Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2012, 14:38:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele?

Eu totusi nu inteleg produsele de post.
Intr-o postare de pe alt fir cineva spune ca de ex. cascavalul de post (nici nu stiam ca exista asa ceva) nu este de fapt de post pentru ca are in continut cazeina.
La fel cu produse care au anumite substante din lapte, sau alte produse care de fapt nu se stie de ce sunt sau nu sunt de post.

Poate totusi ne lamureste cineva. Mai ales daca sta scris undeva in scripturi.
Nelamturirea mea este cum au fost definite produsele de post:
a. sa nu fie de la vreun animal (componenta, sau produs de animal)
b. care contin substante care sunt de origine animala initial
c. sau produse care au anumite efecte in organism si cum afirma unii te impiedica sa te rogi
d. anumite produse definite undeva intr-o lista in scripturi

Deci:
a. aici intra carne, lapte, oua si produse cu asa ceva, peste, fructe de mare, icre...
Dar: mierea? Este totusi produsa de albina, cu substante din corpul ei prelucreaza polenul
Este problema cu protejarea animalului?
b. aici intra de ex. cascavalul care are cazeina, sau un produs cu componente de lapte (lapte praf, lactoza, etc.)
Care este problema aici? Animalul sau substanta in sine?
c. unii spun ca anumite produse te imbuiba si nu mai poti sa te rogi, sau iti dau nu stiu ce reactii in organism. Aici as pune eu carnurile. Dar lactate si oua nu te imbuiba. Si cand esti cat de cat satul, te poti ruga mai bine, pentru ca nu te mai gandesti la mancare.
d. exista asa ceva?

Altii spun ca post este atunci cand te retii tu de la anumite produse (indiferent care) pe care altfel le consumi cu placere.
Altii spun ca post este atunci cand mananci f.putin si ceva care nu-ti place, ca si placerea este pacat. Si chiar si painea mancata cu placere si mai multa nu este post.
Referitor la pct. c eu as pune aici si paine, cartofi si alte vegetale care tot sunt satioase si te imbie mai degraba la lenevie decat la rugaciune.

Asa ca va rog sa ne lamuriti.
Ce anume este de post si te ajuta sa te rogi, ca sunt toate foarte contradictorii si personale.
De ce mierea este de post si casacavalul ala cu cazeina nu, vinul si uleiul nu sunt de post si alte neclaritati.

La fel este neclar de ce nu sunt bune produsele pe care scrie ca au fost fabricate in instalatii unde pot fi urme de lapte, oua etc.
Adica asta conteaza pana la urma? Cum concret? Substanta in sine, sau animalul sau ideea?

Si daca cineva trebuie sa ia un medicament extras din animal ce face? Inseamna ca nu mai posteste din cauza unei substante?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 28.09.2012 at 14:47:18.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de igiena Florin-Ionut Postul 104 24.05.2021 11:40:11
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02
Omul cel mai feroce animal de pe Terra elenavioletacocos Generalitati 74 03.12.2009 15:16:48