Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.03.2007, 11:12:17
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Am asistat recent intr-o manastire la o manifestare a unui posedat..M-am intrebat de multe ori oare cati din acesti oameni sunt posedati si cati sunt cu probleme psihice..si cine stie cati din cei nebuni nu sunt tot posedati de diavoli..De fapt intr-un timp credeam ca toti cu manifestari de genul< sunt bolnavi..
Dupa scena respectiva m-am convins..Un om nebun nu poate fi normal prin comortament tot timpul exceptand momentul in care se afla in fata unei icoane facatoare de minuni..
Off..nu va inchipuiti cum e sa vezi asta(decat cei care poate au mai asistat)..
Pana la o faza din asta ne pricepem grozav sa vorbim sa dam exemple,sa demonstram cat de mult stim...sa zicem ca raul e aici,e acolo,e in gestul ala,e in fapta aia...ce simplu e sa vorbim...Dar cat de socant este sa vezi raul manifestandu-se in toata imensitatea lui exact langa tine,sa vezi cum chinuie un om,sa-l simti ca si cum ar fi palpabil.De fapt este..
Doamne ajuta!
PS:merci pt toate sfaturile legate de tinuta(inclusiv pt ironii,le accept ce sa facem tre sa mai fim si ironici,mai ales acum in post.) ;)uite ca am fost si eu ironica:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2007, 15:45:10
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Draga Quasar, tin sa te asigur ca asa zisul posedat de care vorbesti era tot bolnav psihic, care era el insusi convins ca este posedat, nu ai idee ce mult conteaza sugestia mai ales la bolile psihice , este esentiala, ceade-ma.
Vreau sa iti povestesc ceva: eu am avut mai multe internari la psihiatrie, la prima internare era in salon la mine o fata isterica, in creza i se contractau mainile, ii tremura abdomenul. Asistenta a venit si i-a facut o injectie dupa scurt timp fata s-a linistit. Cand a intrebat cu ce era injectia , asistenta i-a zis ca cu ser frantuzesc( aceasta tocmai fusese in Franta) . Am aflat mai apoi ca era vorba despre o injectie cu apa curata. Vezi asadar ca persoanelor bolnave psihic sugestia le influenteaza viata.
Alt exemplu: fratele meu se credea posedat si pacatos si avea la un moment dat anorexie ( din fericire a scapat de ea, sunt cativa ani de atunci). In momentul in care nu putea manca, ba chiar si apa o varsa, zicea ca Dumnezeu este cel care nu ii permite sa mai manance pentru ca ar fi fost pacatos.
Nu mai credeti ca Dumnezeu ar permite ca robii sai sa fie posedati, in primul rand ca posedarile din biblie sunt metaforic spuse, in vechime oamenii nu ar fi inteles ce inseamna boala psihica. Pe urma , asa cum nu poate intra un inger in om asa nici diavolul nu poate, si ingerii, si oamenii, si demonii sunt persoane distincte.
Dumnezeu vindeca si boala si neputinta asa ca nu va mai speriati, toate trec, si bolile psihice, se mai amelioreaza cel putin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2007, 16:10:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Draga Quasar, tin sa te asigur ca asa zisul posedat de care vorbesti era tot bolnav psihic, care era el insusi convins ca este posedat, nu ai idee ce mult conteaza sugestia mai ales la bolile psihice , este esentiala, ceade-ma.
Vreau sa iti povestesc ceva: eu am avut mai multe internari la psihiatrie, la prima internare era in salon la mine o fata isterica, in creza i se contractau mainile, ii tremura abdomenul. Asistenta a venit si i-a facut o injectie dupa scurt timp fata s-a linistit. Cand a intrebat cu ce era injectia , asistenta i-a zis ca cu ser frantuzesc( aceasta tocmai fusese in Franta) . Am aflat mai apoi ca era vorba despre o injectie cu apa curata. Vezi asadar ca persoanelor bolnave psihic sugestia le influenteaza viata.
Alt exemplu: fratele meu se credea posedat si pacatos si avea la un moment dat anorexie ( din fericire a scapat de ea, sunt cativa ani de atunci). In momentul in care nu putea manca, ba chiar si apa o varsa, zicea ca Dumnezeu este cel care nu ii permite sa mai manance pentru ca ar fi fost pacatos.
Nu mai credeti ca Dumnezeu ar permite ca robii sai sa fie posedati, in primul rand ca posedarile din biblie sunt metaforic spuse, in vechime oamenii nu ar fi inteles ce inseamna boala psihica. Pe urma , asa cum nu poate intra un inger in om asa nici diavolul nu poate, si ingerii, si oamenii, si demonii sunt persoane distincte.
Dumnezeu vindeca si boala si neputinta asa ca nu va mai speriati, toate trec, si bolile psihice, se mai amelioreaza cel putin.
Euftalia draga, cum te mai simtzi? si imi pare bine ca ai depasit din aberatziile pe care tzi le fac ratacirile si crizele mistice sau asha cum zici, tratamentele cu autosugestionare, sau mai rau, cu prosteala si placebo :), dar respectiva a fost injectata cu glucoza, ca daca o injecta cu apa distilata ar putea muri sau face alt tip de criza, in cel mai bun caz, daca fusese o criza de istericale, cum se intampla des la fetele tinere i-a facut o injectie cu ser fiziologic, echivalentul unei palme discrete sau a unor comprese cu apa rece pe frunte... Dar e bine ca inca itzi aduci aminte atat de clar evenimentele din saloanele respective, inseamna ca si acestea te-au marcat in mod deosebit... Si ia mai spune-ne ce s-a mai intamplat cu fata respectiva, tocmai venise cu trenul din frantza ca a venit vacantza? sau ce s-a mai intamplat cu ea, din ce familie era sau cum se purta cu ceilaltzi din salon?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2007, 17:35:27
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Si eu m-am intrebat de multe ori ce poate fi, boala sau posedare.
Anumite forte negative preaiau controlul mintii sau de fapt sunt dereglari dpdv al substantelor necesare bunei functionari a creerului?
Cum se explica atunci ca un bolnav psihic, violent, negativist, etc., in urma tratamentelor, deci prin influenta medicamentelor (a substantelor chimice) i se amelioreaza starile, si de asemenea in timp ii schimba total atitudinea, reactiile si chiar si caracterul?
Adica prin anumite dozari chimice influenteaza caracterul/reactiile/atitudinea unui individ?


Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2007, 22:22:52
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Am asistat recent intr-o manastire la o manifestare a unui posedat..M-am intrebat de multe ori oare cati din acesti oameni sunt posedati si cati sunt cu probleme psihice..si cine stie cati din cei nebuni nu sunt tot posedati de diavoli..De fapt intr-un timp credeam ca toti cu manifestari de genul< sunt bolnavi..
Dupa scena respectiva m-am convins..Un om nebun nu poate fi normal prin comortament tot timpul exceptand momentul in care se afla in fata unei icoane facatoare de minuni..
Off..nu va inchipuiti cum e sa vezi asta(decat cei care poate au mai asistat)..
Pana la o faza din asta ne pricepem grozav sa vorbim sa dam exemple,sa demonstram cat de mult stim...sa zicem ca raul e aici,e acolo,e in gestul ala,e in fapta aia...ce simplu e sa vorbim...Dar cat de socant este sa vezi raul manifestandu-se in toata imensitatea lui exact langa tine,sa vezi cum chinuie un om,sa-l simti ca si cum ar fi palpabil.De fapt este..
Doamne ajuta!
PS:merci pt toate sfaturile legate de tinuta(inclusiv pt ironii,le accept ce sa facem tre sa mai fim si ironici,mai ales acum in post.) ;)uite ca am fost si eu ironica:)
si eu am asistat deseori la astfel de manifestari ( D-zeu sa ne pazeasca) e cumplit stiu dar draga mea bucura-te ca ai vazut cu ochii tai! si sa iti fie de acum inainte o lectie de smerenie, mereu cand iti vine sa judeci, sa clevetesti, sa iti amintesti de acel nefericit om si sa te gandesti ca o patima te poate aduce asa!! nu te speria de ceea ce ai vazut dar nici nu cauta sa intelegi pt ca nu putem intelege ceea ce nu am trait pe pielea noastra, putem dezbate doar..dar nefiind in cauza mai bine sa nu mai vb ci sa ne vedem pacatele noatre. cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2007, 15:33:23
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Deci voi credeti ca Mântuitorul a mintit când a scos dracii din oameni?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2007, 23:41:41
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

