Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2006, 18:22:53
arifa arifa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

Cat de puternic este un maslu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2006, 01:27:25
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

cred ca e foarte puternic.E o Sfinta Taina si cred ca e la fel d e putenic ca si celelate Sfinte Taine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2006, 19:03:31
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
cred ca e foarte puternic.E o Sfinta Taina si cred ca e la fel d e putenic ca si celelate Sfinte Taine.
Taina Sfantului Maslu nu e puternica e foarte puternica ....nu sa crezi ...sa fi convins ca are o putere imensa de a-ti vindeca sufletul si trupul incarcat de multe pacate, iar trupul imbolnavit nu este altceva decat urmarile pacatelor noastre.Pe mine participarea la Taina Sfantului Maslu m-a vindecat atat trupeste cat si sufleteste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2006, 23:27:09
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

arifa eu nu stiu cat de puternic este maslul...dar stiu ca Hristos exista si cat este El de puternic tot atat este si Biserica Lui de puternica cu toate slujbele si rugaciunile care se savarsesc acolo.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2007, 01:36:33
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

maslul are putere sa te scoale de pe patul de moarte dar conteaza mult credinta ta,daca crezi te vindeci daca nu nu te vindeci.Mie mi-a explicat un preot asa :imagineaza-ti o usa si niste cuie,cand faci pacate cuiele sunt batutu in usa,cand te spovedesti si te caiesti cuiele sunt scoase ,iar maslul are rol de a acoperi gaurile,adica consecintele pacatelor,vindecare trupeasca si sufleteasca asta e maslul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2007, 14:48:23
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Eu nu cunosc nici un caz de vindecare, adica de minune savarsita prin practica acestui ritual religios.
A spune ca de vina ar fi cel in suferinta este cea mai mare dovada a lipsei responsabilizarii din partea celor care savarsesc ritualul.
De ce ritualul nu are aceleasi rezultate in toate cazurile?
Adica si cu Maslu savarsit omul tot moare de boala, asta am vazut in nenumarate cazuri.
Este acest ritual mai mult mit decat realitate?
Sau lipsesc preotii "cu har"?
Nu este cumva vorba de o anumita stare de curatenie sufleteasca a preotului care savarseste acest ritual?
De ce nu se abordeaza niciodata si aceasta tema de discutie?
De ce oamenilor le place sa se lase amagiti si apeleaza la aceste ritualuri, platesc pentru ele, cand sunt constienti ca cel/cei care le savarsesc sunt doar simpli cetateni care au un serviciu, casa de construit, parohie cat mai centrala de gasit, cat mai multe averi de adunat.
Chiar ne este greu sa acceptam ca un ritual nu are nici o putere atata timp cat cel care il savarseste nu are nici o legatura cu fenomenul?
Nu aduc nici o critica preotilor dar, meseria este meserie iar harul este har, adica cu totul altceva.


Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2007, 15:33:16
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

