Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.05.2014, 23:39:35
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
Guys la revedere si numa bine . Pacat ca vad ca va orientati spre o noua separare.
Separarea asta de catolici a fost cel mai mare dezastru a poporului roman.
Bisericile ortodoxe sau separat si intre ele administrativ. BOR va facut ca o insula izolata.
Catolicii au avut bani sa faca universitati care au comunicat intre ele cunostinte si schimbat profesori etc, BOR singura nu a putut sa faca nimic. Daca nu se separa, o universitate nu mai costa asa mult si erau si ajutoare. Si asa au mers toate. Si in politica, vesticii au avut motiv sa nu ajute impotriva turcilor etc. La extraterestri va sta capu, de ei o sa aveti parte.
Pai pe extraterestri daca nu ai aflat noutatile tot Papa ii promoveaza si vrea sa ii si boteze parca... noi ne ferim de ei.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.05.2014, 01:48:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Calugarul german- un german convertit la ortodoxie.

http://www.youtube.com/watch?v=lHm8jvyP6-Q
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.05.2014, 07:10:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dennis Vezi mesajul
Pai pe extraterestri daca nu ai aflat noutatile tot Papa ii promoveaza si vrea sa ii si boteze parca... noi ne ferim de ei.
Nu mai face si tu afirmatii pe baza de legende urbane.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.05.2014, 07:12:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Calugarul german- un german convertit la ortodoxie.

http://www.youtube.com/watch?v=lHm8jvyP6-Q
Asta nu este un argument ca ortodoxia este dreapta credinta. Asa cum convertirea unor ortodocsi la alte credinte nu este un argument ca acele credinte sunt "mai bune".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.05.2014, 08:30:12
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu mai face si tu afirmatii pe baza de legende urbane.
"Intr-o predica tinuta in aceasta saptamana la Casa Santa Marta de la Vatican, Papa Francisc a facut o declaratie suprinzatoare, afirmand ca el ar fi dispus sa boteze chiar si extraterestri, iar usile Bisericii Catolice sunt deschise pentru toata lumea.

Cu aceasta ocazie Suveranul Pontif a amintit de povestea evocata in Biblie despre convertirea primilor pagani la crestinism, potrivit unei stiri publicate de Radio Vatican si preluata de The Independent.

Papa Francisc a spus ca religia catolica a fost o biserica a "usilor deschise", unde crestinii au acceptat Duhul Sfant.

"Daca, spre exemplu, maine o expeditie a martienilor ar veni la noi si unul ar spune 'Vreau sa fiu botezat!', ce se va intampla?", a spus Papa.

"Cine suntem noi sa inchidem usile Duhului Sfant?", aceasta a fost intrebarea pe care Papa Francisc a repetat-o in timpul predicii sale, la liturghia de la Casa Santa Marta, Vatican.

"Duhul Sfant este prezenta vie a lui Dumnezeu in Biserica. El face ca Biserica sa existe, pastreaza Biserica sa mearga mai departe. Mereu si mereu, dincolo de limite. Duhul Sfant cu darurile Sale calauzeste Biserica", a explicat Papa Francisc. mai mult"

Mai are si alte predici pe aceste teme...

Last edited by Dennis; 22.05.2014 at 08:40:58.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.05.2014, 19:48:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dennis Vezi mesajul
"Intr-o predica tinuta in aceasta saptamana la Casa Santa Marta de la Vatican, Papa Francisc a facut o declaratie suprinzatoare, afirmand ca el ar fi dispus sa boteze chiar si extraterestri, iar usile Bisericii Catolice sunt deschise pentru toata lumea.

Cu aceasta ocazie Suveranul Pontif a amintit de povestea evocata in Biblie despre convertirea primilor pagani la crestinism, potrivit unei stiri publicate de Radio Vatican si preluata de The Independent.

Papa Francisc a spus ca religia catolica a fost o biserica a "usilor deschise", unde crestinii au acceptat Duhul Sfant.

"Daca, spre exemplu, maine o expeditie a martienilor ar veni la noi si unul ar spune 'Vreau sa fiu botezat!', ce se va intampla?", a spus Papa.

"Cine suntem noi sa inchidem usile Duhului Sfant?", aceasta a fost intrebarea pe care Papa Francisc a repetat-o in timpul predicii sale, la liturghia de la Casa Santa Marta, Vatican.

"Duhul Sfant este prezenta vie a lui Dumnezeu in Biserica. El face ca Biserica sa existe, pastreaza Biserica sa mearga mai departe. Mereu si mereu, dincolo de limite. Duhul Sfant cu darurile Sale calauzeste Biserica", a explicat Papa Francisc. mai mult"

