Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.06.2011, 20:58:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...
Sunt lăudabile toate lucrurile bune pe care le faceți. Trist este, însă, că păstrați această scindare a Bisericii. Nu credeți că Hristos a lăsat o singură Biserică și că dorește ca ea să fie unită? De ce nu vă întoarceți?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.06.2011, 21:08:41
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
După această viață neoprotestanții cred că Îl vor mai întâlni pe Hristos doar la Judecată.
În viața asta merg la adunare, se roagă, cântă, citesc despre Iisus, însă nu au acea prezență directă a Sa, în Sfintele Taine.
Hristos ne-a promis ca va fi in mijlocul nostru atunci cand ne vom aduna in Numele Lui.
De asemene El a promis sa-L trimita pe Duhul Sfant sa fie cu noi. Si l-a trimis deja. De la Pentecost Duhul Sfant este pe pamant.

Ceea ce (intr-un mod frumos) dumneavoastra numiti Sfintele Taine nu sunt singura posibilitate de a-L percepe pe Hristos.

Dumnezeu este in Biserica Sa in mod nemijlocit. Este prezenta lui reala. Nu depinde de Sfintele Taine. Se prezinta si isi face lucrarea in mod direct atunci cand crestinii sinceri se aduna in Numele Lui: iarta pacatosii, vindeca bolnavii, elibereaza pe cei stapaniti de diavol si ne da putere sa traim o viata dupa voia Lui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.06.2011, 21:12:32
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Hristos ne-a promis ca va fi in mijlocul nostru atunci cand ne vom aduna in Numele Lui.
De asemene El a promis sa-L trimita pe Duhul Sfant sa fie cu noi. Si l-a trimis deja. De la Pentecost Duhul Sfant este pe pamant.

Ceea ce (intr-un mod frumos) dumneavoastra numiti Sfintele Taine nu sunt singura posibilitate de a-L percepe pe Hristos.

Dumnezeu este in Biserica Sa in mod nemijlocit. Este prezenta lui reala. Nu depinde de Sfintele Taine. Se prezinta si isi face lucrarea in mod direct atunci cand crestinii sinceri se aduna in Numele Lui: iarta pacatosii, vindeca bolnavii, elibereaza pe cei stapaniti de diavol si ne da putere sa traim o viata dupa voia Lui.
Eu cred ca este prezent prin Sfintele Taine. Acest "prin" inseamna mult!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.06.2011, 21:17:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Hristos ne-a promis ca va fi in mijlocul nostru atunci cand ne vom aduna in Numele Lui.
De asemene El a promis sa-L trimita pe Duhul Sfant sa fie cu noi. Si l-a trimis deja. De la Pentecost Duhul Sfant este pe pamant.

Ceea ce (intr-un mod frumos) dumneavoastra numiti Sfintele Taine nu sunt singura posibilitate de a-L percepe pe Hristos.

Dumnezeu este in Biserica Sa in mod nemijlocit. Este prezenta lui reala. Nu depinde de Sfintele Taine. Se prezinta si isi face lucrarea in mod direct atunci cand crestinii sinceri se aduna in Numele Lui: iarta pacatosii, vindeca bolnavii, elibereaza pe cei stapaniti de diavol si ne da putere sa traim o viata dupa voia Lui.
Problema dvs., ca a tuturor celor care s-au desprins de Biserică este subiectivitatea excesivă. De aceea și sunt atât de multe culte. Dacă mă despart de învățătura Bisericii e foarte ușor să-mi închipui că am Duhul Sfânt, să mă apuc să interpretez Evanghelia după capul meu cel luminat (de Duhul) și să ajung la propriile păreri, la fel de luminate și ele. De aceea am ajuns să avem mii de luminițe care susțin, fiecare, că sunt unica lumină.

Și în Ortodoxie se întâlnește o subiectivitate, însă e menținută în adevăr prin învățăturile inspirate de câtre Duhul Sfânt Bisericii primare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2011, 21:22:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?
Biserica Ortodoxa nu recunoaste nici macar Botezul in cultul penticostal, nici har, deci e ca si cum nu ati fi botezati. Noi spunem ca doar cei botezati si in Biserica Sa se pot mantui, restul doar in cazuri exceptionale (si acelea nu se stie daca mai exista, au fost doua in primele secole).
Oameni care nu sunt rai sunt in toate tarile si religiile, dar nu e singurul criteriu de mantuire. Trebuie sa fie concomitent har, fapte si credinta dreapta.
Din pacate nimeni nu poate fi convins de adevar prin logica, doar cand il lumineaza Dumnezeu.
Cel mai bine e sa te rogi sa aflii adevarul, chiar asa te poti ruga.
P.S. De ce fapele nu ajung? Pentru ca spune in Biblie ca dupa caderea lui Adam toti oamenii sunt pacatosi. Iar daca Adam a cazut doar pentru un pacat care noua ni se pare usor, ce pretentii putem avea noi ca suntem buni, care facem mii de pacate mai grele?

