Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2009, 10:51:22
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Unhappy Doamne ajuta-ma !

Nu stiu unde sa incadrez ceea ce voi scrie ,dar cum buba mea vine de la un anumit cult ,am zis ca aici e cel mai bine ....Eu sunt ortodoxa,ma consider crestina ,sotului meu i-au murit parintii cand era mic,e orfan ,provine dintr.o familie care are alta credinta,cred ca sunt adventisti.In trecut sotul meu era ateu,dupa o experienta dureroasa,a inceput sa creada iar in D-zeu,si trebuie sa se boteze ...dar nu stie inca in ce religie! Merge cu mine la biserica,dar nu se inchina cand intra in biserica,si spune ca ortodoxismul nu il convinge ! L-am intrebat dc adventismul il convinge ? si mi-a spus ca nu ! am rasulfat usurata,insa de ceva vreme ma gandesc ca ar vrea sa se boteze la ei,si atunci sunt convinsa ca relatia noastra se va destrama ! i-am spus ,bine nu vrei la ortodoxi,dar nici la adventisti,alege altceva .Si mi-a spus ca s-a gandit la religia iudaica. Sincer as fi mult mai usurata sa stiu ca se va boteza acolo,eu nu il oblig sa se boteze la mine ,dar numai gandul de a fi ca "familia" lui ,imi da fiori ! M-am rugat la D-zeu ,la Maica Domului ,la Hristos sa il lumineze,de aceea va rog pe cei care stiti biblia foarte bine ,sa ma ajutati sa ii aduc argumente din ea ,pentru a nu se boteza la adventisti! Mentionez ca el stie biblia foarte bine,eu acum am inceput sa o aprofundez ,si nu as putea sa ii dau argumentele care trebuie.
Poate unii or sa zica ca nu e o pb asa mare,dar pentru mine este ! nu m-am casatorit ca sa sufar ,si totusi am suferit destul,iar acum imi doresc sa avem o viata linistita ,si stiu ca dc se va boteza la ei ,vom ajunge la divort ! Multumesc celor care se vor opri sa citeasca si sa ma ajute !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2009, 11:14:25
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Multe din intrebarile si nelamuririle tale, isi gasesc raspunsul la "Secte".Acolo sint descrise destul de detailat deosebirile, cu citate din Biblie.
Daca te rogi, Domnul se va indura de chinul tau, si te va lumina.
Stiu ca nu e usor, insa cu multa credinta, roaga-te, ca solutia va veni tot de la Dumnezeu!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2009, 21:10:49
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Intreaba-l ce nu-i convine de Ortodoxie la modul concret, si daca nu esti lamurita intreaba-ne!
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2009, 10:37:14
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

sotul meu spune ca in biblie ni se zice sa nu ne inchinam la icoane ...iar noi o facem.Am incercat sa ii explic ca icoanele sunt niste mijlocitori intre noi si D-zeu,dar nu e de acord...Semnul crucii ,sfintii ,nu ii intelege ...Am fost vineri la manastire,m-am spovedit dupa 8 ani,si am vorbit cu preotul si cu maicutza mea de suflet,si am inteles ca trebuie sa il las pe el sa aleaga ,nu sa ii impun ,asa ca eu acum ma rog ,si astept ajutorul lui D.zeu,multumesc mult ca mi-ai raspuns!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2009, 12:51:33
madaco madaco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2009
Mesaje: 9
Implicit

daca a fost adventism..slabe sanse sa treaca la ortodoxism...desi asta ar fi cel mai bine...dar adeventistilor nu le scoti din cap ideile lor si le pui ale noastre pentru ca ei nu cred in ele...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2009, 13:00:47
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
sotul meu spune ca in biblie ni se zice sa nu ne inchinam la icoane ...
Cu greu intorci un om de la o alta religie pentru ca oricat de lgic ar fi ce ia-i spune tu, el tot va avea tendinta de a nega.

La acest citat ar trebui sa ii spui ca e o falsificare a bibliei facute de catre protestanti. Nu are cum sa scrie in biblie sa nu te inchini la icoane, pentru ca nu existau icoane pe vremea cand a fost scrisa Biblia. Acolo, in Vechiul Testament spune sa nu te inchini chipului cioplit, ceeace era altceva fata de ce este icoana crestinului. Icoanele au aparut in practica crestina dupa scrierea Bibliei.

Incearca totusi sa ii spui argumentele ortodoxiei, sa te rogi pentru el si sa nu te descurajezi. Lupta pana la capat! Nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2009, 22:37:24
madaco madaco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2009
Mesaje: 9
Implicit

sa dea Domnul sa reuseasca..pentu ca ortodoxismul este cea mai completa religie...dar sa convingi un adeventist sa vina la noi...:|slabe sanse...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2009, 10:58:09
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madaco Vezi mesajul
daca a fost adventism..slabe sanse sa treaca la ortodoxism...desi asta ar fi cel mai bine...dar adeventistilor nu le scoti din cap ideile lor si le pui ale noastre pentru ca ei nu cred in ele...
Sotul meu nu este botezat ,in nici o religie ! nu a fost niciodata adventist,sau altceva ! murindu-i parintii cand era mic ,a fost dus la adunare de catre unchii lui,dar crescand a incetat sa se mai duca.Acum sunt mai linistita ,deoarece am vb cu preotul si mi-a spus ca nu trebuie sa il fortez sa se boteze in credinta mea ,trebuie sa il las pe el sa aleaga.Va trebui sa ne casatorim in biserica ,pt ca eu nu ma consider sotia lui,decat cu niste acte,religios,gandesc ca traim in pacat ,asa ca dc va aparea bebelu,va trebui sa facem urgent casatoria religioasa,si de aceea ma rog la Doamne sa il lumineze !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2009, 10:59:48
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madaco Vezi mesajul
sa dea Domnul sa reuseasca..pentu ca ortodoxismul este cea mai completa religie...dar sa convingi un adeventist sa vina la noi...:|slabe sanse...
Ma incred in D-zeu ,si ma rog lui si Maicii Domnului sa nu permita sa raman gravida si sa nasc bebelu fara sa fim casatoriti religios! stiu ca Doamne nu ma va abandona !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2009, 11:02:13
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Cu greu intorci un om de la o alta religie pentru ca oricat de lgic ar fi ce ia-i spune tu, el tot va avea tendinta de a nega.

La acest citat ar trebui sa ii spui ca e o falsificare a bibliei facute de catre protestanti. Nu are cum sa scrie in biblie sa nu te inchini la icoane, pentru ca nu existau icoane pe vremea cand a fost scrisa Biblia. Acolo, in Vechiul Testament spune sa nu te inchini chipului cioplit, ceeace era altceva fata de ce este icoana crestinului. Icoanele au aparut in practica crestina dupa scrierea Bibliei.

Incearca totusi sa ii spui argumentele ortodoxiei, sa te rogi pentru el si sa nu te descurajezi. Lupta pana la capat! Nu deznadajdui!

multumesc de raspuns,va rog daca cineva are traducerea unei biblii vechi sau stie de unde o pot lua ,sa-mi spuna ! Si o sa lupt pana la capat ,pt ca lupt in numele iubirii!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta! Eufrosina Generalitati 18 06.03.2011 22:08:40
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 23:44:32
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 10:59:38
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 16:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 13:30:18