Mai are si alte predici pe aceste teme...
Imi pare rau dar nu ai inteles despre ce este vorba. Sau poate nu am inteles eu. Totusi tind sa cred ca saracul el are o problema cu diplomatia si nu cu ceea ce crede pe aceasta tema. Corect ar fi fost sa nu fie diplomat (chiar daca veneau unii si il acuzau de rigiditate) si sa spuna ca nu exista extraterestii. La fel de bine ar fi putut spune ca daca vine dracul sa se boteze cine este el sa ii refuze mantuirea. Si ar fi fost fix aceeasi situatie nerealista.
Restul nu este decat manipulare si cautare a senzationalului.
Uite un exemplu de manipulare, diversionism si interpretare tendentioasa a unor afirmatii care nu sunt reproduse.
http://adevarul.ro/international/eur...eb8/index.html
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.05.2014, 21:10:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

da, treaba cu extraterestrii era doar un exemplu ipotetic.
Ca daca zicea poate sa vina si un negru, sau un eschimos, sau un roman(nu am nimic cu poporul meu, doar ca sa vedeti cum ar fii daca ne-ar da exemplu pe noi), imediat ar sari lumea cu "da, ce au domne' negrii/eschimosii/romanii de sunt un exemplu de decadere spirituala?
Rasistule!"
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.05.2014, 09:16:11
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
O sa te ajut eu, pentru ca daca nu iti spun adevarul ar fi un pacat. Am scris aici despre Fatima, dar si despre toate minunile catolicilor de la Schisma. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ima#post540153 Iti dau o veste proasta, nu numai la Fatima nu a fost decat o aparitie a ingerilor cazuti, dar si toate minunile catolicilor sunt false, sunt minuni ale ingerilor cazuti. Dupa Schisma si adoptarea ereziilor au pierdut harul si legatura cu Dumnezeu. De aproape o mie de ani sunt doar o organizatie umana, de fapt un stat. Pentru ca nu mai aveau har si minuni divine au devenit atrasi in influentati de aratari si vedenii ale ingerilor cazuti, care pot face si ei minuni. Iar BC nu este biserica, doar se substituie adevaratei Biserici a lui Hristos, ducand in eroare milioane de oameni, care poate ar fi venit altfel in adevarata Biserica.
Tu, lepadandu-te de Biserica, deci si de Hristos (desi toate cultele spun ca sunt cu Hristos, inclusiv secte obscure), ai facut cel mai mare pacat, apostazia, care evident ca nu te mai duce la mantuire, daca nu il lepezi si revii in Biserica.
Domnul sa te ajute!
Sa dea Dumnezeu sa ai dreptate, ca daca nu, e invers, adica minunile ortodoxiei sunt cele facute de ingeri cazuti si tot ce ai mai scris acolo. Si cate sanse sunt si sa nu a dreptate... pentru ca n-o sa-ti poata demonstra nimei exact care dintre BC si BO a fost prima. Si degeaba im ziceti de schisma, pentru a inca nu se stie care de care s-a departat...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.05.2014, 09:20:42
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Inteleg ce vreti sa spuneti dar eu inteleg ca Vatcanul chiar este deschis spre ideea extraterestilor(nu stiu daca Papa chiar crede in ei sau doar poate ca sa atraga/sa nu piarda pe cei atrasi de sf-uri):
"Jose Gabriel Funes, astronomul sef al Vaticanului si consilierul stiintific al Papei Benedict al XVI-lea, a declarat ca pot exista extraterestrii si acestia sunt o parte a creatiei lui Dumnezeu.

Funes spune ca nu exista niciun conflict intre credinta in Dumnezeu si posibilitatea ca alte civilizatii extraterestre sa fie mai evaluate decat oamenii, informeaza Daily Galaxy.

"In opinia mea, aceasta posibilitate exista. Nu putem exclude ca viata s-ar fi putut dezvolta in alta parte. Numarul mare de galaxii, cu propriile lor planete, face posibil acest lucru", a spus reverendul Funes, directorul Observatorului Vaticanului si consilierul stiintific al Papei Benedict al XVI-lea, intr-un interviu acordat ziarului Vaticanului, 'L'Osservatore Romano'."

"Jose Gabriel Funes, directorul Observatorului Vaticanului, a spus ca teoria Bing Bang-ului nu este in contradictie cu mesajul religios al Bibliei, iar viata inteligenta extraterestra, daca s-ar descoperi, reprezinta tot creatia lui Dumnezeu.

Directorul Observatorului Vaticanului a spus ca biserica este deschisa teoriei stiintifice, potrivit careia lumea a aparut in urma unei explozii cosmice, de acum miliarde de ani, potrivit Catholic News Agency.

"Teoria Bing-Bang-ului nu este in contradictie cu credinta", a declarat Jose Gabriel Funes, cu ocazia anuntului facut de Vatican, despre expozitia ce se va deschide si care va cuprinde fotografii, instrumente de observare si minerale de pe Luna si Marte."

... deci daca oficialii de la Vatican si Papa(si Francisc si Benedict) vorbesc despre asa ceva si chiar au un departament de cercetare in aceasta directie nu cred ca e vorba de dilpomatie sau doar un exemplu.

Parerea mea e ca catolicismul iarasi cauta sa se conformeze noilor mode doar ca sa fie pe placul oamenilor zilelor noastre... adica poti crede in ce vrei tu despre pacat si aparitia omulu sau altele... numai venti la noi

La fel au spus si cu gay-ii ca cine suntem ca sa-i judecam... (desi poate ar fi trebuit sa sustina ca in fata lui Dumnezeu nu e un lucru bun)

E doar parerea mea.

Last edited by Dennis; 23.05.2014 at 09:31:32.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.05.2014, 09:33:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

La asta cu extraterestrii, si eu cred ca poate exista viata nteligenta pe undeva prin univers. Dumnezeu a creeat toate stelele, planetele, sorii etc. si e foarte posibil sa se fi dezvoltat viata si pe alte planete. De ce nu? Dumnezeu are o putere mult mai mare decat ne imaginam noi; de nu ar fi putut crea si alte civilizatii? Oare chiar asa speciali ne credem, noi pamantenii?
Reply With Quote
Răspunde