Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.11.2016, 11:56:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pregateste-te sa fii vandut din nou rusilor.
Iar Rusia iti va plati scurt: pt ca ai avut tupeul sa-ti instalezi scut impotriva imperiul Rus, Rusia va sustine independenta Tinutului Secuiesc, in plus Rusia va sustine Ungaria pt recastigarea Transilvaniei.
Pt ca "sorry my friend.It's nothing personal, it's just BUSINESS !!!!"
Repetam istoria pt ca politicieni nostrii n-au inteles-o.

It's nothing personal, it's just business.
Nu numai politicienii nu înțeleg anumite lucruri , vezi opinia lui Dragos :)
Apoi , toate aceste aspecte au o mare legătură cu Religia si cu multe profeții autentice .
In fine , cu Dumnezeu înainte :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.11.2016, 12:34:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu numai politicienii nu înțeleg anumite lucruri , vezi opinia lui Dragos :)
Dragule, de când ne chemai la rivaluție anu' trecut, în ceea ce te privește sunt mai rezervat privind opiniile politice.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.11.2016, 12:47:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pregateste-te sa fii vandut din nou rusilor.
Iar Rusia iti va plati scurt: pt ca ai avut tupeul sa-ti instalezi scut impotriva imperiul Rus, Rusia va sustine independenta Tinutului Secuiesc, in plus Rusia va sustine Ungaria pt recastigarea Transilvaniei.
Pt ca "sorry my friend.It's nothing personal, it's just BUSINESS !!!!"
Repetam istoria pt ca politicieni nostrii n-au inteles-o.

It's nothing personal, it's just business, dar stii de ce ? Pentru ca Trump este business man.Trump poate face multi bani cu Rusia, dar mai mult Trump este adeptul curentului izolationist, insular, egoist-egocentric. Ce inseamna asta ?
Pai asta inseamna asa: atat timp cat America are problemele ei, fuck anyone else.Dupa ce America isi rezolva toate problemele sale si redevine puterea no 1 , de abia atunci isi aduce aminte ca ar mai exista si alte state ale caror securitate depind de America.

Vezi tu, in lumea business-ului daca tu reprosezi partenerului tau, ca te neglijeaza si ca nu-ti da ceea ce ti-a promis verbal, inseamna ca esti tufa de venetia, vaca de elvetia.

Practic SUA isi va lua mainile de pe celelalte state si va lasa la voia sortii acele state mici.Dar cum ramane cu statele care sunt "parteneri strategici nato ai SUA impotriva Rusia "?
pai la Trump partneri inseamna afaceri.Deci daca vrei sa redevii "partener" trebuie sa platesti si inca mult mai mult.
Apoi ca businesmann, Trump vede NATO ca pe un holding unde SUA este actionar principal.Imi aduce profit finaciar ?
Daca da bine, insa daca NU, atunci ma retrag din NATO ca nu-mi aduce bani si profit si caut alte chestii

Pregateste-te pt ca daca nu ai o gandire pragmatica n-o sa intelegi cine te-a lovit si cu ce.
Eu il inteleg pe Trump ca business man , pt ca stiu cum este acest domeniu.

Doar atat mai zic: Trump are un discurs asemenea lui Hitler.Hitler a castigat alegerile promitand ca va face Germania "great again".Trump are acelasi slogan:"Make America great again".
Pai cum poti sa ai castiguri imediate si imense si putere ? facand RAZBOAIE cu varsare de sange.

Bun, dumneavoastra credeti ca daca ar fi castigat Hillary Clinton alegerile din SUA, ar fi ajutat cu ceva ceea ce trebuie sa fie principalul obiectiv in politica externa romaneasca- si anume unirea cu Republica Moldova ?! Credeti ca daca ar fi castigat Hillary Clinton alegerile in SUA, SUA ar fi sprijint printr-o actiune militara masiva Republica Moldova ca sa lichideze regimul criminal de la Tiraspol ?! Eu zic ca nu!

Asadar pentru noi romanii, de pe ambele maluri ale Prutului, si pentru idealul unionist, cred ca prea putina relevanta are cine castiga alegerile din SUA! Oricum SUA vor duce acceiasi politica de dezinteres fata de Republica Moldova si implicit fata de poporul roman!

Pe noi ca romanii cred ca mult mai mult ar trebui sa ne preocupe alegerile prezidentiale de la Chisinau, nu cele din SUA!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.11.2016, 13:02:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Bun, dumneavoastra credeti ca daca ar fi castigat Hillary Clinton alegerile din SUA, ar fi ajutat cu ceva ceea ce trebuie sa fie principalul obiectiv in politica externa romaneasca- si anume unirea cu Republica Moldova ?!
Nope.Dar unirea cu Moldova eu n-o vad nicidecum un obiectiv principal in politica romaneasca.Parerea mea este ca urmarirea unui astfel de obiectiv este o declaratie de razboi la adresa Rusie si Ucrainei.
Iar daca altii nu inteleg de ce, atunci nu-si dau seama de politica internationala.

