Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2010, 10:07:48
ioanspatar58 ioanspatar58 is offline
 
Data înregistrării: 04.06.2009
Locație: SATU MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit convorbire

eu cel putin nu am stiut pana acum despre acest lucru cand trebuie sa ingenunchem si cand nu cred ca preoti ar trebui sa ne spuna aceste lucruri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2010, 14:38:38
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

In biserica se poate ingenunchia intotdeauna, de cate ori simti nevoia si iti constientizezi starea de pacat...chiar si in cele 40 zile de la Paste pana la Inaltare cand se zice ca nu trebuie sa ingenunchezi, pentru ca este o perioada de bucurie caci Hristos a inviat si tu respectand asta te faci partas acestei bucurii.
Eu personal nu comentez acest aspect, dar spun ca eu ingenunchez si in aceasta perioada, nu pentru ca nu ma bucur de Inviere ci pentru ca simt nevoia spirituala sa fac asta....consider ca bucuria Invierii mi-o pot manifesta si altfel nu prin faptul ca nu ingenunchez.
In rest adliteram, de ex in timpul Sf. Liturghii poti sa si ingenunchezi toata slujba dar poti sta si in picioare si doar in anumite momente sa ingenunchezi. Dar pentru a sti toate aceste amanunte poti citi Liturgica de pr. Ene Braniste(capitolul cu explicarea tuturor slujbelor).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2010, 15:21:38
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
In biserica se poate ingenunchia intotdeauna, de cate ori simti nevoia si iti constientizezi starea de pacat...chiar si in cele 40 zile de la Paste pana la Inaltare cand se zice ca nu trebuie sa ingenunchezi, pentru ca este o perioada de bucurie caci Hristos a inviat si tu respectand asta te faci partas acestei bucurii.
Eu personal nu comentez acest aspect, dar spun ca eu ingenunchez si in aceasta perioada, nu pentru ca nu ma bucur de Inviere ci pentru ca simt nevoia spirituala sa fac asta....consider ca bucuria Invierii mi-o pot manifesta si altfel nu prin faptul ca nu ingenunchez.
In rest adliteram, de ex in timpul Sf. Liturghii poti sa si ingenunchezi toata slujba dar poti sta si in picioare si doar in anumite momente sa ingenunchezi. Dar pentru a sti toate aceste amanunte poti citi Liturgica de pr. Ene Braniste(capitolul cu explicarea tuturor slujbelor).
Teoretic nu e nimic rau in raspunsul tau.
Practic insa sunt cateva mici probleme. Daca Sfintele Sinoade au hotarat anumite lucruri intr-un anume fel probabil ca stiau ele ce stiau.
Daca tu spui ca desi stii ca incalci pravilele (regulamentul) bisericii totusi tu faci ceva "pentru ca asa simti tu" atunci altul va spune foarte simplu: pai in posturi eu nu pot sta fara carne si lapte pentru ca "asa simt eu"! Am vazut femei care stau pe partea dreapta in biserica "pt ca asa simt ele". Problemele apar cand cineva te bate "pt ca asa simte el", nevasta-ta se culca cu vecinii "pt ca asa simte ea". Ai inteles aluzia sper. Mi se duce gandul la acel "Fa ce vrei! Esti liber!" al vrajmasului.
Probabil nu e mare bai ca ingenunchezi cand simti nevoia. Mai grav e daca nu ingenunchezi chiar daca nevoia exista, dupa umila mea parere.
Totusi sa promovezi mica ta "incalcare" ca si cum ar fi bine e un pic intins de par zic eu. Nu stii cine citeste si ce intelege.
PS Nu esti unica care ingenuncheaza intre Inviere si Inaltare sau la Liturghie.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.07.2010, 15:40:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Chiar zilele acestea am citit un articol pe site pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2010, 15:46:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In rugaciunea regelui Manase, intalnita in cadrul Pavecernitei Mari intalnim urmatorul aspect, dupa parerea mea foarte important: "acum imi plec genunchii inimii mele, rugand bunatatea Ta, am pacatuit, Doamne, am pacatuit si faradelegile mele eu le cunosc".

Aceasta "plecare a genunchilor" este o conditie esentiala a ingenuncherii din timpul slujbelor sau din afara lor. Nu neg importanta randuielii canonice, pe care trebuie sa o respectam, dar simpla ingenunchere fara o "inima infranta si smerita", nu ne face mai drepti inaintea lui Dumnezeu, indiferent de momentul slujbei, sau al perioadei bisericesti in care ne aflam. Ingenuncherea trupeasca trebuie sa fie intotdeuna expresia ingenungherii launtrice a inimii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2010, 15:51:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Si totusi, in bisericile rusesti, si am impresia ca si grecesti, ingenungiatul duminica este neauzit, fiindca duminica sarbatorim invierea. Posibil ca la romani sa fie o influenta occidentala.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2010, 16:13:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi place ca la Stravopoleos nu ingenuncheaza unul si altul e in picioare. Asa ca atunci cand vine vorba de ingenunchere sau nu acolo simti cu adevarat ca Biserica e un trup - caci intregul trup are aceeasi pozitie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2010, 16:15:09
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si totusi, in bisericile rusesti, si am impresia ca si grecesti, ingenungiatul duminica este neauzit, fiindca duminica sarbatorim invierea. Posibil ca la romani sa fie o influenta occidentala.
In Occident am impresia ca se sta pe scaun ca la cinema. Daca are scaunul speteaza si canta corul frumos tragi un somn de n-ai o treaba! :)
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2010, 16:23:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
In Occident am impresia ca se sta pe scaun ca la cinema. Daca are scaunul speteaza si canta corul frumos tragi un somn de n-ai o treaba! :)
Frate, pe toate threadurile judeci, judeci, judeci!
Cred ca esti prea bun pentru noi.. mai iarta-ne si pe noi care inca NU am pus inceput bun!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2010, 16:30:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
In Occident am impresia ca se sta pe scaun ca la cinema. Daca are scaunul speteaza si canta corul frumos tragi un somn de n-ai o treaba! :)
Sunt multi si la noi in biserica care dorm in picioare. Asa ca e bine sa ne vedem de cei de langa noi, nu de alta, dar cascatul se ia foarte usor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 20:39:41
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
De ce cand ma duc la biserica.....? Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 53 25.06.2010 22:10:56
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
cand a aparut biserica ortodoxa? anaana71 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.11.2009 20:23:53