Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 20.07.2009, 20:12:46
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Dumneata esti un om bolnav se pare.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi nu zic sa nu va lasatzi amagitzi de inshelatorie? dar sarmanii indieni, sarmanii romani, sarmani tzigani, sarmanii daci, sarmanii oameni? pe ei nu-i vedetzi? ia uitatzi-va mai bine despre ce e vorba... caci antichristul nu-shi arata chipul cel ascuns... ci mereu shade imbracat in piei de oi... ereticul ala interior... fariseul cel mare... victima... aia care acuza... shi la inceput se va arata bland shi care se crede mereu vrednic.... se socoteshte el mai ceva ca shi orishicare... despre lucifer shi ingerii lui vorbesc...
Ai si halucinatii? Nu visezi ca esti Mantuitorul? Ai mania persecutii domnule. Iati tratament sa nu iti fie tarziu.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 20.07.2009, 20:18:53
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Domnule Traditie1,

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Domnule evreu, faptul ca esti evreu nu înseamna ca în tot ce tine de evrei stii mai multe ca noi.


Eu cred ca sunt amanunte pe care unii dintre noi le stim mai bine ca tine.
Nu neg ca nu stiu totul insa te asigur ca dumneata stii mult mai putin DECAT MINE si din ce stii o MARE parte este absolut gresit. Asta inteleg din ce scri.

Am sa-mi pun la iscalitura: Vitorul se poate schimba dar nu trecutul.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 20.07.2009, 20:21:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu am zis ca stiu mai multe ca tine ci ca sunt amanunte pe care le putem sti mai bine ca tine. Asa cum un strain poate sti anumite lucruri despre români mai bine ca majoritatea românilor.


Cât despre faptul ca ce stiu despre evrei e gresit, vorbesti de parca ai sti ce stiu despre evrei.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #154  
Vechi 20.07.2009, 20:34:19
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Numai trei jigodii antisemite si faceti

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Eu, sincer, nu inteleg de ce va pierdeti timpul!
In ce-l priveste pe andreicozia omul e atat de pe aratura incat nici nu are rost sa incerci sa porti un dialog cu el. In primul rand ca nu are nici o logica in ce spune si nici capacitate de a gandi clar. Arunca acuze nefondate, nu vine cu argumente cand i le ceri etc. Pentru el acest forum este un circ, un teatru! Faptul ca te lingusesti si milogesti ca un tzanc nu-ti face nici o onoare! Daca ti-au dat sa mananci o paine mai alba dintr-un blid mai aurit nu inseamna ca trebuie sa-ti pierzi orice urma de demnitate! I-l rogi sa-ti vorbeasca de parca ar fi cine stie ce carturar intr-ale Torah sau Talmud! El de fapt abia daca stie cate ceva despre religia lor si se vede! Daca era macar un rabbin mai intelegeam dar asa...
In ce-l priveste pe evreulcelales el spune hai sa nu ne jignim religiile dupa care arunca jigniri fara sa stea pe ganduri (a spune ca Fecioara Maria avea relatie extramaritala este o mare jignire pt crestini). Plus tonul de batjocura care strabate din ce scrie. Mai intai se asigura ca nu vei jigni neamul si credinta lui ("hai sa nu ne jignim") dupa care cand tu crezi ca are onoare si va respecta pactul, incepe sa arunce cu noroi! Astia au fost si acum 2000 de ani, asta sunt si astazi! Daca asta inseamna sa fii evreu atunci imi pare rau pentru ei! Viclenie, viclenie si iar viclenie!
galagie ca o suta. Voi nu sunteti adevarati crestini ci adevarati huligani. Adevaratii crestini sunt oameni de treaba. Daca li se da o palma, intorc si al doilea obraz.Ei nu tin pica si nu cauta razbunare... Sa mai continui cu ordinele Mantuitorului vostru? Mai mult ca probabil ca in viata voastra nu v`ati intalnit cu un evreu.Ce stiti voi de evrei este numai ce ati invatat de la alte jigodii care sunt mancati de ura si gelozie.Voi sunteti rusinea crestinismului.V`ati nascut ignoranti si asa veti muri,fara sa stiti adevarul deoarece religia voastra este ura.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 20.07.2009, 20:44:15
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Numai trei jigodii antisemite si faceti

galagie ca o suta.
Voi nu sunteti crestini adevarati. Religia voastra este URA. Ignoranta troneaza la voi.Ce stiti voi de evrei ati auzit de la alte jigodii.
Pacat ca inca sunt in Romanie asa oameni ca voi care intoarceti tara voastra la Evul Mediu.


