Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.12.2009, 15:52:23
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Existential, toti suntem robi ai lui Dumnezeu. Prin dragostea Sa am fost adusi la existenta, si, prin acest fapt, Dumnezeu ne robeste pentru vesnicie. Nu putem exista prin noi insine, ci numai in relatie cu El.
Eu aveam impresia ca suntem fii ai lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2009, 16:06:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani - nu te inteleg. Crestinii sunt liberi sau se elibereza de ce anume?
Cred ca nu se foloseste termenul potrivit.
Uite ce inseamna libertate:

http://dexonline.ro/search.php?cuv=libertate

Si nu cred ca in credinta este vorba de libertate. In momentul in care suntem crestini si practicam credinta, nu mai suntem liberi. Totul este a lui Dumnezeu.
Nu mai putem sa alegem, pentru ca exista niste canoane.
Asta ma doare pe mine.
As vrea sa ma simt libera in credinta, adica sa ma simt bine cu alegerile mele si sa nu am remuscari sau probleme daca iau o decizie care nu corespunde unor canoane. Nu ma simt libera, pentru ca trebuie mereu sa pun in balanta: omul sau Dumnezeu.
Daca in familie am luat o anumita decizie, sau am gresit intr-un moment, nu inseamna ca iubesc mai putin sotul, sau parintii, sau etc. Ei daca nu sunt perfecta si iau alta decizie in credinta,mai potrivita mie, inseamna ca sunt mai putin crestina, ca-l iubesc mai putin pe Dumnezeu.
Voi in familie fortati, sau sunteti fortati cu ceva? Sau fiecare poate avea si sfera lui personala?
Sunt de acord si cu ce spune Windorin, cu o exceptie: nu suntem robi diavolului, sau patimilor, sau pacatului.
Nu cred ca anumite lucruri sau fapte pe care le facem sunt ale diavolului. or fi ele patimi, pacate, dar sunt pur omenesti.
Eu spun ca nu exista numai Dumnezeu si diavolul (nu am inteles nici acum daca acesta exista de fapt), ci mai exista si omul.
Omul nu este nici sfant/zeu, dar nici diavol. Sa fie clar.
Ma exprim neclar, stiu. Nu ma simt bine.

Last edited by sophia; 04.12.2009 at 16:10:34.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.12.2009, 16:37:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu cred ca in credinta este vorba de libertate. In momentul in care suntem crestini si practicam credinta, nu mai suntem liberi. Totul este a lui Dumnezeu.
Nu mai putem sa alegem, pentru ca exista niste canoane.
Asta ma doare pe mine.
As vrea sa ma simt libera in credinta, adica sa ma simt bine cu alegerile mele si sa nu am remuscari sau probleme daca iau o decizie care nu corespunde unor canoane. Nu ma simt libera, pentru ca trebuie mereu sa pun in balanta: omul sau Dumnezeu. Nu ma simt bine.
Sophia, nu uita ca vorbim de o fire cazuta in pacat. Acum libertatea se realizeaza prin ascultare. Pentru cel necredincios libertatea consta in egoism: Eu sunt liber cand fac ceea ce vreau. Pentru crestin, libertatea consta in iubire si in Dumnezeu: Sunt liber cand fac ceea ce vrea Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.12.2009, 16:52:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Libertatea inseamna a face binele si a fugi de rau.

Insa, chiar si inteleasa in sensul de "sunt liber, fac ce vreau", tot mai are o masura de adevar in ea. Cum anume? Pai, sa zicem asa: daca vreau sa desfranez, o pot face foarte usor, daca vreau insa sa tin post si sa fac 3 metanii pe zi, sa tac atunci cand sunt injurat, nu o sa o pot face. Nu suntem liberi, caci nu putem face binele pe care'l dorim, ci raul pe care nu'l dorim.

De ce pot face usor raul si nu pot face binele? Pentru ca nu suntem liberi, pentru ca suntem robi diavolului.
Asa gandesc si eu: nu suntem liberi, de fapt.
Suntem robi ai carni, ai patimilor..

