Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2010, 03:14:32
gogulet
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit E pacat sa mergem la opera??

Dar sa ascultam arii acasa ? Dar daca cineva joaca rolul lui Mephisto in Faust ?? Asta il face pacatos ??
Sunt atatea arii care indeamna la pacat. Cateva exemple :

http://www.youtube.com/watch?v=CB0mEN7VEYA
Aici unul din versuri spune : Il satan conduit la bal !!
http://www.youtube.com/watch?v=4lGOZhnIngE
Aici tenorul spune ca pt. el toate femeile sunt la fel, sotii gelosi nu-l deranjeaza si alte lucruri de genul :O.

Aici tenorul se pregateste sa violeze o fecioara !! : http://www.youtube.com/watch?v=PjUCK8rdwjY&translated=1





Eu am devenit dependent de opera! Nu exista nici o zi in care sa nu ascult cel putin 1 ora si ma duc de cate ori pot la ONB si la Teatrul Liric din Craiova. E un pacat?
Cum fac sa scap de aceasta boala ??
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2010, 07:29:41
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu exista obligatii si interdictii la Hristos. Trebuie sa te apropii de El in primul rand, ca mai apoi sa iti dai seama singur, simtind in sufletul tau, ce te desparte de El. Rugaciune, post, milostenie, lecturi duhovnicesti... asa te apropii de Hristos. Daca Il iubesti din toata inima, vei respinge fara sa stai pe ganduri orice cuvant urat care te poate desparti de dragostea lui Hristos. Eu eram dependent de literatura de orice fel, chit ca ma invata lucruri bune sau rele. citeam despre oameni deznadajduiti, tristi, despre drame... drama vietii fara Hristos, asta era! Sfantul Ioan din Krostadt spune ceva despre TEATRU, care se poate aplica mai multor arte, spune ca Teatrul ne prezinta, de cele mai multe ori, tabloul caderilor omenesti si nimic mai mult, iar noi mergem si ne uitam, incuviintam, aplaudam pe cei care interpreteaza bine lucrurile urate in esenta lor. caci arta pervertita asta inseamna - nu mai conteaza CE transmiti, ci CUM transmiti. daca vezi un actor interpretand un betiv, il aplauzi daca interpreteaza bine, nu te mai intereseaza ca tu de fapt, aplauzi un betiv.
Deci.. rugaciune, post, milostenie, SFANTA LITURGHIE.. asta e solutia. :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2010, 07:36:31
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

am uitat esentialul, iarta-ma:
apucaturile rele nu pot fi taiate, ele se savarsesc printr-un "motor", care trebuie indreptat SPRE BINE. e clar ca tie iti place muzica. incearca sa asculti muzica bisericeasca, muzica psaltica... muzica psaltica se asculta, acasa sau la Biserica, in duh de rugaciune. nu e ceva care doar incanta urechea, ea ne transforma cu totul, ca orice lucru din Biserica.
si mai e ceva... SPOVEDANIE! Doar prin povatuirea unui duhovnic putem scapa de patimi fara sa o luam pe un drum gresit. caci vrajmasul te poate scapa de un pacat daca vede ca faci altul mai mare. ii ajunge pacatul acela sa te piarda si in rest te lasa in pace.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2010, 10:02:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gogulet Vezi mesajul
Eu am devenit dependent de opera! Nu exista nici o zi in care sa nu ascult cel putin 1 ora si ma duc de cate ori pot la ONB si la Teatrul Liric din Craiova. E un pacat? Cum fac sa scap de aceasta boala?
Nu cunosc istoria Operei, dar simt ca ea s'a nascut in Apus, in locuri in care rusinea si familia au fost profund afectate de mentalitatea rationalista. Nefiind un produs al lumii crestine, ci al celei seculare, al celei dependente de "paine si circ", ea nu a avut puterea sa se curateasca de cele necuviincioase, nici pana in zilele noastre. Operele jucate sunt tot cele vechi, de atunci.

Opera nu este rea in sine, atata timp cat piesa jucata are profunde invataturi morale sau ne este de folos sufletesc, insa, din pacate, cele mai multe piese de opera sunt de natura... ciudata, parca au ceva extrem de trupesc in ele. Sunt insa si unele bune.

Nu ma pricep. Ca un nepriceput insa, asa simt lucrurile.
Am fost si mi'a placut ce am vazut, cu toate ca daca nu voi mai merge niciodata, nu voi simti nici o lipsa.
Nu prea ma simt acasa acolo. Astept insa un moment prielnic spre a ajunge la Ateneu.

Poti incerca sa faci trecerea de la opera la muzica simfonica, la muzica clasica... sunt atatea minunatii instrumentale.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2010, 14:21:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Frumusetea se poate manifesta peste tot. Chiar in operele cu continut frivol, sau serios dar 'pagan', muzica are o frumusete care depasetste continutul. De altfel la opera conteaza dupa parerea mea mai putin actiunea, care este un pretext, decat muzica.
Iar frumusetea il reflecta pe Dumnezeu, oriunde ar fi ea.

Daca ar fi sa vedem sau sa citim numai lucruri cu continut crestin, nu am mai putea citi nici marea literatura universala...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2010, 14:35:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Prefer Filarmonica...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2010, 14:44:53
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

eu prefer muzica populara
sau un concert cu Tudor Gheorghe
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2010, 15:01:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc spune despre opera, ca frumusetea ei consta in executia perfecta; dar ca nu te apropie in nici un fel de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2010, 15:21:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca ar fi sa vedem sau sa citim numai lucruri cu continut crestin, nu am mai putea citi nici marea literatura universala...
Da, asa este, caci nici o opera din marea literatura universala nu se ridica la valoarea bibliei. Cititi literatura cat mai aveti timp "de pierdut" (desi nu consider ca cititul este pierdere de timp). La un moment dat simtim cum timpul se scurteaza si trebuie sa selectam si sa prioritam. Evident, nu e valabil pentru toata lumea; este insa concluzia la care am ajuns.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2010, 15:27:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu este pacat sa mergem la opera. Este pacat sa mergem in Biserica cu ganduri patimase. Am ajuns sa credem ca trebuie sa avem ochi doar pentru Biserica si in momentul in care ne indreptam spre ea, o facem precum un orb.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mergem din nou la Sfanta Parascheva! glykys Generalitati 27 01.05.2013 10:26:46
Cat de des mergem la biserica? cristian sergiu Generalitati 30 16.07.2011 21:25:20
Sambata mergem la Sf.Paraschiva!!! elizabeta Generalitati 67 23.11.2009 23:12:37
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica! alecsandru Tinuta in Biserica 35 26.07.2009 01:57:02
De cate ori trebuie sa mergem la Sf Maslu pui Maslul 16 10.06.2008 20:23:11