Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 25.08.2012, 20:21:32
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Eu am fost intotdeauna convinsa si sunt 100% ca slujbele pe stil nou au har, ca cei care vin la BOR sunt ajutati de Dumnezeu samdp. Intr-adevar, si celor de stil vechi (inclusiv mirenii care am vazut ca au trecut de pe nou pe vechi) le merge bine insa am retineri in privinta asta si sufletul imi spune ca Dumnezeu ii binecuvanteaza mai ales pe crestinii pe stil nou. Nu avem de unde sa stim ce a fost in trecut, ce prigoane au existat; nu sunt in masura sa vorbesc... daca ar trai cei care au prins acele vremuri poate ne-ar calauzi si ne-am forma o parere obiectiva. Dar atata timp cat suntem in Romania corect ar fi sa ne supunem patriarhiei noastre.
Iar cu preotii (de pe stil nou, asa cum m-am nascut!) cu care stau de vb si cu cei care mi i-am ales ca duhovnici am fost ffff selectiva, pentru ca nu stii peste ce preot misogin sau inghetat la minte ori care habar n-are sa vorbeasca cu un crestin mai dai sau care iti cere o anumita suma de bani (!) ori care te blesteamna (lucruri infricosatoare pe care le-am auzit de ici si de colo: un preot mi-a amenintat o cunostinta ca il va scrie pe toaca, ca va pune pomelnic sa nu-si gaseasca acel om de munca, ori calugar de la o manastire care a blestemat pe cineva sa nu ii mearga bine deloc din cauza ca nu a vrut acel cineva sa-i dea prea multe detalii despre munca lui; sau cununiile care se fac la lasatul secului inainte de posturi, ori alt calugar- Pr Calistrat Chifan- care ii spunea unei cersetoare ca nu el a pus-o dsa procreeze copil.... dar ce ar fi vrut altceva ca ea sa il avorteze??? (astea nu-s vorbe de preot, imi cer scuze)- lucruri strigatoare la cer.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 25.08.2012, 20:24:34
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnealui e catolic si desi in unele probleme se pronunta chiar mai ortodox decat unii ortodocsi de pe forum in altele..

De ce crezi ca ar fi simple?
Ce are BOSV impotriva BOR nu se rezuma doar la atat, ai sa vezi din ce spune sotul tau pe masura ce o sa creasca presiunile sociale dinspre ai lui vizavi de casatoria voastra, aceea este educatie BOSV.
Nu e neaparat numai atat- indreptarea calendarului, ci si faptul ca BOR accepta documentele cu cip, sincretismul religios legat de ecumenism si multe altele cu care nu am vrut sa-mi incarc memoria... fii pe pace ca la vremurile de apoi nu se va mai tine nimic nici pe nou nici pe vechi va fi un haos total
Reply With Quote
  #203  
Vechi 25.08.2012, 20:28:28
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnealui e catolic si desi in unele probleme se pronunta chiar mai ortodox decat unii ortodocsi de pe forum in altele..

De ce crezi ca ar fi simple?
Ce are BOSV impotriva BOR nu se rezuma doar la atat, ai sa vezi din ce spune sotul tau pe masura ce o sa creasca presiunile sociale dinspre ai lui vizavi de casatoria voastra, aceea este educatie BOSV.
Vrei sa spui ca secularizarea si laicizarea nu au devenit niste realitati...?
Reply With Quote
  #204  
Vechi 25.08.2012, 21:13:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Va cam contraziceti in ce ati postat. Sustineti ca o cununie realizata la BOSV este valida, insa spuneti ca totusi ei nu au smerenie, succesiune apostolica si ca orice ar fi, razvratirea continua.
Validitatea unei Sfinte Taine nu este afectată nici de lipsa smereniei, nici de spiritul schismatic sau orice alte păcate ar mai avea administratorul. Acest lucru a fost demult clarificat, fiind probabil prima controversă teologică din perioada postapostolică a Bisericii: găsiți mai mult dacă cercetați folosind cuvintele cheie "controversa donatistă".

Noi credem că Botezul și Căsătoria sunt slujiri făcute în baza preoției universale (împărătești), fapt care le face valide chiar dacă administratorul nu ar fi preot (nu ar fi ordinat, prin Sf Hirotonie, la preoția sacramentală). Acest lucru face ca botezurile și căsătoriile săvârșite chiar de (neo)protestanți să fie pe deplin valide. Cu atât mai mult cele săvârșite de stiliști, deoarece, în cazul preoților stiliști, argumentele care înclină în favoarea succesiunii apostolice a lor (deci a realității preoției lor) precumpănesc în fața argumentelor contrare. Cel puțin asta sunt înclinat să cred, analizând ceea ce spun ambele tabere și neavând nici un parti pris pentru vreuna dintre ele: foarte aproape de naștrerea schismei lor, ei au fost preocupați să găsească și au reușit să găsească arhierei care au hirotonit și s-au reprodus, astfel încât descendența lor apostolică, deși paralelă, este exact la fel de autentică ca a preoților BOR. Formulat simplu: preoții BOSV sunt preoți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #205  
Vechi 25.08.2012, 21:28:38
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Validitatea unei Sfinte Taine nu este afectată nici de lipsa smereniei, nici de spiritul schismatic sau orice alte păcate ar mai avea administratorul. Acest lucru a fost demult clarificat, fiind probabil prima controversă teologică din perioada postapostolică a Bisericii: găsiți mai mult dacă cercetați folosind cuvintele cheie "controversa donatistă".

