Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2011, 20:01:11
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie

O fata tanara si frumoasa de 14 ani care pana demult viata era normala a devenit de 9 luni un cosmar.Uitati povestea ei trista dar sper sa aibe un final fericit.
http://savemery.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2011, 20:03:39
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit de pe site-ul Andreei

A trecut mai bine de o luna de cand nu v-am mai scris nimic.
Regretam acest lucru dar acesta s-a intamplat deoarece, in aceasta perioada „de tacere”, Mery a trecut prin situatii foarte critice. Lucrurile au evoluat de la o extrema la alta cu o viteza uluitoare.. Am fost mai mult decat depasiti de situatie.


Tratamentul (pana acum) a fost foarte dur, chinuitor, dureros. El a cauzat multe complicatii si efecte secundare care au inrautatit starea lui Meryem.

Dupa fiecare cura de citostatice apare aplazia. In aplazie, trombocitele,leucocitele, neutrofilul, hemoglobina, scad, iar sistemul imunitar este foarte scazut sau chiar total inexistent.

Dupa cura in doza „high risk” de methrotexate (http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva...a/methotrexate) pe care a urmat-o, Mery a facut o aplazie severa, foarte chinuitoare si totodata, foarte periculoasa. Analizele de atunci aratau infiorator. Toti indicatorii vitali erau la cote de alerta, in timp ce sistemul imunitar aproape ca lipsea. A urmat o mucozita din cauza careia nu putea vorbi, nu se putea alimenta, cu dureri ingrozitoare, nopti nedormite, stari de nervozitate, modificari de comportament.
A cazut intr-o mare depresie si, la indrumarea unui medic psiholog, am inceput sa-i administram medicamente antidepresive.
De asemenea, Mery a facut un diabet medicamentos si a inceput sa primeasca insulina si alimentatie bine calculata pentru ca nivelul glucidelor sa fie controlat.
Multa durere, multa suferinta, multe lacrimi. Pentru insulina si probe de analize, Mery era intepata de cate 10-12 ori pe zi.


In jurul datei de 15 Februarie

Aparusera semne indraznete care ne dadeau speranta ca organismul isi revine din aplazie. Rezultatele analizelor se imbunatatisera (ce-i drept, foarte putin, dar atat de important). Aftele care au chinuit-o pe Mery se vindecasera aproape complet. Acum putea din nou sa manance si sa vorbeasca (este drept, cu dificultate).

18 Februarie 2011

Suntem anuntate ca maine (19.02) putem merge acasa pentru 2 zile. Este extraordinar! Nu am mai fost acasa de aproape 2 luni.. Mery este foarte bucuroasa la auzul acestei vesti. Moralul ei se imbunatateste consistent. Amandoua suntem foarte incantate. Mery imi vorbeste toata ziua despre acasa, despre ce are de gand sa faca in urlatoarele zile, despre planurile ei de viitor, despre scoala de care ii este atat de dor..

19.Februarie.2011 – ziua in care trebuie sa plecam acasa

ora 6:00 dimineata – O fetita din salon tuseste. Mery inca doarme, dar din instinct intinde mana sa ia o mascuta protectoare si.. mana nu o mai asculta.. i se inclesteaza pe masca.. a inceput sa tremure din tot corpul si a facut o convulsie care a durat in jur de 5 minute, dar care mie mi s-au parut o vesnicie. Au fost cele mai groaznice 5 minute din viata mea. Incerca sa-mi spuna ceva dar nu mai putea vorbi. Fata, muschii fetei, nu o mai ascultau, nu mai putea respira, se zbatea, se uita in ochii mei si parca imi spunea sa fac ceva, sa o ajut.. pe urma a dat ochii
peste cap iar eu am tipat si.. in urmatoarele minute camera unde eram s-a umplut de infirmiere, asistente, doctorii..
Ulterior, dupa ce si-a revenit, Mery mi-a spus ca la inceput a fost constienta de ce se intampla cu ea, ca ma vedea si ca vroia sa-mi vorbeasca dar nu-i ieseau decat mormaieli neclare si pe urma a inceput „sa se prabuseasca”..


Si-a revenit dar au urmat zile ingrozitoare in care cea mai mica miscare a ei ma speria, convulsiile s-au mai repetat dar nu ca in acea dimineata. A ramas cu dureri de cap ingrozitoare iar aceste convulsii sunt doar rezultatul chimioterapiei pe care o face acum si, din pacate, va trebui sa mai facem aceste cure pana la momentul transplantului de celule stem.

Am fost avertizate ca acest tratament este foarte dur dar nu avem de ales, acesta este un protocol la nivel European si este singurul tratament care o tine in viata pana la gasirea donatorului si strangerea a banilor necesari transplantului.