Last edited by catalin2; 17.06.2011 at 21:24:23.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.06.2011, 21:24:01
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Recunosc, sunt foarte impresionat de marturisirea despre familie.
Mai ales ca am cunoscut familii NP in care exista un fel de dictatura religioasa: "NU aia, NU ailalta, caci asa zice Domnul _ prin capul familiei". Eram copil,prin clasa a 4-a sau a 5-a, (inca locuiam in Romania), cand am aflat ca doi colegi, frate si sora, nu aveau voie sa se uite la televizor fiindca asa le cerea religia lor "pocaita". (Pe vremea aceea, nestiind mare lucru despre religie, nu am stiut sa identific de care cult apartineau.)

E adevarat ca nu era mare lucru de vazut la TV in Romania pe atunci (vorbim de anii 1974-1976): cateva desene animate destul de inocente, ceva filme care uneori puteau fi western sau de razboi, sau comedii.
Atat. Si copiii erau deseori trimisi la culcare fara sa vada vreunul din aceste filme, dar nu din considerente religioase, nici pentru ca ar fi avut buline cu cifre care indicau varsta adecvata vizionarii, ci pentru ca ora de somn incepea la 21.

Dar acesti copii erau frustrati de multe, multe mici bucurii ale copilariei, nu doar de TV, si aceasta in numele religiei.
In afara de manualele scolare, din care erau obligati sa invete ca sa treaca clasa, nu citeau nimic _ poate decat din Biblie. Nu povesti, nu romane, nu revista "Pif", nimic ! Nu participau la jocurile colective.
Desi nu eram practicanti in familie, ma bucuram ca noi suntem ortodocsi si ca nu aveam astfel de oprelisti.

Pe de alta parte, d-ra Faniela, cu respect (si cu regret) va spun ca la cultele care nu au preotie sacramentala, nu mai exista nici Sfinte Taine.
Teologic, s-a pus pana si problema sacramentelor din Biserica Romano-Catolica daca sunt sau nu Sfinte Taine, in conditiile in care totusi in BRC exista ceea ce noi numim "continuitatea apostolica", ce se manifesta vizibil si prin preotia scaramentala. Deci, cu atat mai putin se pot considera Sfinte Taine ritualurile neoprotestante.

Cina Domnului de la dvs. nu este totuna cu Sf. Euharistie (Impartasania) ortodoxa.
Fiindca de la Luther incoace, painea si vinul folosite in cult sunt considerate doar simboluri, iar luarea acestora doar o rememorare a unui moment istoric.
Iar noi marturisim ca painea si vinul se prefac cu adevarat in Trupul si Sangele Domnului, ca sunt in mod real Trup si Sange al lui Hristos, iar nu doar simboluri si amintiri. De aceea, in Ortodoxie , Euharistia ramane Euharistie si daca sta in potir 100 de ani _ indiferent ce culoare si ce gust capata elementele materiale, ele raman Trupul si Sangele Domnului in veac.

Nici marturisirea pacatelor de la dvs. nu este totuna cu Spovedania la ortodocsi.
Fiindca la dvs., ne-existand preotie sacramentala, cine si cu puterea cui da dezlegare de pacate si recomanda norma (canonul) de pocainta si de indreptare ?

Last edited by AdrianAamz; 17.06.2011 at 21:35:26.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.06.2011, 23:16:33
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa fiu mai explicita. Sunt convinsa ca credinta pe care o am in Dumnezeu e adevarata. Nu religia, pentru-ca religiile le-au facut oamenii... Domnul Iisus spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" Punct!
Am citit f multe pe acest site, si am citit f multe comentarii rele despre penticostali, ceea ce nu e adevarat (acuma padure fara uscaciuni nu exista) Binenteles ca toti suntem pacatosi. Am crescut intr-o familie de penticostali, o familie model pt mine, si nu numai pt mine, ci chiar si pentru satul in care am crescut, parintii mei erau f apreciati in sat chiar daca erau penticostali, ei sunt oameni credinciosi si au crescut cu ajutorul Domnului 9 copii care toti sunt credinciosi, cauta sa faca voia Domnului, am fost dusi la binecuvantare de mici(la penticostali se face Binecuvantarea si nu Botezul) si botezati aproape toti(cativa sunt mai mici). Dumnezeu ne-a binecuvantat f. mult pe toti, Slava Lui! si am vazut de mica minuni in familia noastra(vindecari etc). Incercam sa traim o viata cu Dumnezeu...cu Dumnezeu chiar si in cele mai mici lucruri...

Iar si biserica penticostala are Cina Domnului(Sf. Impartasanie) marturisire(spovedanie) etc Si daca nu isi face cruce nu inseamna ca nu cinsteste pe Domnul Iisus cel rastignit pe cruce.
Ore nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu,viata traita cu Dumnezeu, dupa Voia Lui, decat "religia"?


Faniela, imi dai voie sa te intreb ceva ce nu inteleg de mult timp la unii np?
Daca pt. voi, tot nu conteaza confesiunea/religia, ca doar religiile au fost facute de oameni (inclusiv cea penticostala, nu?), conform acestei logici, nu inteleg la ce foloseste faptul ca faci sau nu parte din vreuna? Daca tot ce trebuie, e sa citesti Biblia si sa faci ce scrie in ea.
Oricine poate citi Biblia acasa si sa-si faca propria convingere dupa care sa isi urmeze viata, fara sa fie afiliat vreunei confesiuni, nu? Asta se poate intelge din ce zici.

Cu alte cuvinte, tie la ce iti foloseste faptul ca faci parte din cultul penticostal daca, in opinia ta, tot nu conteaza de ce confesiune apartii?
Cu ce te-ar afecta daca ai trece la martorii lui Iehova, baptisti sau adventisti? Credinta cuiva bazata pe vreuna din doctrinele astea e la fel cu credinta bazata pe penticostalism? Ca si ei sustin ca duc o viata dupa voia lui Dumnezeu bazata tot pe Biblie.
Te intreb pt. ca tu singura zici: " oare nu conteaza mai mult credinta in Dumnezeu, viata traita cu Dumnezeu dupa voia Lui, decat "religia"?

Multumesc.
Hristos Domnul sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.06.2011, 08:38:17
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Faniela, imi dai voie sa te intreb ceva ce nu inteleg de mult timp la unii np?
Daca pt. voi, tot nu conteaza confesiunea/religia, ca doar religiile au fost facute de oameni (inclusiv cea penticostala, nu?), conform acestei logici, nu inteleg la ce foloseste faptul ca faci sau nu parte din vreuna? Daca tot ce trebuie, e sa citesti Biblia si sa faci ce scrie in ea.
Oricine poate citi Biblia acasa si sa-si faca propria convingere dupa care sa isi urmeze viata, fara sa fie afiliat vreunei confesiuni, nu? Asta se poate intelge din ce zici.
Pana va scrie Faniela, permiteti-mi sa va impartasesc si opinia mea.
Neoprotestantii nu cred in „Extra Ecclesia Nulla Salus” dar nici nu cred ca Ecclesia nu are nici o valoare. Crestinul are, desigur, nevoie de Biserica vazuta, de frati si de surori. Impreuna cu ei se inchina Domnului, Se intaresc si se zidesc sufleteste unii pe altii prin darurile pe care Duhul Sfant le da Bisericii, se indeamna unii pe altii la dragoste si la fapte bune...
Biblia insasi ne indeamna: Și să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste și la fapte bune, fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeți că se apropie ziua aceea. Evrei 10:24, 25

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, tie la ce iti foloseste faptul ca faci parte din cultul penticostal daca, in opinia ta, tot nu conteaza de ce confesiune apartii?
Cu ce te-ar afecta daca ai trece la martorii lui Iehova, baptisti sau adventisti? Credinta cuiva bazata pe vreuna din doctrinele astea e la fel cu credinta bazata pe penticostalism? Ca si ei sustin ca duc o viata dupa voia lui Dumnezeu bazata tot pe Biblie.
In ce ma priveste, daca as avea motive serioase, nu m-ar afecta cu nimic sa trec la baptisti sau adventisti sau ortodocsi.
La Martorii lui Iehova nu m-as duce pentru ca ei nu cred ca Hristos este Dumnezeu.

Last edited by penticostalul; 19.06.2011 at 07:03:06.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.06.2011, 09:16:59
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Fratilor aveti grija, nu toti care striga Hristos sunt crestini, lupii umbla ca niste oi frumoase. Cercetati bine si rugati-va sa va fie descoperit Adevarul si Cuvantul care sunt intru Ortodoxie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.06.2011, 11:21:23
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Dar acel frate pe cine propovaduieste? Ma lasa sa mor in minciuna si suferinta mea, care sunt inselat, spune el, dar nu imi arata dragostea si mila care a propovaduit-o Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 21:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 13:18:45