Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.10.2021, 19:44:48
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Moroncele nu te duci si tu la un preot "ortodox de-a binelea" sa te spovedesti si tu?

Hai curaj, dupa atatia ani poate te indrepti si tu.

Curaj, ca de luptat aici te lupti dar te lupti impotriva curentului.

Ca de castigat ai zero victorii de peste 10 ani de zile cu nici unul din noi.

In loc sa lupti impotriva curentului mai bine lasi Duhul sa sufle...

Sunt la zi cu spovedania si pocainta!.. desi pacatuiesc in tot ceasul.
Duhul Sufla dar daca bostanele voastre sunt inchise de cel rau degeaba va tot marturisesc caci stati afara si slujiti neascultarea si necredinta mai marilor vostrii indreptandu-va fara gresala spre Hellowwin. Ceea ce au facut si fac ei bine nu luati in serios si iata ca sunteti pripiti si orbi si de la bani vi se trage. Nu dati bani la saraci ci-i judecati ca-s betivi, ca-s tigani, ca-s negri, ca-s hoti, ca-s excroci, ca-s rai si obraznici, ca nu-s ortodocsi, ca-s demonizati, ca-s bogati.

Io va spun dar nu ma credeti: voi prea mult va uitati la bani si privilegii si imediati credeti in necredinta mai marilor si ascultati de neascultarea lor si aduceti jertfe ”sfintei” ratiuni a lumii, marele babilon, importantul-exportantul si insemnatul papalâc infailibil incat uniti cu el in cuget si simtiri osanditi si judecati mai rau ca inchizitia si ca acum 2000 de ani... pe insusi Mantuitorul cel adevarat impreuna cu poporul sau cel mic si credincios.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.10.2021 at 19:49:06.
  #52  
Vechi 09.10.2021, 07:00:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
conștiința nu este opusă, într-un sens decisiv, instinctivului
Din pacate asa este, insa aici a dovedit Iisus diferenta.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
cea mai mare parte a gândirii conștiente a unui filosof este condusă din umbră de instinctele sale
Sa fim seriosi, ala nu-i filozof, doar asa-i place lui sa-si spuna.
Fratele meu a absolvit demult filozofia la Babes Bolyai si nu se incadreaza deloc in descrierea pe care o faci aici, ba chiar pot spune ca este un exemplu de autocontrol (intelectual) pentru toti fratii lui, care-i recunosc acest merit.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
mi-a luat o juma' de oră să caut 2 versete:))), sunt paralel cu Biblia.
Acest link are cautare pe baza cuvintelor cheie exacte cu diacritice:
https://www.bibliaortodoxa.ro/
Mie-mi ajuta foarte mult.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #53  
Vechi 09.10.2021, 09:03:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sunt la zi cu spovedania si pocainta!.. desi pacatuiesc in tot ceasul.
Duhul Sufla dar daca bostanele voastre sunt inchise de cel rau degeaba va tot marturisesc caci stati afara si slujiti neascultarea si necredinta mai marilor vostrii indreptandu-va fara gresala spre Hellowwin. Ceea ce au facut si fac ei bine nu luati in serios si iata ca sunteti pripiti si orbi si de la bani vi se trage. Nu dati bani la saraci ci-i judecati ca-s betivi, ca-s tigani, ca-s negri, ca-s hoti, ca-s excroci, ca-s rai si obraznici, ca nu-s ortodocsi, ca-s demonizati, ca-s bogati.

Io va spun dar nu ma credeti: voi prea mult va uitati la bani si privilegii si imediati credeti in necredinta mai marilor si ascultati de neascultarea lor si aduceti jertfe ”sfintei” ratiuni a lumii, marele babilon, importantul-exportantul si insemnatul papalâc infailibil incat uniti cu el in cuget si simtiri osanditi si judecati mai rau ca inchizitia si ca acum 2000 de ani... pe insusi Mantuitorul cel adevarat impreuna cu poporul sau cel mic si credincios.

Noi ne uitam la credinta noastra.

Tu poti sa ratacesti pe unde vrei.

Dar nu te vei mantui. Si iti vei lua pedeapsa vesnica acolo unde esti.

