Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.01.2010, 17:34:01
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Spunea un parinte ca si vorba de bine este barfa... Nu trebuie sa ne dam cu parerea sau sa vorbim de altii, desi mic madular e limba e tare vicleana... poate aduce si bucurie , si durere... Vorbirea de altul poate constitui ucidere sufleteasca...(parerea mea).
eu stiam ca barfa este ce discuta de peroane, de o a 3-a care nu este de fata. dar se pare ca doar daca o vorbesc de rau e barfa.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.01.2010, 17:39:15
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

e foarte mica distanta intre parere, barfa si judecata. i-am spus unei forumiste ca nu poate fi decat sectara de poate gandi atat de eronat. ce am facut? am judecat-o? eu spun ca mi-am spus parerea, chiar asa am gandit si gandesc la fel, dar am judecat-o?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.01.2010, 17:41:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
e foarte mica distanta intre parere, barfa si judecata. i-am spus unei forumiste ca nu poate fi decat sectara de poate gandi atat de eronat. ce am facut? am judecat-o? eu spun ca mi-am spus parerea, chiar asa am gandit si gandesc la fel, dar am judecat-o?

... cred ca mai curand ai insultat-o.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.01.2010, 17:42:20
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

lui Om Bun iam zis ca iarta dar nu uita (l-a macinat ce i-a spus Daniel777 intr-un post mai vechi, si a trebuit sa-i demonstreze "ceva").... iar spun ca mi-am zis parerea, dar..... daca l-am judecat?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.01.2010, 17:45:18
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
... cred ca mai curand ai insultat-o.
eu nu prea insult, cel putin asa cred eu. ca sa insult, ar fi trebuit sa ii acord niste epitete mai putin ortodoxe, si sa am un limbaj neadecvat. ea mi-a spus ca nu gandesc nu m-am suparat, mi-am dat seama ca poate am exagerat din punctul ei de vedere si a vrut sa ma puna la punct
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.01.2010, 17:50:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

A insulta nu inseamna doar a folosi tot felul de epitete mai urate. Poti sa insulti si folosind cuvinte frumoase, depinde cum le spui. Si "sectar" e tot timpul insulta, chiar si cand te adresezi neoprotestantilor, dar cand te adresezi unui ortodox...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.01.2010, 17:58:46
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
A insulta nu inseamna doar a folosi tot felul de epitete mai urate. Poti sa insulti si folosind cuvinte frumoase, depinde cum le spui. Si "sectar" e tot timpul insulta, chiar si cand te adresezi neoprotestantilor, dar cand te adresezi unui ortodox...
hmmm...nu poti sa zici insulta cu cuvinte frumoase....ar fi ciudat .... aaaa..daca ai si un ton ironic, poate ca da, va suna ca o insulta. nu rezulta de nicaieri ca era ortodoxa, mai ales dupa ideile care le avea. mda, asta cu sectarul, nu stiu ce a spun, pentru mine toti sunt sectari care nu-s ortodoxi. dar daca suna a insulta am sa spun de acum ca-s neoprotestanti.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.01.2010, 18:43:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca tot e azi duminica fariseul si vamesului,ce ar trebui mai degraba sa zicem:
"Multumesc Doamne ca nu sunt ca sectarul acesta "
sau "Dumnezeule,milostiv fi mie pacatosului" ?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.01.2010, 19:05:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
ce am facut? am judecat-o? eu spun ca mi-am spus parerea, chiar asa am gandit si gandesc la fel, dar am judecat-o?
Bine ar fi daca ne-am exprima "parerea" cand aceasta este ceruta sau in cazurile in care ar arunca o lumina noua asupra unei chestiuni sau daca ar fi spre folosul cuiva. Asa, doar ca sa ne "descarcam" de ce ne trece noua prin cap, sa vorbim numai ca sa nu tacem... cui prodest?! Intotdeauna cand spunem o vorba, e bine sa ne gandim ce folos poate aduce ea. Daca o simpla "parere" nu aduce nici un folos sau, si mai rau, daca raneste pe altcineva, atunci la ce bun sa o mai spunem? Evident, logica aceasta este valabila numai pentru lucrurile relative.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.01.2010, 19:13:04
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bine ar fi daca ne-am exprima "parerea" cand aceasta este ceruta sau in cazurile in care ar arunca o lumina noua asupra unei chestiuni sau daca ar fi spre folosul cuiva. Asa, doar ca sa ne "descarcam" de ce ne trece noua prin cap, sa vorbim numai ca sa nu tacem... cui prodest?! Intotdeauna cand spunem o vorba, e bine sa ne gandim ce folos poate aduce ea. Daca o simpla "parere" nu aduce nici un folos sau, si mai rau, daca raneste pe altcineva, atunci la ce bun sa o mai spunem? Evident, logica aceasta este valabila numai pentru lucrurile relative.
daca vorbim numai ca sa nu adormim, sau doar sa ne descarcam nici macar la barfa nu ne mai putem incadra. incep cu parerea mea este ca "parerea" cand o ai, este precedata de o intrebare, de faptul ca ne-am gandit inainte de a deschide gura, si automat e posibil sau nu sa raneasca e cineva, dar mai mult supara, decat raneste. mai mult esti ranit de rautate, de invidie, etc.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Despre Judecata patinina34 Din Noul Testament 16 09.03.2013 00:38:56
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09