Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2006, 02:28:55
cocosatul cocosatul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

[b]intreabarea mea adventistii astea am inteles ca au multe preziceri despre venirea lui HRISTOS dar problema e ca vb cu un adventist si el crede in credinta lui desi sincer io nu prea ii vad ... istoria ..au aparut de putin timp ... unde gasesc ceva date exacte despre ei ? sa ii arat la adventist calea cea buna
  #2  
Vechi 05.11.2006, 16:30:51
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocosatul
[b]intreabarea mea adventistii astea am inteles ca au multe preziceri despre venirea lui HRISTOS dar problema e ca vb cu un adventist si el crede in credinta lui desi sincer io nu prea ii vad ... istoria ..au aparut de putin timp ... unde gasesc ceva date exacte despre ei ? sa ii arat la adventist calea cea buna
Mai cocosatule drag,

Vezi ca adventistul s-ar putea sa "te cocoseze" de tot daca intri in relatie cu el. Eu zic sa devii tu mai intai crestin-ortodox autentic, ca sa stii exact in ce crezi si sa practici si apoi o sa vezi ca n-o sa mai crezi ca poti tu sa aduci o persoana pe calea cea buna. Numai Dumnezeu poate.

Tu, in rugaciunile personale, poti sa te rogi lui Dumnezeu sa-i descopere acelui om calea spre Adevar. Dar nu te apuca tu sa-i vorbesti despre Adevar, ca o sa te ameteasca de n-o sa mai stii unde-i adevar, neadevar. Prin viata ta sfanta si prin felul in care traiesti in si cu Hristos, poti sa fii o marturie a luminii pe care o revarsa El in tine. Asa ca fii atent sa te cladesti bine pe tine si apoi mergi sa-i cladesti pe ceilalti, ca altfel o sa cadeti si unul si altul. Imi vine in minte citatul din Biblie: "Daca orb calauzeste pe orb, nu o sa cada impreuna in groapa?!"

Numai bine,
Elena
  #3  
Vechi 05.11.2006, 16:52:07
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Bine zice Elena(parafrazand Sf. Scriptura)ca orb pe orb nu poate calauzi,ci amandoi vor cadea in groapa."Bucura-te Iisuse bucuria cunostintei"!Doamne ajuta!
  #4  
Vechi 05.11.2006, 17:07:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Iti dau cateva detalii legate de ce cred ei, dar te-as sfatui sa nu te apuci sa discuti cu ei. Sunt destul de violenti in modul in care isi marturisesc punctul lor de vedere. Eu am avut diferite experiente de genul asta. Si daca nu se descurca in unul sau doi, te trezesti ca vin peste tine cu gramada, doar, doar, mai prind un suflet sa-l rataceasca.

Deci adventistii sunt o secta neo-protestanta. "Adventus" inseamna "revenire" sau " a doua venire". De aceea, adventistii vorbesc de intoarcerea lui Iisus pentru intemeierea imparatiei sale. Aceasta idee a fost sustinuta de americanul William Miller (1782-1849), care a si stabilit pentru anii 1843-1844 data celei de-a doua veniri, profetie care nu s-a adeverit. Evident!!! Mai tarziu, Hiram Edson si in special sotii James si Ellen White au raspandit aceasta credinta...erezie in toata regula.

Inceputul existentei bisericii adventiste (de ziua a saptea) a fost marcat in tara noastra de anul 1870, odata cu vizita pastorului polonez (fost preot catolic) Chehonsky. Pana la primul razboi mondial existau un numar restrans de comunitati adventiste (Pitesti, Bucuresti, Sarighiol, Sibiu, Cluj etc.) cu credinciosi in majoritate de nationalitate germana. Occidentul ne-a livrat in Romania toata "pleava cea vestita a intregului Apus", ca sa distruga credinta ortodoxa intemeiata de la inceputul crestinismului, pe care poporul nostru a pastrat de multe ori cu pretul vietii. In ciuda opresiunii si a interdictiei din partea statului, Biserica Adventista s-a extins. Clar, ca au fonduri din afara!!! Si mi se pare ca cer si 10% din veniturile oamenilor (asa mi se pare, nu sunt 100% sigura). In general, ereticii merg pe acest principiu de zeciuiala.

