Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.11.2009, 11:06:19
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mai bun noul decat vechiul???

Urmaresc de ceva timp disputa dintre ortodocsi si neoprotestanti,in care majoritatea argumentelor aflate in disputa creaza imaginea de dupa! ce vreau sa spun: multe cazuri de trecere la alt crez s au fost facute dupa ce omul a fost botezat in ortodoxism ,a imbratisat crezul crestinesc aici si nu pt o perioada scurta ,ba dimpotriva! multi s au aflat la varsta maturitatii depline cand au facut "schimbarea"!Credinta find mai mult decat Scriptura(nu inseamna ca nu o incuba) ci practica,constinta relatie cu abstractul in analiza foarte fina,deci un anumit plan de legitati si logica......so,poate aflam momentele determinante si motivele pe care le au avut in a accepta ,fratii nostri,trecerea la alta confesiune!Au fost ele carente de sistem,incompatibilitate de desfasurare in sistemul vechi,sau,poate deficiente de practica sau ale celor ce practica.....?! doar ei stiu! si relatandu ne si noua ,vom incerca astfel sa fim mai obiectivi fata de ei si confesiunea pe care au ales o!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.11.2009, 11:16:29
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Eu personal stiu un caz al unei tinere fete, botezata romano-catolic si care a trecut la Baha'i pentru ca, din cate am dedus eu, era dezamagita de modul in care era tratata la spovedanie.
Mai stiu si cazuri de crestini care, dupa ce au vazut cum penticostalii ii ajuta pe semenii lor sa se ridice, au fost mai putin aspri cu acestia. Un singur exemplu: un barbat care a cazut in patima betiei, si-a pierdut mai intai slujba, apoi sotia si-a luat copiii si l-a parasit. Omul cu pricina isi petrecea timpul mai mult prin santuri, nespalat si semi-salbaticit. Si nimeni dintre crestinii ortodocsi nu l-a ajutat. In schimb, "pocaitii" l-au luat de mana, l-au ridicat si l-au spalat, i-au dat haine curate, l-au tratat ca pe un om, acum are slujba si nu mai bea...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2009, 11:21:32
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Urmaresc de ceva timp disputa dintre ortodocsi si neoprotestanti,in care majoritatea argumentelor aflate in disputa creaza imaginea de dupa! ce vreau sa spun: multe cazuri de trecere la alt crez s au fost facute dupa ce omul a fost botezat in ortodoxism ,a imbratisat crezul crestinesc aici si nu pt o perioada scurta ,ba dimpotriva! multi s au aflat la varsta maturitatii depline cand au facut "schimbarea"!Credinta find mai mult decat Scriptura(nu inseamna ca nu o incuba) ci practica,constinta relatie cu abstractul in analiza foarte fina,deci un anumit plan de legitati si logica......so,poate aflam momentele determinante si motivele pe care le au avut in a accepta ,fratii nostri,trecerea la alta confesiune!Au fost ele carente de sistem,incompatibilitate de desfasurare in sistemul vechi,sau,poate deficiente de practica sau ale celor ce practica.....?! doar ei stiu! si relatandu ne si noua ,vom incerca astfel sa fim mai obiectivi fata de ei si confesiunea pe care au ales o!
Dar de ce nu s-ar petrece și fenomenul invers: să fim mai obiectiv față de confesiunea ortodoxă? Vedeți, plecați de la aceeași premisă falsă...
Eu personal nu m-am poticnit de carențele de sistem, incompatibilitățile în desfășurarea cultului, cu atât mai puțin de deficiențele în practica unora (acestea pot fi întâlnite în orice confesiune). Singurele lucruri ce m-au nemulțumit au fost diferențele mari între ceea ce spune Scriptura, și ceea ce spune dogma Bisericii, în speță cea Ortodoxă.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.11.2009, 11:27:15
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dar de ce nu s-ar petrece și fenomenul invers: să fim mai obiectiv față de confesiunea ortodoxă? Vedeți, plecați de la aceeași premisă falsă...
Eu personal nu m-am poticnit de carențele de sistem, incompatibilitățile în desfășurarea cultului, cu atât mai puțin de deficiențele în practica unora (acestea pot fi întâlnite în orice confesiune). Singurele lucruri ce m-au nemulțumit au fost diferențele mari între ceea ce spune Scriptura, și ceea ce spune dogma Bisericii, în speță cea Ortodoxă.
fenomenul invers nu presupune in logica..obiectivitatea fata de ortodoxism! scuza ma aduce doar o rasturnare de topica,cu ceva notiune subiectiva de impartialitate! concluzie: ca sa pastram logica threadului ,deschidem posibilitatea si celor care nascuti in crez neoprotestant,au hotarrat sa treaca la ..ortodoxism! Este bine ,acum?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2009, 11:34:28
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
fenomenul invers nu presupune in logica..obiectivitatea fata de ortodoxism! scuza ma aduce doar o rasturnare de topica,cu ceva notiune subiectiva de impartialitate! concluzie: ca sa pastram logica threadului ,deschidem posibilitatea si celor care nascuti in crez neoprotestant,au hotarrat sa treaca la ..ortodoxism! Este bine ,acum?
Să zicem. Presupun că vei și avea exemple... Noi ne naștem "păgâni", nu "în credință". Devenim creștini prin alegerea noastră. De aceea, consider că sunt puține exemple de trecere de la neoprotestanți (care au fost botezați) la ortodocși, acele puține exemple fiind dictate de interes (căsătorie, etc.). Însă admit că aș putea greși... vom vedea
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2009, 15:28:47
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Într-adevăr foarte interesant, chiar dacă mediul în care s-au format nu era în toate cazurile neo-protestant Ai adus câteva exemple (cum am și estimat) din toată lumea. Eu îți pot aduce exemple de convertiri dinspre ortodoxie cu sutele doar în localitatea mea!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2009, 15:37:17
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Într-adevăr foarte interesant, chiar dacă mediul în care s-au format nu era în toate cazurile neo-protestant Ai adus câteva exemple (cum am și estimat) din toată lumea. Eu îți pot aduce exemple de convertiri dinspre ortodoxie cu sutele doar în localitatea mea!
deci pana la urma n-au rezistat ispitelor. chiar imi pare rau.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2009, 16:21:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Traim azi mai rau ca primii crestini care erau sub teroarea cumplitelor munci ale paganilor. Noi cei LIBERI de prigoane noi cei care azi avem Sf.Liturghie la orice pas si in fiecare zi, care avem slujbele libere fara frica navalirii paganilor, ne lepadam de atat de Credinta Ortodoxa cat si de noi insine! Cadem in grele si cumplite pacate mai ales cu voia: nu postim (nu vrem sa postim), nu ne mai rugam, nu mergem la Sfintele Slujbe, nu facem binele! Crestinii de odinioara faceau toate cele bune cu timp, dar mai ales FARA timp! Nici nu lipseau de la Cultul Divin! Se temeau sa faca pacatul, aveau o constiinta morala de o inalta perfectiune! De aceea ajungeau ca Dumnezeu sa le rasplateasca chiar si prin neputrezirea trupurilor!
Noi avem timp, avem masinarii care ne usureaza munca, avem timp de tv avem timp de petreceri, avem timp de barfit cu vecinii sau colegii... dar MOARTEA???? ea asteapta porunca Domnului sa ne ia sufletele atunci cand nici nu gandim!
Ce frumos petreceau primii crestini ne spune Cartea Faptelor: Și stăruiau în învățătura apostolilor și în părtășie (comuniune), în frângerea pâinii (Euharistie, sau Sf.Liturghie) și în rugăciuni!!! (2,42)
Noi ne uram azi... ne dam in judecati... „si ce?” spunem mereu! Exemplul nostru este PREDICA si „SACERDOTIUL” din care invata cei necredinciosi!
Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri (Matei 5, 16)
Dar frumusetea Ortodoxiei nu se compara cu niciuna dintre religiile pamantului! Niciuna nu iti garanteaza mantuirea precum avem noi asigurarea din gura Domnului Hristos in Evanghelia de la Ioan cap 6: v.35 Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată. Cititi tot capitolul sa vedeti ce frumos ne vorbeste Domnul Hristos! Cititi capitolul 10 al aceleasi Evanghelii, ca nu te saturi sa mai citesti cuvintele Domnului Hristos! Atat de mult te umilesti si simti cum vrei sa te caute Pastorul cel Bun, Care Isi pune viata pt oile Sale, caci esti oaia cea pierduta in patimi si pacate!
Cine stie cate pacate nu am facut si din a carui cauza am smintit pe cineva si a fugit si a parasit credinta noastra! Ma tem si ma ingrozesc...
Dreptul Iov aducea jertfe pt fiii sai ca nu cumva sa fi pacatuit macat cu gandul impotriva lui Dumnezeu (iov 1,5)
Nu trebuie sa „predicam” cu Biblia in mana ca sa convertim pe necredinciosi la adevarata credinta sa vina in bratele Celui Care ne va odihni pe noi, caci suntem „osteniti si impovarati” de pacate si neglijente asupra vietii noastre in raport cu El, Creatorul! (Matei 11, 28)
El ne indeamna frumos Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară. (Matei 11, 29-30) Daca noi consideram ca cele ce ne invata Biserica ne este „povara” ca un jug, sa ascultam aceste Cuvinte Sfinte ale Mantuitorului ca ne spune ca „jugul este bun si povara USOARA!” Nimic nu ne este greu daca suntem IMPREUNA cu Hristos! caci Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. (Ioan 15, 5)

Fiti binecuvantati!!!

Last edited by geo.nektarios; 24.11.2009 at 16:24:24.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2009, 16:38:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Într-adevăr foarte interesant, chiar dacă mediul în care s-au format nu era în toate cazurile neo-protestant Ai adus câteva exemple (cum am și estimat) din toată lumea. Eu îți pot aduce exemple de convertiri dinspre ortodoxie cu sutele doar în localitatea mea!
Aaaaa, pai astea nu pot fi considerate convertiri reale asa si eu cunosc pe unii care au trecut la adventisti sau la penticostali din cauza ca nu mai aveau bani, o duceau greu si uite asa, o haina, un aparat video, o sticla de ulei, un ban acolo in plus....dar cine spune ca acestia erau ortodocsi practicanti sau cautau Adevarul????...nu, nu erau, erau doar din cei care care bifau ortodox la recensamant pentru a trece la intrebarea urmatoare...

Oamenii astia pe care i-am pomenit eu, au citit, au facut comparatii intre religii, au cautat Adevarul si l-au gasit cum era si de asteptat numai in Religia Ortodoxa...as simple as that!!!!

Te-as invita sa citesti marturiile lor, si vei vedea ca niciunul nu a cautat un colac de salvare financiar ...ci Adevarul, e cu totul si cu totul altceva!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vechiul si Noul Testament vidoveczandrei Despre Sfanta Scriptura 42 15.09.2011 16:15:59
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 19:53:38
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Sanatatea, mai buna decat toate? alexandrucoca Intrebari utilizatori 19 08.10.2010 10:49:47
Mai mult decat viata...... NiCcoleta Generalitati 4 18.05.2010 19:40:23