Pe de-o parte daca ar fi ajuns Hilary presedinte atunci ar fi indemnat la o astfel de unire cu Moldova cu scopul de a provoca Rusia sa ne declare razboi astfel
incat America sa intre in razboi cu Rusia, implicant in acest macel Ucraina/Moldova/Romania si Rusia.
Astfel America si-ar fi rezvolvat conflictele militare ale sale pe teritoriile altor state, folosindu-se de acele state ca pe carpe.O regula de baza este sa-ti desfasori conflictele militare pe teritoriile altor tzari.Regula care o aplica atat USA cat si Rusia.Vezi carpa de sters pe jos numita Ucraina. O astfel de "unire" cum sustii unul nu ar face decat sa aduauge alte carpe de sters pe jos:Romania si Moldova.

Din acest macel singurii care ar fi castigat ar fi fost coporatiile de ARMAMENT sau military-industrial-complex.
Sa-ti macelaresti familia si pe tine pt buzunarele de pe Wall-Street trebuie sa fii cel mai retardat om din lume, caz in care isi merita soarta.

Moldova vrea unire cu Romania ca sa intre in UE, astfel incat sa pleaca si moldovenii la munca in UE cum pleaca romanii caz in care oricam s-ar creea conflicte pt ca in Europa moldovenii si romanii s-ar incalca reciproc pt locurile de munca aducand aceste conflicte in tzara, situatie de care s-ar bucura Rusia in politica sa externa.

Multi discuta despre unirea asta de parca ar muta mobila prin casa, numai noi si Moldova existam, celelalte tari din zone nu exista sau celelalte puteri mari nu exista. Este o prostie sa judeci asa.
Ca daca eu as fi Rusia, atat timp cat tu Romania esti sub pasalac american
nu ti-a permite nici o unire .Iar daca ai incerca ceva in acest sens, as interveni imediat.
Eu daca as fi Rusia , ti-as permite unira cu Moldova numai daca atat Moldova si Romania ar fi pasalacuri rusesti , si amandou mi-ar fi vasale mie.De ce ?
Simplu: pt ca daca ambele state imi sunt vasale , unirea celor doua nu ma afecteaza, ca oricum eu sunt la putere in amberle.De fapt nici nu ma intereseaza daca s-ar uni sau nu, atat timp cat eu le controlez pe ambele.

De asemeni aceiasi perspectiva este valabila si dpdv al politicii USA.

Last edited by Copacel; 09.11.2016 at 13:07:09.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.11.2016, 13:12:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ca roman, imi doresc din suflet sa se realizeze aceasta unire a Romaniei cu Republica Moldova, cat mai repede!

Daca romanii de pe ambele maluri ale Prutului ar dori din tot sufletul asta, daca miscarea unionista se va dezvolta, nici Rusia si nici altcineva nu va putea impiedica realizarea acestei uniri!

Bineinteles, atunci când se va realiza aceasta Unire, Republica Moldova se va uni cu romania fara Transnistria!

Dar aceasta unire nu trebuie gandite ca pe ceva indreptat impotriva Rusiei! Unionistii adevarati si lucizi nu privesc aceasta ca pe un act indreptat impotriva Rusiei.
De altfel, Rusia nu are de ce sa se teama si mai ales nu are ce pierde in eventualitatea unirii Republicii Moldova cu Romania.

Nu au de ce sa se teama de aceasta nici etnicii rusi care traiesc astazi in Republica Moldova! Coruptia de astazi din Republica Moldova, nivelul de trai extrem de redus de acolo i afecteaza si pe ei! Credeti ca un etnic rus pensionar de la Balti , care are pensia de cateva sute de lei moldovenesti, este bucuros de traiul sau de astazi din Republica Moldova ?!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.11.2016, 13:14:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
sunt mai rezervat privind opiniile politice.
Dragule , dacă esti rezervat , rezervat sa fi , nu faci nici un comentariu, ,adică rămâi rezervat :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.11.2016, 13:15:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ca roman, imi doresc din suflet sa se realizeze aceasta unire a Romaniei cu Republica Moldova, cat mai repede!

Daca romanii de pe ambele maluri ale Prutului ar dori din tot sufletul asta, daca miscarea unionista se va dezvolta, nici Rusia si nici altcineva nu va putea impiedica realizarea acestei uniri!

Bineinteles, atunci când se va realiza aceasta Unire, Republica Moldova se va uni cu romania fara Transnistria!

