Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.11.2012, 14:05:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant. Nu trag de ea pentru a deveni atee... de fapt religia ortodoxa este chiar interesanta (in sensul asta am facut o referire despre pateric si anumiti sfinti aici pe forum la discutia despre secte). Eu o respect si ea ma respecta. Nu ar fi bine sa renunte la religie deoarece ateismul nu poate sa-i ofere ceea ce ii ofera religia .
Nu esti chiar ateu, doar cu o credinta facuta harceaparcea.

Un ateu "autentic" este destul de "militant", nu prea tolereaza nici credinta, nici credinciosii, e cel putin caustic ca sa nu zic nesimtit la adresa credinciosilor, etc.

Citat:
Partea interesanta este ca de multe ori cand un neoprotestant se apuca sa vada originele credintei lui (aplicand deconstructivismul lui Derida) ajunge uneori sa faca unele lucruri: sa fondeze o noua secta, sa devina ateu sau sa devina agnostic. (Multi atei militanti implicati in dezbaterile de pe net au fost crescute in familii numite in mod obisnuit "pocaite" sau au fost botezate in vreun asftfel de cult).
Mergand cu neoprotestantismul (chiar si sub formele lui "clasice") pana la consecinta ultima, ajungi ateu.

Incercand sa ajungi al originile crestinismului (la modul practic, nu declarativ-neoprotestant) ajungi inevitabil la ortodoxie.
Cu mici exceptii poate, cei care nu merg pana la capat s-ar putea sa esueze in romano-catolicism.

Citat:
De asemenea neoprotestantii au o viziune asupra lumii inspaimantator de ingusta (ai au fost varful de lance in campania stupida anti vaccin HPV si condamna in felul asta mii de femei la cancer de col uterin).
Foarte discutabila aceasta informatie dar fiind iesita din context, nu comentez mai mult.

Citat:
Si ortodoxii au o problema... nu sunt capabili sa-si invete enoriasii semnificatia credintei lor (in ciuda faptului ca au religia in scoli). Catehizarea trebuie facuta la scoli duminicale la biserica. In mod ironic am auzit mai multi neoprotestanti vorbind despre Staniloaie decat ortodoxi... ceea ce arata ca ortodoxia are o problema pe partea de educatie!
Daca te referi la ortodoxia post-'89, in primii ei 5-10 ani, poate ai dreptate, era o mare lacuna informationala.
Singurele carti (aparent) crestine care legaseai in librarii erau cele neoprotestante (de care ma feream instinctual).

Dar acum, desi nu ti se moaie posmegii, Slava Domnului ai de unde sa te informerzi, daca te intereseaza aspectul.

Citat:
De asemenea am auzit preoti ortodoxi acuzand martorii lui yehova ca fac prozelitism cand, de fapt, acei preoti (sau oameni laici ortodoxi educati din punct de vedere religios) ar trebui sa mearga din casa in casa si sa ofere ore de educatie religioasa.
Sunt niste lacune, e adevarat, in sensul ca ortodoxia nu e un model informatic de tip "push" ci "pull".
Adica nu ti se baga pe gat nimic din ce nu vrei ba mai mult, tu trebuie sa cauti daca vrei ceva autentic.
Ca multi nu o fac, nefiind interesanti sa mearga in profunzime, e partea a doua.

Citat:
Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).
E chiar imposibil.
Neoprotestantii sunt educati dupa modelul "push": vrei nu vrei, auzi de ei.

Daca sunt credinciosi adevarati, vor face tot posibilul sa-ti bage pe gat perspectiva lor.
Daca sunt formali, sa nu crezi ca scapi mai usor, formalitatea la ei e vecina cu ateismul.

Citat:
Va mai ramane o singura problema. In ce religie va cresteti copii? (Eu personal mi-am rezolvat aceasta problema: eu nu am religie, prietena mea are religie, cu religia nu prea poti negocia => copii vor fi crescuti in religia prietenei mele). Situatia ta e mai complicata... amandoi aveti religii diferite!
Cum ziceam, tu esti caz fericit, insa pentru ca esti doar pe jumatate ateu!

Citat:
Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, insa daca exista, viziunile diferitelor religii asupra lui nu prea ofera loc de intelegere! (baptistii si penticostalii se pot intelege intre ei; cu catolicii si ortodoxii hai ca se mai pot face compromisuri pe ici pe colo... dar intre baptisti si ortodoxi e mai greu fara respect reciproc... )
Cunosc vreo 3-4 cazuri de fete ortodoxe casatorite cu baptisti.
Nici una nu a ramas ortodoxa!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.11.2012, 14:08:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Va felicit pentru echiditanta si luciditatea demonstrate. Inca o data, un ateu profund si non-militant e capabil sa ofere o analiza pertinenta, la care subscriu.
Non-militant pentru ca nu este in intregime ateu.