Caracteristicile doctrinare ale bisericii adventiste sunt urmatoarele:
- Ei zic ca Iisus Hristos este singurul preot si mijlocitor intre Dumnezeu si om. Mai zic ca El a lucrat mantuirea la Golgota iar acum, in templul din cer, o desavarseste. Ciudatenii... Ei nu cred in Maicuta Domnului (desi ea a fost cea care i-a zis Arhanghelului Gabriel "Fie mie dupa cuvantul tau" cand a venit sa o anunte ca-L va naste pe Hristos; daca ea nu ar fi acceptat, oare Hristos mai venea?). Nu cred nici in Sfinti, nici in venerarea icoanelor;
- Considera ca a doua venire a lui Isus este singura solutie pentru problemele omenirii. Ea va avea loc in curand zic ei...dar de fapt, au prezis de nu stiu cate ori ca vine si n-a mai venit. Daca chiar sunt atat de cunoscatori, cum pot sa se insele in privinta asta?! Si apoi venirea asta nu ar trebui si ei sa o inteleaga ca e venire in inima lor, schimbare a vietii spre Adevar, nu faptul ca Hristos se prezinta vrand-nevrand pe pamant fortat de adventisti?!
- Ei cred ca nemurirea apartine numai lui Dumnezeu si ca din cauza pacatului, omul este supus mortii. Considera ca moartea este un somn, in timpul caruia omul este cu totul inconstient. Aberant. Sunt atatea marturii ale vietii de dupa moarte, ale vietii vesnice. Iar noi ortodocsii stim ca Dumnezeu L-a trimis pe Mantuitorul nostru sa ne ajute sa mergem spre asemanarea cu El si sa avem viata vesnica;
- Nu recunosc Tainele bisericesti;
- Nu admit ierarhia bisericea&sca;
- Actele lor de cult sunt : Cina Domnului, casatoria, botezul, dar nu sunt considerate taine. Ei merg la Cina Domnului (Sf. Imparatasanie la noi) dupa ce au mancat, au avut nu conteaza ce viata, fara pregatire, fara nimic. Adica te duci la Dumnezeu in vizita cu mainile in buzunar si cu pantofii mizerabili;
- Botezul il practica (dar nu ca taina) la majorat, ca sa decida adultul ce face. Dar ce se intampla cu copiii care pot sa moara pana atunci? Si de ce sa-l lipsim pe bietul copilas de intalnirea cu Hristos. Eu ca ortodoxa vreau sa-mi duc copiii (daca o sa-i am) sa-i impartasesc la fiecare Sf. Liturghie, nu sa astept majoratul lui.
- Practica "preotia universala", adica orice credincios poate citi si interpreta Biblia dupa cum vrea. Ei fac asta fiindca au senzatia ca au harul care ii inspira. Cumplit mestesug de mandrie... Sf. Serafim de Sarov, cand a pierdut harul, a stat 3 ani in rugaciune ca sa-l redobandeasca, iar ei cred ca la ei harul sufla in toate directiile de te ia pe sus.

Cam astea sunt cele mai importante aspecte. De fapt, au lovit in toata atitudinea crestin-ortodoxa (chiar si catolica). Dar sa speram ca Dumnezeu ii va scoate din invartosarea inimii si ii va face sa analizeze putin si ce spun altii, ca poate astfel vor intelege cine e Dumnezeu, cum S-a nascut Mantuitorul si de catre cine, de ce lumina sfanta se pogoara de Pasti numai la ortodocsi, de ce Sfintii sunt facatori de minuni, de ce e nevoie si de post, de infranare, de smerenie, de ce nu interpretam Sfanta Scriptura numai dupa parerea noastra, etc.

Noi sa ne rugam pt luminarea lor!

