Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.12.2010, 11:29:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Îți dau un sfat Ocea, nu te aștepta să primești nici un răspuns satisfăcător din partea, a majoritatea creștinilor. Toți îți vor răspunde la fel, într-un fel sau altul:

- dumnezeu este misterios
- roagăte bla bla
- citat din biblie sau alte documente religioase
- dumnezeu se arată numai la bla bla
- dumnezeu știe el

Ce vreau să subliniez este că, nici odată nu vei primi un răspuns verificabil/observabil/replicabil din partea lor, și dacă cumva vei îndrăzni să le arăți că greșesc își vor băga degetele în urechi și vor urla lalalalalalala.

Va veni și vremea când o să fim o țară seculară mai devreme sau mai târziu, și atunci să vedem căți vor mai fi credincioși când statul nu o să le mai dea nici un ban. Să vedem câți vor munci pentru dumnezeu moca, să vedem câți preoți cu bmw-uri v-or mai face ceva când nu le mai vine leușteanul.

O să vină și ziua aia, și atunci o să fiu primul care o să vă aducă aminte.
daca vei mai fi pa vremea aceia.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.12.2010, 12:40:55
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
Ma sa stii explciatia asta ar da pe spate pe oricine, e prost si neinformat.
nu fa comparatii intre dumnezeu si un om. si nu fa comparatii intre un context dumnezeiesc cu unul de pe pamant.
Adica seful meu si dumnezeu sunt cam acelasi lucru pentru mnie nu? cam asta reiese, caci dumnezeu n-ai cum sa-l indupleci, caci ep lanul sau, n-ai cum s-al faci sa-l schimbi.
Dar seful? E un biet muritor de rand ca si mine, si poate sa-si schimbe parerea ca e om, nu zeu perfect si atotputernic.
Si mai ales ca in cazul cu marirea de salariu, stiu ca exista sanse sa se intample, pentru daca ii arat cam uncesc mai mult, logic ca va observa si va trata acest lucru ca atare, dandu-mi marirea. Nu-mi va da pentru ca poate nici nu se poate, momentan, ca e criza sau mai stiu eu ce, insa hai ca deviez.

Gata m-ati lamurit, niciunul din voi nu stie de ce face ceva total inutil.
Singurul raspuns ar fi ca asa zice popa sau biblia, cu alte cuvinte fara rost.
Eu doar asta am sperat: sa scrie in biblie sa sa-ti zica popa sa-ti dai foc ca asa vei simti gheata calduroasa a lui dumnezeu, poate atuncea ratiunea va depasi prostia omeneasca, poate...
Sa-i dau seama acuma cum inchid threadul...

Vai imi vine sa iti trag 2 sa iti vina mintea la cap..Omule esti pierdut da nu vreau sa judec..cine sunt eu sa judec ce dovezi vrei tu ca sa crezi in Dumnezeu ? Ai auzit de Sf. Alexandru se Svir ? Sfantul a carui sange nu s-a cuagulat si inca circula prin vene?Ai auzit de moaste izovoratoare de mir ? De icoane ce plang cu lacrimi de mir ? Ce alte dovezi vrei decat dovada suprema ca Hristos a inviat !? Nebunule, nu fi ca Toma cel necredincios asta este daca esti ateu nu poti veni aici ca un eretic, pagan si sa zdrobesti credinta altora.Tot ce iti spun este ca nu faci ce trebuie si vei afla dupa .

P.S: Ti-am dat un exemplu, nu mi-a venit altceva in minte nu am asemanat un om cu Dumnezeu !
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.12.2010, 15:02:51
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca vei mai fi pa vremea aceia.
”Deputații și senatorii au respins toate cele 2.400 de amendamente din buget privind bisericile.”

Articol: Aici

Se întâmplă mai repede decât crezi.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.12.2010, 16:29:48
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
”Deputații și senatorii au respins toate cele 2.400 de amendamente din buget privind bisericile.”