39. Eu insa va spun voua: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt.
40. Celui ce voieste sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
41. Iar de te va sili cineva sa mergi o mila, mergi cu el doua.
42. Celui care cere de la tine, da-i; si de la cel ce voieste sa se imprumute de la tine, nu intoarce fata ta.
43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau".
44. Iar Eu zic voua: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc,
Reply With Quote
  #156  
Vechi 21.07.2009, 00:43:01
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Ce era de demonstrat! Ma bucur ca la Dumnezeu intotdeauna raul se vadeste pana la urma! Clevetitorul, galcevitorul, atatatorul pana la urma isi arata natura sa odioasa!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 21.07.2009, 09:31:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat evreulcelales:
În prealabil postat de vsovi
poi nu zic sa nu va lasatzi amagitzi de inshelatorie? dar sarmanii indieni, sarmanii romani, sarmani tzigani, sarmanii daci, sarmanii oameni? pe ei nu-i vedetzi? ia uitatzi-va mai bine despre ce e vorba... caci antichristul nu-shi arata chipul cel ascuns... ci mereu shade imbracat in piei de oi... ereticul ala interior... fariseul cel mare... victima... aia care acuza... shi la inceput se va arata bland shi care se crede mereu vrednic.... se socoteshte el mai ceva ca shi orishicare... despre lucifer shi ingerii lui vorbesc...

Ai si halucinatii? Nu visezi ca esti Mantuitorul? Ai mania persecutii domnule. Iati tratament sa nu iti fie tarziu.

Da am, multe shi frumoase, drepte shi adevarate, chiar sunt mantuitorul de multe ori, iar halucinatziile mele sunt reale, adevarate, vorbesc despre adevar, iar lipsa halucinatziilor domniei tale vorbesc doar despre minciuna... sau sunt vinovat ca vad shi ca aud sau ca ma cred cineva sau altcineva? (aia care ma cred eu erau oameni mici deci neinsemnatzi), iar dumneata nu eshti vinovat doar pentru ca acuzi? sa fie acuzarea certificatul shi cazierul de buna purtare? deci dragul meu evreu ales, lasa acuzarea shi cauta inainte probele, shi nu chichitzele ci probe en-gross ca sa potzi sa-tzi intemeiezi pledoaria shi mai ales, cauta sa nu faci voia ta ci a celui care te-a trimis... sper ca Domnul te-a trimis pe la noi... shi atunci sa vezi cum ne vom lumina reciproc, dragul meu hororpsit, ca intradevar au suferit evreii sarmani mereu din pricina evreilor bogatzi shi necredincioshi shi rai care i-au vandut shi au sponsorizat toate ororile gLhumii... dar noi i-am iertat mereu shi mai mult decat atat Regina Maria shi Antonescu i-a scos din ghearele lui Hitler shi i-a imbarcat spre statul lor cel nou dupa ce le-a dat pashapoarte de roman, iar ceea ce spunetzi ca a facut Antonescu holocaust nu a fost decat evacuarea strainilor peste nistru, caci trebuia sa faca ceva cu refugiatzii shi nu i-a dat pe mana nemtzilor ci i-a scos peste Nistru, deci chiar raul cel mai mare cu care ne acuzatzi, pe care l-a facut Antonescu a fost sa va scoata afara pentru ca altfel lua masuri Hitler impotriva noastra shi a evreilor romani, bashtinashi aici care nu erau putzini, shi insushi Rabinul vostru a multzumit mereu Reginei Maria shi poporului roman... deci noi v-am iubit shi va iubim shi acuma dar cu conditzia sa lasatzi politica minciunii shi propagandei interesului cobeababanului shi sa vedetzi shi sa recunoashtetzi adevarul, faptele, sentimentele shi nu propaganda, nu propaganda acuzarii shi invinovatzirii prin care va scoatetzi dreptzi shi vrednici in ochii gLhumii... nu propaganda politica ci cautatzi Calea shi Adevarul care duce la Viatza ca sa nu muritzi in pacatele voastre... deci este vorba despre lumina dreptatzii care ne va indrepta shi pe noi shi pe voi... fratzii noshtrii evrei, poporul lui Dumnezeu in vechime... shi cat o mai fi ramas din el in prezent, sarman popor Iudeu.