Libertatea este o eliberare de pacate, reiese si din citatele postate: "Oricine savarseste pacatul este rob al pacatului."
Libertatea crestinului vine doar din lepadarea de sine si urmarea voii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.12.2009, 17:12:19
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Decât LIBER și în păcat, mai bine ROB dar în Hristos!!!

Libertatea nu este tot una cu libertinajul! Libertatea nu este decat ROBIE in Hristos! De aceea avem poruncile ca noi singuri nu stim sa ne indreptam catre El, caci si in gradina Raiului fiind omul, tot nu a ascultat de Dumnezeu! Astfel „ingradit” de porunci, esti LIBER in Hristos! Asa cum a zis famenul etiopian catre Sf.Filip: ”cum voi intelege oare de nu ma calauzi cineva?” Asa sunt poruncile lui Hristos: calauzitoare catre El, PACEA, LIBERTATEA SI DEPLINA BUCURIE VESNICA!!!
Libertatea este sa iti alegi drumul cu Hristos sau fara El. Dar iti asumi responsabilitatile! Vom da seama pt toate faptele noastre, chiar si pt cele tainuite din inima nostra, chiar si pt orice cuvant desert rostit!

Atat timp cat esti departe de PACAT, esti ROBUL LUI HRISTOS, dar in acelasi timp LIBER IN HRISTOS!!!
__________________
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2009, 17:16:48
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Cand fac un pacat, ma simt ingreunata, amarata, inrobita, in lanturi...
Imediat dupa ce ma spovedesc, greutatea lanturilor dispare, ma simt ca si cum mi-as fi recapatat libertatea...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.12.2009, 17:20:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Potrivit acestui rationament, si ingerii cazuti sunt robii Lui Dumnezeu - ceea ce este fals.

Eu cred ca expresia "rob al Lui Dumnezeu" nu inseamna "sclavul Lui", ci "cel care urmeaza voii Lui prin voia sa libera".
Citat:
În prealabil postat de dani2004
Eu aveam impresia ca suntem fii ai lui Dumnezeu.
Am incercat sa inteleg "robia omului" ca derivand din faptul ca acesta nu isi are in sine cauza si principiul propriei sale existente. Omul depinde pentru vesnicie de Dumnezeu, de voia si planul Sau cu privire la El. De aceea, implinirea sa existentiala, desavarsirea sa, presupun slujirea Lui Dumnezeu si, desigur, urmarea voii Sale.

Omul nu se va putea niciodata desavarsi slujind altui domn al acestei lumi create. In acest sens, Mantuitorul spune ca "nu putem sluji la doi domni, lui Dumnezeu si lui mamona". Numai pe El Il putem numi "Unul Sfant, Unul Domn".

Desigur, din aceasta perspectiva, si ingerii cazuti putem spune ca raman robi ai lui Dumnezeu, insa, unii care, din mandrie, nu-i slujesc Lui, ci vor sa li se slujeasca. Dumnezeu ramane Creatorul si Stapanul lor, fara a le incalca insa libertatea.

Din dragoste nemarginita fata de noi, Dumnezeu a randuit ca prin jertfa Mantuitorului sa fim infiati, astfel incat, sa nu mai fim robi, ci fii, asadar, mostenitori ai Imparatiei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.12.2009, 17:25:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Decât LIBER și în păcat, mai bine ROB dar în Hristos!!!

Libertatea nu este decat ROBIE in Hristos!
Frumos spus. Imi vin in minte cuvintele lui Petre Tutea care spunea: "Robeste-ma, Doamne, ca sa ma simt liber."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.12.2009, 17:41:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Fani - nu te inteleg. Crestinii sunt liberi sau se elibereza de ce anume?
Cred ca nu se foloseste termenul potrivit.
Uite ce inseamna libertate:

