Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 18.11.2009, 23:54:52
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul



Firește că am văzut. De când s-a deschis forumul acesta adventiștii de aici numai despre învățăturile ei au discutat. Frumoasă manieră de a vă manifesta respectul și abnegația față de acastă femeie. Așa va rămâne mereu în inimile noastre, adică asimilând "adevărurile" ce va învățat.
Ce vină avem noi că adevărurile de nea I] ([sic[/i]), învățat coincid cu cele ale Bibliei? Căci se știe, noi avem treabă cu Sola Scriptura, nu cu Sola White.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Și apropoo, ai intrat de curând într-o librărie adventistă?
Sincer, n-am intrat niciodată într-o librărie adventistă.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
În ultima librărie în care am intrat (din curiozitate) mai mult de jumătate dintre cărțile expuse (cărți, nu titluri !!! îi aparțineau mentorei voastre).
Al doilea adventist cu faimă la ora actuală ( Ben Carson), nu avea dedicat nici a douăzecea parte din spațiul alocat profetesei voastre.
Wow! Deci ai intrat în mai multe librării adventiste. Omule, dar dumneata ai o problemă serioasa ...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 18.11.2009, 23:56:22
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Păi hai să mă ajutați să înțeleg aceste scrieri "duhovnicești" ale doamnei White. Ca să nu le reiau le aveți mai sus.
Luati in calcul ca nu prea o sa va raspund la ce expuneti cu indirjire,pentru ca prin ce faceti ,dovediti un spirit nu prea duhovnicesc.Pe acesta directie EGW e foarte sus.
Poate o sa pricepeti ca BAZS o foloseste ca un stindard prin scrierile ei pt PR.
Viata BAZS a fost mult prea intensa si nu s-a format numai prin EGW.
Dar asta nu aveti cum s-o stiti pt ca nu va intereseaza decit aruncarea cu noroi in oricine nu e din credinta dreapta.
Poate o sa aflati ca de bine ce se intelegea cu conducerea bisericii la un moment dat a stat vreo 10 ani prin Australia,si a si precizat ca prin ce scrie vrea doar sa-L ridice pe Cel care a inspirat-o. Dintotdeauna au fost credinciosi pro sau contra ei ,cum sint si azi . Eu sint din cei care au o atitudine mai rezervata .
Dar oricum am gasit in mai multa intelegere biblica in aceasta biserica decit in cea in care am crescut. Diferenta de educatie specifica blocului estic ,care a fost influientata si de religia practicata in tara noastra.De aceea si sintem unde sint ,in coada europei.
Daca vreti sa fiti onest puneti alaturi in semnatura si link-ul oficial al ei.
Sper sa aveti aceasta tarie .
Daca nu , Domnul sa te aiba in paza de duhul care te mina
Reply With Quote
  #103  
Vechi 19.11.2009, 01:23:41
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Daca nu , Domnul sa te aiba in paza de duhul care te mina

Din cate am observat eu pe ovidiu nu-l mana nici un duh....EGW avea un duh ( de ii producea spume la gura si o trantea la pamant) care inca mai pune stapanire pe simpatizantii dansei.
Domnul sa-i izbaveasca .
Reply With Quote
  #104  
Vechi 19.11.2009, 09:33:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Omule ,hai sa te intreb si eu ceva?
Cu ce te ajuta sa crezi ca totul e doar un accident ,si viata asta nu are nici o speranta in ceva mai bun?
Unde am spus eu ca nu viata nu are nici o speranta in ceva mai bun? Din contra, am spus ca, chiar daca omul e dobitoc si distruge planeta, viata nu va disparea asa de usor. Viata nu e numai omul.
Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Ce rost are sa existam?
Nici unul prestabilit. Ne alegem noi rostul. Nu e frumos?
Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Cum a aparut gindul? -multi filozofi se incurca aici
Filozofii, asa cum si marii revelatori, stind numai in cur si gindind, nu vor putea sa ii dea de capat. E nevoie de cercetare stiintifica. Care ne arata ca gindul (banuiesc ca vroiai sa spui constiinta) apare treptat, ca nu are o existenta de sine statatoare si ca face parte integranta din noi.
Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
ca sa apara ceva coerent, functional,intr-un spatiu al hazardului fara o gindire un proiect cum iti explici tu atunci ca a aparut viata ? asa din prostie?
Pentru ca, repet, universul nostru nu e un spatiu al hazardului total. Exista niste legi clare ce guverneaza universul nostru, dar ele sint mult mai simple, mai elementare, decit cea a necesitatii aparitiei vietii.
Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
si de ce nu dispare viata dupa un minut sa zicem?
pentru ca aceleasi legi, reguli, care au dus la aparitia vietii, ramin valabile in continuare si avem motive sa credem ca vor ramine asa si mai departe
Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
ce o fi fost in capul lui Isaac Newton sa caute raspunsuri la Apocalipsa 40de ani din viata.
nu stiu, eu consider ca fiecare are dreptul sa aibe pasaricile lui
Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Stii tu, ca educatia crestina a ajutat la inaltarea stiintei unde este acum? prin modelele de gindire. Aaa,ca au mai existat si farisei ignoranti e una si de asta nu am suferit eu bisericile si religiile.Dar ia de studiaza marile personalitati ale omenirii si vezi ce educatie au avut .
si mai vorbim.
mai vorbim. ma documentez si mai vorbim
Reply With Quote
  #105  
Vechi 19.11.2009, 10:02:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
mai vorbim. ma documentez si mai vorbim
M-am documentat: Newton a fost un exponent al gindirii stiintifice crestine, e adevarat. Dar sa nu uitam ca el a redescoperit calculul diferential, inventat de Arhimede si pierdut in negura evului mediu, declansat de obscurantismul religios.
Nu putem ignora si factorul de regres pe care il induce religia, pe linga cel de progres.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 19.11.2009, 10:17:16
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Ai văzut vreun adventist pe acest forum să aducă argumente din Ellen White? Obsesia aceasta legată de E.G.W am observat-o doar la ortodocși. Unii nici nu mai pot dormi din cauza ei, numele ei le-a intrat până si-n semnătură
eu pot am ramas doar putin pe ganduri la ce a scris John Whiteford despre Sola Scriptura
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 19.11.2009, 10:59:09
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu pot am ramas doar putin pe ganduri la ce a scris John Whiteford despre Sola Scriptura
Orice exercițiu de imagine te pune pe gânduri. Sper că n-ai lăsat încă la garderobă discernământul.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 19.11.2009, 13:54:13
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Orice exercițiu de imagine te pune pe gânduri. Sper că n-ai lăsat încă la garderobă discernământul.
dar tu? (ma refer la discernamant)
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.11.2009, 14:13:24
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
dar tu? (ma refer la discernamant)
Da.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.11.2009, 16:30:53
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Cred ca am gasit un verset despre pomenire.In sfaturile lui Isus,fiul lui Sirah(parca),exista un verset cam asa:
"dati daruri celor vii si mai multe daruri celor morti"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47