Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2006, 11:50:01
Maria82 Maria82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2006
Mesaje: 15
Implicit

Binenteles ca trebuie sa ai o tinuta decenta, dar nu numai in Biserica ci si in lume. Ce rost are sa mergi in Biserica decenta si in lume indecent. Cand m-am dus prima data la manastire, m-am dus in pantaloni de trening, normal ar fitrebuit sa am o fusata pe mine, mi o pregatisem, dar nu am avut timp sa ma schimb...Daca nu as fi avut perechea de pantaloni nu as fi cunoscut ce vrea Dumneyeu de fapt de la mine.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.07.2006, 10:12:06
Traian Traian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2006
Mesaje: 1
Implicit

-Despre tinuta in Sf. Biserica mergem la a 5-a carte a lui Moise si anume Deuteronomul , unde zice asa:
"Femeia să nu poarte veșminte bărbătești, nici bărbatul să nu îmbrace haine femeiești, că tot cel ce face aceasta, urâciune este înaintea Domnului Dumnezeului tău."
-Despre femeie fara nici o suparare se stie ca este pricina de sminteala prin imbracamintea ei oriunde ar fi nu numai in Biserica , dar mai ales.Si de aceea lecturandu-ne din dumnezeiasca Carte ,este bine sa nu se vada goliciunea femeii si asta include si sa nu i se vada "formele" ei pentru ca femeia a fost creata sa-i fie de ajutor barbatului nu sa-i fie de sminteala si sa-l "vrajeasca" cu farmecul ei.Bineinteles ca si barbatii au ajuns de se uita la femei ca niste hiene plini de bale pe la gura si tocmai de aceea eu zic ca ar trebui sa fie imbracate cuviincios,adica invelite cum erau in vechiul testament.Uitati-va la Maica Domnului ,a fost un om ca si noi si acum este Imparateasa cerului si a pamantului si este invelita nesmintitor si cu capul acoperit.
Cat despre barbati in vechiul testament ei purtau niste anterii(haine lungi pe care vedeti ca le poarta preotii,calugarii,etc. sau lumea musulmana)care erau foarte diferite de cele femeiesti.
Acum nu se mai poarta hainele acelea ,se poarta pantalonii .Cu atat mai mult femeia trebuie sa poarte haine diferite de cele ale barbatului si anume o fusta ar fi potrivita si in sus o haina ,eu stiu,un taior o bluzita mai nedecoltata mai largutza care sa cada pe ea nu sa mearga dupa formele ei(sa se uite la atatea femei sfinte).
Si despre capul acoperit cred ca indeajuns v-a spus Sf.Ap.Pavel si cu talcuire Sf.Ioan Gura de Aur,in omilii la epistola intai catre Corinteni.
Iar barbatii imbracati decent si nu cu haine stramte sau cu maneca scurta sau cu pantaloni scurti la Biserica chiar daca e o caldura infernala ,ganditi-va ca Dumnezeu va scapa de Infern(Iad).

Si nu uitati ca degeaba veniti Imbracati cuviincios si femeia cu capul acoperit si imbracata ca o maicuta daca nu va acoperiti cu batic sufletul vostru si va imbracati sufletul vostru si cu cea mai de cinste haina si cea mai cuviincioasa umluta de smerenie s de fapta buna nu de farduri si parfumuri.

Iertati ,Pacatosul!

Nu judecati ca sa nu fiti judecati!
Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
Comentariul meu nu complet se poate vorbi indelung pe tema asta si daca sunt greseli va rog sa ma iertati.Si sper ca cu intrebarile si argumentele voastre se va completa:)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2006, 19:06:15
lilu18 lilu18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2006
Mesaje: 7
Implicit

