Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 14:20:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Tu, mama!

Cugetari despre mama



Am reusit sa inteleg cu adevarat, de-a lungul vietii, mesajul mamei: "Voi fi mereu cu tine!". Adica pentru totdeauna, in eternitate, orice-ar fi." (Rebeca Walker)

A spus cineva: "Fiecare cuvant al mamei mele este ca o lira de aur!"

"Asa era mama in vremea copilariei mele, plina de minunatii, pe cat imi aduc aminte; si-mi aduc bine aminte, caci bratele ei m-au leganat cand ii sugeam tata cea dulce si ma alintam la sanu-i gangurind si uitandu-ma in ochii ei cu drag! si sange din sangele ei si carne din carnea ei am imprumutat, si a vorbi tot de la dansa am invatat." (Ion Creanga)

"Bunastarea unui camin nu depinde de bogatie sau de confort, de frumusete sau de lux. Totul depinde de Mama." (G. W. E. Russell)

"Cea mai veche carte din lume este o mama, cea mai frumoasa carte din lume este o mama." (Grigore Vieru)

"Cand mama imi face cadouri, ca de exemplu o cordeluta, acuarele sau un caiet de scris, asta inseamna ca ma iubeste." (Nina Roberts, 7 ani)

"Cand radea mama, cu rasul ei la fel de incantator precum ii era chipul, totul in jur se umplea de frumusete si de stralucire." (Lev Tolstoi)

"Ce bine e sa ai o Mama! Mamele sunt incantatoare, iar eu voi fi la fel cand voi creste mare. O sa-mi iubesc copiii la fel cum m-au iubit parintii mei." (Estelle Moreton)

"Ce minunat este ca pot vorbi cu ea despre orice, ca pot sa ma destainui si sa radem impreuna, ca o inteleg si ma intelege ca nimeni altcineva din intreaga lume!" (Anne MORROW)

"Cinstea femeii este cununa de glorie pe capul barbatului; cinstea mamei alcatuieste cea mai mare parte din zestrea fetelor." (Guerazzi)

"Daca totdeauna am unit adorarea lui Dumnezeu si slavirea stiintei cu cinstirea patriei, o datorez sentimentelor sadite de tine, scumpa mama!" (Pasteur)

"Decaderea mamei este inceputul decaderii unui popor." (Pr. Mircea Irina)

"Dragostea de mama e cel mai puternic si cel mai statornic sentiment al femeii." (Bantain)

"Dragostea de mama este cea mai buna; dragostea de Dumnezeu este cea mai inalta." (proverb german)

"E o minune ca, dintre toate mamele din lume, tu esti mama mea!" (Charlotte Gray)

"Fara mame sanatoase nu vom avea un popor robust." (Nichifor Crainic)

"Femeia cea mai folositoare este aceea care naste cei mai multi copii." (Napoleon I)

"Femeia credincioasa este ingerul casei." (V. C. 1939, nr. 17, pg. 1)

"Fericit copilul care da mamei sale multumirile si mangaierile pe care le-a primit! Fie ca intr-o buna zi sa poata ajuta batranetea aceleia care a sprijinit cei dintai pasi ai sai!" (Bersot)

"Fie ca suntem copii sau batrani, fie ca o vedem zilnic sau mult mai rar, de Ziua Mamei, ii datoram cinstire si marturisim ca acasa, de fapt, inseamna mama." (Carol Caperelli)

"Grija unei mame fata de copiii ei nu are sfarsit." (Sheryl Hartley, 12 ani)

"Inima unei mame este un adanc, in strafundul caruia se gaseste totdeauna iertare." (H. de Balzac)

"Iubirea mamei este lampa de veghe a casei." (Pam Brown)

"Imparatul Napoleon I intreba intr-o zi pe o doamna de la curtea sa: "Ce lipseste pentru a da oamenilor o buna crestere?". "Mame!", raspunse doamna. Raspunsul ii placu mult imparatului. "Da, da!, zise el, in aceasta vorba mica se cuprinde o inalta scoala a educatiei. Aveti grija asadar sa formati mame care sa stie a da o buna crestere copiilor lor!" (Napoleon I)