Cu drag,
Elena
  #5  
Vechi 17.11.2006, 17:46:00
Charlotte Charlotte is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Dar s-a strecurat o eroare in cele prezentate. Botezul nu are loc la sau dupa 18 ani neaparat, chiar eu m-am botezat la 17 ani si un pic si sunt destui care aleg asta chiar de la varste mai fragede.
In ceea ce priveste felul in care vii inaintea Domnului, marturisesc si eu cu inima franta de durere sa constat, in toate bisericile, o anumita pasivitate fata de unele principii care privesc manifestarea exterioara a credintei. Nu trebuie sa judecam dupa aparente, insa eu cred si incerc sa fac asta, prin mila Domnului,ca o data ce accepti pe Isus in viata ta se schimba si modul in care vorbesti, si ceea ce mananci, si felul de a te imbraca si toate celelalte. E absurd sa injosesti harul divin afirmand ca Dumnezeu iarta intruna si ca "o data mantuit,esti pentru totdeauna mantuit". Dorinta mea ca tanara adventista este sa imi perfectionez drumul catre virtuti, dar nu niste virtuti lipsite de esenta sufleteasca pe care o asteapta Isus. Modul de viata este manifestarea exterioara a curatiei interioare (dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu tine cont de toate conditiile sociale si istorice; nu vorbesc de compromis! Eu cred insa ca am toate conditiile favorabile pentru a-mi dezvolta, printr-o legatura cu Tatal, un caracter desavarsit.)
PS: "zecimea" e ceea ce crestinii adventisti ofera din venitul lor-10% intr-adevar. Dar nu tine nimeni evidenta asupra cui da sau nu. Unii ofera mai mult, dar nu exista presiuni din acest punct de vedere!
  #6  
Vechi 03.12.2006, 09:17:18
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Charlotte,
daca te tii de NT si trebuie ca altfel nu ai de unde stii de Iisus (cu 2 I) atunci stii ca a cerut sa ne impartasim.De ce nu o faci? Stii ca scrie ca nu toti sint profeti, vorbitori de limbi.Stii ca Harul se transmite.De ce te lasi invatata de oameni si nu de preoti?
Voi faceti saracii de voi o parodiere a credintei si va credeti mintuiti!
De ce nu te intrebi cum de n-a inteles nimeni pina la adventisti pe Iisus? Doua mii de ani aproape! Toata oastea de martiri au fost doar niste prosti care n-au inteles? Adevarul exista dintr-un inceput si cine vrea sa-l accepte o poate face oricind. Pari o fata citita...incearca sa-ti folosesti mintea daca mai poti.
  #7  
Vechi 05.12.2006, 01:25:07
danyA danyA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

prieteni,
Cautarea de defecte la o religie sau alta,nu duce la nimic constructiv.Fiecare religie
isi va sustine propiul crez,si fiecare sustine ca este cea adevarata.Mantuirea,pentru care toti ne zbatem,este personala.Biblia nu aminteste nici pe adventist,nici pe ortodox,nici o alta religie,ca fiind cea mantuitoare.credinta vine prin auzire,iar auzirea vine prin cuvantul lui Dumnezeu.(vezi 2Tim.3,17) Deci singurul in masura sa dea sfaturi este DUMNEZEU prin cuvantul Sau(Sfanta Biblie)Haideti sa privim partea frumoasa a lucrurilor,partile bune si constructive a religiilor. Cu siguranta avem de invatat uni de la alti si toti de la Isus Hristos Mantuitorul.
Va sugerez o discutie de genul: Apreciez la ....... ce ziceti? si nu uitati sa cititi azi si ceva din Scripturi . cu drag Dani

  #8  
Vechi 05.12.2006, 05:18:22
m_d_ki m_d_ki is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Dragi prieteni,

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavirsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." 2 Timotei 3:15,16

Citind acest lucru, Adventistii sustin ca doar Biblia, si nici un om, nici preot si nici altcineva, nu are mai mare autoritate asupra constiintei. Deci un studiu profund si sistematic al Cuvintului lui Dumnezeu este suficient, este recomandat de chiar Domnul Isus, si ne va da cunoasterea "adevarului care te va face liber"(Ioan 8:32). Din ce? Din prejudecati, pacate, si mai ales ignoranta. Cine stie mai bine de e bun pentru om? Cine l-a creat. Creatorul nostru nu ne-a creat si ne-a lasat de izbeliste, ci cu dragoste nemarginita, vrea sa ne si ghideze clipa de clipa. Da, El, Dumnezeu ne-a dat Sfintul Duh pentru fiecare din noi sa-L avem nu numai ca mingiietor, dar mai ales ca ghid. Pentru ca cel rau ne ataca incontinuu si natura noastra cazuta se lupta impotriva lucrurilor duhovnicesti, adica ale spiritului, care tin de a-i face placerea lui Dumnezeu. Insusi Domnul a spus "cercetati Scripturile, ca in ele gasiti viata vesnica."(Ioan 5:39) Si de asemenea, in NT cei din Berea antica sunt laudati pentru ca "cercetau scripturile zilnic". (Faptele 17:11)

Asa e, adevarul de la inceput il cautam noi, Adventistii. Nedenaturat de traditii omenesti adaugate una cite una de secole, ci cautam din Scriptura adevarul lasat de Domnul Isus, pt ca El, Creatorul si Mintuitorul nostru stie ce e mai bine pt noi, creatia Sa. Si mai ales ca El insusi se numeste "Adevarul, Calea si Viata". El personal bate la usa inimii, si nu navaleste, ci ne lasa pe noi sa-i deschidem si sa-L lasam sa ne fie Domn pe tronul inimii. Si ne iubeste asa de mult, ca vrea sa fim intr-o relatie perfecta cu El, in ascultare, in comunicare. O relatie personala! Adica nu e nimeni intre mine si El, ci El personal vrea sa ne ghideze si calauzeasca, pt ca ne cheama personal "veniti la Mine cei incarcati de poveri, si va voi da odihna"(Matei 11:28). Daca era nevoie de mijlocitor, murea altcineva pe cruce, nu Regele Regilor, nu Insusi Fiul lui Dumnezeu, nu Creatorul a tot ce exista. Dar El ne cheama pe fiecare sa venim la EL personal, in rugaciune, spovedanie, cu pramarire si laude, cu cintari, cu orice ne apasa sufletele sau ne aduce bucurie. Pentru ca este Tatal perfect, cu o dragoste perfecta, si ne cheama copiii Lui! A venit in chip ca al nostru ca sa ne arate cum este El de fapt, bun, plin de iubire, si ca da, vrea sa ne asculte cind Ii vorbim, vrea sa ne ajute cind avem nevoie, s-a coborit la nivelul nostru ca sa ne salveze, si El personal o face, nu prin intermediari.

Doresc sa precizez ca fraza “Adventii garanteaza adeptilor lor starea de alesi si sfinti in imparatia de 1000 de ani” este total nepotrivita si arata proasta documentare. Noi dorim sa traim cu Domnul nostru in Imparatia Vesnica asa cum a propovaduit-o El, si Eternitatea este ceea ce este important in viata aceasta, salvarea sufletului, si nu aceasta mie de ani, pe care nu o poate garanta nimeni (expresia e prost aleasa). Exista o serie de profetii Biblice aduse la lumina prin revelatie divina, si cei o mie de ani sunt inclusi in ele, dar sa alegi acest lucru ca fiind trasatura esentiala a credintei e o greseala.

Cred ca mult mai semnificativ despre credinta Adventa poate fi considerat ceea ce a spus Domnul “Daca ma iubiti, respectati poruncile Mele”. Vrind sa le pastram pe toate, ca au fost scrise cu insusi degetul lui Dumnezeu pe piatra, noi am revenit la Sabatul pastrat de Domnul Isus si apostoli de la bun inceput. Si ca sa nu mai fie confuzie, Sabatul e acelasi de la crearea lumii, sfintit de Insusi Creatorul nostru – vezi Geneza.


Intelegem ca majoritatea crestinatatii sarbatoreste acum Duminica de la decretul Imparatului Constantin din secolul 4, dar asta a fost o schimbare facuta de om. Si daca citim atent ca Domnul Isus ne avertizeaza ca la venirea Sa va fi ca pe timpul lui Noe, adica nu majoritatea va fi salvata, ci cei care fac voia Sa (la potop au fost doar opt persoane salvate), noi incercam sa traim dupa lumina care ne-a fost data de Sfintele Scripturi care ne-au descoperit aceste adevaruri, si sa tinem TOATE cele 10 porunci, inclusiv a patra care mentioneaza Sabatul sfintit de Dumnezeu de la Creatiune. Si ce m-a convins pe mine ca acest lucru este foarte important in ochii lui Dumnezeu, este promisiunea facuta ca in Imparatia Vesnica “…In fiecare Sabat va veni orice faptura sa se inchine inaintea Mea – zice Domnul.” Isaia 66:23 De ce aici pe pamint sa traiesc dupa regulile impuse de oameni cind vreau sa fiu cetatean al Cerului in Eternitate, si sa-L ascult pe Domnul?

