Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.12.2009, 22:10:26
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Am o curiozitate: ce stii tu ca se intampla atunci cand cineva se pocaieste in primul fel descris de tine? Cum anume se intampla lucrul asta? Pun intrebarea cu tot respectul si cu o curiozitate sincera.
Cu o la fel de sincera curiozitate imi permit sa va intreb in ce consta insuficienta pe care o resimteati vizavi de trairea Nasterea Domnului in biserica ortodoxa.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.12.2009, 22:45:04
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sincer, nu prea ma intereseaza. Sunt multumita de trairea pe care o pot avea si o am in biserica ortodoxa.

Probabil ca vrei sa ma aduci la concluzia ca de fapt prima definitie o include pe a doua, dar nu vreau sa intru in polemici din astea.
Nu am venit aici sa fac prozelitism ... Am intrat intamplator, pentru ca imi promovez o marturie despre am pomenit in forum la sectiunea :generalitati - alcoolul exista speranta. Apoi am inceput sa ma plimb, de curiozitate doar, si inca sunt tulburata de toate cate le aflu pe aici.
Am ales o alta biserica pentru simplul motiv ca acei crestini ortodocsi cu care intrasem in contact, nu m-au convins prin comportamentul si explicatiile lor . Nu vreau sa ofensez pe absolut nimeni ... asa ca nu voi da detalii. Nu am blamat niciodata biserica ortodoxa. Si la biserica unde merg, nu mi-a spus nimeni ca noi am fii cei mai sfinti, mai grozavi, mai mantuiti samd. De aceea, am gandit ca atat timp cat exista Isus in sufletul meu, in inima mea, in cugetul meu ... Atata timp cat cred in Trinitate, in moartea si invierea lui Isus, in harul lui Dumnezeu si in mantuirea prin Isus Cristos ... sunt la fel de crestina cu toti ceilalti care au aceeasi credinta cu mine. Nu mi-am imaginat ca de fapt lucrurile sunt de fapt atat de radicale. Si toate intrebarile pe care le-am pus, le-am pus de buna credinta fiind. Si toate afirmatiile pe care le-am facut au fost doar in incercarea de a intelege de unde atata inversunare.
Parerea mea ... si mi-o sustin ... este ca fara Isus Cristos, nu ne-am fi numit crestini. El este singura sursa si singura cale. Nimeni, nici apostolii nici sfintii ... nimeni nu ar fi existat fara El. Restul, sunt detalii... Sunt detalii diferite, pentru ca oamenii sunt diferiti ... Conteaza doar esenta ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.12.2009, 10:55:10
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Pentru mine Craciunul nu inseama sa ma imbuib de mancare ,mai exact porc cum spunea valy72001 ,bradutzul imi aduce bucurie in suflet ,iar cu arpacasul nu stiu sincer ce a vrut sa zica ! Craciunul este Nasterea Domnului Iisus ,de catre Maica Lui ,este momentul in care trebuie sa ajuti pe cei care au nevoie ,este momentul sa ii ierti pe cei care te-au ranit ,este momentul sa fii MAI BUN !!! si din pacate eu nu vad acest lucru in 90% din oameni,indiferent de religia pe care o au ! Ieri la biserica au cantat colinde ...am plans ...stateam intr-un coltisor si ma rugam la Doamne ,Maica Domnului si Iisus pentru sanatatea parintilor si bunicilor mei ,si colindele imi aduceau in minte copilaria frumoasa ...
eu vroiam sa stiu cum simtiti voi Nasterea Domnului nostru Iisus!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.12.2009, 10:59:03
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Nu am venit aici sa fac prozelitism ... Am intrat intamplator, pentru ca imi promovez o marturie despre am pomenit in forum la sectiunea :generalitati - alcoolul exista speranta. Apoi am inceput sa ma plimb, de curiozitate doar, si inca sunt tulburata de toate cate le aflu pe aici.