preotul chiar daca are pacate ori cat de mari ar fi tot are HAR.iar maslul conteaza si cu ce credinta te duci ca te vindeci,daca nu crezi dar te duci sa te vindece cum vrei sa lucreze Dumnezeu.nu stiu citate dar poate ma ajuta cineva si il da undeva se spune ca daca ai credinta cat un bob de mustar poti sa munti si munti,deci problema e credinta.eu in viata mea au fost momente in care am crezut si s-au indeplinit unele lucruri duhovnicesti sa fie ele,si chiar rog pe cei care au crezut si s-au indeplinit unele lucruri cu ajutorul lui Dumnezeu sa le numeasca ca si ceilalti sa vada ca credinta ne lipseste si nu harul din preoti,caci acela exista oricat ar fi de pacatos preotul.de exp daca te blestema un preot care poate fi betiv fumator etc,blestemul se prinde din cauza harul chiar daca la judecata de apoi acel preot va da raspuns in fata lui Dumnezeu pt asta pt ca e un pacat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.06.2007, 16:47:22
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ce spui tu iuda este ca in monarhie, regele este deasupra legilor, este rege si are voie sa faca orice.
La fel si cu preotul, daca este preot are har, adica poate face orice si o face pt ca oricum nu crede in nici o judecata de apoi, asta am inteles eu de la tine, ce face face pt ca nu are nici o frica.
Eu vad altfel lucrurile.
Prin slujba de hirotonisire, care este tot un ritual, se deschide centrul inimii, sufletul celui care devine preot pt ca sa poate sa face anumite lucruri, nu este cazul sa intram in detalii tehnice.
Dar, odata ce ai capatat acces la ceva, cel putin asa spun TOTI calugarii preoti care sunt autorizati de Sf Sinod sa-si exprime parerea, trebuie sa continui, sa sustii ce ti s-a daruit prin exercitiu permanent si neintrerupt si printr-o curatenie exemplare a sufletului, altfel nu merge, nu este ca la piata, adica merge oricum, eu am ocupat pozitia, functia de preot si gata fac orice.
S-o crezi tu ca daca preotul emite ganduri care nu au nici o legatura cu spiritualitatea, ca sa nu mai vorbim de fapte, mai lucreaza Sfantul Duh in inima lui.
Nici gand.
Chestia ca va raspunde el la judecata dupa moarte este puerila, problema este pt cei care sunt in viata si apeleaza la preotii in viata si nu despre viata de apoi.

Nu exista nici o deosebire intre preoti, calugari si mireni.
Toti sunt oameni, au acelasi loc sub soare.
La preoti este vorba de o mai mare responsabilitate si nicidecum de o pasuire pana la judecata de apoi. Aici intervine interpretarea zic eu tendentioasa a oamenilor, in favoarea unei clase zice-se superioare "preotii" si in defavoarea mirenilor.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2007, 22:56:48
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

imi pare rau ca nu ai inteles ce am vrut sa spun,dar eu dupa cuvintele tale ce sa inteleg ca preotii nu pot sa sfinteasca si sa faca aghiazma din pricina pacatelor?pt ca au pierdut harul?asta sa inteleg?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2007, 23:25:46
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Eu nu cunosc nici un caz de vindecare, adica de minune savarsita prin practica acestui ritual religios.
A spune ca de vina ar fi cel in suferinta este cea mai mare dovada a lipsei responsabilizarii din partea celor care savarsesc ritualul.
De ce ritualul nu are aceleasi rezultate in toate cazurile?
Adica si cu Maslu savarsit omul tot moare de boala, asta am vazut in nenumarate cazuri.
Este acest ritual mai mult mit decat realitate?
Sau lipsesc preotii "cu har"?
Nu este cumva vorba de o anumita stare de curatenie sufleteasca a preotului care savarseste acest ritual?
De ce nu se abordeaza niciodata si aceasta tema de discutie?
De ce oamenilor le place sa se lase amagiti si apeleaza la aceste ritualuri, platesc pentru ele, cand sunt constienti ca cel/cei care le savarsesc sunt doar simpli cetateni care au un serviciu, casa de construit, parohie cat mai centrala de gasit, cat mai multe averi de adunat.
Chiar ne este greu sa acceptam ca un ritual nu are nici o putere atata timp cat cel care il savarseste nu are nici o legatura cu fenomenul?
Nu aduc nici o critica preotilor dar, meseria este meserie iar harul este har, adica cu totul altceva.

Cum adica lipsesc preotii cu har? Toti preotii au har,nu conteaza ce fel de oameni sunt: rai, avari,etc. Noi trebuie sa stim sa ne folosim de harul lor;sunt atitia medici renumiti care trateaza aceeasi boala la foarte multe persoane si rezultatele sunt diferite. Din ce vad eu tu ai ceva cu preotii si asta este treaba ta,tu te uiti la ei si nu te vezi pe tine.Daca erai mai credincios decit ei, care isi fac "meseria" nu ai mai fi scris asemenea aberatii.TE POTI TAMADUII UNEORI FARA SA TE VINDECI.Cer iertare daca te-am suparat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 03.08.2012 00:13:27
Lumanarile de la maslu adina30 Maslul 11 19.03.2011 22:52:31
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 21:02:37
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 15:18:43
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39