Avem nevoie de ajutorul vostru pentru a strange banii necesari transplantului.

Mery vrea sa mearga acasa la bunicii care au crescut-o cu mare dragoste, s-a saturat spital, de pastile, dureri, intepaturi, recoltari de analize, s-a saturat de citostatice, de noptile dormite in paturile de spital, de privire triste ale oamenilor de aici, de tipetele celorlalti copii care sunt la tratament si trec prin aceleasi dureri.

In momentul de fata dispunem de 10.000 de Euro:
7000 – de la prietenii, rude
3000 – din donatiile oamenilor cu suflet care nu ne cunosc dar care ne-au intins o mana de ajutor.


Asa cum stiti, pana la data de 20 Februarie trebuia sa strangem suma de 7.000 de EURO pentru a putea achita o prima transa din costurile operatiilor de cautare a unui donator compatibil. Ne cerem scuze fata de dvs. ca nu am fost in stare sa va tinem la curent cu stadiul in care se afla strangerea de fonduri. Am reusit, datorita dvs., sa strangem cei 7.000 EURO la timp.

Din ce stim pana acum, mai avem nevoie de inca 10.000 EURO – 15.000 EURO pentru a o salva pe Mery din aceste cumplite chinuri. Totusi, dupa ce tratamentul a indus aceste complicatii, medicii ne-au avertizat ca, in situatia in care cancerul isi va schimba configuratia, exista posibilitatea majorarii costurilor transplantului. Momentan nu avem cunostinte despre o asemenea majorare, insa am fost anuntati de aceasta posibilitate.

Le multumim din suflet tuturor celor care ne ajuta. Atat cei care doneaza, precum si cei care fac cunoscuta povestea noastra, care distribuie site-ul nostru, cei care ne recomanda pe Facebook,toti cei care se gandesc la noi si se roaga pentru Mery, toti ne ajuta in egala masura iar noi avem mare nevoie de ajutorul fiecaruia.

Iertati-ne, va rugam, ca nu reusim mereu sa va scriem, ca nu comunicam cu voi asa cum ar trebui, ca nu vorbim pe Messenger, ca nu raspundem la toate mesajele precum am vrea.. Nu mereu putem, nu mereu avem puterea necesara si nici timpul pentru asa ceva. Totusi, va rugam, scuzati-ne si nu va indepartati de noi din aceasta cauza.

Noi toti si mai ales Meryem, va multumim tuturor celor care ne sunteti alaturi si va rugam pe toti, ramaneti alaturi de noi si ajutati-ne pana la capat. Meryem are mare nevoie de voi.

Va dorim multa sanatate!


Meryem si Oan
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2011, 10:46:24
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit sa ajutam o fata de 14 ani bolnava de leucemie

http://savemery.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2011, 20:57:11
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Sa dea Dumnezeu sa se vindece sper din tot sufletul ,
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2011, 21:49:04
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Astazi am primit de la Andreea Mary un stigat de ajutor.Haide-ti cine poate sa o ajutam pe Mary.Asa suna mesajul ei,imi plange sufletul ptr ea,un copil care pana acum un an isi traia copilaria si fericirea iar acum leucemia a tintuit-o la pat,are nevoie de banuti sa isi continuee tratamentul in italia sa fc transplantul de maduva.Ce ar trebuii sa fc cu cine sa vorbesc ca sa poata dona lumea bani prin sms?am scris la fundatia mereu aproape dar nu am primit nici un raspuns.
Asta mi-a scris azi
Maria, tu ai fost alaturi de mine inca de la inceput si m-ai ajutat mereu si mereu ai fost receptiva la mesajele mele si la situatia mea. Iti multumesc din suflet si te rog, nu ma lasa. Ramai alaturi de mine si ajuta-ma in continuare.
Am urmat o prima faza a tratamentului in Italia si, desi a fost foarte complicat si dureros, se cunosc rezultatele lui si ma simt mult mai bine dupa el. Sper sa fie si analizele bune si sa ma apropii tot mai mult de transplant.
Totusi, pentru a putea face transplantul, am nevoie de foarte multi bani.
La Timisoara se fac transplanturi cu 20-40-60 de mii de euro, insa problema este ca, la tipul meu de leucemie, am nevoie de alt fel de transplant, care se face in alte conditii si din pacate, nu se poate face in Romania. Va trebui sa-l fac tot aici, in Italia.. si va costa mult mai mult decat in tara.
Am nevoie de tine.. si de toti prietenii mei sa ma ajutati toti sa intensificam campania de strangere de fonduri.. pe internet, printre cunostinte, pe strada... oriunde putem... pentru ca timpul este scurt... si boala nu asteapta.
In ultimele luni nu s-au mai facut donatii.. iar banii stransi pana acum, desi de mare ajutor pentru mine, nu sunt nici pe departe suficienti pentru transplant.
Te rog din suflet, ajuta-ma sa ma fac cunoscuta si sa ajung la acele persoane care ma pot ajuta.
Te rog, ajuta-ma, ca nu are cine altcineva sa ma ajute.
Mama este internata cu mine in Italia.. acasa am doar bunicii care sunt batrani si doua matuse care.. nici ele nu pot face prea mult.
Iti multumesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2011, 00:15:10
birsanliviugabriel birsanliviugabriel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Mesaje: 1
Implicit Rugăciune

