Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.05.2009, 20:40:23
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Da ,Anca mi-am dat seama m-am exprimat aiurea .. ma gandeam ca nu-l va certa , nu-i va tine seama ..
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.05.2009, 22:23:22
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

nu aveti in imprejurimi oameni care mint in fata si chiar daca ii depistezi usor ca mint si le spui ca mint si nu-i crezi, ei o tin una si buna ca ei graiesc "adevaru" si prin felul asta te mai fac indirect si prost.
mie unul nu-mi plac deloc oamenii astia
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.06.2009, 14:03:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca daca minciuna ar lasa urme pe fata noastra, am arata ca niste oameni mutilati. Asa de mult se minte in lumea asta.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.04.2011, 15:42:33
Tudor23 Tudor23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2011
Mesaje: 4
Implicit

Ne mintim pe noi insine, ne mintim sufletele. Ni se pare mai usor asa. Mai greu de acceptat adevarul care ne doare.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.04.2011, 16:03:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cred ca daca minciuna ar lasa urme pe fata noastra, am arata ca niste oameni mutilati. Asa de mult se minte in lumea asta.
Nuuuu in "lumea asta"( ce convenabil pus in fraza):)))(ce maestrii suntem la a invinui pe altii).... ci incepind cu NOI! ! !

Pentru a permite sufletului sa creasca CU ADEVARAT trebuie sa ne urmarim pe NOI INSINE cum mintim la fiecare pas!, chiar si fara sa ne dam seama, MECANIC

Tot ce nu are justificare, verificare si observatie directa, NU ESTE MARTURIE sau MARTURISIRE ci MINCIUNA GOGONATA!

Observati-va si corpul care va da SEMNALE CLARE, FIZICE, deseori involuntare, cind mintim! ACELEA REPREZINTA INFARCTURI ALE SUFLETULUI< NECROZARI!!!! nu uitati!

Last edited by andreicozia; 11.04.2011 at 16:05:58.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.04.2011, 16:36:02
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

nu minciuna in sine este rea ci scopul ei. Sunt si minciuni bune cum ar fi atunci cand cineva ascunde pe altcineva, vezi perioada comunista sau domnia nazista, s-au facut de altfel si foarte multe filme despre cea din urma. Un doctor milos daca vede ca pacientul are o boala mai grava nu-i spune din start gata ai o boala foarte grava si sansele sa te insanatosesti sunt minime ca sa-l sperie. Atunci cand minti pentru a lua apararea cuiva, astfel incat nu cel care a gresit ci tu sa fii invinuit pentru greseala aceluia. Si mai sunt si alte exemple.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.04.2011, 16:41:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
nu minciuna in sine este rea ci scopul ei. .
Din ce spun marile scoli orientale de gindire, minciuna este devastatoare pentru suflet si IN SINE si in SCOP.
Trebuie sa ne abtinem sa si GINDIM minciuni!...imaginatie, fabulatii, speculatii, manipulari
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.04.2011, 16:44:28
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din ce spun marile scoli orientale de gindire, minciuna este devastatoare pentru suflet si IN SINE si in SCOP.
Trebuie sa ne abtinem sa si GINDIM minciuni!...imaginatie, fabulatii, speculatii, manipulari
De ce ai impresia ca imi pasa ce spun marile scoli orientale oricare ar fi alea ?
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.04.2011, 17:12:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
De ce ai impresia ca imi pasa ce spun marile scoli orientale oricare ar fi alea ?
Nu este o impresie ci o precizare pentru unii esentiala deoarece include si crestinismul. Tu ia-o cum crezi TU de cuviinta :))))
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.04.2011, 17:16:02
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu este o impresie ci o precizare pentru unii esentiala deoarece include si crestinismul. Tu ia-o cum crezi TU de cuviinta :))))
Nu stiam ca baremi ortodoxia tine de marile scoli orientale, dar ma rog mi-o fi scapat mie ceva.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
Răspunde