Si asta o zic oameni cu viata sfanta. Pe care tu ii desconsideri degeaba.
  #54  
Vechi 09.10.2021, 16:48:22
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De fapt școala și orice dar se pune în lucrare pentru un presupus bine comun,
Credeți că Dumnezeu are datoria morală de a se pune în slujba cetățeanului? El filozoful suprem, arhitectul desăvârșit, prințul distins, grațios, să se coboare de pe culmea eleganței, a tronului său mirific și unic pentru a socializa cu plebea, clasa muncitoare, banală în exprimare, port, înfățișare? Dacă El ar defini moralitatea, plebea ar fi exploatare. Dar din moment ce plebea definește moralitatea, atunci Dumnezeu este exploatat.
Dacă nobilul iubește vulgarul, mai poate fi numit nobil?
  #55  
Vechi 09.10.2021, 19:54:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
1. Credeți că Dumnezeu are datoria morală de a se pune în slujba cetățeanului?

2. El filozoful suprem, arhitectul desăvârșit, prințul distins, grațios, să se coboare de pe culmea eleganței, a tronului său mirific și unic pentru a socializa cu plebea, clasa muncitoare, banală în exprimare, port, înfățișare?

3. Dacă El ar defini moralitatea, plebea ar fi exploatare.

4. Dar din moment ce plebea definește moralitatea, atunci Dumnezeu este exploatat.

5. Dacă nobilul iubește vulgarul, mai poate fi numit nobil?

1. Dumnezeu a dat 2 lucruri omului: libertatea si apoi cererea. Dumnezeu lasa omului posibiliatea sa ceara ajutor. Dar il si ajuta, prin dreptatea pe care omul o face in viata.

2. Intrebarea este foarte aroganta si nesimtita. Dumnezeu este intalnit de toti cei care ... vor sa il intalneasca. De asceti, de cei care se roaga mai mult. Dar nu de hahalere filozoafe, care filosofeaza prostii dar care nu pun mana pe rugaciune.

3. Dumnezeu a definit moralitatea. Sa faci celuilalti ce ti-ai face tie. Adica sa vezi ce e bine, si sa respecti limita asta. Mai vrei altceva? Sau nu ti-e clar ceva?

4. Plebea nu o duce capul decat sa isi dea incap, asta e "moralitatea" plebei.
Vorbesti prostii, adica aduci premise ascunse, fortezi premise in discutie.

Cum tragi concluzia ca Dumnezeu e exploatat??? Arunci vorbe sa pari destept.

5. Nobilul-nobilitatea este o masura pe o scala aleasa. Daca schimbi scala nobilul e de fapt la capatul celalalalt. Asa ca atunci cand judeci pe o scala nu o schimba ca sa dea altceva. E judecata proasta.


Vezi tu ca in crestinism ai sa gasesti filosofi mai buni si mai mari care sa iti descalceasca prostelile astea de 2 lei pe care le ridica filosofia.

Noi in crestinism avem o intelepciune mult mai puternica a vietii fata de filosofi care se ratacesc informule invatate pe de rost.


Mai ai? Ca este interesant sa ti se descalceasca toate incalcelile astea.. E chiar distractiv cat de incurcat esti tu in probleme foarte simple descalcite de crestinism.

Dragule, crestinismul trebuie sa-ti fie explicat de cineva care il cunoaste, ca sa vezi maretia acestuia in fata filosofiei.
  #56  
Vechi 09.10.2021, 20:22:09
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Martalog, am fost destul de clar că nu te estimez. Nici nu îți era adresat contextul, te agiți degeaba. Hai mai bagă 10 postări să te simți important.
  #57  
Vechi 09.10.2021, 20:24:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Martalog, am fost destul de clar că nu te estimez. Nici nu îți era adresat contextul, te agiți degeaba. Hai mai bagă 10 postări să te simți important.
Odrasla de mahala cu figuri de filozof, nici o fraza nu esti capabil sa pui, ce sa mai vorbim sa raspunzi.