Legat de tinuta din biserica, acesta trebuie sa fie cuviincioasa, sa nu fie prilej de sminteala. Dar in cazul unor persoane care nu au fost educate in spriritul credintei, sau nu l-au cunoscut pe Dumnezeu, aceasta descoperire venind mai tarziu este normal sa acceptam si anumite haine care nu sunt tocmai decente. Eu cred ca mai degraba lucreaza Dumnezeu in viata fiecaruia, decat daca vom face o observatie la un moment dat, desi cu blandete persoana in cauza poate fi atentionata. Personal mi s-a intamplat sa intru o perioada in biserica fara sa ma acopar, nu aveam destule cunostinte de ce si pentru ce fac acest gest. Acum nu mai pot intra fara sa ma acopar, pentru ca pe masura ce inaintezi in credinta, Dumnezeu te ajuta sa intelegi, trebuie doar sa cauti si vei afla.
"Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide.
Ca oricine cere, ia; cel care cauta, afla; si celui care bate i se va deschide."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2006, 14:17:42
Iacov
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mediul cultural ortodox e pios si a inspirat respect vis-a-vis de tinuta in biserica nu doar in bisercile ortodoxe, ci si in celelalte culte de la noi din tara. Marturisesc ca tinuta in cultele neo-protestante in biserica este mai decenta in Romani decat este in Occident si din cauza mediului pios ortodox.

Ortdocsii acuza cultele neo-protestante, mai ales pe adventisti, ca iau la litera multe portiuni din Biblie. Asa e crdem intr-o interpretare literala a multor pasaje, dar in privinta tinutei in locasul de inchinare credem ca trebuie sa fim cauziti de principii, nu de reguli de aplicare a principiilor, reguli care se schimba de la o tara la alta, de la o perioada istorica la alta.
daca ar fi sa fim la litera dupa cum era in VT sau in NT, ar trebui sa adoptam si alte obiceiuri de atunci- femeile sa nu deschida gura in adunare sau sa stea separate de barbati, barbatii sa jure cu mana pe coapse... , etc.
Respcetul fata de locas e un principiu, e constant, nu se pune in discutie, dar modul de aplicare trebuie sa tina cont de mediul cultural isotric actual. Nu ma pot imbraca cum se imbraca Apostolul pavel sa-mi arat respectul fata de biserica, dar ma pot imbraca in tinuta care denota respect azi- costum, panataloni decenti, camasa calcata, etc. La fel si cu femeile cu capul acoperit. Capul acoperit era semn de smerenie acum 3000 de ani, mai e si-n 2006? Pe la tara, inca mai e... si trebuie luat ca atare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.12.2006, 10:20:26
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Nu ar trebui sa privesti femeia cu ganduri necurate oricum ar fi imbracata ea. Oare modelul nostru nu e Hristos? Daca El ar vedea o femeie imbracata indecent cum ar privi-o? Eu zic ca tot cu dragoste. Asa ca barbatilor, cand aveti ganduri necurate, nu aruncati vina pe femei, chiar de ar fi dezbracate. Pentru ca nici o situatie nu trebuie sa tulbure. Pacatul nu are justificare. Mie asta mi se pare o repetitie a ceea ce s-a intamplat la primul pacat. Adama a spus "Femeia pe care mi-ai dat-o m-a ispitit" in loc sa-si recunoasca vina si sa se pocaiasca.
Vina femeii cand se imbraca indecent e totusi ca nu se gandeste la slabiciunea barbatului, si poate chiar doreste sa ispiteasca. Nu conteaza exteriorul: ca ispiteste barbatii, ci interiorul, inima: ce are in inima cand se imbraca asa. Daca ar avea inima curata, s-ar imbraca decent.
Iar in ce priveste perioada menstruatiei, nu gasesc nici o justificare pentru interdictii. Mi-ar placea ca cineva sa-mi explice. Pentru ca Dumnezeu a facut-o asa, si e ceva natural, deci d p d v spiritual e tot asa curata si atunci ca in orice perioada. Totusi de ce sa nu intre in biserica?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.12.2006, 19:38:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdiZ
Eu consider ca unul din motivele pentru care femeile trebuie sa isi acopere capul (+ sa poarte fuste lungi, sa fie nemachiate...) este ca sa nu devina ispite pentru barbatii din biserica. Si cand zic ispita, ma refer de la un simplu gand care s-a departat de rugaciunea care se face in acel moment in biserica, pana la situatii si mai grave. Trebuie sa ne gandim fiecare pentru noi insine ca pacatul nu este numai al ispititului ci si al ispititorului.
As vrea sa subscriu deplin la afirmatia lui Mikhael. Daca ne-am gandi ca trebuie sa ne prezentam in fata Domnului, am sti clar ce inseamna "tinuta decenta".
Oare femeia nu trebuie sa devina ispita, sau barbatii sa invete si ei sa se infraneze, macar atunci cand se afla in biserica, daca nu si in afara ei. Cred ca femeia poate fi ispita si cu val pe cap. Am auzit o musulmanca povestind la tv ca prin val ochii ies mai tare in evidenta si ca in felul acesta f multe fete de pe la ei si-au gasit un sot.
In ceea ce priveste acoperirea capului la femei in biserica, asa ni se cere in mod expres, ca vrem sau nu, ca o facem sau nu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2006, 19:53:44
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

[quote=alecsandru]
Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin

oricum daca intra in biserica este bine sa nu se atinga de sfintele icoane, sau de vesmintele preotului, pot sta, pur si simplu si participa prin prezenta, eventual canta, la slujba!
Ce noroc ca femeia din NT cu scurgere nu a intrat pe forum ca nu se mai atingea de Iisus! trebuia sa stea in multime, eventual sa doineasca un cintec de jale!:) Ca si leprosii sau posedatii care "spurcau" pe cel atins si de care DUMNEZEU nu s-a ferit ba dimpotriva i-a chemat la El si i-a vindecat!
In privinta imbracamintii cineva spunea ca rost are sa fii decent in biserica si indecent afara. Are dreptate si totusi daca la o intilnire f. importanta in viata noastra (servici, nunta, botez...) ne punem la tol festiv cu toate ca majoritatea ne cunosc in viata de zi cu zi oare nu-i Sf. Liturghie mai mult decit astfel de intilniri?
Asa ca trebuie mare atentie la ce imbracam, la ce ora ajungem si cum ne comportam la intilnirea cu Dumnezeu....desi el ne stie in fiecare clipa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.01.2007, 22:37:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Va rog terminati "publicitatea"mascata a unui forum creeat de unii care au plecat din anumite motive de pe acest forum cum ar fi _negroponte, dmb si altii. Nu este "ortodox" sa racolati alti membri prin astfel de mijloace. Cistigati-va membri prin munca si credinta. Asa zisul forum fecioara maria ..... sa inceteze astfel de practici ! ! ! !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.01.2007, 13:54:53
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dragii mei de ce va certati.? oare uitam ca suntem pe un site crestin ortodox?? ce tinuta trebuie sa avem in biserica, cititi canoanele si veti gasi tot ce va intereseaza chiar pe site crestin ortodox sunt lamuriri destul de clare despre tinuta in biserica, daca vrem doar sa ne scuzam ca intram neacoperite in pantaloni etc,mangaindu-ne sufletul ca iata mai sunt ai altii aici care imi confirma ca nu e pacat deci voi merge in continuare asa...atunci suntem in mare inselare, suntem aici pentru ca incercam sa ne schimbam nu sa ne justificam...nu judec sunt si eu din tagma celor care umbla in pantaloni....dar asta nu-mi da dreptul sa afirm ca nu e pacat....va rog sa ne ajutam si sa ne intarim duhovniceste nu sa ne dezbinam iertare jeny
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2007, 14:02:07
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si apoi cand pui batic pe cap si fusta lunga in biserica ( si nu numai) o faci pentru ca respecti locul unde te afli, stai cu cutremur ca esti in casa Lui Hristos nu mergi acolo doar ca sa vezi ce costum nou si-a cumparat vecina sau cat de mult s-a umplut biserica in sarbatori...mergi acolo ca sa iti gasesti pacea sufleteasca..dar cum sa o gasesti daca constiinta te mustra ce esti imbracat indecent?? cum sa gasesti pacea pe care o cauti la biserica daca din rusine iesi afara cand vecina te cearta ca ai murdarit icoana de ruj cand ai sarutat-o....atunci ma intreb e asa de greu sa gasesti pacea?? oare merita ea sa fie sacrificata pt o pereche de pantaloni??un ruj??puitn parfum??...sa meditam la asta si sa fim sinceri cu noi insine ce ne este de folos...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 14:25:46
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 17:27:24
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 02:31:14
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 15:50:15