http://dexonline.ro/search.php?cuv=libertate

Si nu cred ca in credinta este vorba de libertate. In momentul in care suntem crestini si practicam credinta, nu mai suntem liberi. Totul este a lui Dumnezeu.
Nu mai putem sa alegem, pentru ca exista niste canoane.
Asta ma doare pe mine.
As vrea sa ma simt libera in credinta, adica sa ma simt bine cu alegerile mele si sa nu am remuscari sau probleme daca iau o decizie care nu corespunde unor canoane. Nu ma simt libera, pentru ca trebuie mereu sa pun in balanta: omul sau Dumnezeu.
Daca in familie am luat o anumita decizie, sau am gresit intr-un moment, nu inseamna ca iubesc mai putin sotul, sau parintii, sau etc. Ei daca nu sunt perfecta si iau alta decizie in credinta,mai potrivita mie, inseamna ca sunt mai putin crestina, ca-l iubesc mai putin pe Dumnezeu.
Voi in familie fortati, sau sunteti fortati cu ceva? Sau fiecare poate avea si sfera lui personala?
In masura in care ne eliberam de pacat, devenim intr-adevar liberi, devenim ceea ce Dumnezeu ne-a facut deja: fii lui, si il ascultam din dragoste.
sa nu uitam ce a spus Hristos apostolilor inainte sa fie rastiignit: de acum nu mai sunteti robi, ci fii. Sigur, suntem si slujitori ai lui Dumnezeu, dar din dragoste, ca niste fii, nu de frica.

Este o neintelegere la mijloc.

Sophia, a asculta de voia lui Dumnezeu nu inseamna a tine niste reguli. Daca sculti intr-adevar de voia lui Dumnezeu iti iubesti sotul cu adevarat, iti iubesti semenii, colegii, si gasesti solutii pentru problemele care apar. Prima porunca e dragostea de Dumnezeu si de aproapele. Regulile sunt adaptabile la context - mai ales cu ajutorul unul duhovnic. Stiu ca acolo unde esti nu ai, insa Dumnezeu ti-l va trilite candva. Pana atunci incearca sa urmezi Evanghelia, incearca sa faci bine, si sa nu faci pacatele pe care le stim. In ce zi postesi si in care nu reusesti, sau trebuie sa te adaptezi, nu asta o sa te intrebe Dumnezeu la judecata.
Nu te mai necaji!
Incearca sa iti urmezi constiinta si nu te culpabiliza. Spune-i lui Dumnezeu in rugaciune, direct, cand ai dubii dzaca ceea ce faci este bine, si El te va lumina.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.12.2009, 17:46:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Asa gandesc si eu: nu suntem liberi, de fapt.
Suntem robi ai carni, ai patimilor..

Libertatea este o eliberare de pacate, reiese si din citatele postate: "Oricine savarseste pacatul este rob al pacatului."
Libertatea crestinului vine doar din lepadarea de sine si urmarea voii lui Dumnezeu.
Este adevarat, dar este numai o parte a adevarului despre libertatea crestina:

2 Corinteni 3,17: 17. Domnul este Duh, si unde este Duhul Domnului, acolo este libertate.

Galateni 5, 13-14: Caci voi, fratilor, ati fost chemati la libertate; numai sa nu folositi libertatea ca prilej de a sluji trupului, ci slujiti unul altuia prin iubire.
Caci toata Legea se cuprinde intr-un singur cuvant, in acesta: Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti.

Iacov 2, 12-13: Sa vorbiti si sa lucrati ca niste oameni cari au sa fie judecati de o lege a slobozeniei: caci judecata este fara mila pentru celce n'a avut mila; dar mila biruieste judecata.

Sigur, libertatea consta in urmarea lui Dumnezeu, caci El ne face liberi. dar a-i urma Lui este ceea ce noi, crestinii botezati si care ne impartasim, incercam sa facem. In masura in care o facem, devenim din ce in ce mai liberi cu adevarat, cu libertatea lui Dumnezeu, curatim adica din ce in ce mai mult imaginea lui Dumnezeu in noi.

A-i urma lui Dumnezeu inseamna a trai evanghelia cu adevarat. Pirma etapa este ca macar sa incercam.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Libertatea credintei Daniel_7 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 14.09.2011 10:28:24
Libertatea omului Laurentiu Generalitati 0 05.07.2007 11:12:44
Libertatea de exprimare danyel Generalitati 47 03.12.2006 19:08:34