Citat:
Pe acest forum mai sunt niste oameni cu convingeri ateiste, si cu acest gen de luciditate si echilibru obiectiv; ma refer indeosebi la Dumitru73, FlaviusM si Konijiro.
Cu exceptia ultimului dintre ei care mi se pare ca a si fost banat, sarind de prea multe ori calul cu "militantismul", cei doi sus enuntati sunt in aceeasi categorie, a celor care le place sa oscileze intre doua lumi.

Si tu de altfel :)

Citat:
On-topic: cred ca ar trebui ca doamna care a deschis aceasta delicata chestiune sa se incredinteze din tot sufletul lui Dumnezeu, si sa ia o decizie doar dupa multa rugaciune, simai ales dupa multa discutie din adancul inimii cu persoana iubita. O relatie de iubire profunda si curata este ceva ce valoreaza, azi, mult mai mult decat "greutatea sa in diamante".
Sa fim seriosi, majoritatea relatiilor nu ating stadiul asta nici dupa ani buni, ca sa nu mai vorbim ca fara o credinta autentica sansele de a se ajunge acolo sunt infime.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.11.2012, 14:09:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dacă e atât de simplu, ne puteți spune câți protestanți ați convertit dumnevoastră la ortodoxie ?
El este un neoprotestant dar face pe ortodoxul.
Nu sunt sigur daca doar se straduieste sa imite ortodoxia astfel sau doar sa o ridiculizeze.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.11.2012, 14:14:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Unnoom, tot respectul pentru voi si faptul ca va acceptati asa cum sunteti, dar crestinii practicanti nu se tin de "prietenii" lungi, ci se casatoresc. Probabil la asta se gandeste si Anamnaz. Iar ca sa se casatoreasca ( inclusiv religios, desigur), trebuie ca amandoi sa aiba aceeasi religie. Ce le recomandam, deci? Baptismul, ortodoxia, sau sa ramana "prieteni", intr-o relatie fara casatorie, deci neacceptata de nicio Biserica crestina?
Ce inseamna "lungi"?
3 luni? 6? 1an? 3 ani? 5ani?
Cine stabileste cat este "lungimea" potrivita?

Citat:
Anamnaz, visul oricaror parinti baptisti cu copii ortodocsi este ca sa isi vada si copiii in Biserica lor, sa ii scoata din "lume" si din "idolatria" ortodoxa. Poate ca nu iti vor spune asta in fata, deoarece sunt niste finuti, dar sigur se roaga pentru asta. Si cam intr-acolo duce si drumul tau. Daca vrei sa ramai ortodoxa e bine sa fugi acum cat mai ai timp si sa cauti un ortodox cu care sa te casatoresti.
Citat:
Sau poate e un castig sa treci la baptisti, depinde de biserica...
A fi ortodox si a trece la neoprotestanti in loc sa-ti aprofundezi credinta, este pierdere pe toata linia, oricum ai lua-o.

Ah, desigur, poti sa-ti construiesti prin autosugestie convingerea ca ai facut un bun pas inainte sarind peste marginea prapastiei, dar legea gravitatiei nu tine cont de autosugestie.

Citat:
Nu te lua la discutii teologice cu ei; vei pierde, caci tu vorbesti din auzite, iar ei din experienta. Roaga-te lui Dumnezeu sa te indrume ce sa faci.
Ce experienta?
Experienta rasfoitului Scripturii?
Apoi nu e grea, un ortodox in mai putin de un an de zile de informare temeinica, poate baga in ceata un neoprotestant.
Ca e baptist sau altceva.

Poate cu baptistii putin mai greu ca n-au iesiri extremiste si evident ridicole ca martorii, adventisti sau penticostalii dar nici greu nu este.
Greu este ca respectivul sa accepte ca e pe un drum gresit, asta da.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.11.2012, 14:52:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamnaz Vezi mesajul
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..
Un argument foarte important este acela ca trecand la baptisti iti pierzi mantuirea .
La Judecata te vei numara in rand cu caprele ,singura te osandesti.
Si nu e de neglijat durerea mamei daca te lasi de ortodoxie.
Eu am fata si cred ca as fi disperata sa se boteze la baptisti.
Nu mai spun ca mersul in biserica lor e un pacat care trebuie spovedit.
Daca vorbesti cu duhovnicul tau el te va indruma ce sa faci si ce sa spui prietenului.
Nimeni nu vrea sa ajunga in iad.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.11.2012, 15:00:22
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Un argument foarte important este acela ca trecand la baptisti iti pierzi mantuirea .
La Judecata te vei numara in rand cu caprele ,singura te osandesti.
Si nu e de neglijat durerea mamei daca te lasi de ortodoxie.
Eu am fata si cred ca as fi disperata sa se boteze la baptisti.
Nu mai spun ca mersul in biserica lor e un pacat care trebuie spovedit.
Daca vorbesti cu duhovnicul tau el te va indruma ce sa faci si ce sa spui prietenului.
Nimeni nu vrea sa ajunga in iad.
Din câte știu eu nu sunt prea ziditoare genul ăsta de argumente...în sensul că de Hristos trebuie să ne apropiem din iubire nu din frică față de iad...