"In bratele dragastoase ale mamei, copilasul adoarme linistit." (Victor Hugo)

"Mama este cel mai bun prieten al meu." (Dean, 8 ani)

"Mama mea a fost dintotdeauna dragastoasa, rabdatoare si intelegatoare. Acea senzatie ca sunt iubita si protejata ma va insoti intreaga viata." (Helen Thomson)

"Mama poate sa-mi stearga lacrimile prin telefon." (Pam Brown)

"Mama! Niciuna din nazuintele tale nu este atat de curata, de sfanta, de binecuvantata ca aceea de a-ti creste copiii spre slava lui Dumnezeu!" (EC. 1942, nr. 10-12, pg. 11)

"Mama, rugaciunea ta si rugaciunea copilului, iata doua din cele mai placute flori inaintea Domnului!" (F.C. 1942, nr. 3, pg. 4)

"Mamele sunt adevarat mame nu numai dand nastere copiilor lor, ci mai ales dandu-le o buna crestere." (Sf. Ioan HrISOSTOM)

"Maternitatea este patriotismul femeilor." (Alex. DUMAS - FIUL)

"Multe minuni sunt in Univers, dar capodopera creatiunii e tot inima unei mame." (E. Bersot)

"Nascandu-si copilul, mama da mai intai un om, iar pe urma tot in el trebuie sa dea cerului un inger." (Richard Wurmbrand)

"Nicio mama nu este razboinica, dar vitejia feciorului ei ii umple sufletul de o vie si inaltatoare tandrete." (Grigore Vieru)

"Nicio mama nu poate sti viata cui leagana: a unui viitor rege sau a unui viitor criminal." (Grigore Vieru)

"Nimeni nu e mai singur decat o mama, pana isi vede copilul ajuns acasa." (Pam Brown)

"Nu exista nici floare, nici mama urata." (Grigore Vieru)


"Nu mai exista in lumea intreaga un alt izvor atat de adanc de dragoste statornica, puternica si nepieritoare decat acela din inima mamei." (Felicia Hemans)

"Numai popoarele care au mame vrednice progreseaza; cand la un popor a decazut maternitatea, la nimic nu foloseste cealalta educatie." (Pr. Dumitru Irina)

"Nu numai purtarea in pantece te face mama, ci o temeinica educatie crestineasca a copiilor tai! Cel dintai cuvant despre Dumnezeu trebuie sa-i spuna copilului fiinta caruia copilul i-a daruit cel dintai zambet." (Pr. ROJDESTVESCHl)



"O mama buna este o cinste pentru familie, o icoana pentru copii si-o comoara pentru barbat." (Fer. Ieronim)

"O mama buna pretuieste cat o suta de invatatori." (H. Spencer)

"O mama este persoana pe care o cauti, cand toti te-au parasit." (Pam Brown)

"O mama nu realizeaza ca ii daruieste copilului ei amintiri pentru toata viata." (Charlotte Gray)

"Orice dragoste contine un element de interes personal. Numai dragostea materna este complet dezinteresata, neegoista." (Richard Wurmbrand)

"Orice mama este bogata cand isi iubeste pruncii. Nu exista mame sarace, si nici urate sau batrane. Iubirea lor ramane pe vecie cea mai frumoasa dintre bucurii."(Contele Maurice Maeterlinck)

"Oriunde este mama mea, acolo este casa mea."(Felicity Martin)

"Pentru mame nu exista spatiu: o adevarata mama presimte si-si vede copilul de la un pol al pamantului la altul." (H. de Balzac)

"Prietenii tin la tine, dar numai mama te intelege, trudeste pentru tine, te ingrijeste, te iubeste, te iarta." (Baroneasa Von Hulton)

"Profesorii buni fac scolari buni, numai mamele bune fac oameni buni." (Aime Martin)

"Rade cand rad, plange cand plang, respira cand respir. Tot ce pot sa spun este ca traieste pentru mine si ca traiesc pentru ea." (Josephides Panayota, 16 ani)

"Ruga mamei apara de orice primejdie, pe apa, in aer si pe uscat." (Gogol)