Articol: Aici

Se întâmplă mai repede decât crezi.
mai tu a cui carti le joci?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.12.2010, 17:58:50
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Exclamation Asa XII

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Deci te simti jignit de mine cand am spus: piei drace. Dar pot eu oare sa jignesc cu o notiune care culmea nu exista? Aud? Cum? dracul este impielitatul, incapatanatul, creatura mica? pai exista sau nu exista? daca nu exista atunci nu te-am jignit, iar daca exista atunci iata Dumnezeu te-a luminat.
Domnule ``amalgam de reactii chimice haotice si la nimereala`` ce ar fi sa iti tragi un glonte in cap ca doar ce folos sa traiesti mai mult sau mai putin ca doar reactiile chimice care esti nu au importanta cat dureaza, un an doi, 10, 20 sau 50. Si daca iti pare rau si nu o faci, apai atunci sa stii ca ala e sufletul din tine, care se trezeste asa un picut din adormire si iti zice ca nu e bine ca e pacat de tine. Si stai asa un secret: sufletul nu e reactie chimica ci e altceva este duh, mititel si prost si adormit rau, care apartine ghici cui? lui Dumnezeu. sau lui dracu>? asta fireste dupa ce lamurim daca exista sau nu drac.
Dar mie imi zice cineva acum la ureche ca tu crezi in drac ca altfel nu te-ai fi simtit atat de tare jignit.
Atunci crezi in Dumnezeu si il negi sau nu crezi si deci nu negi. Deci ce faci> negi sau nu negi?
Apropo: plangi, suferi de dor, de iubire, te bucuri, te intristezi? nu de alta da eu am privit odata o reactie chimica care bolborosea in eprubeta da nici nu radea, nici nu plangea, nici nu suferea.

Piei drace de aici si lasa sufletul micut al bietului st. Ocea in pace. piei drace de aici si nu mai veni sa ne tulburi pe noi crestinii. Piei drace si lasa pe bietul St. Ocea sa vorbeasca cu noi pe un ton civilizat ca noua asa ne place.

De asta nu doare prostia nu?
Cum sa ma sinucid? Cnd stiu ca timpul meu este limitat, in consecinta foarte valoros, cand esti nemuritor timpul nu mai are valoare. Sa-ti spun un secret, daca atribui unui lucru finit, un infinit, isi pierde valoarea. Daca ai un produs de un nr de infinite ori, ce conteaza ca ai pierdut un exemplar? mai ai o infinitate, de asta numai are valoare.
Practic sfarsitul atribuie o valoare de infinite ori mai mare fata de ceva care n-are sfarsit.
Nu ma sinucid, pentru ca fiecre secunda conteaza, spre deosebire de voi credinciosii care sunteti nemuritori aveti o eternitate sa va caiti, eu am o viata de muritor.
Ca orice poveste, orice serial, are inceput si sfarsit, asta-i frumusetea ca se termina.
Sinucide=te tu ca ai timp o eternitate sa te pocaiesti, da stai! Sinucidereanu se iarta .....
Hitler ar fi putut fi iertat, daca nu se sinucidea, uite logica voastra ce denota creatia omului, si nu a unei forte invizibile. Se vad defectele in religii pentru c au fost create de oameni ....
Eu cat voi trai, singura sansa de a fi nemuritor, si singura nemurire in care cred eu, ar fi aceea ca si dupa 40 de generatii numele nu-ti va fi uitat in negura timpului, si ca munca ta chiar a folosit la ajutorarea generatiilor ce au sa vina.
Crezi ca daca eu cred ca dupa moarte nu exista nimic, crezi ca o iau razna? ba din contra, vezi altfel lumea cand stii ca ai un timp limitat.
Nu ti-a spus nimeni ca "sufletul' e tot inventie a omului? e dovada arogantei umane, vor sa fie nemuritori, asa ca au creat un asa zis "suflet".
Nu ceva inexistent imi spune sa nu ma sinucid , se cheama "instinct de conservare" acea prograare din creierul oricarei fiinte care ii spune ca nu-i bine sa te autodistrugi.


n-am DECLARAT NICAIERI CE SPUI TU si numai scrie in asa fel incat sa spui ceva pe care eu n-am spus, ca ma enervezi. Termina cu asemenea tampenii.
Unde naiba am scris ca "sufletul" e o reactie chimica, am zis cumva asta?
m-am simtit jignit, pentru ca m-ai facut drac, pentru ca drac are inteles de impielitat sau de om rau, sau alte adjective rele, ti-am explicat, da tot degeaba, fixismele impuse de la varsta frageda actioneaza ca uns impotriva ratiunii... De ce ne mai chinuim sa fim altceva decat preoti, teologi, etc? Ca tot dumnezeu ia zis lui moise parca, ca vroia o natiune de profeti. Da hai sa nu mai existe meserii nimic, doar preoti, toti sa fim preoti, n-ar fi viata mai frumoasa? O sa ne hranim cu totii din bunatate si voie buna, iei! (sarcasm desigur)

Nu eu n-am sentimente, sunt un robot de tinichea inventat, creat de un japonez de 70 de ani( iar sarcasm)
Tu iar genralizezi, pentru ca toti cei ca tine cu fixismele lor si cu ochelari de cal, cand aud acest adevar dur, dau stfel de replici, cum ca n-am sentimente, lasa degeaba imi bat capul cu tine.
Stii ce-mi pare cel mai rau pentru tine? Ca vei muri si nu vei afla niciodata adevarul...

Ultimul paragraf nu-l mai comentez, chiar n-am chef sa-ti insult persoana, ca nu mi-ai facut nimic rau.

Acel "drac" cum ii spui care m-a posedat se numeste "a gandi", ai putea incerca si tu cateodata face minuni...
Apropo de ce sa nu cercetem, si doar sa credem? Cui ii asa teama ca vom descopri ceva tainuit??

Apropo cand vei atinge varsta de peste 70 de ani sa nu-i multumesti lui dumnezeu, sa le multumesti celor care si-au jertfit viata pentru medicina,chimie, etc, dor ca tu, eu si ceilalati, sa ave o viata mai usoara, si mai lunga.
Nu-i multumi lui dumnezeu, el n-a facut nimic, nici n-ar avea cum, nu exista.
Si categoric nu-i multumi bisericii, biserica a persecutat gandirea aproape 17 secole, noroc ca libertatea si inteligenta si-au spus cuvantul, prima victorie insemnata fiind revolutia franceza. Aceasta gandire pe care tu o critici asa de mult, chiar acuma, prin mine, cea care ii datorez ca ai spitale ca lumea, ( nu vorbim de romania), farmacii, etc.
Ia spune ai vrea sa-i vezi pe toti crucificati care demonstreaza ca religia nu are insemnatate, nu? Ce placere ai avea sa ma vezi pe mine si multi altii, oameni de stiinta, etc, suferind, nu?
Eu nu gandesc asa ca tine sau ca altii.

Acum ma adresez si la altcineva, care a scris ca eu fac prezumtii, si le iau ca adevaruri.
De ce luati voi povestile nemuritoare din bilbie, de exemplu ca adevar, fara sa cercetati, fara dovezi, le luati ca adevarul adevarat, dar cand cineva vine cu dovezi concrete si bune impotriva, il marginalizati sau il faultati prin tot felul de metode miselesti, si daca argumentele corecte , mai au o scapare sau o mica greseala, hopa "va prindeti cu dintii de toti sfintii" de acea greseala.

Continua sa nu gandesti odata in viata ta singur. si sa analizezi situatia.
Daca fac o treaba reusita nu-i multumesc nimanui decat mie insumi. Ca doar eu am facut-o.

N-am vazut niciun bob de convingere din tot ce-ai scris tu sau altii, la ceilalti ma mai uit, dar tu n-ai facut decat sa spui "focus pocus crestinesc" si chiar crezi ca cu aceste cuvinte standarde pentru copii de sub 12 ani ma poti reconverti la crestinism.

Cand spun ceva de rau despre credintele voastra, sariti ca arsi, inca putin sa ma ucideti, dar cand un religos spune ceva de credinta mea, pac eu trebuie sa tac si sa inghit, cum eu n-am cum inca sa dovedesc ca ce spun e 100% adevarat, si cum nici tu nu ai cum sa demonstrezi ca ce spui de religia ta e 100% adevarat, nici tu nici eu n-avem dreptul de a judeca.
Apropo daca s injura de sfinti sau as scuipa o icoana, n-ar trebui sa simti razbunare si ura fata de mine, ai grija! ca-i pacat sa doresti rau altuia.
Apropo toata religia voastra se bazeaza pe a intoarce si celalat obraz, ia jura-te cu palma in acid sulfuric ca daca iti trag un pumn, ma rogi frumos sa-ti mai trag unul, sau sa te fur, si dupa 3 luni cand ai aflat ca eu te-am furat nu ma denunti la politie, imi spui asa " mai fura-ma odata"

Nu-mi mai vin alte idei deja ma dor degetele, ca am scris pe tastatura altul calculator, si tastele sunt mai rigide, ca si mintea unora.

Fratilor si desigur surorilor, nu fiti rigizi, sa aveti mintea deschisa la orice sansa, fitit obiectivi, si numai generalizati...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.12.2010, 18:07:52
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Asa XIII

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul

as vrea maine sa discut cu st. ocea, cu sufletul lui singur singurel. aveti ceva impotriva?
Id: cO_stea_uaLLiv4ever

Astept.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.12.2010, 18:10:41
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
De ce luati voi povestile nemuritoare din bilbie, de exemplu ca adevar, fara sa cercetati, fara dovezi
http://www.youtube.com/watch?v=PvO9h0Yjj3c
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.12.2010, 18:12:17
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Asa XIV

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Nu cred că toate sunt finanțate dar cea mai populară confesiune(ortodoxă) da este.
Statul aruncă o grămadă de bani pentru biserici, când lumea moare de foame.
Voi credeți în aceste bazaconii, voi trebuie să vi le finanțați singuri. Punct.
Frate cate dreptate ai...
Stii cain ultimii 20 de ani , romania a platit din banii fraierilor, 126 mil de euro pentru biserici si catedrale, adica intretinere construt altele, etc..
Si ca sa ai o comparatie, spania a dat 120 mil de euro pentru cel mai performant telescop spatial din lume.
Ps: nici acum nu au zarit un mosneag cu barba lunga in robe alba agatat de un nor...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.12.2010, 18:14:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
Id: cO_stea_uaLLiv4ever

Astept.
Sincer,cred ca asta a fost o miscare gresita..:-))
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.12.2010, 18:23:47
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit As XV

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
se pare ca pt tine Dumnezeu nu e Tatal a tot tiitorul, Facatorul cerului si al pamantului al tuturor celor vazute si nevazute, din moment ce nici macar picul de respect fata de El nu il ai sa Ii scri numele cu litera mare la inceput. In concluzie nu esti ortodox, se vede de la o posta!
Uite logica religoasa.
Ce are de a face daca il scrii cu litera mare sau nu?
Adica dupa capsorul ala al dumneavoastra eu sa zicem ca-s crestin a o viata cinstita am ajutat multi oameni cum am pututy, voi arde in iad pentru ca am scris cu litera mica dumnezeu?
Asta ma enerveaza, ce conteaza frate asemenea beliverne fara sens.
crie in cele 10 porunci ca omul n-are voie sa scrie cu litera mica?
Si apropo cand se face o enumeratie , adica sa cum e de fata pe linute unele sub altele, nu se scrie cu litera mare la inceput, doar daca substantivul este propriu.
Cum dumnezeu nu e ceva prorpiu, e ceva universal, nici nu se aplica regula asupra lui.
Eu daca as fi crestin si daca as crede in dumnezeu, mi-as arta iubirea fata de el, prin fapte bune si etc, nu prin scrierea numirii lui cu litera mare... n-are nicio legatura, el fiind zeu se uita el la asemenea prostioare? Aceasta lege, a fost impusa de om, nu de el....aroganta umana n-are limite...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O simpla intrebare... Sebastian.Seby Intrebari utilizatori 3 20.02.2011 22:31:50
O simpla intrebare ! nomansland Generalitati 14 19.07.2010 15:24:05
O simpla intrebare Alexandr_Bazil Generalitati 12 09.03.2007 10:26:59
O intrebare simpla catre administrator SCORPIUS Generalitati 5 06.12.2006 15:11:04