Părintele Porfirie spunea:
“Fii atent la mine. Si iadul si satana si Raiul, toate sunt adevarate. Eu insa nu vreau sa te temi de ele, sau sa te gandesti la ele asa cum faci tu. Vreau sa-L iubesti pe Hristos, Care este Totul. Atunci, oriunde te vei afla, nu te vei mai teme de nimic din toate acestea. Vei avea toate lucrurile bune, fie ca te afli aici, fie ca te afli altundeva. Da, Hristos ne asteapta si, indata ce ne vom deschide inima cat de putin, El va patrunde in ea de indata si vom avea parte de toate cele bune. Este intocmai ca soarele. Cand tragi fie si putin perdeaua, lumina patrunde imediat in odaie, iar razele sale ne incalzesc.”
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.11.2012, 15:26:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Din câte știu eu nu sunt prea ziditoare genul ăsta de argumente...în sensul că de Hristos trebuie să ne apropiem din iubire nu din frică față de iad...

Părintele Porfirie spunea:
“Fii atent la mine. Si iadul si satana si Raiul, toate sunt adevarate. Eu insa nu vreau sa te temi de ele, sau sa te gandesti la ele asa cum faci tu. Vreau sa-L iubesti pe Hristos, Care este Totul. Atunci, oriunde te vei afla, nu te vei mai teme de nimic din toate acestea. Vei avea toate lucrurile bune, fie ca te afli aici, fie ca te afli altundeva. Da, Hristos ne asteapta si, indata ce ne vom deschide inima cat de putin, El va patrunde in ea de indata si vom avea parte de toate cele bune. Este intocmai ca soarele. Cand tragi fie si putin perdeaua, lumina patrunde imediat in odaie, iar razele sale ne incalzesc.”
Iadul este o realitate de care trebuie sa tinem cont.
Hristos i-a spus sfantului Siluan "Tine mintea in iad si nu deznadajdui"
Pana la iubire e buna si frica mai ales cand esti pe cale sa faci o asemenea greseala si nu esti prea inaintat in lupta cu ispitele acestei lumi.
Daca fata ar avea duhovnic poate ca nu ar mai pune asemenea intrebari.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.11.2012, 15:27:20
PilatP PilatP is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2012
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
un ortodox in mai putin de un an de zile de informare temeinica, poate baga in ceata un neoprotestant.
Oho, ce „musculos” e ortodoxu ăsta.
Cum îl cheamă?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.11.2012, 16:13:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PilatP Vezi mesajul
Oho, ce „musculos” e ortodoxu ăsta.
Cum îl cheamă?
Oricare :)
Desigur, vorbim de niveluri de inteligenta sensibil egale ca sa fie totusi o comparatie corecta..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.11.2012, 16:14:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Din câte știu eu nu sunt prea ziditoare genul ăsta de argumente...în sensul că de Hristos trebuie să ne apropiem din iubire nu din frică față de iad...

Părintele Porfirie spunea:
“Fii atent la mine. Si iadul si satana si Raiul, toate sunt adevarate. Eu insa nu vreau sa te temi de ele, sau sa te gandesti la ele asa cum faci tu. Vreau sa-L iubesti pe Hristos, Care este Totul. Atunci, oriunde te vei afla, nu te vei mai teme de nimic din toate acestea. Vei avea toate lucrurile bune, fie ca te afli aici, fie ca te afli altundeva. Da, Hristos ne asteapta si, indata ce ne vom deschide inima cat de putin, El va patrunde in ea de indata si vom avea parte de toate cele bune. Este intocmai ca soarele. Cand tragi fie si putin perdeaua, lumina patrunde imediat in odaie, iar razele sale ne incalzesc.”

Da, dar era ortodox si se adresa unor ortodocsi.

Nu poti vorbi de iubire pentru Hristos cuiva care iubeste o religie mincinoasa (ca ei sunt ca primii crestini, ca asa cum e la ei trebuie sa fie Biserica, etc.)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 08.01.2014 00:16:47
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 29.01.2013 00:13:47
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 12:59:23
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 17:10:17
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 23:19:41