"Sa ingenunchem inaintea mamei! De e ceva pe lume care sa ne intruchipeze mai limpede pe Dumnezeu, apoi aceasta e mama. Candva... citii despre o mama... ucisa de fiul ei, care, vazand in clipele din urma mana lui plina de sange, il intreaba, in spasmele mortii, daca si-a facut rau la mana." (Benedetto de Luca)

"Te iubesc, mama, zise copilul, nu stiu sa-ti spun cat te iubesc! Se cuibari in bratele mamei, iar dragostea lor le tinea de cald." (Stevie SMTH)

"Un camin bun si o femeie cumsecade pretuiesc cat aur si margaritare." (Goethe)

"Viciile noastre cele mai mari incep din cea mai frageda copilarie, iar indrumarea de capetenie a noastra e in mainile mamei." (Montaigne)

"Viitorul tarii il tese femeia." (Carmen Sylva)

"Viitorul unui copil este totdeauna fapta mamei sale." (Napoleon I)

Ganduri frumoase despre mama- le datoram lui Ignatie Monahul

Sa fii mama este una dintre minunile pe care le-a lasat Dumnezeu pe pamant!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 25.10.2010 at 14:24:43.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 16:06:32
cristiana21 cristiana21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Locație: franta
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit minunat ce ai scris

eu sunt mama , dar sunt in mare suferinta. ma lupt pt custodia copiilor mei cu fostul meu sot. ce durere mai mare poate avea o mama decat sa fie departe de copiii ei?zilnic mi se rup bucati din suflet si plang si ma rog si sper sa se intample o minune sa am ingerasii mei langa mine . daca ma puteti sfatui, va multumesc tare mult
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 16:09:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiana21 Vezi mesajul
eu sunt mama , dar sunt in mare suferinta. ma lupt pt custodia copiilor mei cu fostul meu sot. ce durere mai mare poate avea o mama decat sa fie departe de copiii ei?zilnic mi se rup bucati din suflet si plang si ma rog si sper sa se intample o minune sa am ingerasii mei langa mine . daca ma puteti sfatui, va multumesc tare mult
Eu iti spun sa ai credinta mare si nadejde in Dumnezeu, dar poate se gasesc avocati pe acest forum , care sa te indrume . Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 16:23:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu am avut parte si de un tata minunat, motiv pentru care nu pot vorbi doar de mama. Pot vorbi in schimb de parinti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 16:29:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu am avut parte si de un tata minunat, motiv pentru care nu pot vorbi doar de mama. Pot vorbi in schimb de parinti.
Ai dreptate, Costel, si eu am avut un tata cum rar intalnesti!Obisnuiam sa le spun parintilor- "Cand nu-L cunosteam indeajuns pe Dumnezeu, pe voi va iubeam cel mai mult!"
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2010, 16:36:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

"Mantuind pe Augustin, Monica mantui pe toti cei care au fost apoi mantuiti de el. El se nastea a doua oara din lacrimile si rugaciunile mamei, se nastea din inima ei pentru vesnicie, cum zice el, dupa ce se nascuse mai intai din trupul sau pentru viata aceasta. La cei cincizeci si sase de ani ai mamei, Augustin avea treizeci si trei. Cate mame n-ar fi pierdut pana la aceasta varsta nadejdea de a intoarce la calea cea buna un fiu de doua ori ratacit? Pedagogia crestina a Monicai, pedagogia credintei, a dragostei, a nadejdii si a rabdarii a biruit natura tare, dura, a biruit lumea din afara prin inima ei de mama crestina. Durerea si bucuria ei pentru Augustin este o mare experienta pedagogica, cum nu se cunoaste niciuna dincolo de domeniul Bisericii."

