Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.01.2010, 19:33:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hm... astazi am vazut pe acest forum ca mai mult raneste adevarul... si niste vorbe prost intelese.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.01.2010, 19:42:50
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hm... astazi am vazut pe acest forum ca mai mult raneste adevarul... si niste vorbe prost intelese.
cred ca cea mai mare problema este ca fiecare are adevarul lui. sunt multe probleme atat de simple, sau lucruri atat de putin complicate pentru unii dar atat de grele si complicate pentru altii, care ma lasa de multe ori masca.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.01.2010, 20:35:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
uite sa iau alt exemplu. sotia (daca ai) te intreaba: Dan, ce parere ai de Y? l-am cunoscut si as vrea sa stiu parerea ta, pentru ca esti un om cinstit si drept. (si sa zicem ca Y chiar este o persoana rea.)
ce-i spui? "draga mea, nu-l cunosc pe Y, nu pot sa-ti raspund" sau" draga mea, mie personal nu mi-a placut, are ceva ce nu-mi place" sau "draga mea, nu-l cunosc prea bine, dar trebuie sa fie un tip de treaba.", etc.
o minti, nu-i spui ce sentimente ai avut in prezenta persoanei Y?
Daca ma intreaba sotia despre o persoana,si acea persoana are calitati negative,in general spun acest lucru,dar nu fac bine....Poate o sa vina timpul cand nu voi mai raspunde asa...

De exemplu daca acea persoana "rea",are unele legaturi cu mine,incerc sa ascund unele aspecte ale acelei persoane,tocmai pentru a nu sminti sotia cu judecati rele...

Insa asa ar trebui sa facem cu orice persoana...dar pentru asta trebuie mai multa maturitate duhovniceasca...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.01.2010, 20:39:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cu o mica rectificare la textul de mai sus,in loc de calitati negative ..a se citi defecte...

Iertati-ma..
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.01.2010, 20:50:13
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Acum ceva timp,deoarece se apropia Postul Mare am mers la o distinsă doamnă care mi-a pricinuit și i-am pricinuit multă supărare rugând-o să ne împăcăm și să uităm tot ce a fost.A început să mă certe spunându-mi că nu fac nimic bun să sunt plină de răutate și de defecte și că nu mă iartă.

Aceea persoană exact asta a făcut.A spus fără jenă ceea ce ar fi spus și în absența mea. Cui a folosit aceasta? Totul a rămas nerezolvat așa cum este și acum.
Asta nu se mai numeste barfa,ci este o cearta ,o dusmanie pe fata...

De multe ori barfim despre o persoana cand aceasta nu este de fata,si cautam atunci cand ne intalnim cu ea sa nu ne certam cu ea,sa nu ne devina dusman....

Daca insa criticam pe cineva direct,atunci e alta situatie...

Inceputul topicului,lansa ideea daca e bine sa vorim pe cineva de rau,daca suntem intrebati despre acea persoana,si noi o consideram intr-adevar rea.....

Ca sa raspund ,cu alte cuvinte,in primul rand ,gresim o data cand consideram acea persoana rea,deaorece prin comparatie ne consideram noi mai buni decat ea,si pierdem smerenia.....

Iar ,in al doilea rand,daca totusi ne derajeaza caracterul acelei persoane,nu trebuie sa vorbim despre asta cu altcineva.....

Despre felul cum ar trebui sa reactionam cand suntem atacati de un semen de-al nostru poate fi tema altui topic...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.01.2010, 21:00:28
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

In ce masura instinctele noastre, "prima impresie", trebuie impartasite, daca ne-au fost solicitate? Acestea sunt exemple clare de judecati a priori, dar totusi uneori au mare valoare; se pune problema intre persoane foarte apropiate a impartasi asa ceva. Te intreba " iti place X?" Ce faci? ocolesti raspunsul? (calea simpla); Spui "nu" (calea discutabila)sau Spui "da" (minciuna) ?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.01.2010, 21:05:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
In ce masura instinctele noastre, "prima impresie", trebuie impartasite, daca ne-au fost solicitate? Acestea sunt exemple clare de judecati a priori, dar totusi uneori au mare valoare; se pune problema intre persoane foarte apropiate a impartasi asa ceva. Te intreba " iti place X?" Ce faci? ocolesti raspunsul? (calea simpla); Spui "nu" (calea discutabila)sau Spui "da" (minciuna) ?

Daca vom fi mai smeriti,intotdeauna vom avea o parere buna despre oricine...

Pana atunci,sa incercam sa vorbim cat mai putin de rau pe cineva,mai ales daca e vorba de prima impresie unde te poti lesne insela......

Nu conteaza ca vorbim cu persoane apropiate sau nu,importanta este judecata facuta,care ne face noua insine rau...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.01.2010, 21:07:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca ma intreaba sotia despre o persoana,si acea persoana are calitati negative,in general spun acest lucru,dar nu fac bine....Poate o sa vina timpul cand nu voi mai raspunde asa...

De exemplu daca acea persoana "rea",are unele legaturi cu mine,incerc sa ascund unele aspecte ale acelei persoane,tocmai pentru a nu sminti sotia cu judecati rele...

Insa asa ar trebui sa facem cu orice persoana...dar pentru asta trebuie mai multa maturitate duhovniceasca...
deci e mai bine sa nu-ti pui sotia in garda, sau sa fie mai precauta. pana la urma o sa vada ea cum e. mie imi este greu sa fac asta, poate ca este o tampenie, poate este un pacat, dar as prefera ca cineva drag mie sa fie scutit de necazuri sau sa aud ca spune: de ce nu mi-ai spus?
ti-ai sminti sotia daca i-ai spune decat ca este rea(perosoana negativa) si atat. plus ca nu cred ca ai emite pareri de dragul parerilor, ci sigur i-ai spune exact ce simti de persoana respectiva.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.01.2010, 21:15:35
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
In ce masura instinctele noastre, "prima impresie", trebuie impartasite, daca ne-au fost solicitate? Acestea sunt exemple clare de judecati a priori, dar totusi uneori au mare valoare; se pune problema intre persoane foarte apropiate a impartasi asa ceva. Te intreba " iti place X?" Ce faci? ocolesti raspunsul? (calea simpla); Spui "nu" (calea discutabila)sau Spui "da" (minciuna) ?
eu ma lupt cu mine ca sa ma ghidez dupa prima impresie. mereu spun ca sigur ma insel, ca peroana respectiva nu poate fi cum imi insufla la prima vedere. ca trebuie vazut mai intai, si plus ca nu poti emite pareri in primul minut. am mai spus asta in topic, dar cei/cele care mi-au fost antipatici/e la prima vedere, au avut grija sa-mi intareasca aceasta prima parere. (si asta in proportie de 100%). multi prieteni imi spun ba ca-s naiva, ba ca nici acum nu am inteles ca lumea ma poate minti, ca acord incredere, etc.....
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.01.2010, 21:18:48
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Cred ca intuitia este lasata de Dumnezeu si este modul de a se manifesta al ingerului pazitor, de cele mai multe ori; daca cineva apropiat te intreba, cred ca trebuie sa ii spui ce SIMTI, mentionand ca nu e ce STII in urma experientei; smerenia ne face sa recunoastem ce putem si ce nu, dar o parere sincera suntem datori sa o impartasim, cand este cazul. Asta nu cred ca se incadreaza nici la "barfe" si nici la "judecati".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Despre Judecata patinina34 Din Noul Testament 16 09.03.2013 00:38:56
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09