“Ascultare, si nu jertfe” vrea Domnul. Asa sa ne ajute Domnul sa traim, cum vrea El, in ascultare de Cuvintul Lui. Dupa asta vom fi judecati, dupa cum Il ascultam pe El.
  #9  
Vechi 05.12.2006, 17:55:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

m_d_ki oara sti ca nu e bine sa intri in casa unui om si sa-i impui propriile tale reguli casnice? asa e si pe acest forum, accesta a fost creat pt ca cei ce au convingeri ortodoxe sa-si poata impartasi credinta nu pentru ca sa vina unii sa-si etaleze propriile lor convingeri straine de ortodoxie si de scriptura! de aceea te-am ruga sa nu impartasesti ideile tale protestante pt ca nici eu din respect nu intru pe forumuri adventiste sa-mi etalez credinta ortodoxa, crezi ca ai facut un lucru placut lui Dumnezeu cand ai postat articolul pe forum? unde-ti este smerenia? citeste bine in Faptele apostolilor, cand se adunau crestinii pt frangerea painii? sambata? nu, de fapt se adunau duminica, cand Imparatul Constantin a dat acel decret, el nu a aschmbat sambata cu duminica, pentru ca duminica era tinuta de catre crestini de vre-o 300 de ani,un decret nu se poate da pe ceva inexistent, El nu a facut decat sa declare Duminica zi libera in imperiu pt ca sa poata participa credinciosii la frangerea painii(liturghie) mai documenteaza-te si tu. Sti istoria Cultului adventist? cum a aparut de la cine, ce fel de om era acela incat Dumnezeu i-a descoperit lui dupa aproape 2000 de ani ca Crestinismul nu mai e bun si ca trebuie sa infinteze el secta adventista ca sa-i scape pe crestini?????? daca tu ai inventa azi o secta, peste o suta de ani un adept de-al tau s-ar bate cu pumnul in piept ca el e Biserica lui Hristos care-i respecta poruncile! exact asta se intampla azi cu tine! cat ai studiat tu ortodoxia? esti tu competent sa combati o credinta de 2000 de ani, sutele de mii de martiri care au murit pt ortodoxie nu inseamna nimic pt tine? toti aveau o gandire gresita? toti nu respectau voia Domnului pt ca nu tineau sabatul? si uite minune, au aparut adventistii adevaratii inchinatori a lui Dumnezeu gata stergem 2000 de istorie crestina, milioane de martiri si traitori ai credintei! Ar trebuii sa meditezi un pic, scuza-mi tonul putin agresiv si te rog sa ma ierti daca te-am suparat, dar a trebuit sa o spun, Domnul sa aiba mila de noi si sa ne ajute sa traim in smerenie!
  #10  
Vechi 05.12.2006, 18:55:33
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

hm.. majoritatea ortodocsilor trec la adventisti, deoarece aceasta secta ii ajuta financiar si lor le convine. In plus mi se pare ceva bizar faptul ca ei merg la Biserica si canta toti in cor(unul mai afon ca altul) batand din palme sau mai stiu eu ce.. pe cand la ortodocsi, omul vine sa-si planga pacatele si rugandu-L pe Dumnezeu sa-i dea putere. Iti e mai mare dragu la ortodocsi cand asculti un Heruvic de-ti dau lacrimile, decat sa auzi o chiuiala din aia de-a adventistilor.

Sa va spun un caz real, despre adventisti cat sunt ei de credinciosi, si cat le pasa de cei din jur care se afla in suferinta sufleteasca.

Bunicul unui prieten de-al meu, a trecut la aceasta secta pe la aproximativ 70 de ani. Odata ce a trecut la aceasta secta trebuia botezat de catre ei, in numele religiei lor.
L-au luat si l-au botezat intr-o garla, deci garla fratilor.. cu broaste si alte bazdaganii. Asta numiti voi Botez?
Bine sa trecem peste asta, cand a murit.. l-au dus la groapa, unde trebuia sa fie ingropat.. si au inceput sa cate la chitara cu niste versuri foarte haioase.. de iti vine sa razi nu sa plagi "Ooo Iisuse al meu, ia-ma la tine.. i-ma la tine" deci eu pur si simplu rad pt ca am melodia in cap :), asa, i-au cantat cat i-au cantat si deodata un glas din spate al unui pastor ii spune celui care canta "Gata wai, da-l in groapa ca-i ajunge cat i-ai cantat" Doamne Fereste asta se numeste religie? :dontgetit: , apoi l`au ingropat si nici macar nu i`au pus o cruce la cap, (bine ca oricum ei nu stiu ce-i aia cruce dar ma rog), i-au pus o piatra in forma de semicerc, pe care scria numele, data nasterii si data decesului, ca la desene animate fratilor din aia pe care scrie RIP :)) ceva in genul.

Asta e cu adventistii astia..:dozingoff:
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30