Am ales o alta biserica pentru simplul motiv ca acei crestini ortodocsi cu care intrasem in contact, nu m-au convins prin comportamentul si explicatiile lor . Nu vreau sa ofensez pe absolut nimeni ... asa ca nu voi da detalii. Nu am blamat niciodata biserica ortodoxa. Si la biserica unde merg, nu mi-a spus nimeni ca noi am fii cei mai sfinti, mai grozavi, mai mantuiti samd. De aceea, am gandit ca atat timp cat exista Isus in sufletul meu, in inima mea, in cugetul meu ... Atata timp cat cred in Trinitate, in moartea si invierea lui Isus, in harul lui Dumnezeu si in mantuirea prin Isus Cristos ... sunt la fel de crestina cu toti ceilalti care au aceeasi credinta cu mine. Nu mi-am imaginat ca de fapt lucrurile sunt de fapt atat de radicale. Si toate intrebarile pe care le-am pus, le-am pus de buna credinta fiind. Si toate afirmatiile pe care le-am facut au fost doar in incercarea de a intelege de unde atata inversunare.
Parerea mea ... si mi-o sustin ... este ca fara Isus Cristos, nu ne-am fi numit crestini. El este singura sursa si singura cale. Nimeni, nici apostolii nici sfintii ... nimeni nu ar fi existat fara El. Restul, sunt detalii... Sunt detalii diferite, pentru ca oamenii sunt diferiti ... Conteaza doar esenta ...
spui ca acei ortodocsi nu te-au convins ! pai tu de oameni te lasi convinsa ,nu de D-zeu si de ceea ce simti cand intri in Biserica Ortodoxa si participi la liturghie ? vorbesti doar de Iisus ,dar de Maica Domnului nu ! eu nu am spus ca nu esti crestina ,desi mie mi-au spus cei ca tine ,insa nu imi place ca dai vina pe crestinii ortodocsi pentru faptul ca tu ai trecut la o secta ! Dumnezeu sa te lumineze ,asa cum a facut su sotul meu !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.12.2009, 11:07:17
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Nu am venit aici sa fac prozelitism ... Am intrat intamplator, pentru ca imi promovez o marturie despre am pomenit in forum la sectiunea :generalitati - alcoolul exista speranta. Apoi am inceput sa ma plimb, de curiozitate doar, si inca sunt tulburata de toate cate le aflu pe aici.
Am ales o alta biserica pentru simplul motiv ca acei crestini ortodocsi cu care intrasem in contact, nu m-au convins prin comportamentul si explicatiile lor . Nu vreau sa ofensez pe absolut nimeni ... asa ca nu voi da detalii. Nu am blamat niciodata biserica ortodoxa. Si la biserica unde merg, nu mi-a spus nimeni ca noi am fii cei mai sfinti, mai grozavi, mai mantuiti samd. De aceea, am gandit ca atat timp cat exista Isus in sufletul meu, in inima mea, in cugetul meu ... Atata timp cat cred in Trinitate, in moartea si invierea lui Isus, in harul lui Dumnezeu si in mantuirea prin Isus Cristos ... sunt la fel de crestina cu toti ceilalti care au aceeasi credinta cu mine. Nu mi-am imaginat ca de fapt lucrurile sunt de fapt atat de radicale. Si toate intrebarile pe care le-am pus, le-am pus de buna credinta fiind. Si toate afirmatiile pe care le-am facut au fost doar in incercarea de a intelege de unde atata inversunare.
Parerea mea ... si mi-o sustin ... este ca fara Isus Cristos, nu ne-am fi numit crestini. El este singura sursa si singura cale. Nimeni, nici apostolii nici sfintii ... nimeni nu ar fi existat fara El. Restul, sunt detalii... Sunt detalii diferite, pentru ca oamenii sunt diferiti ... Conteaza doar esenta ...
Absolut corect - conteaza doar esenta - dar noi toti facem parte din trupul mistic al lui Hristos (adica biserica vie) care ne tine uniti in El...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.12.2009, 11:59:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu unul nu m-am intrebat daca cei de o alta confesiune praznuiesc sau nu Craciunul. Si momentan, nu cred ca asta trebuie sa fie preocuparea mea. Important este ca Hristos sa Se nasca in mine. Iar de se va intampla cu adevarat acest lucru, voi avea puterea sa-L marturisesc si altora. Ma tem ca ramanem de multe ori doar cu privirea in afara. Pacat ca nu mai privim si in noi.

Putini stiu ca avem in fiecare duminica un tainic Craciun. In sensul ca in fiecare duminica Hristos Se naste tainic, moare, inviaza si Se inalta pentru noi.