deci tu crezi ca doctorii fac exorcizari prin spitale ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2007, 05:39:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Tomai asta este trist Macs, ca nu fac si ar trebui sa o faca,asa cum o faceau primii doctori fara de arginti.
Cauta si spune-mi cine au fost cei doi...si dupa...mai vorbim
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2007, 18:04:33
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

intamplarile alea nu sunt atestate in nici un fel de document sau cronica, doar de niste povesti crestine. si hai sa fim seriosi... nu poti compara secolul III cu secolul XXI din punct de vedere al medicinei.

"Tomai asta este trist Macs, ca nu fac"
cu asta m-ai dat gata... un doctor stie ce se intampla cu un "nebun" la nivel celular din punct de vedere bio-chimic si tu te duci sa-i zici ca mai bine se face exorcist...

poate se infiinteaza si vreo facultate de exorcism, cine stie...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2007, 19:34:34
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Macs,sunt de acord cu Traditie si cu cei care au vazut posedati care se manifesta altfel decat cei bolnavi psihic,in sensul ca reactioneaza fff.urat la tot ce este Sfant si Sfintit,inclusiv la Sfintii Parinti care tin Sfintele Slujbe de la Sfinte Manastiri si Biserici si tin randuiala bisericeasca,toate acestea fiind conforme cu traditia,practica si regulile ortodoxe.Nu neg ca am vazut si la catolici,dar la tele,pe net,pe casete video-audio,iar nu la fata locului,cum s-a intamplat sa vad asemenea manifestari ale celui rau in Lacasurile Sfinte Ortodoxe de la noi din tara,la Sfintele Manastiri si Biserici.Nu stii ca cea mai mare inselare si cel mai mare viclesug al celui rau este sa se dea invizibil si sa se faca neauzit pt.unii,ca sa nu creada ca raul exista tot asa cum exista si Binele Absolut.Nu va lasati amagiti si inselati de el,de cel rau,si de cei care sustin ca asemenea boala si astfel de persoane bolnave nu ar exista si nu exista.Mai bolnavi sunt cei care ii fac jocul celui rau si sustin teoria lui si inselatoria lui,cum ca nu exista.Trezeste-te la realitate Macs,Adevarul exista si,el vine sau nu vine,de Il chemi sau nu Il chemi. P.S.Cosma si Damian sunt doctori fara de arginti dar mai sunt multi altii ca ei Sfantul Pantelimon dar si cei care ajuta la alungarea demonilor: Dumnezeu si Maica Domnului,cu toti Sfintii,Sfintii Mari Mucenici Ciprian si Iustina,Sfanta Mare Mucenita Marina,etc. La Facultatea de Teologie se studiaza si se are in vedere si ac.aspect,daca te intereseaza vreo facultate de exorcisme sau de exorcizari,cum li se mai zice acestor slujbe,dar de fapt,in realitate,este Sfantul Maslu,una dintre cele mai mari si Sfinte Taine ca si aceea a marii Slujbe,Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pat de ingrijire pentru bolnavi mtudor Umanitare 8 07.01.2014 19:01:29
bolnavi sau posedati Tino Exorcismul 94 12.10.2010 20:03:21
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 09:02:35
Rugaciune pentru oameni bolnavi gabistgato Secte si culte 3 29.06.2007 00:53:45