Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.06.2010, 00:22:31
trifiacob
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Credeti in reincarnare?
nu cred si nu am crezut nicicind,alt-fel de ce mai era nevoie de Dumnezeu si de credinta in Domnia Sa.Du-teeeee pe forumul de inforenergetica si iti vei gasii adeptii tai vorbiti aceias limba.aici se maninca biblia,e o alta mincare.Doamne cite rataciri mai sunt pe lumea asta ba pocaetete si crezi in evanghelii.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.06.2010, 00:33:22
trifiacob
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Sa-ti raspund..sant ortodox mai aeresit la cap.(parerea mea).Spiritul se judeca singur atunci cand isi vede pacatele din viata traita..doar nu-ti imaginezi ca ti le cantareste cineva pe cantar.Voi complicati cuvintele lui IIsus..si de 2000 de ani nu se mai termina de rastalmacit.Eu cred in reancarnare..altfel totul e stramb in aceasta lume..
poate esti ortodox reformat,ortodocsi aerisiti la cap nu am auzit,cind mergeam la biserica nu am auzit de invatatura ta poate s-a reformat biserica si nu am auzit.pacatele spune scriptura ca ramin lipite de oasele noastre in mormint.oare nu cumva invatatura ta e strimba nu 'lumea asta'.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.06.2010, 05:19:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Dar eu nu inteleg cum poate sa creada cineva in reincarnare cand sfideaza bunul simt?

Omul, se zice, se reincarneaza ca urmare a pacatelor savarsite in viata traita anterior ultimei sale morti. De ce? Ca sa indure toate suferintele in noua sa forma de existenta (sa zicem ca tot om). Unde e dreptatea lui Dumnezeu aici? Accept sa ma pedepasesca, dar macar sa stiu de ce. Cum pot plati pentru o datorie pe care eu n-o stiu? Si de unde stiu eu cu ce am pacatuit in viata trecuta ca sa nu mai pacatuiesc acum? Daca eu consider ca e normala acea fapta? Ma reincarnez la nesfarsit?
Nu,teoria reincarnarii spune ca vii aici intr-un context prestabilit chiar de tine ca suflet inainte de a te naste:anumiti parinti,tara,context,anumite evenimente de trait tocmai pentru a-ti putea repara acele greseli ale vietilor trecute si a invata lectiile pe care le ai de invatat pentru a putea trece la o etapa superioara dpdv spiritual.
Memoria vietilor trecute se sterge pentru ca aici trebuie sa atingi esenta iubirii cu sufletul,ratiunea nu iti este de mare folos in acest caz,altfel ai fi ca un elev care isi face temele superficial de gura parintelui.
Deasemenea,aici nu esti lasat chiar de capul tau,ci exista modalitati prin care ti se atrage atentia cand gresesti,doar ca omul in incapatanarea si trufia lui,prefera sa fie atent la propriul ego de multe ori,de aceea omul acumuleaza alte "datorii" si plateste prin suferinta ceea ce ar putea invata prin iubire,smerenie,iertare etc
In momentul in care toate aceste lectii sunt invatate,omul nu mai are nevoie sa se intrupeze pe Pamant,accede la un nivel superior sufletesc si ajunge la Mantuire.
Pana la urma nu trebuie sa fiti atat de indignati ca altii au o parere diferita de a marii majoritati,este dreptul si alegerea lor,asa cum este dreptul si alegerea voastra sa pastrati opiniile proprii.
Iar sa judeci cat de crestin e unul si altul...asta numai Dumnezeu o poate face privind in sufletele noastre.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 25.06.2010 at 05:26:13.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.06.2010, 06:31:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu,teoria reincarnarii spune ca vii aici intr-un context prestabilit chiar de tine ca suflet inainte de a te naste:anumiti parinti,tara,context,anumite evenimente de trait tocmai pentru a-ti putea repara acele greseli ale vietilor trecute si a invata lectiile pe care le ai de invatat pentru a putea trece la o etapa superioara dpdv spiritual.
Memoria vietilor trecute se sterge pentru ca aici trebuie sa atingi esenta iubirii cu sufletul,ratiunea nu iti este de mare folos in acest caz,altfel ai fi ca un elev care isi face temele superficial de gura parintelui.
Deasemenea,aici nu esti lasat chiar de capul tau,ci exista modalitati prin care ti se atrage atentia cand gresesti,doar ca omul in incapatanarea si trufia lui,prefera sa fie atent la propriul ego de multe ori,de aceea omul acumuleaza alte "datorii" si plateste prin suferinta ceea ce ar putea invata prin iubire,smerenie,iertare etc
In momentul in care toate aceste lectii sunt invatate,omul nu mai are nevoie sa se intrupeze pe Pamant,accede la un nivel superior sufletesc si ajunge la Mantuire.
Pana la urma nu trebuie sa fiti atat de indignati ca altii au o parere diferita de a marii majoritati,este dreptul si alegerea lor,asa cum este dreptul si alegerea voastra sa pastrati opiniile proprii.
Iar sa judeci cat de crestin e unul si altul...asta numai Dumnezeu o poate face privind in sufletele noastre.
Am scris un mesaj dar nu l-ai luat în seamă. Nu există personalitate separată de memorie. Iar memoria e rezultatul experiențelor de viață, nu e ceva cu care ne naștem.

Măcar aceste idei ar trebui să-ți arate că greșești, dacă învățătura Bisericii o consideri redundantă.

Nu înțeleg de ce voi, cei care susțineți idei eretice vă numiți ortodocși. Ortodox e cel care acceptă învățătura Bisericii, ceilalți sunt eretici iar dacă se folosesc de numele de ortodocși nu fac decât să producă sminteli.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 25.06.2010 at 07:15:25.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.06.2010, 11:33:47
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trifiacob Vezi mesajul
poate esti ortodox reformat,ortodocsi aerisiti la cap nu am auzit,cind mergeam la biserica nu am auzit de invatatura ta poate s-a reformat biserica si nu am auzit.pacatele spune scriptura ca ramin lipite de oasele noastre in mormint.oare nu cumva invatatura ta e strimba nu 'lumea asta'.
Da,..e ora de reformare a anumitor teorii teologice in lumina timpurilor si informatiilor de care dispunem azi.Nu putem continua a avea fundament conceptiile unor persoane care credeau ca pamantul e plat si soarele se invarte in jurul sau.Sant sigur ca jumatate din teologi gandesc asa dar nu au curaj sa spuna.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.06.2010, 13:15:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Stiu ca reincarnarea este la alte religii.
Cee ce ma intreb eu este: cum se va face invierea mortilor? Cum vor fi ei? Vor fi iar trup?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.06.2010, 14:24:41
vlad-c vlad-c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit


Cei patru ucenici

Odata, patru ucenici au vrut sa se intreaca. Zis si facut. S-au asezat toti intr-o incapere si au decis ca, timp de trei zile, nici unul sa nu spuna o vorba, ca astfel sa-si incerce rabdarea si puterea de concentrare. Dar, spre seara, cand a inceput sa se intunece, unul nu s-a mai putut abtine si a zis:

- Sa aprinda cineva lumina!

- Ce faci, nu trebuia sa tacem ? - l-a intrebat nedumerit al doilea.

- Prostilor, de ce ati vorbit ? - se repezi al treilea sa-i dojeneasca.

- Ehe, doar eu am tacut! - se lauda cu ingamfare cel de-al patrulea.

Fiecare ucenic a cazut prada cate unei ispite: graba, neincrederea, mania si mandria - cele patru ispite care incearca pe oameni in tot ceasul. De aceea, rabdarea este cel mai bun tovaras de drum in viata, fie ca muncesti, ca inveti sau ca te rogi.

"Unde nu este rabdare, nu este nici iubire."


Povestire luata chiar de pe site, sectiunea "Povestiri cu talc" - http://www.crestinortodox.ro/povesti...ici-71535.html

Pentru ce ne-am grabit sa aruncam piatra? Doar pentru ca a intrebat nu ne mai este frate?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.06.2010, 16:55:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Reincarnarea este un drum infinit de suisuri si coborasuri, distruge identitatea personala, eu sunt interesat de desavarsirea unor "euri" viitoare sau de desavarsirea mea personala, ca persoan pentru vesnicie?
Spune Sfantul Maxim: "Cine imi garanteaza mie ca prin succesivele reincarnari, ajuns in unitatea din care am cazut/iesit nu voi cadea din nou?"
Numai religiile impersonale au aceasta invatatura. Crestinismul ca religie personalista pune accentul pe valoare vesnica a persoanei umane.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.06.2010, 19:27:17
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stiu ca reincarnarea este la alte religii.
Cee ce ma intreb eu este: cum se va face invierea mortilor? Cum vor fi ei? Vor fi iar trup?
Vor fi precum Ingerii din cer.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.06.2010, 19:39:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Re:
AFIRMATIA CA IOAN ESTE REINCARNAREA LUI ILIE .. ( deci printre Apostoli si viitorii crestini exista acest crez al reincarnarii)

...PROFETUL ZICE CA E VORBA DE ACELASI DUH ,AL LUI DUMNEZEU ...IN 2 PERSOANE DIFERITE ,IN TIMPURI ISTORICE DIFERITE.....CEVA DE GENUL....,,EU SUNT IOAN BOTEZATORUL PT CA AM DUHUL LUI,DUHUL CARE L-A AVUT SI EL"

"...despre reancarnare avem informatii ce au existat (si mai exista) in BIBLIE si in unele texte apocrife.Biserica la inceput(primele secole)a acceptat teza reancarnarii,sustinuta si de ISUS CRISTOS.In anul 553 insa,la cel de al cincelea Concilu Ecumenic de la Constantinopol teza reincarnarii a fost anatemizata,fiind considerata drept eroare dogmatica.

Imparatul Justinian a considerat ca teza reancarnarii acorda omenirii o prea lunga perioada de timp pentru atingerea unei trepte mai inalte a constiintei. ! ! !(atentie!)

Biserica a exclus,treptat aproape toate textele,documentele si cele 31 de evanghelii apocrife,neconforme noii linii dogmatice trasate.Cu toata cenzura impusa textelor originale,s-au mai pastrat pe alocuri unele referiri ale lui IiSUS HRISTOS la reancarnare.

Evanghelia lui Ioan (3,1-8)deasemeni afirmatia lui IiSUS la reancarnarea profetului Ilie in trupul lui Ioan Botezatorul din Evanghelia lui Matei(11,14 si 17,10-13)Sau cele spuse de IiSUS fariseilor,in legatura cu faptul ca el ar mai fi trait odata pe pamant,inca inaintea patriarhului Avraam Evanghelia lui Ioan (9,1-3)."Epistola lui Pavel catre Filipeni"(2,6-7).Epistola soborniceasca a lui Iacov(3,6)In documente necanonice deasemeni:"Evanghelia dupa Pistis Sophia";Evanghelia lui Toma s.a.

Reancarnarea apare si in gandirea greaca-incepand cu sec.al-VI-lea i.c.Orfeu(orfismul)Este vorba despre un sistem de credinta care asocia nemurirea sufletului cu ciclurile de reancarnare.

In Hinduism ideea de reancarnare se exprima in Upanisad un ciclul infernal al existentei(samsara)un sir de reancarnari succesive.Omul se naste o singura data,dar nu moare cu adevarat,din reancarnare in reancarnare ,el nu-si schimba decat trupul,pana ajunge la adevarata libertate,in Nirvana.

Filozofii moderni: ideea de reancarnare a atras mult o serie de filozofi,Lessing(1729-1781)Arthur Schopenhauer(1786-1860)

Rozicrucienii:acest curent afirma,printre altele,ca reancarnarea nu este un simplu fapt de credinta ci ceva sigur,accesibil capacitatilor oculte ale initiatului si ca orice fiinta este parte integranta din Dumnezeu.(vezi New Age)Ca doctrina despre reancarnare este o explicatie a nedreptatilor din aceasta lume,ca reancarnarea si legea de la cauza la efect sunt in perfecta armonie cu astrologia;ca IiSUS HRISTOS a dat ucenicilor sai invataturi despre reancarnare,dar ca le-a poruncit sa nu vorbeasca nimanui despre aceasta,de unde ar reiesi o ocultare,o ascundere a existentei reancarnarii timp de 2000 de ani."

Last edited by andreicozia; 25.06.2010 at 19:42:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05