Vezi-ti de apucaturile ale de infantil cu figuri.
  #58  
Vechi 09.10.2021, 22:28:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Credeți că Dumnezeu are datoria morală de a se pune în slujba cetățeanului? El filozoful suprem, arhitectul desăvârșit, prințul distins, grațios, să se coboare de pe culmea eleganței, a tronului său mirific și unic pentru a socializa cu plebea, clasa muncitoare, banală în exprimare, port, înfățișare? Dacă El ar defini moralitatea, plebea ar fi exploatare. Dar din moment ce plebea definește moralitatea, atunci Dumnezeu este exploatat.
Dacă nobilul iubește vulgarul, mai poate fi numit nobil?
Ideea școlii nu ar trebui să fie ca tinerele generații să fie mai eficiente și mai calificate decât celelalte, pentru că între timp s-au achiziționat niște progrese pedagogice, s-a învățat din niște greșeli făcute pe generațiile de sacrificiu ?

Referitor la daruri, a avea șansa să faci o școală când altul trebuie să facă munci necalificate pentru că nu are după ce bea apă e un dar, ai fost binecuvântat, în sensul acesta spuneam că nu ar trebui să fii prea aspru cu alții.

Cum era pe timpuri, cei care aveau șansa să treacă admiterea la facultate unde erau 5-10 pe un loc, erau mulțumiți că nu trebuie să treacă prin duritățile prin care trec oamenii muncii, săteni și muncitori, că aveau alt orizont de înțelegere prin prisma utilizării intensive a intelectului, și-și puneau oarecum cunoștințele înspre mai binele societății aducând contribuția lor, nedisprețuindu-i pe alții.

Cu privire la Daruri -
Iacov www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=30&cap=1

Epistola soborniceasca a Sfântului Apostol Iacov
Cap. 1
17. Toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare.

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 12
10. În iubire frățească, unii pe alții iubiți-vă; în cinste, unii altora dați-vă întâietate.


Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
7. Ci precum întru toate prisosiți: în credință, în cuvânt, în cunoștință, în orice sârguință, în iubirea voastră către noi, așa și în acest dar să prisosiți.

Oare Dumnezeu nu ar dori ca oamenii să se ajute lucrând diferite daruri, strălucind astfel chipul Lui pe care l-a pus în ei ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #59  
Vechi 10.10.2021, 02:47:31
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Am luat atatea perle dintr-o singura postare#55 de am facut un colier.

👇
*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1. Dumnezeu a dat 2 lucruri omului: libertatea si apoi cererea.
Initial am crezut ca a luat cererea de la ghiseu, dar Dumnezeu i-a dat-o, clar.


*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dumnezeu lasa omului posibiliatea sa ceara ajutor.
112

*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
3. Dumnezeu a definit moralitatea. Sa faci celuilalti ce ti-ai face tie. Adica sa vezi ce e bine, si sa respecti limita asta.
Cred ca ar fi bucuros, celalalt=))

*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mai vrei altceva? Sau nu ti-e clar ceva?
Imi faci si mie?



*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
4. Plebea nu o duce capul decat sa isi dea incap, asta e "moralitatea" plebei.
♡Asta e mortala♡


*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
5. Nobilul-nobilitatea este o masura pe o scala aleasa. Daca schimbi scala nobilul e de fapt la capatul celalalalt.
Fabulos =)))


*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Asa ca atunci cand judeci pe o scala nu o schimba ca sa dea altceva. E judecata proasta.
Si continuarea:)))


*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vezi tu ca in crestinism ai sa gasesti filosofi mai buni si mai mari care sa iti descalceasca prostelile astea de 2 lei pe care le ridica filosofia.
Asa ca dvs, clar.

*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mai ai? Ca este interesant sa ti se descalceasca toate incalcelile astea.. E chiar distractiv cat de incurcat esti tu in probleme foarte simple descalcite de crestinism.
Incepe sa imi placa formularea asta :))

*
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dragule, crestinismul trebuie sa-ti fie explicat de cineva care il cunoaste, ca sa vezi maretia acestuia in fata filosofiei.
Sincer, regret ca nu v-am citit cu atentie. Imi asum, am pierdut mult. Domnu Palama imi cer scuze ca v-am poreclit martalog, va rog sa-mi descalciti pe viitor filozofia, citesc cu mare drag:)
  #60  
Vechi 10.10.2021, 12:25:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Dacă scoți filosofia și tradiția din creștinism, rămâi cu iubirea.... Singura "lege" și condiție de a a birui,acolo unde tradiția și filosofia au eșuat....

Sa înțelegem învierea...

Scuzați ca m-am băgat, continuați domnilor, ca și umorul e un pedagog bun:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare