Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.01.2008, 22:24:05
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

atat blaga cat si eminescu au lasat ceva mostenire cev care se adreseza partii superioare din noi..daca din toate partile ne-au invadat muzicile si versurile pentru fund macar cateva volume de versuri sa avem in casa pentru durerea noastra de cap,sa ne mai "ridice"un pic din amortirea acestei lumi bolnave de vulgar.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.01.2008, 23:28:44
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

din cate am mai citit am inteles ca poezia "Eu nu cred nici in Iehova" era datata din 1876, pe cand "Rasai asupra mea..." se spune ca ar fi scrisa in anul 1879, deci, probabil, asa cum a zis si "glamuroasa":D, a avut si el indoielile lui, nu stiu sigur daca a ajuns sa creada pana la urma, dar cred ca isi dadea f bine seama de importanta credintei in viata omului:

RASAI ASUPRA MEA

"Rasai asupra mea, lumina lina,
Ca-n visul meu ceresc d-odinioara;
O, maica sfanta, pururea fecioara,
In noaptea gandurilor mele vina.

Speranta mea tu n-o lasa sa moara
Desi al meu e un noian de vina;
Privirea ta de mila calda, plina,
Induratoare-asupra mea coboara.

Strain de toti, pierdut in suferinta
Adanca a nimicniciei mele,
Eu nu mai cred nimic si n-am tarie.

Da-mi tineretea mea, da-mi credinta
Si reapari din cerul tau de stele:
Ca sa te-ador de-acum pe veci, Marie!"

Pe mine poezia asta m-a emotionat...



Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.01.2009, 10:17:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation

Trebuie neaparat sa cititi eseul de mai jos, in care este aratat geniul teologic al lui Eminescu, strecurat subtil printre versurile frumoaselor sale poezii, dar si in articolele publicate in ziarele vremii:

http://www.noidacii.ro/Noi%20Dacii%2...a%20Fiului.pdf

Sa nu se mai indoiasca nimeni ca cel mai mare roman al tuturor timpurilor a fost si a murit crestin! Ca o parere personala, Eminescu s-a savarsit din viata martir, jertfindu-si viata cu jertfa suprema pentru dragostea fata de poporul sau, sacrificat fiind de cei care erau contra ideilor sale, a iubirii de neam si tara.

"Of, Doamne, Doamne!"
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.01.2009, 11:39:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ce dorea Mihai Eminescu Romaniei intr-o poezie pe care cred ca o stiti cu totii...



[SIZE=4]Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie[/SIZE]

Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie,
Țara mea de glorii, țara mea de dor?
Brațele nervoase, arma de tărie,
La trecutu-ți mare, mare viitor!
Fiarbă vinu-n cupe, spumege pocalul,
Dacă fiii-ți mândri aste le nutresc;
Căci rămâne stânca, deși moare valul,
Dulce Românie, asta ți-o doresc.

Vis de răzbunare negru ca mormântul
Spada ta de sânge dușman fumegând,
Și deasupra idrei fluture cu vântul
Visul tău de glorii falnic triumfând,
Spună lumii large steaguri tricoloare,
Spună ce-i poporul mare, românesc,
Când s-aprinde sacru candida-i vâlvoare,
Dulce Românie, asta ți-o doresc.

Îngerul iubirii, îngerul de pace,
Pe altarul Vestei tainic surâzând,
Ce pe Marte-n glorii să orbească-l face,
Când cu lampa-i zboară lumea luminând,
El pe sânu-ți vergin încă să coboare,
Guste fericirea raiului ceresc,
Tu îl strânge-n brațe, tu îi fă altare,
Dulce Românie, asta ți-o doresc.

Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie,
Tânără mireasă, mamă cu amor!
Fiii tăi trăiască numai în frăție
Ca a nopții stele, ca a zilei zori,
Viața în vecie, glorii, bucurie,
Arme cu tărie, suflet românesc,
Vis de vitejie, fală și mândrie,
Dulce Românie, asta ți-o doresc
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.01.2009, 12:57:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le Eminescu era impotriva aberatiei numite stat secularizat.
Asa ceva nu e posibil caci aerul pe care il respiram,apa pe care o bem,mancare pe o mancam sunt tinute in buna existenta de purtarea de grija a Sfintei Treimi.
Iar omul nu se poate realiza deplin decat abia dupa ce este botezat caci asa se restaureaza chipul original dupa care a fost creat si devine liber.
Iar ce alege dupa aia nu este al nostru sa judecam.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.01.2009, 13:06:05
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sa nu se mai indoiasca nimeni ca cel mai mare roman al tuturor timpurilor a fost si a murit crestin! Ca o parere personala, Eminescu s-a savarsit din viata martir, jertfindu-si viata cu jertfa suprema pentru dragostea fata de poporul sau, sacrificat fiind de cei care erau contra ideilor sale, a iubirii de neam si tara.

"Of, Doamne, Doamne!"[/quote]

Cred ca ai cam exagerat un pic cu laudele textul seamana cu o propaganda de trista amintire la adresa unui "erou" si "fiu" al neamului, sa fim rationali totusi
sper ca intelegi ce vreau sa spun
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.01.2009, 20:22:28
cornelusstefanutz cornelusstefanutz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: casatorit
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru cornelusstefanutz
Post Amintire...

[SIZE=6]Rugaciune

[/SIZE]
[SIZE=5]a lui Mihai Eminescu [/SIZE]

[SIZE=5]C[/SIZE]raiasa alegandu-te
Ingenunchem rugandu-te,
Inalta-ne, ne mantuie
Din valul ce ne bantuie;
Fii scut de intarire
Si zid de mantuire,
Privirea-ti adorata
Asupra-ne coboara,
O, Maica prea curata
Si pururea Fecioara,
Marie!

[SIZE=5]N[/SIZE]oi, ce din mila Sfantului
Umbra facem pamantului,
Rugamu-ne-ndurarilor,
Luceafarului marilor;
Asculta-a noastre plangeri,
Regina peste ingeri,
Din neguri te arata,
Lumina dulce clara,
O, Maica prea curata
Si pururea Fecioara,
Marie!



15 Ianuarie 1850 la Botosani se naste Mihai Eminescu.

Am ales mai sus una dintre poeziile frumoase ale iubitului nostru poet.Aceasta frumoasa poezie ce se considera a fi defel si o rugaciune arata credinta ce salasuia in poet si marea evlavie a sa catre Maica Domnului.In prezent putem sa ne bucuram de opera,ce a ramas drept mostenire de la marele autor si sa pastram vesnica recunostinta,fiinda bunul Dumnezeu a randuit ca neamul romanesc sa fie incununat har.Slava Lui Dumnezeu in veci!

Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.01.2009, 07:19:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Mi mi se par toate temele lui MEminescu nishte aberatzii contrare credintzei ortodocse, pline de sentimentalisme shi patimi ale filozofiilor vremurilor sale, care bineintzeles continua shi astazi, ale unui natzionalism exagerat al onor-mandriei shi de o iubire platonica shi absurda fatza de diferite fiintze.... sigur ca astea sunt specifice oricarui suflet de poet idealist, SF, sincretist shi bolnav de frumusetzea artei literelor, pe care a cultiv-ato cu maiestrie caci versurile lui parca plang, parca ar canta, parca s-ar indrepta spre Dumnezeu. Oricum el te imbata la drept vorbind shi te fac in ultima instantza sa te pierzi de la Duhul in cotloanele fermecate ale sufletului, avand iluzia ca in sufletul din om chiar s-ar ascunde shi cate un graunte de Hristos. Shi apoi acest amor catre copila respectiva atat de dulce cantat in versuri ne face sa credem ca platonicianismul amoros ar fi mai putzin nociv decat cel badaran...... sa fim serioshi.... pacat este orice gand shi sentiment cu final de nashtere de prunci de la om shi nu de la Dumnezeu pentru om.... deci dragostea lui mult cantata in poeziile sale preastralucite este de o naivitate supraomeneasca shi supramatura avand gustul ca ar exista senesuri aventurii spiritual poetice, dar ce sensuri sa poata exista daca acest mare poet roman a murit tratat cu mercur pe ranile lui de sifilis ca pe vremea aia erau multe boli grave, deci era vorba de un tratament ucigash practicat pe atunci.

