Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2010, 17:02:39
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit gemeni

Am deja o fetita de un an si 7 luni. de peste un an de zile ma rog din tot sufletul sa raman insarcinata cu macar 2 copii dintr-o data, adica sa fie macar gemeni, nu ma supar daca ar fi si tripleti. dar deocamdata nu s-a nimerit nici macar unul.... este adevarat, cu rabdarea stau cam prost si ar fi foarte greu dar vreau sa cred ca cu ajutorul lui Dumnzeu voi putea trece peste orice greutate. stiu ca cel mai important este sa ma rog pentru sanatatea fetitei mele, sa ma rog sa imi dea macar inca unu, sanatos, bun cuminte, dar nu pot sa nu ma lacomesc si sa imi doresc din tot sufletul minimul 2 dintr-o data. nu vreau bani, nu vreau averi, masini, case, vreau sa am indeajuns cat sa ii pot creste ... poate Dumnzeu nu mi-a dat, din cine stie ce motiv pe care il stie El, si oricum voia Lui e cea mai buna. dar as vrea sa accept voia Lui, chiar daca nu ar fi ce imi doresc eu....fie ca e vorba sa am doar un copil, sau 2 sau 3 sau 4.... numai sa o accept oricare ar fi ea pentru ca stiu ca e cea mai buna solutie pentru mine. dar totusi raman cu dorinta asta arzatoare a am gemeni, tripleti.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2010, 17:06:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar de ce nu mai multi pe rand?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2010, 17:12:05
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit gemeni

si as vrea sa ii am toti dintr-o data pentru ca e foarte greu cu noptile nedormite din primele 3 4 5...10 luni de viata ale bebelusului..... pana incepi sa te intelegi cu el e ffffoarte greu si as mai putea face fata inca o data, dar a treia oara, sincer nu stiu.... ajutor prea mult nu am, doar bunica mea, dar cine stie cat ma va mai putea sprijini.... sotul e cu serviciul... si imi doresc macar 3 copii.... oricum, stiu ca tot Dumnezeu va decide ce mi se va intampla, simteam nevoia sa imi descarc sufletul putin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2010, 17:26:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde..

Eu stiu pe cineva care are gemeni si dorm de pe la 4 luni si jumatate (cam la 2 saptamani de la diversificarea alimentatiei) au inceput sa doarma cate 12 ore..de la 6-7 dimineata pana a doua zi pe la 7.
Ba chiar ii trezeste pe la 10-11seara sa le mai dea o portie de mancare.

Si sunt f. cuminti..nu sunt genul care daca te scapa din ochi tzipa nonstop.
E o placere sa ai grija de asa copii.

Si chiar nu ar avea nevoie de ajutor ca sa aiba grija de ei decat cel mult ocazional.

Roaga-te daca nu-ti da gemeni macar sa-ti dea copii care sa-i cresti usor si putere sa-i cresti.

Dar eu cred ca poate sa-ti dea si gemeni, numai sa nu zici "e prea greu, astia si atat".
Respectivu' a cerut gemeni si acum e la a doua serie, la un an diferenta.
Si o zis ca se bucura indiferent cati vor fi pana la urma.

O zis ca seria urmatoare ar dori eventual sa fie tripleti ..dar nu neaparat, pot fi si dubleti, ca daca sunt micuti la nastere stai mult cu ei in spital.

Last edited by AlinB; 28.04.2010 at 17:28:59.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2010, 17:36:21
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit Gemeni

Multumesc mult de tot...sa dea Domnul, tare mult imi doresc...si bineinteles, imi doresc sa fie si cuminti....fata nu ma pot plange, a fost cuminte, cam pana la vreo 4 luni ma trezeam de vreo 2 ori pe noapte, cam pana la 6 luni o data, iar dupa 7 luni nu se mai rtezea noaptea. si multumesc lui Dumnzeu ca am o fetita foarte cuminte, sa dea Domnul ca urmatorii mei copii, daca imi va mai da Dumnezeu, sa fie macar la fel de cuminti ca ea. cred ca orice parinte isi doreste ca bebelusul sa doarma noaptea si sa nu planga prea mult. asa imi doresc si eu....
am un finut care e cu o sapt mai mic decat fata mea si mama lui s-a chinuit groaznic cu el, nu numai ca plangea din orice dar nici nu dormea....si acum mai are probleme, in rest asa copilul, e bine, sanatos... e si el copilul meu de suflet.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2010, 18:58:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate Dumnezeu nu o sa-ti dea gemeni ca poate ai sa zici "am 3 copii si e de ajuns" si pe urma ai sa faci pacate ca sa eviti si pe altii, "ca e greu cu atati copii".

