Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.11.2009, 09:06:12
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Tobit, Iudita și Baruh nu sunt cărți canonice.
Mai concret, la ce te referi în Psalm (în afară de numărătoarea capitolelor și versetelor) și în 1 Regi (care e 1 Samuel în celelalte traduceri ale Bibliei)?
In Biblia ortodoxa Psalmul 48 are 21 de versete, la neoprotestanti sunt 14 si nu seama unele cu altele.
1 regi 2,6 - Domnul omoara si invie, El coboara la locuinta mortilor si si iaras scoate - ortodox
- fa dupa intelepciunea ta si sa nu lasi ca perii albi sa se pogoare in pace in locuinta mortilor - neoprotestant
cred ca mai sunt si altele, dar nu fac acum o analiza a bibliilor, ca-s prea mica pentru asa ceva. :) am vrut doar sa stii ca exista diferente.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.11.2009, 09:13:40
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
In Biblia ortodoxa Psalmul 48 are 21 de versete, la neoprotestanti sunt 14 si nu seama unele cu altele.
1 regi 2,6 - Domnul omoara si invie, El coboara la locuinta mortilor si si iaras scoate - ortodox
- fa dupa intelepciunea ta si sa nu lasi ca perii albi sa se pogoare in pace in locuinta mortilor - neoprotestant
cred ca mai sunt si altele, dar nu fac acum o analiza a bibliilor, ca-s prea mica pentru asa ceva. :) am vrut doar sa stii ca exista diferente.
Asta spuneam: nu te uita la numărătoarea Psalmilor sau la versetele lor.
- Psalmul 48 din Biblia ortodoxă este Psalmul 49 din celelalte biblii.
- 1 Regi din versiunea sinodală este 1 Samuel din restul bibliilor.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.11.2009, 09:44:26
hristofora hristofora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit cititi si nu pricepeti

Vad ca ati citit bibliile si tot nu pricepeti...apoi sa stiti fratilor ca Mantuitorul a spus"Un Domn,OCredinta,Un Botez".Iar daca a spus "o credinta"apoi e numai una ,cea pe care a lasat-o prin apostoli-ORTODOXA-pe care o poti afla citind Biblia si Noul testament -ORTODOXE_nu sectante.Toti cei care s-au despartit de Biserica Ortodoxa sunt sectanti,cazuti de la adevar,oricum i-ati mangaia voi...nu va mai inselati si smintiti lumea caci e "vai de cel prin care vine sminteala".Pai daca faci pomeni cu ai casei si cu prietenii ce bine faci? ce pomana?
pomana sa o dai celor sarmani,iar preotul are datoria de a sfinti tot ce daruiesti. Ma intreb cum puteti gandi asa de distorsionat?sau poate ca asta vreti sa pricepeti..ori esti Ortodox si crezi ortodox,ori esti un amarat de ratacit sau sectant sau eretic.asta este tot!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.11.2009, 10:15:56
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hristofora Vezi mesajul
Vad ca ati citit bibliile si tot nu pricepeti...apoi sa stiti fratilor ca Mantuitorul a spus"Un Domn,OCredinta,Un Botez".Iar daca a spus "o credinta"apoi e numai una ,cea pe care a lasat-o prin apostoli-ORTODOXA-pe care o poti afla citind Biblia si Noul testament -ORTODOXE_nu sectante.Toti cei care s-au despartit de Biserica Ortodoxa sunt sectanti,cazuti de la adevar,oricum i-ati mangaia voi...nu va mai inselati si smintiti lumea caci e "vai de cel prin care vine sminteala".Pai daca faci pomeni cu ai casei si cu prietenii ce bine faci? ce pomana?
pomana sa o dai celor sarmani,iar preotul are datoria de a sfinti tot ce daruiesti. Ma intreb cum puteti gandi asa de distorsionat?sau poate ca asta vreti sa pricepeti..ori esti Ortodox si crezi ortodox,ori esti un amarat de ratacit sau sectant sau eretic.asta este tot!
eu nu am citit bibliile doar incerc sa buchisesc Biblia Ortodoxa, am intrebat unde gasesc despre rugaciunea pentru cei morti. intrebarea fiindu-mi pusa de o persoana neortodoxa. nu incerc sa smintesc pe nimeni, si nici sa intorc spatele nimanui. daca dai voie diavolului sa stea cu tine va sta, daca nu - NU. o sa ma exprim mai putin distorsionat si cand am zis: pomana = COMEMORARE cu rudele si prietenii, in traducere o cafea si un biscuite. comemoram nu facem chiolhan. pomana, adica mancarea propriu-zisa la nevoiasi. daca te uiti in jur sunt multi ortodoxi, care se cred ortodoxi.... credinta ioc, si sunt in stare sa te faca arsice in numele ortodoxiei, si daca le pui 2-3 intrebari elementare iti vorbesc o ora doar de "obiceiuri", nu de Sfanta Scriptura sau Sfanta Traditie. si eu fac parte dintre ei, dar acum vreau sa invat, sa pot purta o discutie cat de cat compententa. poate ca nu fac bine ca intreb, poate trebuie sa bag capul in nisip ca strutul daca vad un sectar, poate trebuie sa iau totul de-a gata si sa cred pentru asa trebuie, asa e bine, pentru ca , vorba ta, asa e tot! multi gandim distorsioant, sau poate asa ti se pare tie sau mie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.11.2009, 10:16:55
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Asta spuneam: nu te uita la numărătoarea Psalmilor sau la versetele lor.
- Psalmul 48 din Biblia ortodoxă este Psalmul 49 din celelalte biblii.
- 1 Regi din versiunea sinodală este 1 Samuel din restul bibliilor.
sectar?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.11.2009, 10:20:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Anaana - pomana = parastas! Ceva de mancare, ce poti tu, duci la biserica, sa sfinteasca preotul!!! pe un pomelnic scrii numele mortilor pentru care faci pomenirea. Apoi imparti ce ai adus tu si ce s-a sfintit unor oameni nevoiasi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.11.2009, 10:34:52
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Anaana - pomana = parastas! Ceva de mancare, ce poti tu, duci la biserica, sa sfinteasca preotul!!! pe un pomelnic scrii numele mortilor pentru care faci pomenirea. Apoi imparti ce ai adus tu si ce s-a sfintit unor oameni nevoiasi!
stiu toate astea, am facut doar o mica paranteza, la ce ar trebui sa se intample dupa cele ce se fac la biserica.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.11.2009, 10:41:48
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit iertati-ma !!

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
am fost intrebata de o persoana de rit evanghelic urmatoarele:
1. de ce facem pomana pentru morti? de ce la anumite date?
2. de ce ne rugam pentru cei adormiti? la ce-i ajuta, pe cei morti rugile noastre?
3. de ce trebuie sa-i pomenim in biserica? daca ne strangem rudele si prietenii nu este suficient?
4. unde scrie in Biblie despre toate acestea? dar sa nu fie anumite trimiteri, ci sa scrie clar.

eu am raspuns in felul urmator. e posibil sa fi gresit, dar am spus ca ma documentez.
1. pomenirea este o comemorare a celor adormiti. nu stiu de ce sa fac al anumite intervale de timp.
2. eu ma rog pentru sufletul celui adormit pentru ca Dumnezeu sa aibe grija de el la Judecata de Apoi. nu stiu daca ii ajuta pe cei adormiti.
3. pomenirea in biserica este tot o comemorare iar ruga colectiva este mai puternica decat cea singulara.
4. nu stiu.

va rog sa ma ajutati sa dau un raspuns corect. ca si eu m-am intrebat daca cel ce a ajuns in iad, mai are sanse sa ajunga in rai prin rugile noastre, la Judecata de Apoi.
va multumesc.
Sunt inca la inceput de drum si inca mai am mult de mers daca Domnul imi va ajuta. Dar dupa parerea mea la cele spuse de tine mai poti aduce si urmatoarele argumente :
omul nu are timp intotdeuna sa se gandeasca la cei care au fost langa el pana la un anumit timp, la parinti , frati , apropiati, de aceea a fost creata o zii anume pentru comemorarea lor, referitor la pomana pentru ei Casa Domnului care este biserica ne invata ca viata omului nu se sfarseste odata cu moartea trupului, de aceea crestinii nu-si uita mortii dupa ingroparea lor, ci se preocupa de rugaciuni pentru ei si de pomenirea numelui lor ( rugaciuni pentru iertarea pacatelor lor sau in cazul Sfintilor pentru pomenirea numelui nostru in fata Domnului pentru iertarea pacatelor noastre, aici sper ca am atins si ti-am raspuns si la punctul 2) .
De ce trebuie sa-i pomenim in Biserica ? Pentru ca acolo este Casa Domnului, pentru ca acolo il gasim pe El,

Sfanta Evanghelie dupa Matei :
Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor.
si, unde este mai potrivita aceasta intalnire decat in Casa Domnului ?

Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !! [COLOR=red]D[/COLOR]oamne, curățește-mă pe mine păcătosul, că niciodată n-am făcut bine înaintea Ta. Iarta-ma si ma miluieste !!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.11.2009, 11:39:49
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hristofora Vezi mesajul
Vad ca ati citit bibliile si tot nu pricepeti...apoi sa stiti fratilor ca Mantuitorul a spus"Un Domn,OCredinta,Un Botez".Iar daca a spus "o credinta"apoi e numai una ,cea pe care a lasat-o prin apostoli-ORTODOXA-pe care o poti afla citind Biblia si Noul testament -ORTODOXE_nu sectante.
Puteți să credeți ce vreți, eu dacă aș mai fi ortodox m-aș feri să folosesc acest verset. El m-ar autoexclude din adevărata credință, deoarece Biserica Ortodoxă nu mai ține credința apostolică, ca să nu mai vorbim și de botez.


Citat:
În prealabil postat de hristofora Vezi mesajul
Toti cei care s-au despartit de Biserica Ortodoxa sunt sectanti,cazuti de la adevar,oricum i-ati mangaia voi...
Acesta e punctul de vedere ortodox, el nu coincide cu punctul de vedere divin exprimat în Sfânta Scriptură. Biserica ce nu mai ține credința lui Iisus și a apostolilor e cea "căzută de la adevăr". Verificați-vă punctele de doctrină, comparați-le cu ce au crezut apostolii, apoi puteți emite judecăți de valoare (dacă vă mai dă mâna).

Citat:
În prealabil postat de hristofora Vezi mesajul
pomana sa o dai celor sarmani,iar preotul are datoria de a sfinti tot ce daruiesti. Ma intreb cum puteti gandi asa de distorsionat?
Distorsionată e practica de a da celor sărmani cu surle, trâmbițe și implicarea preotului.

2. "Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
3. Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,
4. Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție." (Matei 6)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.11.2009, 14:07:30
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit Frate

Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace Munastirea Tismana
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47