"Nu este o intamplare ca in familia Sfantului Vasile cel Mare, care a dat Bisericii mai multi sfinti, femeile tin un loc de seama. Bunica Macrina suferise impreuna cu ai sai sapte ani de pribegie prin paduri, in vremea persecutiilor lui Diocletian, Galeriu si Maximian Daia. Batrana cunoscuse si ascultase pe Sfantul Grigorie Taumaturgul, ale carui invataturi o impresionasera mult si i se tiparisera in minte. Sfantul Vasile marturiseste ca amintirile si povestirile ei au lasat asupra lui o impresie nestearsa. Ea a fost astfel primul lui pedagog crestin. Emmilia, mama Sfantului Vasile, era fiica unui martir. Macrina, sora lui, o fiinta virtuoasa si inteleapta, a avut un rol foarte insemnat in viata si cariera lui. Dupa terminarea stralucitelor studii, tanarul Vasile era ispitit de succesul si de gloria retoricii. Orasele se intreceau sa-l atraga ca profesor, increzator in stiinta si in talentul sau, care-i creau faima, Vasile dispretuia toate demnitatile. Nu era inca din smerenie, era mai degraba din mandrie. Sora Macrina observase aceasta si voia sa-l sustraga lumii pentru a-l castiga Bisericii. Cu sfaturile si cu staruinta ei, ea reusi sa-l convinga de vanitatea gloriei lumesti. Biserica si fratele avura norocul s-o asculte. Cu aceasta, preocuparile invatatului si talentatului profesor de retorica se indreptara toate spre Biserica si spre monahism. Influenta acestor femei sfinte - bunica, mama si sora - a fost fara indoiala hotaratoare pentru formarea si orientarea vietii sufletesti a lui Vasile cel Mare, unul din cei mai straluciti ierarhi ai Bisericii."

"Daca geniul oratoric al lui Ioan Gura de Aur se formase si se alimenta din stiinta ilustrului Libarius, fondul sufletesc al vorbirii, care-l face pe marele predicator atat de bogat, de cald si de bun, curat, iubit si admirat, venea din fiinta Anthusei si din pedagogia ei crestina, din invatatura si din povata Domnului. Cand o mama isi iubeste si isi creste copilul ca o crestina, cu simtul raspunderii pentru viata si pentru mantuirea lui, urmarind sa faca din el nu doar un om de cariera lumeasca obisnuita, ci un om intreg, mare la suflet, inzestrat cu calitati morale, bine-placut lui Dumnezeu, ea gaseste puterea si mijlocul de a revarsa inima sa in inima lui, de a trece gandurile, sentimentele, dorintele sale in ale copilului, de a-l indruma pe calea binelui si a virtutilor."
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 25.10.2010 at 16:42:20.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2010, 16:38:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

"Daca geniul oratoric al lui Ioan Gura de Aur se formase si se alimenta din stiinta ilustrului Libarius, fondul sufletesc al vorbirii, care-l face pe marele predicator atat de bogat, de cald si de bun, curat, iubit si admirat, venea din fiinta Anthusei si din pedagogia ei crestina, din invatatura si din povata Domnului. Cand o mama isi iubeste si isi creste copilul ca o crestina, cu simtul raspunderii pentru viata si pentru mantuirea lui, urmarind sa faca din el nu doar un om de cariera lumeasca obisnuita, ci un om intreg, mare la suflet, inzestrat cu calitati morale, bine-placut lui Dumnezeu, ea gaseste puterea si mijlocul de a revarsa inima sa in inima lui, de a trece gandurile, sentimentele, dorintele sale in ale copilului, de a-l indruma pe calea binelui si a virtutilor."
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2010, 16:44:24
cristiana21 cristiana21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Locație: franta
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

iti multumesc Rodica, tare mult ma ajuta cuvintele tale
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2010, 17:24:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu am avut parte si de un tata minunat, motiv pentru care nu pot vorbi doar de mama. Pot vorbi in schimb de parinti.
Fericiti copiii care traiesc in familii cu ambii parinti, in pace si armonie. De multe ori insa, preferam pentru noi "altceva", si in loc sa ne asezam in genunchi in fata icoanei Mantuitorului si a Sfintei Fecioare, ingenunchem in fata patimilor din noi si alergam la tribunal pentru divort! Apoi realizam ca orice-am face, nu vom mai putea aduce niciodata pe chipul copiilor, zambetul si increderea in oameni!
Nu neg ca o mica parte dintre divorturi sunt necesare, dar marea majoritate sunt datorate orgoliilor, slabiciunilor, mofturilor si influentelor straine...

Mama? "O vad" mereu alergand, mereu zambind, mereu in picioarele noastre straduindu-se din toate puterile sa nu ne lipseasca nimic, mereu la fel de iubitoare pentru toti cei 6 copii... "O vad" plangand de dor, "o vad" venind de la biserica si punand de mamaliga cand aveam sarmalute sau pui cu ostropel... Desi "a plecat" de peste 15 ani, inca mai vine in vis, cu chipul ei bland, cu ochii ei albastri... Daca mi-e dor? Nu, nu mi-este dor! O port in suflet mereu si stiu ca acolo ii este mai bine decat aici.
Tata? Mereu vesel si pus pe shotii, mereu ultrageneros, mereu exagerat in parerea lui de sine: "Pe mine nu ma suceste nimeni!", desi cred ca se lasa pacalit cu cea mai mare usurinta, dar pozand oricum in invingator chiar si atunci cand pierdea... "Il vad" stapan pe situatie, niciodata plangandu-se de ceva; "il vad" imbratisandu-ma cu ochii umeziti, spunandu-mi: "Sa fii cuminte, tata, si sa fii cu suflet bun!"
Tata si mama! Bunii mei parinti! Stiu ca le-am oferit de multe ori sansa sa se mandreasca cu mine, mai ales cand le scriam scrisori lungi pe care erau in stare sa le arate la tot satul. Dar as vrea sa cred ca inca le mai pot face cate o bucurie, pomenindu-i mereu la Sf. Liturghie, sau ingrijindu-le mormantul impodobit cu flori (de fapt e mai mult meritul sotiei!).

In amintirea tatei: http://www.youtube.com/watch?v=P1i9pS6yvkw
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2010, 17:26:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Fericiti copiii care traiesc in familii cu ambii parinti, in pace si armonie. De multe ori insa, preferam pentru noi "altceva", si in loc sa ne asezam in genunchi in fata icoanei Mantuitorului si a Sfintei Fecioare, ingenunchem in fata patimilor din noi si alergam la tribunal pentru divort! Apoi realizam ca orice-am face, nu vom mai putea aduce niciodata pe chipul copiilor, zambetul si increderea in oameni!
Nu neg ca o mica parte dintre divorturi sunt necesare, dar marea majoritate sunt datorate orgoliilor, slabiciunilor, mofturilor si influentelor straine...

Mama? "O vad" mereu alergand, mereu zambind, mereu in picioarele noastre straduindu-se din toate puterile sa nu ne lipseasca nimic, mereu la fel de iubitoare pentru toti cei 6 copii... "O vad" plangand de dor, "o vad" venind de la biserica si punand de mamaliga cand aveam sarmalute sau pui cu ostropel... Desi "a plecat" de peste 15 ani, inca mai vine in vis, cu chipul ei bland, cu ochii ei albastri... Daca mi-e dor? Nu, nu mi-este dor! O port in suflet mereu si stiu ca acolo ii este mai bine decat aici.
Tata? Mereu vesel si pus pe shotii, mereu ultrageneros, mereu exagerat in parerea lui de sine: "Pe mine nu ma suceste nimeni!", desi cred ca se lasa pacalit cu cea mai mare usurinta, dar pozand oricum in invingator chiar si atunci cand pierdea... "Il vad" stapan pe situatie, niciodata plangandu-se de ceva; "il vad" imbratisandu-ma cu ochii umeziti, spunandu-mi: "Sa fii cuminte, tata, si sa fii cu suflet bun!"
Tata si mama! Bunii mei parinti! Stiu ca le-am oferit de multe ori sansa sa se mandreasca cu mine, mai ales cand le scriam scrisori lungi pe care erau in stare sa le arate la tot satul. Dar as vrea sa cred ca inca le mai pot face cate o bucurie, pomenindu-i mereu la Sf. Liturghie, sau ingrijindu-le mormantul impodobit cu flori (de fapt e mai mult meritul sotiei!).

In amintirea tatei: http://www.youtube.com/watch?v=P1i9pS6yvkw
Foarte frumos, Omule Bun!Ti-e sufletul cum ti-e semnatura!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mama Ivanacristescu Intrebari utilizatori 3 29.08.2012 21:55:46
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 11:38:43
O MAMA mariana_m. Generalitati 36 07.05.2010 18:32:40