o poezie relevanta pentru sufletul lui golit de rautatzile vremurilor:

De ce in al meu suflet

De ce in al meu suflet
De ani eu moartea port,
De ce mi-e vorba saca`,
De ce mi-e ochiul mort?

De ce pustiu mi-e capul,
Viata intr-un fel?
Si tu... tu esti aceea
Ce ma intrebi astfel?

1876
fiecare om are caderile si ridicarile lui in viata de crestin ,nimeni nu e perfect,dar pe un alt site am gasit ca el se spovedea si impartasea [pe siteul eminescu].
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.01.2009, 10:25:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Sa nu se mai indoiasca nimeni ca cel mai mare roman al tuturor timpurilor a fost si a murit crestin! Ca o parere personala, Eminescu s-a savarsit din viata martir, jertfindu-si viata cu jertfa suprema pentru dragostea fata de poporul sau, sacrificat fiind de cei care erau contra ideilor sale, a iubirii de neam si tara.

"Of, Doamne, Doamne!"
Cred ca ai cam exagerat un pic cu laudele textul seamana cu o propaganda de trista amintire la adresa unui "erou" si "fiu" al neamului, sa fim rationali totusi
sper ca intelegi ce vreau sa spun[/quote]

N-am exagerat. Chiar cred ce spun.

Tu crezi ca Eminescu nu stia cu cine se pune? Nu masonii veacului l-au bagat in pamant?! Si ce, asta l-a impiedicat sa lupte pentru neamul sau, din iubirea pe care o avea fata de toti romanii, pentru unirea noastra intr-o singura tara? Pentru ca n-a vrut sa fie ignorant si indiferent, pentru asta a fost ucis la 39 de ani.

Ce dovada mai mare de iubire de aproapele vrei daca nu jertfa suprema pe care acest om a facut-o pentru noi toti? Tu nu vezi martiriul pentru ca nu stii prin ce a trecut Eminescu la sfarsitul vietii sale!

In ce porunca se unesc legea si proorocii? Si care este cea mai importanta porunca pe care ne-a lasat-o Hristos?! Domnule, teologia teoretica este BLA-BLA-BLA; faptele il arata pe om in ce stare launtrica a ajuns. Eu il vad pe Eminescu ca model de roman si de crestin pentru oricine poate sa inteleaga macar o bucatica din iubirea cu care suntem datori fata de cei din jurul nostru.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.01.2009, 10:27:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

...si un mail de la un prieten pe care mi-am luat libertatea sa-l postez si pentru voi:

"Cu toate asta Eminescu nu are cruce la cap in cimitir la Bellu iar autoritatile romane au impiedicat cu vehementa orice initiativa de crestinare a mormantului (legionarii au incercat de cateva ori sa puna o cruce de lemn..dar fara sanse ...)
Pe langa asta , Nu uita: Toate in Rromania INCEP si se TERMINA la Bucuresti ...si asta spune totul. Aici a inceput, s-a desfasurat si s-a terminat martiriul lui Eminescu si a mii de oameni de cultura pe care poporul nostru de cimpanezi nerecunoscatori i-a facut una cu pamantul ...
"
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eminescu canonizat? dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 116 19.01.2013 05:26:31
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 15:38:33
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
EMINESCU Gratiela20 Generalitati 0 21.03.2008 12:41:45
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 18:18:59