Celor de o alta confesiune le urez sa le fie viata o permanenta sarbatoare. Dar am rugamintea sa nu mai afirme ca Ortodoxia i-ar opri de la adevarata cunoastere si traire a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.12.2009, 19:33:41
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Pentru mine Craciunul nu inseama sa ma imbuib de mancare ,mai exact porc cum spunea valy72001 ,bradutzul imi aduce bucurie in suflet ,iar cu arpacasul nu stiu sincer ce a vrut sa zica ! Craciunul este Nasterea Domnului Iisus ,de catre Maica Lui ,este momentul in care trebuie sa ajuti pe cei care au nevoie ,este momentul sa ii ierti pe cei care te-au ranit ,este momentul sa fii MAI BUN !!! si din pacate eu nu vad acest lucru in 90% din oameni,indiferent de religia pe care o au ! Ieri la biserica au cantat colinde ...am plans ...stateam intr-un coltisor si ma rugam la Doamne ,Maica Domnului si Iisus pentru sanatatea parintilor si bunicilor mei ,si colindele imi aduceau in minte copilaria frumoasa ...
eu vroiam sa stiu cum simtiti voi Nasterea Domnului nostru Iisus!

Eu nu asta am inteles din intrebarile tale:

pentru adventisti si restul sectelor:
De ce nu sarbatoriti nasterea Domnului nostru Iisus ,care sunt motivele ?
de ce este vazut bradutzul de Craciun cu ochi rai ?

Am incercat sa raspund curiozitatii tale, dupa care mi-au fost sublinitate anumite vorbe ... si uite asa, din una in alta ... in general, daca nu vrei sa vezi exact ce vrea sa spuna celalat, si scoti doar vorbe din context ... lucrurile degenereaza ...
De exemplu, eu nu am spus ca Ortodoxia m-a oprit de la adevarata cunostere si traire a lui Dumnezeu , asa cum spune Costel.
Si da, respunsurile le caut si in oameni ... Si nu am spus decat ca cei care erau la un moment dat in preajma mea, nu m-au convins ... nu am dat vina pe o intreaga ortodoxie ...
Si, dupa cum am mai spus... figura centrala a crestinismului ESTE ISUS CRISTOS! Maria nu ar fi devenit Preafericita, apostolii ar fi ramas niste anonimi pescari, sfintii ar fi continuat sa rataceasca ... daca nu ar fi fost Hristosul. Caci "din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.12.2009, 19:45:51
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Eu nu asta am inteles din intrebarile tale:

pentru adventisti si restul sectelor:
De ce nu sarbatoriti nasterea Domnului nostru Iisus ,care sunt motivele ?
de ce este vazut bradutzul de Craciun cu ochi rai ?

Am incercat sa raspund curiozitatii tale, dupa care mi-au fost sublinitate anumite vorbe ... si uite asa, din una in alta ... in general, daca nu vrei sa vezi exact ce vrea sa spuna celalat, si scoti doar vorbe din context ... lucrurile degenereaza ...
De exemplu, eu nu am spus ca Ortodoxia m-a oprit de la adevarata cunostere si traire a lui Dumnezeu , asa cum spune Costel.
Si da, respunsurile le caut si in oameni ... Si nu am spus decat ca cei care erau la un moment dat in preajma mea, nu m-au convins ... nu am dat vina pe o intreaga ortodoxie ...
Si, dupa cum am mai spus... figura centrala a crestinismului ESTE ISUS CRISTOS! Maria nu ar fi devenit Preafericita, apostolii ar fi ramas niste anonimi pescari, sfintii ar fi continuat sa rataceasca ... daca nu ar fi fost Hristosul. Caci "din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile"
tu crezi ca ai dreptate ,eu gandesc ca ortodoxia este dreapta credinta ,nu despre asta era vorba ,pot spune ca acele doua intrebari sunt de natura personala ,si am crezut ca dc intreb aici,ii pot intelege pe cei pe care vreau si incerc sa ii inteleg ,dar inca o data mi s-a demonstrat ca ar trebui sa stau in banca mea si sa nu mai incerc sa inteleg nimic !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sarbatorim Nasterea Domnului? N.Priceputu Craciunul - Nasterea Domnului 98 14.12.2016 17:28:51
Nasterea Maicii Domnului in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 12 26.12.2013 01:11:35
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 23:56:58
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 05:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 24.12.2007 00:57:41