Noi credem că Botezul și Căsătoria sunt slujiri făcute în baza preoției universale (împărătești), fapt care le face valide chiar dacă administratorul nu ar fi preot (nu ar fi ordinat, prin Sf Hirotonie, la preoția sacramentală). Acest lucru face ca botezurile și căsătoriile săvârșite chiar de (neo)protestanți să fie pe deplin valide. Cu atât mai mult cele săvârșite de stiliști, deoarece, în cazul preoților stiliști, argumentele care înclină în favoarea succesiunii apostolice a lor (deci a realității preoției lor) precumpănesc în fața argumentelor contrare. Cel puțin asta sunt înclinat să cred, analizând ceea ce spun ambele tabere și neavând nici un parti pris pentru vreuna dintre ele: foarte aproape de naștrerea schismei lor, ei au fost preocupați să găsească și au reușit să găsească arhierei care au hirotonit și s-au reprodus, astfel încât descendența lor apostolică, deși paralelă, este exact la fel de autentică ca a preoților BOR. Formulat simplu: preoții BOSV sunt preoți.
Multumesc pentru raspuns...
Reply With Quote
  #206  
Vechi 28.08.2012, 13:12:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Vrei sa spui ca secularizarea si laicizarea nu au devenit niste realitati...?
Depinde ce intelegi prin asta.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 28.08.2012, 13:20:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Nu e neaparat numai atat- indreptarea calendarului, ci si faptul ca BOR accepta documentele cu cip, sincretismul religios legat de ecumenism si multe altele cu care nu am vrut sa-mi incarc memoria... fii pe pace ca la vremurile de apoi nu se va mai tine nimic nici pe nou nici pe vechi va fi un haos total
Nu cred ca avem toate datele pentru a fi in masura sa judecam problema ecumenismului. E o chestiune care tine mai degraba de politica decat de religie, o politica care e necesara pentru a asigura supravietuirea Bisericii in vremurile astea tulburi.

La ei nu se pune problema supravietuirii ca oricum sunt morti, izolati de majoritatea lumii ortodoxe, priviti ca o secta obscura.

Cea cu documentele cu cip este iarasi obsesia lor (de parca n-ar avea destule).
A fost si pe la noi la un moment dat, adusa probabil de niste BOSV -isti sub acoperire, dar intre timp majoritatea au priceput ispita si au trecut mai departe.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 28.08.2012, 13:22:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Validitatea unei Sfinte Taine nu este afectată nici de lipsa smereniei, nici de spiritul schismatic sau orice alte păcate ar mai avea administratorul. Acest lucru a fost demult clarificat, fiind probabil prima controversă teologică din perioada postapostolică a Bisericii: găsiți mai mult dacă cercetați folosind cuvintele cheie "controversa donatistă".
Daca au succesiune.

Ei au succesiune? Sigur, sigur?
Argumente?

Un episcop schismatic poate hirotoni (valid)?
Punct de vedere catolic, ortodox - daca sunteti in tema.


Citat:
Noi credem că Botezul și Căsătoria sunt slujiri făcute în baza preoției universale (împărătești), fapt care le face valide chiar dacă administratorul nu ar fi preot (nu ar fi ordinat, prin Sf Hirotonie, la preoția sacramentală).
"noi catolicii" poate.
Exista asa ceva si in Biserica Ortodoxa?
Trimiteri?
Reply With Quote
  #209  
Vechi 28.08.2012, 13:27:30
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La ei nu se pune problema supravietuirii ca oricum sunt morti, izolati de majoritatea lumii ortodoxe, priviti ca o secta obscura.

Cea cu documentele cu cip este iarasi obsesia lor (de parca n-ar avea destule).
A fost si pe la noi la un moment dat, adusa probabil de niste BOSV -isti sub acoperire, dar intre timp majoritatea au priceput ispita si au trecut mai departe.

Nu cred ca politica si religia au ce cauta impreuna una cu alta... Adica daca se face ecumenism ideal ar fi ca religiile astea ratacite gen penticostali, neo-protetstanti, catolici etc sa revina la ortodoxie, nu cum am auzit eu ca vor sa scoata dogme luate din Biblie. Cat despre chestiile cu cip, e cu dus si intors. Poate nu-ti pierzi sufletul pentru un amarat de pasaport sau buletin biometric, astea-s doar semne premergatoare. Nu-i ok sa-ti aiba cineva datele si sa fii monitorizat 24h/7 zile pe saptamana. Ideea e sa nu il accepti sub piele. La Petru Voda deja se vorbeste mult despre asta.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 28.08.2012, 13:28:20
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Si nici nu te impartaseste acolo daca ai act din ala!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07