49
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei

Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Înalt Preasfințitul Epifanie Norocel, a încetat din viață, luni seară, la vârsta de 80 de ani, în timp ce se deplasa spre Mănăstirea Brazi, din orașul vrâncean Panciu. Conform primelor informații, înaltului ierarh i s-a făcut rău în drum spre Panciu, în timp ce se deplasa la Mănăstirea Brazi.

Imediat, la fața locului a fost chemată ambulanța, prin intermediul Serviciului Unic de urgență 112, iar Arhiepiscopul Epifanie Norocel a fost transportat la spitalul din Panciu, unde medicii au încercat resuscitarea acestuia, însă înaltul ierarh a murit, decesul fiind constatat în jurul orei 19.45, potrivit reprezentanților Serviciului Județean de Ambulanță Vrancea și Poliției locale.

Arhiepiscopul Epifanie Norocel împlinise 80 de ani la jumătatea lunii decembrie 2012.

Până la ora transmiterii acestei știri, medicii nu au făcut publice cauzele decesului IPS Epifanie Norocel.

Dumnezeu să-l odihnească în pacea și lumina Sa!

sursa:www.doxologia.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2013, 14:45:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei, Inalt Preasfintitul Epifanie Norocel, a murit din cauza unei afectiuni cardiace de care suferea de mai multa vreme. Dumnezeu sa-l odihneasca in Imparatia Sa!

Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2013, 15:22:14
angegabi angegabi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 17
Implicit drumul crucii

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aseze in ceata sfintilor
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2013, 15:22:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu să-l odihnească și să-l așeze cu drepții în Împărăția sa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2013, 23:59:32
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

avem inca un rugator la tronul Domnului pentru sufletele noastre! atat de modesta este trecerea oamenilor traitori ai credintei la cele vesnice ca trece neobservata de masa involburata de oameni care vor doar senzationalul... si rugaciunea sfintilor e foarte puternica! Doamne, de n-am avea pe sfintii Tai rugatori si bunatatea Ta milostivindu-se spre noi, cum am indrazni, Mantuitorule, a te lauda pe Tine, pe Care le neincetat te binecuvinteaza ingerii... Stiutorul inimilor, iarta sufletele noastre - dar nu mai stiu cui apartine :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2013, 10:52:21
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

A fost un episcop bun, in ciuda a tot ce se spunea despre el... daca ridicati privirea dincolo de zvonurile care mereu sunt mincinoase, se vede adevarul. A fost o pilda de vietuire, ferindu-se de laude, si pana si felul in care a murit e graitor... a murit muncind, ingrijudu-se de altii, asa cum a facut toata viata. Cand intra el in biserica parca intra un sfant, asa emotie se simtea.Il primeam in mijlocul nostru cu bucurie sa spuna predica asa ca pe un bunicut iubit de toti. Cand vorbea, cuvintele parca se inaltau ca focul spre cer. Si a facut multe lucruri bune dpdv administrativ. Nu credeti zvonurile rautacioase despre el.

Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2013, 12:40:38
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa il ierte si sa il primeasca in Imparatia Sa!
Ce trist.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2013, 14:38:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
A fost un episcop bun, in ciuda a tot ce se spunea despre el... daca ridicati privirea dincolo de zvonurile care mereu sunt mincinoase, se vede adevarul. A fost o pilda de vietuire, ferindu-se de laude, si pana si felul in care a murit e graitor... a murit muncind, ingrijudu-se de altii, asa cum a facut toata viata. Cand intra el in biserica parca intra un sfant, asa emotie se simtea.Il primeam in mijlocul nostru cu bucurie sa spuna predica asa ca pe un bunicut iubit de toti. Cand vorbea, cuvintele parca se inaltau ca focul spre cer. Si a facut multe lucruri bune dpdv administrativ. Nu credeti zvonurile rautacioase despre el.

Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii.
Am mai spus-o si pe alt topic, am participat in cateva randuri la sf liturghii oficiate de sfintia sa. Mai mult, sunt intr-o relatie destul de buna cu preotii care l-au cunoscut bine, in imprejurari diverse, si care mi-au povestit de acele vremuri cand multi din cadrul bisericii s-au ridicat impotiva lui, dar care au recunoscut mai apoi ca avusesera ispite grele si fusesera in inselare...
In ultimii doi ani, a venit de mai multe ori in zona noastra, iar vara trecuta, dupa sfintirea mai multor lacase, a trecut si pe la biserica de care apartin, pentru verificarea lucrarilor de pictura. Atunci l-a cunoscut si pe fiul meu cel mic, nelipsit fiind din preajma parintelui. Cand a venit seara acasa era atat de bucuros ca preasfintitul a stat de vorba cu el, l-a intrebat tot felul de lucruri si l-a binecuvantat, incat ii venea sa sara intr-un picior.
Mie mi-a fost drag si n-am aplecat niciodata urechea la barfele lumii... Nu-mi pare rau ca am cautat sa fiu si eu acolo atunci cand se intampla sa vina in mijlocul nostru. Iata mai jos o fotografie facuta in urma cu doi ani, in comuna in care am copilarit. Alaturi de sfintia sa, este parintele meu duhovnic.
Dumnezeu sa-i faca parte printre ostenitorii ostirii Lui!
Attached Images
File Type: jpg In comuna natala.jpg (41,4 KB, 17 views)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi-a plecat duhovnicul :( onyx235 Generalitati 15 23.07.2011 04:20:55
A plecat la Dumnezeu ! + cristiboss56 Generalitati 7 05.01.2011 21:57:37
Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, vinde harul preotiei maria_bratu Generalitati 278 16.11.2009 02:19:51
Sfantul Meletie, arhiepiscopul Antiohiei celei Mari + cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 12.02.2009 20:08:15