Last edited by vsovi; 21.07.2009 at 09:55:49.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 21.07.2009, 10:03:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Dar dragul meu evreulcelales hai sa-tzi pun alta intrebare in sperantza ca o sa gasim buna cuviintza:

cum se numea tatal lui Avram devenit mai tarziu Avraam shi Sarra shi de ce nu a mai ajuns el, tatal lui Avraam, in Canaan?...
Reply With Quote
  #159  
Vechi 21.07.2009, 10:10:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Pasaj din cartea "Detinutul profet", de Ioan Ianolide.

"Acest popor mic (poporul evreu) are o misiune mare, care la inceput a fost hristica, apoi a ajuns antihristica. Rolul lor in istorie e negativ, de aceea trec din dezastru in dezastru. Nu tot evreul e antihristic, caci si apostolii au fost evrei, dar majoritatea poporului evreu l-a urmat pe Caiafa pana in zilele noastre, incarcandu-se de toata raspunderea. Ei sunt vinovati in fata lui Dumnezeu si sunt dusmani ai tuturor neamurilor. Succesele lor produc dezastrele lor. Pacea lor va veni prin pocainta in fata lui Dumnezeu si prin infratire cu toate neamurile."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #160  
Vechi 21.07.2009, 11:39:50
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Pasaj din cartea "Detinutul profet", de Ioan Ianolide.

"Acest popor mic (poporul evreu) are o misiune mare, care la inceput a fost hristica, apoi a ajuns antihristica. Rolul lor in istorie e negativ, de aceea trec din dezastru in dezastru. Nu tot evreul e antihristic, caci si apostolii au fost evrei, dar majoritatea poporului evreu l-a urmat pe Caiafa pana in zilele noastre, incarcandu-se de toata raspunderea. Ei sunt vinovati in fata lui Dumnezeu si sunt dusmani ai tuturor neamurilor. Succesele lor produc dezastrele lor. Pacea lor va veni prin pocainta in fata lui Dumnezeu si prin infratire cu toate neamurile."
Am mari dubii ca se vor pocai vreodata! Cred ca povestea lui lucifer este de fapt povestea poporului evreu. Si acela a fost iubit de Dumnezeu si a fost alesul. Exista cum ai spus si exceptii notabile, evrei care au fost mari Oameni, insa foarte multi sunt ca cel prezent aici pe site, chiar daca nu sunt la fel de senili.
Exista la ei si acei Naturei Karta pt care am respect. Nu sunt cu Adevarul dar macar aia chiar cred si chiar cunosc toate Scripturile dupa care se ghideaza. Or majoritatea sunt cu totul si cu totul diferiti. Sunt antihristianici (vezi marx si toti evreii care l-au urmat si au adus comunismul). Am citit si pe Paul Goma, impresionant. Evident ca in momentul in care le spui Adevarul se trezesc toti demonii din ei si fac exact ca cei din ei. Orice incercare de a le arata un document sau o dovada care sprijina Adevarul va fi taxata ca antisemita. Si-au facut si legi care sa nu permita aflarea Adevarului. Legi care ilegalizeaza Adevarul. Asa a fost scris, ca Raul se va inmulti si va domina inainte de A Doua Venire a lui Hristos. Slava Domnului!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27