Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.12.2015, 18:21:31
TomaAlexandru TomaAlexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2015
Mesaje: 2
Implicit

Poate ca nu stiu inca la ce ma inham, insa e meseria care mi se potriveste cel mai bine, cred eu. De aceea sunt nedumerit in legatura cu admiterea, pentru ca nu vreau sa ratez aceasta sansa. Ani la rand, adolescent fiind, am facut bani de buzunar reparand computere, dar am inteles ca nu e ceea ce vreau. Pur si simplu simt ca asta este ceea ce trebuie sa fac.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2015, 01:45:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu ma pricep, dar raspund
Just. Ar trebui să ți-o treci la semnătură, că e singurul lucru esențial pe care l-ai rostit despre tine.

*
Proba de muzicăî nu e cum vrea Sophia, ci așa cum e. Eu am trecut-o cu 10, de două ori (am dat două admiteri în ani succesivi), am stat acolo în sală cu alți candidați, până mi-a venit rândul. Am ascultat ce cțntau colegii, m-am amuzat împreună cu ceilalți ori am fost încântat - după caz.
Unii sunt behăitori absoluți - rar am auzit oameni să cânte atât de prost. Totuși, părinții profesori le dau șansa să reia, să cânte eventual un colind, o doină, orice... Trag de ei să îi treacă, deoarece spre desoebire de opinia ta, un student la Teologie nu e musai să fie cântăreț bun. Doar o mică parte dintre studenți ajung să fie preoți. Majoritatea vor avea după absolvire diverse slujiri în Biserică, după nevoile acesteia.

*
Pe de altă parte, în teren există multe feluri de preoți: unii oratori, alții cântăreți etc. Există preoți care cântă execrabil, după cum alții cântă excepțional. De aici putem înțelege unele lucruri, dacă voim...

*
Părintele Nicu Steinhard răgea ca un măgar. Era spaima slujbelor. Cu toate acestea din vocea lui se simțea cât iubea el pe Hristos și îi emoționa pe cei care îl auzeau cîntînd, pardon - răcnind. Părintele nu se sinchisea de meteahna asta a lui, el credea că muzica bisericească nu tre să fie operă... Nu mergem la biserică să auzim pe Caruso. Psaltica, de fapt, se psalmodiază încet, nu se interpretează histrionic precum marile arii de operă sau operetă.

*
În general modul în care se cântă în biserici astăzi este profund greșit. Profesorii noștri de la Teologie ne explicau pe îndelete ce înseamnă asta și ne învățau, pe ăia de puteam prinde șpilu, cum trebe făcut de fapt.
Esențial însă, în muzica bisericească, este să cânți cu inima nu cu glandul.

*
Examenul psihologic există deja de câțiva ani. Este un text sintetic, o compilație de câteva probe proiective și de atitudini, precum și câteva probe de abilități de relaționare interumană.

Dar tu nu știi nimic despre toate acestea, ca de obicei. Nu ai trăit aceste experiențe, nu ai studiat, nu ai văzut și nici auzit. Admiterea e una, iar slujba din biserică e alta, dar pentru tine nu contează distincțiile realității ci doar ce proiectezi tu, din egofilia ta, asupra lumii.
Să fii sănătoasă și să nu mai răspunzi dacă nu te pricepi!
Mai degrabă să întrebi, cu bun simț - dacă nu cer prea mult. (Știu că cer prea mult)

P.S. Regret deja că mi-am pierdut vremea să îți dau iarăși informații. Nu numai că nu-ți vor folosi dar le vei suci și pe astea cum îți poruncește hachița și orgoliul, ca de obicei. În mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2015, 01:53:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TomaAlexandru Vezi mesajul
Poate ca nu stiu inca la ce ma inham, insa e meseria care mi se potriveste cel mai bine, cred eu. De aceea sunt nedumerit in legatura cu admiterea, pentru ca nu vreau sa ratez aceasta sansa. Ani la rand, adolescent fiind, am facut bani de buzunar reparand computere, dar am inteles ca nu e ceea ce vreau. Pur si simplu simt ca asta este ceea ce trebuie sa fac.
Fii liniștit, învață manualul de Dogmatică pentru că acesta e decisiv (alături de nota de la Bac).
*
E bun orice cântec, eu am luat 10 cu "Unul Sfânt...", respectiv cu Trisaghionul.
*
În ultimii ani nu s-a mai dat notă, ci doar admis ori respins. dar nu am auzit să fi fost cineva respins. Poți să te interesezi la secretariatul facultății, ca să nu mai ai nici un dubiu pe tema asta.

*
Examenul psihologic e pentru depistarea nebunilor sadea. Dacă ești și tu un nevrotic ca mai toată lumea, e ok, vei trece. Dacă pici, totuși, îți vor mai da o șansă - vei repeta examenul, de data asta printr-o conversație, față în față, cu cei doi psihologi care asigură proba. Va fi o plăcere! (sunt băieți de gașcă)

*
Ai însă grijă la Dogmatică - nu e deloc ușor, multe întrebări sunt fine, cu capcane. Vezi probele date anii trecuți, se găsesc pe net sau la secretariatul facultății și pe ftoub.

Succes!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2015, 01:55:36
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Proba muzicala e ultima de care trebuie sa-ti faci griji.
Chiar așa!
Deși, dacă stai să te gândești, e un prilej de a face o mică mărturisire de credință...:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2015, 08:02:41
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu-l mai invata prostii.
Nu ma pricep, dar raspund din ceea ce-mi arata realitatea la biserica.
Proba de capacitati muzicale cred ca trebuie sa fie serioasa, pentru ca un preot are multe de cantat si cantarile bisericesti ortodoxe sunt foarte grele.

Ar fi bine sa se faca si control psihologic la admitere in anumite domenii, dar nu cred ca se face.
Un om care lucreaza cu alti oameni si are soarta lor (sufleteasca mai ales) in maini, trebuie sa aibe anumite calitati: preoti, medici, profesori, asistenti medicali etc.

Si cred ca cel mai important este sa vorbesti cu duhovnicul si el sa te "cantareasca" si sfatuiasca daca esti bun pentru acest drum.
Nu e usor sa fii preot si nu conteaza numai cartile ci chemarea, harul, caracterul, etc.
Oy vey....

Multumesc Cerului ca femeile inca nu sunt factori de decizie in Biserica.
Ce mai e nou pe Kamino, sophia?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2015, 02:25:28
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul

Multumesc Cerului ca femeile inca nu sunt factori de decizie in Biserica.
Pardon?.............???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2015, 20:20:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TomaAlexandru Vezi mesajul
Poate ca nu stiu inca la ce ma inham, insa e meseria care mi se potriveste cel mai bine, cred eu. De aceea sunt nedumerit in legatura cu admiterea, pentru ca nu vreau sa ratez aceasta sansa. Ani la rand, adolescent fiind, am facut bani de buzunar reparand computere, dar am inteles ca nu e ceea ce vreau. Pur si simplu simt ca asta este ceea ce trebuie sa fac.
Trebuie sa fie si o decizie rationala, nu una cvasi-exclusiv sentimentala.

Adica sa constientizezi ca e o cruce mare care s-ar putea sa-ti aduca multe neplaceri si la toate sa poti spune si acum si peste cateva decenii "Da, Doamne".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
admitere, facultate, muzica

Thread Tools
Moduri de afișare