Poate e mai bine sa-ti dea asa cate unul o data la 2-3 ani timp de vreo 20 ani, sa vezi ce frumos o sa fie

Zicea cineva ca pana pe la al 4lea copil e mai greu, pe urma se cresc unii pe altii

Am vazut saptamana trecutalabiserica o fetita de doi anisori, venise la o bebelusa de 6 luni si se purta asa frumos cu ea..

Bine, ca nu prea intelegea de ce e asa bebelusa in felul ei de a fi, dar cred ca daca i-ar fi explicat cineva era si mai frumos
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2010, 19:31:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
si as vrea sa ii am toti dintr-o data pentru ca e foarte greu cu noptile nedormite din primele 3 4 5...10 luni de viata ale bebelusului..... pana incepi sa te intelegi cu el e ffffoarte greu si as mai putea face fata inca o data, dar a treia oara, sincer nu stiu.... ajutor prea mult nu am, doar bunica mea, dar cine stie cat ma va mai putea sprijini.... sotul e cu serviciul... si imi doresc macar 3 copii.... oricum, stiu ca tot Dumnezeu va decide ce mi se va intampla, simteam nevoia sa imi descarc sufletul putin.
Mirela, gemenii sunt foarte obositori de crescut. Gandeste-te ca atunci cand un copil se scoala de doua ori pe noapte, ceea ce tie ti se parea usor la 6 luni, gemenii se scoala de 4 ori (de doua ori fiecare) iar tripletii de 6...
Si tot ce trebuie sa faci pentru un copil, trebuie sa il faci dublu pentru gemeni: alaptat, mancare, scutece, etc etc.
Am prieteni care au gemeni si este foarte obositor. Si sarcina a fost f grea, adesea se nasc si prematuri...
Vezi sa nu iti dea Dumnezeu daca il tot rogi ;-)
Mai bine e rand...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2010, 21:51:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cu sarcina e adevarat, risca sa se nasca prematuri sau cu placenta comuna si atunci e si mai riscant..daca se intampla sa aiba un vas de sange comun pot muri amandoi.

Cu crescutul nu e chiar asa, cu putina indemanare si ingeniozitate ii hranesti pe amandoi o data indiferent cine se scoala primul

Iar sa schimbi doua scutece, sa faci doua biberoane, nu e chiar asa greu..

Numai sa ai cu ce sa-i cresti, hainutele sunt destul de costisitoare ca bebelusii cresc repede, iar daca le dai lapte praf si asta cam costa..deci mai mult probleme materiale la o adica care poate pana la urma nu e cine stie ce..ca unde sunt multi copii se inmultesc si bincuvantarile..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2010, 22:15:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu sarcina e adevarat, risca sa se nasca prematuri sau cu placenta comuna si atunci e si mai riscant..daca se intampla sa aiba un vas de sange comun pot muri amandoi.

Cu crescutul nu e chiar asa, cu putina indemanare si ingeniozitate ii hranesti pe amandoi o data indiferent cine se scoala primul

Iar sa schimbi doua scutece, sa faci doua biberoane, nu e chiar asa greu..

Numai sa ai cu ce sa-i cresti, hainutele sunt destul de costisitoare ca bebelusii cresc repede, iar daca le dai lapte praf si asta cam costa..deci mai mult probleme materiale la o adica care poate pana la urma nu e cine stie ce..ca unde sunt multi copii se inmultesc si bincuvantarile..
Sigur ca atunci cand ii ai este o binecuvantare si te bucuri, si treci peste greutati. Dar greutati sunt, vad asta la prietenii mei care au avut gemeni in acelasi timp cand noi am avut unul singur. Ei sunt si mai puternici si energici, si tot a fost greu.
Ce spuneam eu este ca este bine sa nu ceri cu dinadinsul ceva greu de la Dumnezeu ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2010, 22:25:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur ca atunci cand ii ai este o binecuvantare si te bucuri, si treci peste greutati. Dar greutati sunt, vad asta la prietenii mei care au avut gemeni in acelasi timp cand noi am avut unul singur. Ei sunt si mai puternici si energici, si tot a fost greu.
Ce spuneam eu este ca este bine sa nu ceri cu dinadinsul ceva greu de la Dumnezeu ;-)
daca sunt copii cuminti si stii cum sa te descurci cu ei, 2 gemeni = 125% greutati, 300% (chiar!!) bucurie
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copii., dumnezeu, gemeni, voia

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
gemeni prematuri alt_inceput Generalitati 10 26.11.2010 09:19:49