Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 14.06.2009, 20:32:41
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Cam asta se intampla prin Strasbourg, nu?
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
  #112  
Vechi 14.06.2009, 20:41:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Cam asta se intampla prin Strasbourg, nu?
În general cred, toată Europa și-a deschis granițele, iar fenomenul migrației, este o realitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #113  
Vechi 14.06.2009, 20:46:25
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Cam asta se intampla prin Strasbourg, nu?
Din pacate in toata Franta, Belgia, Anglia.....mai ales in orasele mari.
  #114  
Vechi 14.06.2009, 20:58:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Din pacate in toata Franta, Belgia, Anglia.....mai ales in orasele mari.
Începe și pe la noi, stai linistită. Asta ca o "consolare"!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #115  
Vechi 14.06.2009, 20:59:34
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Ca sa nu fiu intelesa gresit. Respect oamenii din fiecare cultura a lumii. Nu ii judec dupa haine si religie, dupa pozitie sociala sau dupa cat timp a stat pe la scoala.
Diversitatea lumii este un dar de la Dumnezeu. Un dar de care nu trebuie sa ne batem joc si pe care trebuie sa-l acceptam....dar cu limite.
Eu cred intr-o europa unita care isi are originile si prezentul pe un fundament cultural comun.
Sunt de acord cu emigratia/imigratia....dar cu limite. Nu ma deranjeaza ca in tara mea, Romania, sa vina ucrainieni, polonezi, sarbi, portughezi....sau orice alta natie care face parte din incregatura noastra europeana. Nu ma deranjeaza pentru ca ei inteleg, se adapteaza, creaza alaturi de noi....asa cum s-a intamplat milenii la randul in continentul nostru mic.
Ma deranjeaza daca vin chinezi, turci, arabi, indieni, africani. Ma deranjeaza pentru ca fondul lor spiritual, cultural e altul si oricate incercari s-ar face de integrare ele sunt unele esuate.
Dovada altor populatii migratoare asiatice care de sute de ani sunt aici si nu se pot integra in spiritul vechi crestin european. Diferenta e una majora....spirituala, morala, culturala si de ce nu chiar genetica.
Eu cred ca Dumnezeu a harazit fiecarei rase umane sau culturi distincte locul sau pe glob, sa stea in el si sa creeze acolo. Noua ne-a dat Europa mica si bogata....lor Asia centrala, mare si poate pe alocuri saraca si vitregita de soarta.
E locul lor si sa-si duca traiul dat de Allah in el.
Vina nu este a lor. Ei cauta un trai mai bun si e normal sa o faca atunci cand se poate.
Vina e numai a autoritatile din statele de vest.
Si da, desi am stat putin timp in Franta(o tara minunata) si o sa ma intorc iar acolo ....nici nu stiti ce sentiment placut am avut...sa am in jurul meu pe strada cand m-am intors numai crestini....
  #116  
Vechi 14.06.2009, 21:18:35
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate Iulia are dreptate. Acesti oameni nu pot sarii peste umbra lor si nu pot pentru ca nu o doresc.
Sa va povestesc de indienii care au ajuns sa foloseasca un pampers dar nu mai reusesc sa-l duca la gunoi ci il arunca pe geam ca in slam-ul din care vin? De pachistanezii care urineaza intre copii pe blocul in care locuiesc ziua in amiaza mare? De turcii care isi tin femeile pe post de facator de urmasi in timp ce ei se "emancipeaza" prin bordeluri ?
Si cite si mai cite........
  #117  
Vechi 14.06.2009, 22:07:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Din pacate Iulia are dreptate. Acesti oameni nu pot sarii peste umbra lor si nu pot pentru ca nu o doresc.
Sa va povestesc de indienii care au ajuns sa foloseasca un pampers dar nu mai reusesc sa-l duca la gunoi ci il arunca pe geam ca in slam-ul din care vin? De pachistanezii care urineaza intre copii pe blocul in care locuiesc ziua in amiaza mare? De turcii care isi tin femeile pe post de facator de urmasi in timp ce ei se "emancipeaza" prin bordeluri ?
Si cite si mai cite........
Mariur , ce spui tu aici , parcă sunt imagini ce le vedem pe alocuri în :Giulești Sârbi , Rahova, Ferentari , Baicului, etc. , și sunt d'ai noștri. Soluția ? Nu prea se-ntrevede nimic spre bine în acest sens !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #118  
Vechi 14.06.2009, 22:16:52
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mariur , ce spui tu aici , parcă sunt imagini ce le vedem pe alocuri în :Giulești Sârbi , Rahova, Ferentari , Baicului, etc. , și sunt d'ai noștri.
Nu's d'ai nostri. Dar asta e deja alta discutie.
  #119  
Vechi 14.06.2009, 22:31:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Nu's d'ai nostri. Dar asta e deja alta discutie.
Rromii sunt de mult d'ai noștri și cei ce sunt împreună cu ei, preluând "obiceiurile"lor sun 100 % ai noștri.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #120  
Vechi 14.06.2009, 22:43:32
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Gresesti, sunt doar niste impostori. Si s-o lasam balta, asta cu termenul de "rrom".
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19