Te rugăm, Doamne, vindecă durerea acestui co*pil, robul Tău (numele). Alungă de la el toată boa*la și toată neputința. Tu, Care ești doctor al sufletelor și al trupurilor, arată și acum puterea milostivirii Tale.
Vindecă-l pe el, Preasfântă Născătoare de Dum*nezeu, cu rugăciunile pe care le înalți înaintea Fiului tău și Dumnezeului nostru.
Vindecați-l pe el, Sfinților care ați primit de la Dumnezeu darul tămăduirii și ați vindecat mul*țime de bolnavi.
O, Doamne Iisuse Hristoase, primește puți*na noastră rugăciune pentru copilul acesta (numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, încetea*ză-i boala, ri*di*că-l din patul durerii, întru slava Numelui Tău. Că Tu ești Cel care vindeci neputințele, Hristoase Dumnezeule, și Tie slavă Îți înălțăm în vecii veci*lor. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2011, 12:11:22
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Doamne, ai mila si de roaba Ta Andreea!

Rugaciune pentru omul bolnav

Preaputernice si slavite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit in lume sa tamaduiesti neputintele oamenilor, Care nu ai venit sa chemi la pocainta pe cei drepti, ci pe cei pacatosi, si ai primit moarte pe cruce pentru mantuirea noastra! Din adancul inimii Te rog sa primesti smerita mea nevointa si aceasta mica rugaciune a mea pentru cel incercat de boala!
Mantuieste-l, Doamne, precum stii, ca un bun si iubitor de oameni, si randuieste Tu toate spre folosul sau. Ca noi neputinciosi suntem si nu il putem ajuta daca nu ne vei lumina cu harul Tau.
De e voia Ta, il poti pedepsi precum se cade pentru pacatele sale, tamaduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.
Dar cazand inaintea Ta Te rog, indura-te de robul Tau, potoleste-i fierbinteala, alina-i suferinta, ridica-l din patul durerii.
Sa ii fie aceasta incercare prin care trece spre indreptarea vietii, spre inceput bun mantuirii si spre iertarea pacatelor.
Si daca ii e de folos sa duca mai departe crucea bolii, fie, Doamne, dupa voia Ta, nu dupa voia noastra. Daruieste-i lui rabdare si liniste, alungand de la el toata frica si toata deznadejdea, ca sa nu fie ingenuncheat de durere si sa carteasca sau sa cada in patima maniei.
Ajuta-l, Iubitorule de oameni, ca vazand el mila Ta sa cada la picioarele Tale cu lacrimi de pocainta si de multumire, ca sa se invredniceasca sa auda glasul Tau cel sfant: "Iertate iti sunt pacatele!" Amin.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2011, 23:32:44
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Ai puteti scrie chiar ei incurajarile vostre caci are nevoie de ele.
http://www.facebook.com/#!/MeryNegoita
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2011, 19:48:18
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Hristos a inviat !

Dumnezeu sa o binecuvinteze si sa o vindece.Numele ei va fi trecut in pomelnicul meu ..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2011, 21:21:37
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

O sa incerc sa scriu la toate televiziunile,ma gandesc la acasa tv sau la fundatia mereu aproape,poate s-ar putea face un vot prin sms cu 2 euro,nu stiu poate imi da cineva o solutie ptr ea.Mary are nevoie de rugaciunile noastre.Va multumesc tuturor care o pomeniti in rugaciunile vostre si sunteti cu gandul alaturi de ea.ai puteti scrie personal la adresa de facebook care am afisat-o mai sus.O seara buna.Doamne Ajuta!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel la rugaciune pentru o fetita bolnava glykys Umanitare 130 21.05.2012 15:28:55
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 13:12:01
AJUTOR ! Am numai 7 ani si am leucemie calinbadea Umanitare 16 15.06.2010 17:13:33
leucemie rusudanut2005 Umanitare 0 14.06.2009 13:05:54