Dar aceasta unire nu trebuie gandite ca pe ceva indreptat impotriva Rusiei! Unionistii adevarati si lucizi nu privesc aceasta ca pe un act indreptat impotriva Rusiei.
De altfel, Rusia nu are de ce sa se teama si mai ales nu are ce pierde in eventualitatea unirii Republicii Moldova cu Romania.

Nu au de ce sa se teama de aceasta nici etnicii rusi care traiesc astazi in Republica Moldova! Coruptia de astazi din Republica Moldova, nivelul de trai extrem de redus de acolo i afecteaza si pe ei! Credeti ca un etnic rus pensionar de la Balti , care are pensia de cateva sute de lei moldovenesti, este bucuros de traiul sau de astazi din Republica Moldova ?!
Matale nu intelegi o chestie elementara: iti trebuie o zona de BUFFER intre interesele marilor puteri altfel ies scurt-circuite cu varsare de sange.
Tu ai inteles ceva din ce am scris mai sus ?
Romanii in majoritatea lor, i-au de-a buna tot ce prind si aud, cand de fapt in realitate este doar un business provoat agresiv de un marketing politic. Atat tot.Business, asta e tot ce conteaza pt majoritatea politicii de pe glob.

Last edited by Copacel; 09.11.2016 at 13:18:43.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.11.2016, 13:17:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nope.Dar unirea cu Moldova eu n-o vad nicidecum un obiectiv principal in politica romaneasca.Parerea mea este ca urmarirea unui astfel de obiectiv este o declaratie de razboi la adresa Rusie si Ucrainei.
Iar daca altii nu inteleg de ce, atunci nu-si dau seama de politica internationala.

Pe de-o parte daca ar fi ajuns Hilary presedinte atunci ar fi indemnat la o astfel de unire cu Moldova cu scopul de a provoca Rusia sa ne declare razboi astfel
incat America sa intre in razboi cu Rusia, implicant in acest macel Ucraina/Moldova/Romania si Rusia.
Astfel America si-ar fi rezvolvat conflictele militare ale sale pe teritoriile altor state, folosindu-se de acele state ca pe carpe.O regula de baza este sa-ti desfasori conflictele militare pe teritoriile altor tzari.Regula care o aplica atat USA cat si Rusia.Vezi carpa de sters pe jos numita Ucraina. O astfel de "unire" cum sustii unul nu ar face decat sa aduauge alte carpe de sters pe jos:Romania si Moldova.

Din acest macel singurii care ar fi castigat ar fi fost coporatiile de ARMAMENT sau military-industrial-complex.
Sa-ti macelaresti familia si pe tine pt buzunarele de pe Wall-Street trebuie sa fii cel mai retardat om din lume, caz in care isi merita soarta.

Moldova vrea unire cu Romania ca sa intre in UE, astfel incat sa pleaca si moldovenii la munca in UE cum pleaca romanii caz in care oricam s-ar creea conflicte pt ca in Europa moldovenii si romanii s-ar incalca reciproc pt locurile de munca aducand aceste conflicte in tzara, situatie de care s-ar bucura Rusia in politica sa externa.

Multi discuta despre unirea asta de parca ar muta mobila prin casa, numai noi si Moldova existam, celelalte tari din zone nu exista sau celelalte puteri mari nu exista. Este o prostie sa judeci asa.
Ca daca eu as fi Rusia, atat timp cat tu Romania esti sub pasalac american
nu ti-a permite nici o unire .Iar daca ai incerca ceva in acest sens, as interveni imediat.
Eu daca as fi Rusia , ti-as permite unira cu Moldova numai daca atat Moldova si Romania ar fi pasalacuri rusesti , si amandou mi-ar fi vasale mie.De ce ?
Simplu: pt ca daca ambele state imi sunt vasale , unirea celor doua nu ma afecteaza, ca oricum eu sunt la putere in amberle.De fapt nici nu ma intereseaza daca s-ar uni sau nu, atat timp cat eu le controlez pe ambele.

De asemeni aceiasi perspectiva este valabila si dpdv al politicii USA.
Încet , încet, gândești ca un adevărat Copac , cu multă înțelepciune :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.11.2016, 13:20:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragule , dacă esti rezervat , rezervat sa fi , nu faci nici un comentariu, ,adică rămâi rezervat :)
Este datoria mea de creștin să atrag atenția cuiva atunci când cred că o ia ușor-ușor pe arătură.
Ceea ce am făcut și acum și acu' un an.

Ca să fiu în ton cu evenimentele, DragosP out.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.11.2016, 13:22:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Este datoria mea de creștin să atrag atenția cuiva atunci când cred că o ia ușor-ușor pe arătură.
Ceea ce am făcut și acum și acu' un an.

Ca să fiu în ton cu evenimentele, DragosP out.
Același lucru o fac si eu , privind la aratura ta :)
Colaborăm, deci si prin urmare . . .:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde