Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.12.2010, 21:59:10
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Povestește-ne!
Răspunsul văd că întârzie. Probabil că Daniel a ajuns la concluzia că nici măcar în acea zi nu a fost bun

Last edited by Carmen FUNIERU; 08.12.2010 at 22:03:45.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.12.2010, 22:05:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Răspunsul văd că întârzie. Cred că Daniel a ajuns la concluzia că nici măcar în acea zi nu a fost bun
Poate o face din smerenie , caci si tacerea e un raspuns , si de multe ori , ea , tacerea e cea mai potrivita pentru un crestin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.12.2010, 23:37:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Din pacate experienta pe care am trait-o nu se poate descrie.Dar afirmatia este adevarata,nu a fost meritul meu ci a fost un dar neasteptat...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.12.2010, 00:19:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Parintele Teofil Paraian obisnuia sa faca glume pe seama celor care, monahi sau mireni fiind, atunci cand se prezentau, pe langa nume mai adaugau si specificatia pacatosul/pacatoasa. Le spunea ca el nu sta de vorba cu "pacatosi" sau ca el nu are ce cauta intr-o manastire de "pacatosi", pentru ca se considera pe sine "cumsecade".

Si, mai mult decat cumsecade a fost parintele in viata sa. Ma intreb insa daca parintele se afirma ca fiind cumsecade si inaintea lui Dumnezeu. Nu cred acest lucru. In rugaciunea lui Iisus, atat de draga lui, nu spunea Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine "cel cumsecade", ci pacatosul. Constiinta starii pacatoase se recunoaste si se marturiseste numai inaintea lui Dumnezeu si a unui singur om, duhovnicul.

Nu suntem mai buni deoarece nu vrem sa fim oameni "cumsecade", asemenea parintelui. NU vom putea deveni mai buni pana nu vom scapa de fatarnicie cu nenumaratele sale masti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.12.2010, 11:57:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ajungi mai bun pe masura ce dobandesti mai multa liniste in suflet. Cu cat ai parte de mai multa tulburare in suflet, cu atat cauti sa faci mai mult rau decat bine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.12.2010, 15:13:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Prin urmare, ce trebuie sa facem noi, concret, pentru a deveni mai buni? Intai si-ntai, sa ne facem randuiala in minte si-n simtiri. Sa inlaturam toate gandurile rele din sufletul nostru, din sfera mintii noastre, sa avem o jena fata de gandurile cele rele, care din rautate izvorasc - fiindca \"din prisosinta inimii graieste gura\", a zis Domnul Hristos (Matei 12, 34) - sa inlaturam gandurile cele rele in mod constient si mai ales sa avem in mintea noastra un gand de capetenie, care sa faca toate celelalte ganduri secundare fata de gandul acesta principal, care este rugaciunea: \"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul\".
Exact. Ca sa devenim buni, intai de toate trebuie sa ne lepadam de cel rau. Adica sa ne mantuim de cel rau, pana la nivelul gandului. Numai atunci vom fi buni, mai buni, si mai buni, vom fi trasi in sus inaltandu-ne tot asa mereu spre asemanarea cu Hristos - Domnul, Care ne-a aratat clar ce inseamna sa fii Bun prin excelenta.

Deci, mai intai sa oprim caderea spre moarte, sa inviem si mai apoi sa ne gandim si la inaltarea spre mai bine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.12.2010, 15:43:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Parintele Teofil Paraian obisnuia sa faca glume pe seama celor care, monahi sau mireni fiind, atunci cand se prezentau, pe langa nume mai adaugau si specificatia pacatosul/pacatoasa. Le spunea ca el nu sta de vorba cu "pacatosi" sau ca el nu are ce cauta intr-o manastire de "pacatosi", pentru ca se considera pe sine "cumsecade".

Si, mai mult decat cumsecade a fost parintele in viata sa. Ma intreb insa daca parintele se afirma ca fiind cumsecade si inaintea lui Dumnezeu. Nu cred acest lucru. In rugaciunea lui Iisus, atat de draga lui, nu spunea Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine "cel cumsecade", ci pacatosul. Constiinta starii pacatoase se recunoaste si se marturiseste numai inaintea lui Dumnezeu si a unui singur om, duhovnicul.

Nu suntem mai buni deoarece nu vrem sa fim oameni "cumsecade", asemenea parintelui. NU vom putea deveni mai buni pana nu vom scapa de fatarnicie cu nenumaratele sale masti.
Așa e, dacă spui că ești păcătos, nu înseamnă că ești și smerit. Asta cred că voia să insinueze părintele Teofil Pârâian. Era și o pildă în Agenda Creștinului cu un călugăr care zicea tot timpul că e un păcătos, iar duhovnicul lui i-a pus la încercare smerenia. I-a adus niște acuzații cum că alții zic că el nu-și face treaba etc. și a întrebat "Cum? Eu sunt mai păcătos ca ceilalți?"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.12.2010, 20:24:20
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Așa e, dacă spui că ești păcătos, nu înseamnă că ești și smerit. Asta cred că voia să insinueze părintele Teofil Pârâian. Era și o pildă în Agenda Creștinului cu un călugăr care zicea tot timpul că e un păcătos, iar duhovnicul lui i-a pus la încercare smerenia. I-a adus niște acuzații cum că alții zic că el nu-și face treaba etc. și a întrebat "Cum? Eu sunt mai păcătos ca ceilalți?"
Si Parintele Adrian Fageteanu e in acelasi duh: Când te apropiai să-i ceri binecuvântare, te întreba:
- Tu cine ești?
Dacă ziceai ”cutare păcătosul” începea zgâlțâiala:

- Asta s-o crezi tu, nu să o spui în gura mare... Păi așa te-a botezat preotul? Tu ce faci ca să nu mai fii păcătos?
http://blog.patermihail.ro/arhive/1361
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2010, 17:02:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Si Parintele Adrian Fageteanu e in acelasi duh: Când te apropiai să-i ceri binecuvântare, te întreba:
- Tu cine ești?
Dacă ziceai ”cutare păcătosul” începea zgâlțâiala:

- Asta s-o crezi tu, nu să o spui în gura mare... Păi așa te-a botezat preotul? Tu ce faci ca să nu mai fii păcătos?
http://blog.patermihail.ro/arhive/1361
Foarte tari mărturisirile :D
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2010, 17:14:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Devenim buni in masura in care facem loc in noi bunatatii dumnezeiesti. Dar ma tem ca suntem prea plini de chipul "bunatatilor" acestei lumi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Suferinta ne face mai buni sau mai rai? dorinastoica14 Generalitati 145 23.02.2012 11:39:58
Devenim rude prin cufundarea in cristelnita? costel Botezul 24 26.01.2012 17:47:00
oameni buni sfatuitime va rog mihailo1983 Intamplari adevarate 23 08.09.2008 19:19:10